Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Христијан барал Јавен овинител да биде од нивни предлог некако многу смешно мие ова секои си има свој обвинители на ДУГМЕ кој работата по нарачка и што треба после смената да се очекува ??? СИТЕ предмети на почеток пак истиот LOOP нема да ме чуди и Грујо да се вртати тогаш ќе го прогласат за Херои :))))))))
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Христијан барал Јавен овинител да биде од нивни предлог некако многу смешно мие ова секои си има свој обвинители на ДУГМЕ кој работата по нарачка и што треба после смената да се очекува ??? СИТЕ предмети на почеток пак истиот LOOP нема да ме чуди и Грујо да се вртати тогаш ќе го прогласат за Херои :))))))))
То е, независно судство рук ќе има ...

Да се надеваме дека новиот гувернер на протекторатов ќе биди хардкор кон судството ...
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
То е, независно судство рук ќе има ...

Да се надеваме дека новиот гувернер на протекторатов ќе биди хардкор кон судството ...
Независно судство ниту имало, ниту ќе има.

Сегашново, кое е практично истото како и во времето од Грујо и судеше за потребите од преходната власт, истото тоа судство им суди на своите претходни „работодавачи„.

На Севердонија не и‘ треба само еден гувернер, туку цел борд од управители (како што им беше наметнато на волгарите во доцните ‘90-ти...), кои, се надевам, од територијава ќе направат барем провинција, која, можеби...само „можеби„, некогаш ќе прерасно и во држава.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Читам оливер вели вемрофците и на сијалици креаделе.. све лепо, докажи, фати и казни за тоа си поставен.
Ако не значи не те бива. оди си
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Читам оливер вели вемрофците и на сијалици креаделе.. све лепо, докажи, фати и казни за тоа си поставен.
Ако не значи не те бива. оди си
Ех ако они дознаат како некој друг крадел нешто па и они ќе почнат да прават така. Не им е на нив до судски процеси и казни. Не ги интересира нив правда и мир, само пари ги интересираат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Читам оливер вели вемрофците и на сијалици креаделе.. све лепо, докажи, фати и казни за тоа си поставен.
Ако не значи не те бива. оди си
Оливер нас треба да ни докаже дека краделе на Грујо бандава, иначе не веруеме у тоа.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Димитров: Mакедонскиот јазик е различен од јазикот на Македонците во Грција
Грчката министерка за надворешни работи Анастасија Анагностополу по средбите во Скопје му е благодарна на својот македонски колега Никола Димитров, кој изјавил дека јазикот во “неговата земја нема ништо заедничко со јазикот на грчките Македонци”.

Gospod da chuva i da brani. Ne znam dali Dimitrov e nekoj uchen lingvist ili samo go lizhe zadnikot na Anastasija...zhenava na kraj mu se zablagodaruva
.:aplauz:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Димитров: Mакедонскиот јазик е различен од јазикот на Македонците во Грција
Грчката министерка за надворешни работи Анастасија Анагностополу по средбите во Скопје му е благодарна на својот македонски колега Никола Димитров, кој изјавил дека јазикот во “неговата земја нема ништо заедничко со јазикот на грчките Македонци”.

Gospod da chuva i da brani. Ne znam dali Dimitrov e nekoj uchen lingvist ili samo go lizhe zadnikot na Anastasija...zhenava na kraj mu se zablagodaruva
.:aplauz:
Прашање е само на момент кога дотичниов лик, во сиот свој амнезиски занес, ќе заборави и на себе дека постои...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Значи имево се реши за да ја заебат Србија ?
Незнам дали спорот за името се реши поради Србија, но факт кој мора сите да го признаеме е дека западот нема да биде мирен додека не се заокружи топтан во целост целиот Балкан да биде дел од НАТО пактот ... значи и Србија како територија ја сакаат во НАТО по секоја цена, а исто и Босна (цела Босна) неможе НАТОвците да ти оставаат тука цели толкави региони како Србија и БиХ надвор од НАТО чадорот па да може Русите тука да роварат, тоа веќе сите знаеме колку тоа "многу" Русите пукнале да роварат тука на Балканот, но сепак постои тој страв кај западњаците и сакаат да се осигураат дека засекогаш ги протерале Русите од Балканскиот полуостров инаку зошто толку напори со децении наназад во ослабувањето на Србија и Српските позиции, отцепувањето на Црна Гора во 2006, бесправното прогласување на Косовската независност во 2008 спротивно на таа резолуцијата во ООН, напорите за рушење на Вучиќ, напорите за рушење на Додик во Р. Српска, а сите знаеме и дека западните сили сакаат да го укинат Дејтонскиот мировен договор и Босна и Херцеговина повторно да биде унитарна држава т.е. да се укине ентитетот Република Српска, а потоа и оваа држава БиХ да ја земат во НАТО пактот секако како што ја зедоа преку ноќ Црна Гора, а и нас ![DOUBLEPOST=1552319675][/DOUBLEPOST]
Ispagja vaka po tvoe deka na izbori ke izlezat da glasaat ili onie sto se vekje drzavno na rabota pa si go cuvaat lebot ili onie sto im vetile rabota vo drzavno. Kolku rekovte deka ima vo javna administracija vraboteni? Za eden statisticar prasuvam. I da ne go tupam ili agitiram za da se izlezi ili bojkotira ke si go povtoram stavot od pred nekoja nedela. Ke glasav za Amdi onaka za cesit ama posto se otkaza totalno mi e nebitno koj ke bidi Pretsedatel na RSM ili so drugi zborovi nema da glasam. Ne e toa bojkot ili revolt tuku kurobol.
Па всушност и нема никаква разлика во тоа дали ќе се гласа за Југо Пендаровски или за бабичката Сиљановска, потполно исти ков на политичари млатачи на празна слама само завиткани во различен целофан СДС/ДПМНЕ ... ку* ги боли ДПМНЕ за се, си знаат они дека пак ќе дојдат на власт ама после 2020 год. бидејќи мора Зајко да си истера еден цел мандат од 4 години без никакви проблеми, а можеби и уште еден до 2024 исто така на раат, зависи како се договориле таму горе на Калето, но потоа сигурно Мицко и компанија се враќаат на Илинденска, па затоа сега си ќутат и си тераат лабаво, кобајаги опозиција некаква ти биле !
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.221
Пендаровски: Северна Македонија ќе биде колатерална жртва ако дојде до размена на територии меѓу Србија и Косово

https://fokus.mk/pendarovski-severna-makedonija-ke-bide-kolateralna-zhrtva-ako-dojde-do-razmena-na-teritorii-megu-srbija-i-kosovo/


Ја памтам дека со промена на името, покрај, нели, зајакнатиот идентитет, зачуваната придавка и слични победи, се споменуваше и стабилност и непроменливост на границите. Не би било убаво да не се испорача по ова ветување, откако горните , гледаме како триумфално се испорачаа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Со влез во НАТО е загарантирана непроменливост на границите.
Стево дава предизборни изјави. Овојпат за албански гласови.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Пендаровски: Северна Македонија ќе биде колатерална жртва ако дојде до размена на територии меѓу Србија и Косово

https://fokus.mk/pendarovski-severna-makedonija-ke-bide-kolateralna-zhrtva-ako-dojde-do-razmena-na-teritorii-megu-srbija-i-kosovo/


Ја памтам дека со промена на името, покрај, нели, зајакнатиот идентитет, зачуваната придавка и слични победи, се споменуваше и стабилност и непроменливост на границите. Не би било убаво да не се испорача по ова ветување, откако горните , гледаме како триумфално се испорачаа.
Ко да си од вчера
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.538
Поени од реакции
22.598
Димитров: Mакедонскиот јазик е различен од јазикот на Македонците во Грција
Грчката министерка за надворешни работи Анастасија Анагностополу по средбите во Скопје му е благодарна на својот македонски колега Никола Димитров, кој изјавил дека јазикот во “неговата земја нема ништо заедничко со јазикот на грчките Македонци”.

Gospod da chuva i da brani. Ne znam dali Dimitrov e nekoj uchen lingvist ili samo go lizhe zadnikot na Anastasija...zhenava na kraj mu se zablagodaruva
.:aplauz:
I sto ti e tuka cudno. Denes imas Makedonci i Severdjani so potpis so se, crno na belo. Jazikot koj go zboruvaat Makedoncite e oficijalniot jazik na R. Grcija. Drugite zboruvaat severdjanski koj e eden od dvata sluzbeni jazici vo R. S. M. E sega ako razbiras ti grcki ili smetas deka se srodni jazici so severdjanskiot toa e drugo inaku ministerot tocno si kaza. Nasiot so jazikot na Makedoncite nema nisto zaednicko. Ne ni spagja vo ista grupa na jazici.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom