Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Напредно програмирање што се учи точно конкретно некој да објасни ?
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Кога ќе биде отворен конкурс за 2019/20 година за уписи тоа знае некој?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Кога ќе биде отворен конкурс за 2019/20 година за уписи тоа знае некој?
Ќе има соопштение на страната на ФИНКИ. Можеш и да ја like-неш нивната страна и на Facebook за да ти искачаат новости. Инаку гледам си прашувал и за книги погоре. Нема книги на факултетов освен ако сам не ди ги купиш/испринташ или пак си најдеш pdf file на нет.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво на сите,

Се извинувам доколку постот не припаѓа тука но со оглед на тоа дека таргет група ми се ИТ професионалци, решив да постирам тука:

Би сакала да ве замолам доколку би можеле да одвоите 5 минути од вашето време и да го пополните анкетниот прашалник наменет за магистерска теза. Целта на прашалникот е да се отријат кои се специфичните практики на управување со човечките ресурси и на кои начини функционираат во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија. Анкетата е наменета само за ВРАБОТЕНИ лица: ИТ професионалци, ИТ проект менаџери и HR менаџери.

Линкот ќе го најдете тука:
https://kwiksurveys.com/s/lhJHTV8q

Анкетен прашалник за влијанието на специфичните практики на управување со човечките ресурси и на кои начини функционираат истите во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија.

Ви се заблагодарувам за одвоеното време за одговарање на овој прашалник. Целта на прашалникот е да се испитаат и откријат специфичните практики на управување со човечките ресурси во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија.


Вашите одговори ќе бидат анонимни, обработени и искористени за истражување како дел од магистерски труд.


Однапред Ви благодарам за соработката.

Поздрав и секое добро!
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Здраво ќе може некој да го појасни ова.
Дипломската студентот може да ја пријави доколку има освоени минимум 140 ЕКТС кредити на тригодишните, односно 200 кредити на четиригодишните студиски програми . Се проверува во системот или во досието дали е исполнет овој предусловот.
Зарем не се потребни 180/240 кредити за дипломирање ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.044
Поени од реакции
57.254
Здраво ќе може некој да го појасни ова.
Зарем не се потребни 180/240 кредити за дипломирање ?
Можеш да ја запишеш и пријавиш.
А ќе ја одбраниш кога ќе имаш 174/234 кредити (+6 носи самата дипломска)
 
Член од
29 март 2019
Мислења
19
Поени од реакции
1
Zdravo
Cetvrta godina sum i planiram zapisuvanje na FINKI. Site 4 godini prosek mi e 5.00. Sakam da se zapisam na softverko inzinerstvo smer pa me interesiraat nekolku raboti
1. Dali ima knigi i na koj jazik?
2. Koi programski jazici se izucuva vo strukturno i vo objektnono programiranje?
3. Kako e orgnizacijata na Fakultetot?
4. Dali e potreben laptop za na fakultet(ako e potreben dali se nosi sekogas koa se odi na fakultet)?
5. Dali moze da mi pratite materijali za predmeti od strukturno programirane(preku leten raspust planiram da vezbam za na fakultet posle da mi bide polesno)?

Odnapred vi se zablagodaruvm za odgovorite
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Zdravo
Cetvrta godina sum i planiram zapisuvanje na FINKI. Site 4 godini prosek mi e 5.00. Sakam da se zapisam na softverko inzinerstvo smer pa me interesiraat nekolku raboti
1. Dali ima knigi i na koj jazik?
2. Koi programski jazici se izucuva vo strukturno i vo objektnono programiranje?
3. Kako e orgnizacijata na Fakultetot?
4. Dali e potreben laptop za na fakultet(ako e potreben dali se nosi sekogas koa se odi na fakultet)?
5. Dali moze da mi pratite materijali za predmeti od strukturno programirane(preku leten raspust planiram da vezbam za na fakultet posle da mi bide polesno)?

Odnapred vi se zablagodaruvm za odgovorite
1. Книгите можеш да ги најдеш на Интернет и се на англиски јазик.
2. C по Структурно и C++ по ООП. Java се учи по Алгоритми и Оперативни.
3. Прелоша поради тоа што немаме зграда, ама пак би го препорачал ако те интересира вакво нешто.
4. Не ти треба за на предавања и вежби. Лабораториските ги правиш на компјутери од факултетот.
5. Не дум дома ама накратко прв кол ти се if/else, while, for и еднодимензионални низи, додека втор кол имаш матрици, рекурзија и датотеки.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Zdravo
Cetvrta godina sum i planiram zapisuvanje na FINKI. Site 4 godini prosek mi e 5.00. Sakam da se zapisam na softverko inzinerstvo smer pa me interesiraat nekolku raboti
1. Dali ima knigi i na koj jazik?
2. Koi programski jazici se izucuva vo strukturno i vo objektnono programiranje?
3. Kako e orgnizacijata na Fakultetot?
4. Dali e potreben laptop za na fakultet(ako e potreben dali se nosi sekogas koa se odi na fakultet)?
5. Dali moze da mi pratite materijali za predmeti od strukturno programirane(preku leten raspust planiram da vezbam za na fakultet posle da mi bide polesno)?

Odnapred vi se zablagodaruvm za odgovorite
Колегата ти посочи главното, но ајде јас да потврдам
1. Нема официјални книги (во смисла да мораш да ги купиш), но кога ги пишуваат презентациите (најчесто неразбирливи, или пак не содржат доволно материјал да те научат) наведуваат по кои книги се водат (на англиски)
2. и 5.
Структурно во Ц - Подобро да не ти ги пратам материјалите оти ти гарантирам дека нема да ја научиш основата од нив, па затоа чачкај по нет и барај туторијали што потемелно ќе ти ги објаснат работите.
Содржината е следна: Запознавање со синтаксата, If/Else/Switch, Циклуси(for, while, do-while), Низи, Матрици, Функции, Рекурзија, Покажувачи, Стрингови, Датотеки.

Објектно програмирање е во Ц++ и се учи објектното програмирање (гуглај само OOP in c++ и ќе најдеш милион туторијали, оти нели нашите се за никаде)
3. Ако треба да дадам оценка од -10 до 10, би дал -9 (минус девет, затоа што на ФИНКИ скоро по сите предмети имаш негативни поени, па да те воведам малце :D ). Катастрофа во секој можен поглед. Ќе ти ја наведам само единствената предност во однос на другите факултети, а тоа е што не треба лично да одиш кај професори и да пријавуваш испити, туку се' ти е електронски.
4. Првите 2 години, би рекол немаше потреба од лаптоп, ама понатаму постојат такви изборни предмети што те обврзуваат да се појавиш со лаптоп за да им презентираш лабораториски вежби. Корисно ти е лаптоп да си имаш оти некогаш ќе сакаш во читална да одиш затоа што имаш ситуации да треба двапати да одиш на факултет во ист ден бидејќи едниот предмет го слушаш сабајле, а другиот во 6 часот навечер.
5. Ти одговорив
 
Член од
30 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали е задолжително да одам по оцени во индекс ако ми ги има професорот веќе внесено во iknow?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.044
Поени од реакции
57.254
Дали е задолжително да одам по оцени во индекс ако ми ги има професорот веќе внесено во iknow?
Не. Само хартиена пријава за испит мора да оставиш.
 
Член од
30 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не. Само хартиена пријава за испит мора да оставиш.
Добро, а дали тоа значи дека пред дипломска ќе морам да одам да ги соберам сите оценки во индекс или нема врска што нема да ми се комплентирани?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.044
Поени од реакции
57.254
Добро, а дали тоа значи дека пред дипломска ќе морам да одам да ги соберам сите оценки во индекс или нема врска што нема да ми се комплентирани?
Нема потреба.

Јас уште не запознав студент што ги има сите оценки во индекс :D
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
57
Поени од реакции
25
Да не знае некој колку поени е минимум за положување ДМ колоквиум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom