Најекономично греење и ладење

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.901
Поени од реакции
7.989
Почекај сега, ќе ти објаснат дека мерачот ти е без врска!
Апропо потрошувачката, ако е постојано така, подобро на термо да се грееш!
Напротив, одлично било :)
Сега ќе му кажат да си намести изолација од 10000 евра и од 1000 ќе падне потрошувачката на 800 :)
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Имам грее хансол, ставив мерач за мерење потрошна ел. енергија. Троши од 1000 па до 1900вати. Нели тоа е многу?
Зависи на која температура е насетиран на даљинско и дали ја постигнал температурата за модулирање. Треба барем 24 часа да работи на иста температура. Хансолот по спецификација би требало до 120 вати да се симне потрошувачката (во идеални услови на температура)
Различни производители имаат различна програма, пример кај ГРЕЕ Ломо еко на 20 ц на даљинско одржува 22ц во собата. Со Хаиер Тундра на зададени 27ц во соба е 23ц
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Во дилема сум за клима.Дали да местам поскапа или поефтина.Ми треба да лади само да освежува во лето.Имам солидно изолирана куќа и се греам на парно.Сакам да земам MAX клима за 14 000 денари да не плискам пари за џабе.Ваше мислење::????На секој спрат по една да ставам и да не се замарам.Околу 55м2 ми е спрат со висина 2,5м
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.901
Поени од реакции
7.989
Зависи на која температура е насетиран на даљинско и дали ја постигнал температурата за модулирање. Треба барем 24 часа да работи на иста температура. Хансолот по спецификација би требало до 120 вати да се симне потрошувачката (во идеални услови на температура)
Различни производители имаат различна програма, пример кај ГРЕЕ Ломо еко на 20 ц на даљинско одржува 22ц во собата. Со Хаиер Тундра на зададени 27ц во соба е 23ц
Кои се тие идеални услови? во август?
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Кога на @dwa му се расипа панасоникот сите тишина,без нарвреди со совети за помош..Сега Грее Хансол и одма подбивање!Абе деца,читнете малку,на корисникот @Goran87 видете кај му е климата монтирана пишеше на другиот форум дека не го грее па некако го реши тоа, е сега купи меррач и виде дека троши! А зошто нека каже самиот и тие што му ја монтираа!!Не лаете одма!
У ваш стил..Стигна новата Тундра во Македонија, Грее после ова се повлекува со продажба од Македонија,Стрелец е веќе на антидепресиви, СвБ дал отказ и станал дилер на Хајер..Ние останатите со Грее ги полниме огласите по ФБ и реклама 5 да извлечеме што можеме и се префрлиме на Тундра..Извор Фчерашни Новости..
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Кои се тие идеални услови? во август?
Така де, битно има опција таа да модулира со 120 вати ако е доволно топло. Колку топлина ќе испорача и со кој ЦОП е небитно во случајов.
Човекот немаше наведено на колку му е сетирана, дали ја оставил да работи 24/7 , ниту колку му се топлотни загуби.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Na Haier tundra i gree ne znam potrosuvacka ;)
No za Suzumi 16
Potrosuvacka za
dekemvri 750 w/h za
januari 885w/h za
februari 625w/h
Poekonomicno zdravje
Mozebi samo ako ziveeme vo Aracinovo :cool:
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
А која е потрошувачката на Тундрата во јануари,може да ни кажеш?
Неколку поста имам претходно за климите кои ги имам Тундра 5 кв и Ломо Еко 3.4 кв.
Немам греач, можам само по сметки да се водам.
Пошто ми е прва година на инвертер со Тундрата, драстично се намалени во однос на панелите, 24/7 греам. Џабе се трудите да докажете потрошувачка, од овие класи на клими неможе да има повеќе од 10-20%
Мене лично поважно ми е комфорт, и од овие две клими според мене ГРЕЕ ми е потивок, и подобро го распределува воздухот.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ај малце да се смирите со хормоните без препокувања кој е по фраер во клима .. ако читате и на другио форум мислам се работи за ист корисник на Хансол што е монтиран во кујна на многу комплицирано место и грешка на монтерите + корисникот немал многу опција каде да ја стави освем да ги продолжат бакарните цевки до друг дел на собата 27м2
@Goran87 како што ти дадоа совет на другио форум мораш да ја префлеш на друго место да работи ко што треба зборувај со тие монтерите нека пуштат екстра баракни жици изгледа нонсто ти работи на макс брзина да ја топли дневната .. екперементирај со брзините да најдеш идеална темп и потрошувачка сепак размислувај за преместување на внатрешната идиница ... BTW Факт е дека Хансол некои идиници се фалични имам лично искуство од другарка мислев дека има Ломо али Хансол бил првата единица била скооооз 3kw нонстоп втората се погодила зато пред секоја купена клима се прави тест то важи и за МЕНЕ ко че купам :) во случаот на Горан немора да значи фалична клима .
п.с Ако не се работи за истиот корисник sorry my friend
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Во дилема сум за клима.Дали да местам поскапа или поефтина.Ми треба да лади само да освежува во лето.Имам солидно изолирана куќа и се греам на парно.Сакам да земам MAX клима за 14 000 денари да не плискам пари за џабе.Ваше мислење::????На секој спрат по една да ставам и да не се замарам.Околу 55м2 ми е спрат со висина 2,5м
Се сложувам со тебе, ако ти е за освежување и само за ладење можеш од оваа https://klimi.mk/product.php?id=282
12000, позитивна страна е дека е попозната марка од Макс (бренд на Агротехна) и поголема гаранција. Ти го давам истиот совет што ми го дадоа мене. Ја инсталирав пред една недела.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
тоа е тој прав совет за кинеска стока. баш така како ќе ти се погоди. е сега замисли си го ова со сериозни марки на коли и да ти испадне како ќе ти се погоди бмвто аудито тојотата ;):). се што е техничка стока од врвен бренд нема како ќе ти се погоди, мора да се погоди затоа е бренд. а ова другиве гриња и остали но нејм се баш како ќе ти се погоди.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.901
Поени од реакции
7.989
А која е потрошувачката на Тундрата во јануари,може да ни кажеш?
6000 денари пресметковен период од 15 декември до 15 јануари, исто толку и од 15 јануари до 15 февруари, а претходно сметките идеа по 2500 без клима. Отприлика трошела по 3500 во најладното во 35м2 без изолација[DOUBLEPOST=1551255161][/DOUBLEPOST]
Така де, битно има опција таа да модулира со 120 вати ако е доволно топло. Колку топлина ќе испорача и со кој ЦОП е небитно во случајов.
Човекот немаше наведено на колку му е сетирана, дали ја оставил да работи 24/7 , ниту колку му се топлотни загуби.
Каква црна модулација кога тоа е потрошувачка на грејачот... не заебавај...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
тоа е тој прав совет за кинеска стока. баш така како ќе ти се погоди. е сега замисли си го ова со сериозни марки на коли и да ти испадне како ќе ти се погоди бмвто аудито тојотата ;):). се што е техничка стока од врвен бренд нема како ќе ти се погоди, мора да се погоди затоа е бренд. а ова другиве гриња и остали но нејм се баш како ќе ти се погоди.
Зато се прават Тестови на техничка стока без разлика дали е кинеска или јапонска германска .. јас ко го купував samsung s8 ко беше хит имаше розев екран горе али ако следиш мобилни знаеш што зборувам одма му го вратив ... во случај со климите што трошат многу над нормала неможат да сетат ако немат мерач ама на крајот од месецот ќе видат на сметка
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
6000 денари пресметковен период од 15 декември до 15 јануари, исто толку и од 15 јануари до 15 февруари, а претходно сметките идеа по 2500 без клима. Отприлика трошела по 3500 во најладното во 35м2 без изолација
Шо вика мерачот за Јануари?1-31 јануари..Тоа ми беше прашањето..Сметките за струја не се реални..имам пишувано за сметки и нивно читање од страна на инкасаторот..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom