Најекономично греење и ладење

Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Prvo reci mi da se šališ!?
Razlikuješ li ti uopšte ukupnu od prosečne temperature?

Nije prosek 290KW nego 293,8w po satu, i ne troši 320KW,nego 320w po satu.
Pročitaj pažljivo moj post gde sam pisao o potrošnji. Merač kaže za 31 dan i 4sata potrošeno je 218,6kw.
Podeli tu potrošnju sa 31 danom i dobićeš oko7,05kw dnevno što bi došlo oko 293,8w PO SATU.

Ova klima je predimenzionirana za moj prostor(osnovno dvadeset i koji kvadrat i povremeno desetak kvadrata kuhinja),i
ona to sa lakoćom završava,tako da se povremeno i gasi kad dostigne temperaturu.
Treba uzeti u obzir da bar triput luftiram po5-10min.
Nekad klimu gasim za to vreme,a nekad smanjim zadatu na 18c.Tu je još i čišćenje i pranje filtera na dve nedelje,ali to je posao od 10-15min.

Gde sam ja napisao da mi je na -13c klima trošila 290w ?

Tada je trošila u okviru 500-600w,a treba uzeti u obzir da ja nemam izolaciju.
Fabrika kaže da joj je minimum 250w,a ja sam je negde u novembru(bilo je u plusu)hvatao da troši i manje od toga.

Evo našao sam slike od 7-og na 8-mi januar.





Nemam ama baš nikakav razlog da lažem i da preuveličavam ili smanjujem,već samo iznosim moje iskustvo sa ovom klimom
i u mom prostoru.
ОК исправено е сега и јас мислев на w ама сум пишал kw нема врска
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
[QUOTE="Pew Pew, post: 8598061, member: 114770"]Добар резултат, колку е кај вас 1 kwh ? Во Србија секои 2 има Fujitsu или Midea ефтини се Fujitsu кај нас една е 37к денари или по ваше 71к динари, кај вас незнам али читав ефтини биле[/QUOTE]
И навистина се евтини те. добра цена имаат во Србија, нешто под 500 Евра е цената на овој модел LLCE http://www.fujitsuklime.com/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg12llce-aoyg12llce ), во Хрватска нешто малку над 500Евра... имаат саглам импортери за овој бренд за разлика од кај нас, каде што ем се поскапи, ем ознаките не се исти!!! - Нешто КЛМЦ кон основните ознаки, као со фреон R32 (којзнае и дали излегоа на Eurovent), но се ми се чини новиве R32 послаби (како да ретерираа Фуџи!?) отколку е постариот добар ASYG12LLCE / AOYG12LLCE по мене одлична клима за парите, со снага во мод греење 4kW, а максимални 5кW... со PdesignH (на -10) 3,2kW https://www.fujitsu-general.com/eu/products/split/wall/asyg12llce.html па ти види сега зошто се кај нив најпопуларни!? ...Би биле и кај нас, бидејки ги јаде сите клими што се нудат овде, кои се ценовна класа cca 500 Евра (GREE Lomo LCLH 3,5, Vivax AERI 3,5, Midea Mission 3,5).... Мислев дека нешто повеќе трошат од конкуренцијата бидејки (во класата) највеќе топлина даваат но ете ПанеБг вели тоа е економична клима! ...
Ама била лесна надворешната на Fujitsu-то (26кг) и била маде ин Кина... СТВАРНО? Сепак е Fuji! Затоа реков Грција Бугарија па ете и Србија, се подобри опции за набавка на клими... Ај од Јуни ќе има клими Daikin од Грција без царина! ;)
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Dr Zmigo Daikin во Хрвтска е исто ефтин за разлика од кај нас, ние сме ко дупка овде маркетот не го прошируваат кај нас. Нека дека тие Gree/AERI се лоши али за 500 еу во сосетво имаш Daikin или Fujitsu
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
дај повеќе информации за ова
во шеговит тон беше, затоа ставив смајли.... као со препораката (ако воопшто ја има во Јуни) и една од мерките како придружна членка укинување на царините за ЕУ роба (Даикинот нели Чешки се смета)... многу е комплицирано!
Поинтересно е ова со субвенции за инверртери...Што мислите: пак мајмунлаци ќе прават “прв пријавен - прв услужен“... или ќе добие субвенции оној што навистина се грее на дрва или јаглен! Статистиката за СК ми се чини беше 32% на цврсти горива, (23% на централно!?) така беше некако!?
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Манипулации секогаш имало и ќе има, нее фер некоја фамилија едвај преживува пример 30к месец во СК се грее на дрва/јаглен + на кредит ги зема за да помини зимото . а друга фамилија што зема над 120к месец да добие субвенции мора да има некакви критериуми за добивање а стварно треба вакви работи да дава Владите не само Скопје треба Битола Тетово сегде кај што е загадено
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
862
Поени од реакции
1.492
Манипулации секогаш имало и ќе има, нее фер некоја фамилија едвај преживува пример 30к месец во СК се грее на дрва/јаглен + на кредит ги зема за да помини зимото . а друга фамилија што зема над 120к месец да добие субвенции мора да има некакви критериуми за добивање а стварно треба вакви работи да дава Владите не само Скопје треба Битола Тетово сегде кај што е загадено
Ovaa akcija e na nivo na grad sk,grad sk dodeluva subvencii a ne vlada na severnata rebublika, taka da apsolutno ste vo pravo deka treba da bide na cela teritorija ne samo vo sk no nemate pravo da se lutite
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ovaa akcija e na nivo na grad sk,grad sk dodeluva subvencii a ne vlada na severnata rebublika, taka da apsolutno ste vo pravo deka treba da bide na cela teritorija ne samo vo sk no nemate pravo da se lutite
да да Општините има надлежности за субвенции али Владата треба да ги стегни малце повеќе се работи за загаденост .. сакаа нејќат ко че го отворат поглавето од ЕУ за Животна Средина че падниме ко круша 20+ Вета не чекаат
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
decki nekoja klima u klasata na haier tundra 18 i cena gore dole?
ili pa da ne znaete kaj moze da ima na dr mesto osven setek?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
decki nekoja klima u klasata na haier tundra 18 i cena gore dole?
ili pa da ne znaete kaj moze da ima na dr mesto osven setek?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Energija http://energija.com.mk/клима-уреди/haier/ѕидни ги нуди Haier меѓу другите брендови, но се поскапи од SETEC...
во Сетек исто има Midea Mission 18ka но врати се назад на форумов (или прогуглај на други форуми па погледни)... овде дали беше ПанеБГ или некој друг беше од Србија, кој рече за разлика од 12ката која е во класа на АЕРИ ЛЦЛХ .... 18ката била лош избор! Тој, ако добро се сеќавам... нешто околу многу лоша модулацијата на 18ка се жалеше!
СЕПАК БЕШЕ ЈОЗА НЕ ПАНЕБГ....! :) ...за Мидеата!
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Energija http://energija.com.mk/клима-уреди/haier/ѕидни ги нуди Haier меѓу другите брендови, но се поскапи од SETEC...
во Сетек исто има Midea Mission 18ka но врати се назад на форумов (или прогуглај на други форуми па погледни)... овде дали беше ПанеБГ или некој друг беше од Србија, кој рече за разлика од 12ката која е во класа на АЕРИ ЛЦЛХ .... 18ката била лош избор! Тој, ако добро се сеќавам... нешто околу многу лоша модулацијата на 18ка се жалеше!
danke:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom