Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За Австралија, Нов Зеланд ова она да сфатам агенции да ти треба зошто околината е поинаква ама за Германија бе :pos: Германец да најми агенција за вработување за да најде работа е исто како Македонец да најми агенција да му покажат каде е Скопски Мерак или кај Жабарот.
Буцио наместо да не премисли, уште повеќе се закопува со инфово, поарно да не кажеше дека е шваба.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
2019 сме, интернетот одамна не служи само за Замунда.

А чим е Германец и по татко и по мајка и се заебава со агенции тогаш убаво му прават, не 400, 4000 би му земала.
Не му земаат него за нашиве таму општа ангарија шо се кога ќе ти речи 1200 евра нето плус 800 евра бонуси, тоа во Мерцедес или Порше а не поштар DHL.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колку си глуп еј ако не од врата на врата ќе одиш да прашуваш дали има треба работник. Па си има сајтови со огласи, нема потреба од агенција.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Колку си глуп еј ако не од врата на врата ќе одиш да прашуваш дали има треба работник. Па си има сајтови со огласи, нема потреба од агенција.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Колку и да го имаш учено германскиот не ти е твој јазик и на интервју секогаш германецот има предност, а ти со Полјаците 5 евра саатот, не знаеш ни закони ни ништо.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Најнов тренд вакви си купувале германците и во нив живееле, оти немале пари за стан 10 000 евра едно приколче вакво.

Прегледај го приврзокот 205583 Прегледај го приврзокот 205584[DOUBLEPOST=1551865929][/DOUBLEPOST]


Кај ќе ги купиш кога кираџија си несмееш да чепкаш во станот :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1551866440][/DOUBLEPOST]Ајде другарчето ми кажа следново. Плата виљушкарист во магацин 1500-1600 евра, мед.сестра 1800 евра, комуналец метач 1500 евра, ама сметајте сето минус 400 евра за агенцијата. Сам ако си ја најдиш работата толку, ама 90 односно 100 проценти се привремени вработувања преку посредници агенции.
Не е вистина, сликите што ги постирав се од колега кој живее и работи во Хамбург 4 години и сам си го уредил станот. Ај со друго нешто пробај :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е вистина, сликите што ги постирав се од колега кој живее и работи во Хамбург 4 години и сам си го уредил станот. Ај со друго нешто пробај :)
Прашај го колега ти што пари ги центрирал гумите.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.018
Не е вистина, сликите што ги постирав се од колега кој живее и работи во Хамбург 4 години и сам си го уредил станот. Ај со друго нешто пробај :)
А, прашај го исто колку чини орбит пакување?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Киријата колку е, остај дупен куртон :icon_lol:.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Најнов тренд вакви си купувале германците и во нив живееле, оти немале пари за стан 10 000 евра едно приколче вакво.

Прегледај го приврзокот 205583 Прегледај го приврзокот 205584[DOUBLEPOST=1551865929][/DOUBLEPOST]


Кај ќе ги купиш кога кираџија си несмееш да чепкаш во станот :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1551866440][/DOUBLEPOST]Ајде другарчето ми кажа следново. Плата виљушкарист во магацин 1500-1600 евра, мед.сестра 1800 евра, комуналец метач 1500 евра, ама сметајте сето минус 400 евра за агенцијата. Сам ако си ја најдиш работата толку, ама 90 односно 100 проценти се привремени вработувања преку посредници агенции.
Ај 400еу за агенцијата, него плативе бруто или нето :), многу важно е тоа. Колку што ги знам платите овие се бруто, нето мед сестра знам пошто жена ми потпиша договор е 1200еу стартна ( не преку агенција него дирекно во фирмата), и до кај 1400 нето се стасува за 1-2години и толку. За повеќе треба 3 год факултет за медицинска сестра да се заврши во Германија па да стаса до кај 2200нето со факултетот
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Ај 400еу за агенцијата, него плативе бруто или нето :), многу важно е тоа. Колку што ги знам платите овие се бруто, нето мед сестра знам пошто жена ми потпиша договор е 1200еу стартна ( не преку агенција него дирекно во фирмата), и до кај 1400 нето се стасува за 1-2години и толку. За повеќе треба 3 год факултет за медицинска сестра да се заврши во Германија па да стаса до кај 2200нето со факултетот
Ц, не треба факултет, треба прво да го помине процесот на целосна нострификација на дипломата, т. е. уркунде да земе. Тоа кошта од 3 до 5 илјади евра зависи од сојузната држава. После тоа со тоа признание моеш кај сакаш во Европава да работиш, а за преку океанот не сум сигурен. И без уркунде се зима до 2200 - 2500 евра без посредник, зависи каде. Преку кој оди жена ти? 1200 евра е премалку и досега не сум слушнал дека сестра потпишала за толку.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ц, не треба факултет, треба прво да го помине процесот на целосна нострификација на дипломата, т. е. уркунде да земе. Тоа кошта од 3 до 5 илјади евра зависи од сојузната држава. После тоа со тоа признание моеш кај сакаш во Европава да работиш, а за преку океанот не сум сигурен. И без уркунде се зима до 2200 - 2500 евра без посредник, зависи каде. Преку кој оди жена ти? 1200 евра е премалку и досега не сум слушнал дека сестра потпишала за толку.
Sumite koi si gi spomnal se za drzhavni institucii, bolnici kliniki i sl. Tie se vrzani so kolektiven dogovor i platite im se tuka negde 2.2-2.4k brutto zavisno od pokraina. Ako e privatna institucija tie ne se obvrzani so takov dogovor pa plakjaat pomalku, kako shto e napishano vo postot pogore. Ne e pravilo ama novodojdenite prvo od tamu pochnuvaat. Za da se licencirash za rabota so ljuge ili kako vikash da dobiesh Urkunde pokraj B2 i priznati diplomi, ti trebaat eden kup odobrenija od relevantni institucii, najcesto pokrainski + praktichen i teoretski del pa komisiski ispit.

Inaku tie 2.2k brutto ti se neshto nad 1.5k netto (1 dan. klasa)

Polaganje drzhaven ispit vo DE bez razlika na struka e mnogu pokompleksen nego li MSc vo MK.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Ц, не треба факултет, треба прво да го помине процесот на целосна нострификација на дипломата, т. е. уркунде да земе. Тоа кошта од 3 до 5 илјади евра зависи од сојузната држава. После тоа со тоа признание моеш кај сакаш во Европава да работиш, а за преку океанот не сум сигурен. И без уркунде се зима до 2200 - 2500 евра без посредник, зависи каде. Преку кој оди жена ти? 1200 евра е премалку и досега не сум слушнал дека сестра потпишала за толку.
Значи овака, МОРА факултет за медицинска сестра СЕКАДЕ во светот и тоа е факт. Кога ќе каже некој медицинска сестра треба да го познава работното место. Во Германија дојденец од Македонија да биде медицинска сестра без да заврши факултет во Германија може само ако овде има завршено Општа доктор, да положи B2 и да работи заменик мед.сестра 6 месеца па после ако се покаже да биде мед.сестра. Без факултет, што сакаш имај, признавај, нострифицирај НЕМА да постигнеш повеќе од помошник медицинска сестра за што платата НЕТО во Германија никаде не е поголема од 1500-1700еу но тоа после долго искуство во старечки домови и други фирми каде не се бара лиценца. Медицинска сестра буквално, плата по 2год се стасува 2500 НЕТО, но од кога ќе завршиш факултет за медицинска сестра во Германија, или овде Општа медицина 5год и положен B2, тоа е тоа, друго е шпекулација. Ајде другите плати, комуналец, стартна плата 800еу максимум достигнување до 1200 И цело време ДА зборуваме за НЕТО плати (пошто и тука бруто плата на комуналец е 25.000ден ама тоа никој не го кажува за МК, само за Германија бруто:) имаш калкулатор, пример, 1800еу Бруто во Германија е 1436 нето ). ФастФуд како мекдоналдс и слични НЕТО плата околу 1200-1400макс после искуство. BTW просечна плата во Германија е 2200еу НЕТО, убаво се изгледа, но додека македонецот стаса до просечната плата ќе поминат 5 год. Не е и тоа така лошо за тој што има занает, добар и баран факултет и се разбира дооообар германски.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
Најнов тренд вакви си купувале германците и во нив живееле, оти немале пари за стан 10 000 евра едно приколче вакво.

Прегледај го приврзокот 205583 Прегледај го приврзокот 205584[DOUBLEPOST=1551865929][/DOUBLEPOST]


Кај ќе ги купиш кога кираџија си несмееш да чепкаш во станот :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1551866440][/DOUBLEPOST]Ајде другарчето ми кажа следново. Плата виљушкарист во магацин 1500-1600 евра, мед.сестра 1800 евра, комуналец метач 1500 евра, ама сметајте сето минус 400 евра за агенцијата. Сам ако си ја најдиш работата толку, ама 90 односно 100 проценти се привремени вработувања преку посредници агенции.
Брат секоја пауза те читам натемава напиши уште некое вакво добро мислење како ова до приколкиве о да знаеш дека се враќам доле.Ае ќе ти ебам живот у приколка да живеам :pos::pos:[DOUBLEPOST=1551881763][/DOUBLEPOST]
Значи овака, МОРА факултет за медицинска сестра СЕКАДЕ во светот и тоа е факт. Кога ќе каже некој медицинска сестра треба да го познава работното место. Во Германија дојденец од Македонија да биде медицинска сестра без да заврши факултет во Германија може само ако овде има завршено Општа доктор, да положи B2 и да работи заменик мед.сестра 6 месеца па после ако се покаже да биде мед.сестра. Без факултет, што сакаш имај, признавај, нострифицирај НЕМА да постигнеш повеќе од помошник медицинска сестра за што платата НЕТО во Германија никаде не е поголема од 1500-1700еу но тоа после долго искуство во старечки домови и други фирми каде не се бара лиценца. Медицинска сестра буквално, плата по 2год се стасува 2500 НЕТО, но од кога ќе завршиш факултет за медицинска сестра во Германија, или овде Општа медицина 5год и положен B2, тоа е тоа, друго е шпекулација. Ајде другите плати, комуналец, стартна плата 800еу максимум достигнување до 1200 И цело време ДА зборуваме за НЕТО плати (пошто и тука бруто плата на комуналец е 25.000ден ама тоа никој не го кажува за МК, само за Германија бруто:) имаш калкулатор, пример, 1800еу Бруто во Германија е 1436 нето ). ФастФуд како мекдоналдс и слични НЕТО плата околу 1200-1400макс после искуство. BTW просечна плата во Германија е 2200еу НЕТО, убаво се изгледа, но додека македонецот стаса до просечната плата ќе поминат 5 год. Не е и тоа така лошо за тој што има занает, добар и баран факултет и се разбира дооообар германски.
За фастфуд нето платата ти е едвај 1200.Се исплаќа само што после 6 месеци можеш да си продолжиш договор и да влезеш во тим и да бидеш "мобилен" вработник каде што имаш платен смештај и ќе бидеш екстра платен ама затоа ќе те шетаат по цел регион кога ќе се отвараан нови ресторани.За таква работа не ти треба ни германски ни ништо само јаки живци а за 2,3 години можеш да направиш некоја пара за да инвестираш во нешто кај нас доле.Ако има во што...
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347


Кујнава комплет е 1000 евра на 50 посто попуст, во Хамбург.



Масава сосе столици комплет е 200 евра. И не само тропајте аман.
Odlicna sporedba. Ima i za pomal budzet i za pogolem, normalno. Ili pola naselenie nema kujna vo Germanija? Edino sto Marlboroto na masa blizi 7 Evra mesto 100 Denari vo Makedonija. Ali na kraj edna pricina plus za ostavanje na cigarite ;)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Брат секоја пауза те читам натемава напиши уште некое вакво добро мислење како ова до приколкиве о да знаеш дека се враќам доле.Ае ќе ти ебам живот у приколка да живеам :pos::pos:
Пријави се мигрант од Сирија таму во пет различни градови по 600 евра ти се 3000 евра во месецот. Него работи ти таму некој сириец од твојот данок така живее :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom