Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
Intervju na 30 Noemvri 2017 i od Noemvri 2017 do Dekemvri 2018 mi bese statusot: Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Veke od Dekemvri 2018 (ne pamtam koja tocno data sredinata na Dekemvri bese) mi se promeni vo: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Imam se odneseno sto mi kazaa vo BKK kako dopolnitelni dokumenti.

Dokumenti od cicko (kopija pasos i licna karta).

Sega nekoj ako ima iskustvo da mi kaze kolku ke se ceka, nekoj cekal 2 meseci nekoj 4 nekoj 6 poznavam licno takvi luge a i poznavam licno lugje koj vo Dekemvri 2018 imat zemeno pasosi i toa preku bratucedi.
Preku cicko vujko bratuced brat sestra veke odbivat...
Imat napraeno izmeni na zakonot za bg grazdanstvo..... Se sto treba e da gi dopolnite dokumentive po dedova linija ... Dedoto ili pradedo to da e roden pred 1919god poteklo vo se vadi vo Strumica vo bkks[DOUBLEPOST=1550780300][/DOUBLEPOST]
Cekaj promena od 4 do 6 nedeli taka mi kazaa i na mene u jas sum so vakov status od deneska.
Preku vujko brat odbiva viceprezidentkata
Ti treba poteklo od bkks po dedova ili pradedo a linija roden bilo kade vo mkd
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
eve uste nesto od vcera neka privrsavat so komisiite pa da pocne jotova da potpisuva okapavme kaj nea po 7-8-9meseci

https://www.youtube.com/watch?v=SBx3URlPnJU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2WmG3j0gRRPciFAZivqoj3kQrVzKeyrwF-IM4eDCVffMZR9EeD-VXhJKU
Znaci ne se otkrieni propusti vo procedurata i Jotova nema pricina veke da ne potpisuva[DOUBLEPOST=1550781991][/DOUBLEPOST]
Preku cicko vujko bratuced brat sestra veke odbivat...
Imat napraeno izmeni na zakonot za bg grazdanstvo..... Se sto treba e da gi dopolnite dokumentive po dedova linija ... Dedoto ili pradedo to da e roden pred 1919god poteklo vo se vadi vo Strumica vo bkks[DOUBLEPOST=1550780300][/DOUBLEPOST]
Preku vujko brat odbiva viceprezidentkata
Ti treba poteklo od bkks po dedova ili pradedo a linija roden bilo kade vo mkd
Nemoj da siris takvi raboti,vistina samo so bratucedi dokumenti odbivaat i treba da nosat potvrdi od zdruzenija,no nisto ne e sigurno ima odbieni i so potvrdi,se e lotarija
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Znaci ne se otkrieni propusti vo procedurata i Jotova nema pricina veke da ne potpisuva[DOUBLEPOST=1550781991][/DOUBLEPOST]
Nemoj da siris takvi raboti,vistina samo so bratucedi dokumenti odbivaat i treba da nosat potvrdi od zdruzenija,no nisto ne e sigurno ima odbieni i so potvrdi,se e lotarija
da ne im tekne uste nekoja komisija da formiraat pa pak cekanje od 3 meseci
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
E dobro nie so sme na odobreno od soveti na proverka od vice so dokument pasos od brat/sestra soda ocekuvame samo eden GOSPOD ZNAE IZGLEDA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako bratti koga go vadel negoviot pasos ne spomnal vo negovata deklaracijata ili molba deka ima brat ke te odbijat[DOUBLEPOST=1550782588][/DOUBLEPOST]
Aman be luge sonove potvrdite ne mi.se veruva. Kaj mene mojo posrednik ja odnese porvrdata i plus posle 3 meseci odnese izvodi od majka mi vujko mi u zavede gi vo opstunata kako sestra na vujko mu deka e bugarka. Cudno mi e so ustebsum na dopolnitelna skori 1 godina i 4 meseca.
Ako ne dostavesh poteklo po dedova linija od zdruzenieto od Strumica .. Bkks... Ke te odbie viceprezidentkata[DOUBLEPOST=1550782981][/DOUBLEPOST]
Znaci ne se otkrieni propusti vo procedurata i Jotova nema pricina veke da ne potpisuva[DOUBLEPOST=1550781991][/DOUBLEPOST]
Nemoj da siris takvi raboti,vistina samo so bratucedi dokumenti odbivaat i treba da nosat potvrdi od zdruzenija,no nisto ne e sigurno ima odbieni i so potvrdi,se e lotarija
So potvrdi preku dedova linija roden pred 1919godina nema niti Eden odbie no.... Eve neka se hjave takov.... Ima odbie no so potvrdi preku zdruzenija no potvrdi napraeni preku bratuced.... Znaci najkrivi se posrednicite .... Bidejki nivna zadaca e da gi izvestam svoite klienti za ovaa sostojba deka treba site sto I at preku bratuced potekla ili preku brat sestra vico vujce treba da si napravat prepis besplaten od bkks Strumica od dedova linija pred 1919god roden....
Koj razbral ke si dobie grazdanstvo koj ne prica ce
 
Последно уредено:
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
zdravo.sakav da prasam nekoj koj znae da mi kaze,uste kolku ke se ceka ovoj status( Molbata vi e razgledana od Soveta po grazdanstvo s polozitelno stanovishte.Predstoi izdavanieto na ukaz na Viceprezidenta.) Denovive mi se smeni ovoj status? Sto znaci ova deka e na krajot li? i kolku ke se ceka?
Sto e sledno sega? Fala
zdravo.sakav da prasam nekoj koj znae da mi kaze,uste kolku ke se ceka ovoj status( Molbata vi e razgledana od Soveta po grazdanstvo s polozitelno stanovishte.Predstoi izdavanieto na ukaz na Viceprezidenta.) Denovive mi se smeni ovoj status? Sto znaci ova deka e na krajot li? i kolku ke se ceka?
Sto e sledno sega? Fala
Kolku ceka od finalna do ovaj status?[DOUBLEPOST=1550783699][/DOUBLEPOST]
So sto dokumenti si?
Vujko i potvrda od strumica so izbodi od dedo
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
Znaci ne se otkrieni propusti vo procedurata i Jotova nema pricina veke da ne potpisuva[DOUBLEPOST=1550781991][/DOUBLEPOST]
Nemoj da siris takvi raboti,vistina samo so bratucedi dokumenti odbivaat i treba da nosat potvrdi od zdruzenija,no nisto ne e sigurno ima odbieni i so potvrdi,se e lotarija
Orelce ne si dovolno informiran... Minavat samo onie koi imaat poteklo od zdruzenieto po nivni predci pred 1919godina ili so star blgarski dokument (vencalno... Svidetelstvoili krstelno blgarsko) drugo se e laga I prevara od strana na posrednicive....[DOUBLEPOST=1550787935][/DOUBLEPOST]
Pretstavnicite na zdruzenijata se ke napravat samo sto poveke potvrdi da prodadat na kraj ke gi ubeduvat lugeto da vadat potvrdi i preku roditel
Zdruzenijata se zakonska ramka od pravosudieto v blgarija ..... I nema nitu eden odbie no koj sto ima izvadeno poteklo od zduzenie na baza na negovi predci rodeni bilo kade vo mkd pred 1919god......spored statistika na vasil kncov vo mkd togash zivee I raboti blgarsko naselenie odnosno blgarski egzarhija... Pa taka site mozet da si barat poteklo po dedova linija.... Zatoa prijatel nemoj da komentirash bez argumenti
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Orelce ne si dovolno informiran... Minavat samo onie koi imaat poteklo od zdruzenieto po nivni predci pred 1919godina ili so star blgarski dokument (vencalno... Svidetelstvoili krstelno blgarsko) drugo se e laga I prevara od strana na posrednicive....
Popaj, ima odbieni so sekakvi dokumenti, mozebi nekoi se osuduvani,ili im falat nekoi dokumenti,ili posrednicite gi zafrknale,ima mnogu odbieni po greski i na sluzbenicite vo MP,i bidi siguren ima odbieni i so potvrdi od zdruzenija, se e lotarija,poveketo dobivaat drzavjanstvo,sekoj so svojata sreka i normalno koj si ima pari nema steta kako dopolnitelen dokument da nosi potvrda od zdruzenie
 
V

Voin_Na_Konj

Гостин
Decki, poslednite 30-40 stranici kruzat istite nekolku prasanja od tipot : “Se smena statusot od ova vo ona, uste kolku ke cekam?” Na sto sleduva odgovor prasanje “So koi dokumenti si?” I istite prasanja vrtat vo krug.
Pa nemozam da poveruvam deka ima tolku nesposobni osobi so ne mozat 2-3 stranici na nazad da procitaat i da dobijat odgovor na nivnite prosti prasanja !! Iskreno so takov mozok ne zasluzuvate na ste gragjani na EU !
Tuka ima eden kup lugje koi cekame potpis i sekoja notifikacija so nova poraka e nadez deka ima potpisani ukazi, ama naprotiv, namesto korisni informacii ovde kruzat istite prasanja i odgovori.
Stavete si prst na glava i razmislete malku so nea.
Srekno na site !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom