Заби и сѐ во врска со забите

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Pa ako sakas da ne paga plombata ke treba da odvois min pola saat za na zabar koj ke treba da koristi kvaliteten bond(lepak)kvalitetni plombi i svetlo kako i da znaes ako plombata e ogromna treba da izbegnuvas grizenje so toj zab.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.600
колку е цената да се земе една обична стоматолошка сонда по аптекиве?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Ми правеа киретажа на џеб (барем така мислам дека се викало) во Понеделникот, вобичаено требало да одам на секои 2 месеци за ова, е сега првите ден-два немав болки, али од средата до денес мислам дека ќе полудам, во истиот ден ми поправија и заб на горната вилица (џебот е баш вертикално под него на долна вилица). Дали и поправката и ова со непцето се погодија во исто време, али левата страна ме кини од болка и тоа болка која ми пулсира постојано се до слепочницата, има ли некое чаре да мачкам или да пијам оти се отрув од ибупрофен?
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki sakam da si staam fiksna proteza pa sakam da ve prasam da mi posocite kade da odam (kade e najdobro) i cenite odprilika koi se
 
S

stayy wolf

Гостин
Zdravo decki sakam da si staam fiksna proteza pa sakam da ve prasam da mi posocite kade da odam (kade e najdobro) i cenite odprilika koi se
Сестра ми носеше фиксна на т
Zdravo decki sakam da si staam fiksna proteza pa sakam da ve prasam da mi posocite kade da odam (kade e najdobro) i cenite odprilika koi se
Сестра ми носеше на двете вилици и платив ме 500 евра . Сркој месец си одеше на контрола и баш беше задоволна од докторката . За контрола не се плаќа . Можеш месечно да си плаќаш на рати . Арсо-Дент , мсл дека има 3ординации во Скопје .
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Zdravo Nekoj sovet za kvalitetni porcelanski zabi. Mi spomnuvaat gostivar imalo dosta dobri i eftino pa mi treba vase mislenje i za vo Skopje
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
ima ima na kilo gi prodavaat :tapp:
Ako sakas da znaes sto e kvalitetno prasaj sto e skapo.Imas zabi bezmetalni za 80 e po zab imas i 200 po zab.Samo otvaraj oci tri pati meri ednas seci.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Дали имате умници? Мене гледам ми испаднал еден горе уште не е дораснат, мал е. Осеќам ко до увото да ми е. И кога го гледам е настрана и понагоре од другите заби. Коо на вампирите шо им се забите епа така мене вој само минијатурен.

Дали имал некој вакво искуство? Треба ли да се вади или не? Или да почекам скроз да порасне па да го вадам?

А вака немам некои проблеми со него. Ни ме чеша, ни ме боли, ни па го сеќаам дека е тука, ни па ми врши некоја работа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Moze da ti gi iskrivi drugite, da gi izbuta, ne e samo bolka i smetanje tamu. Idi na zabar. Napraj slika.

Ja gi imam site 4 mnogu godini ama imam mesto i gi ubivam od cetkanje za da ne se rasipat.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Дали имате умници? Мене гледам ми испаднал еден горе уште не е дораснат, мал е. Осеќам ко до увото да ми е. И кога го гледам е настрана и понагоре од другите заби. Коо на вампирите шо им се забите епа така мене вој само минијатурен.Дали имал некој вакво искуство? Треба ли да се вади или не? Или да почекам скроз да порасне па да го вадам?А вака немам некои проблеми со него. Ни ме чеша, ни ме боли, ни па го сеќаам дека е тука, ни па ми врши некоја работа.
 
Член од
7 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво
Ми се скрши пола заб(7 доле)кој е мртов и се гледа лекот што е го ставала под пломбата, а пломбата си стое.Сега кога натиснам боцка внатре во непцето.Па сакам да ве прашам ако некој знае дали ќе може тоа да се среде со пломба или ќе мора коронка или ќе се вадебидејќи тој заб ми се крши 2 пат прво одозгоре сега од страна.Благодарам
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ќе се обидам да бидам пократка, ако е можно. На кратко, се мислам дали да ја променам долгогодишната заболекарка и совет за изваден умник од пред две недели.
Уште минатата година ме советуваше да ја извадам 8цата, затоа што немала доволно простор на вилицата да излезе цела. Цело време ме убедуваше дека е до тоа, за на крај на рентген да излезе дека сум имала гнојни ќеси на двата корена на 6ката (веќе пломбирана и здрава одозгора) и добро, ја оправи 6ката, престанаа болките. Годинава пак почна да ме боли на таа страна и си реков време е да ја извадам 8цата, затоа што речиси цела долна вилица ми е пломбирана и нема од кое друго место да доаѓа болката. Не ме прегледа, само побарав упат. Ја извадив кај хирург, без конци. Нит оток имав, нит ништо, само болки, што е нормално... Не ми препиша ни апчиња, ми рече само нешто за болки ако имаш потреба напиј се. Арно ама, поминаа веќе 2 недели, мене сѐ уште ме убива болкава. Заболекарката ми рече дека била сува коската, длабока рана, дур да заздрави ќе ме боли. Ми ставаше дренови, после тоа јод внатре. Приметив дека кај 5ката има мноогу мал дел со кариес до пломбата, помислив дека можеби и тоа ми предизвикува болка. Ѝ кажав, не веруваше баш, ама ја отвори, ми стави лек... Ја прашав дали ми е расипан, ми рече не знам. Првиот пат кога ми стави анестезија кај 5ката, не ми помина болката, си реков океј, значи до умникот е, трауматизирано е местото и затоа ме боли. Ама вториот пат кога ми стави анестезија на истото место, ми помина веднаш болката. Сето тоа ме буни. Сега ја затвори 5ката со лек и откако го стави лекот уште повеќе ме боли. Сѐ си мислам да не има некое друго жариште... Ме болеше 5ката кога ми ја бушеше, крвареше ептен, на крај ми го извади живецот, ама ете, од негде пак ме боли. Уште минимум 10 пати во рок од овие 2 недели отидов кај неа, затоа што не се издражуваше. Некогаш и двапати на ден, сигурно и досадна станав. За тие две недели, пиев вентор и диазепам од 2мг на секои 6 саати. После тоа заболекс ставав на цела страна дури, затоа што не знам од каде доаѓа болката и не ми ја смируваше баш. После тоа почнав со ефридол прашакот, и сега ми препиша антибиотик, пробиотик и витамин ц. Буквално на секое миење заби мене ми тече крв од негде. Имав гингивитис, ама ова е сосема различно крварење. Немам баш многу доверба, сѐ си мислам да не не е добро направен и уште некој друг заб што толку ме боли. Немам толкава рана на местото на умникот за толкави болки да трпам. Тоа место ме боли само ептен ако ја раширам устата, овака цела страна... Башка тоа што речиси сите заби ми се пломбирани по 2-3 пати наново. Една недела пред да го извадам умникот ме болеше, значи тоа се 3 недели со забоболка, ќе побудалам начисто. Тип на човек сум што ако го заболи заб, одма оди на заболекар. Секој совет за дали јас хистеризирам дека сепак изваден е умник и нормално е да ме боли толку време или пак треба да ја сменам заболекарката затоа што секој заб ми е минимум по двапати пломбиран и можеби има друго жариште, е добредојден.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.600
Ќе се обидам да бидам пократка, ако е можно. На кратко, се мислам дали да ја променам долгогодишната заболекарка и совет за изваден умник од пред две недели.
Уште минатата година ме советуваше да ја извадам 8цата, затоа што немала доволно простор на вилицата да излезе цела. Цело време ме убедуваше дека е до тоа, за на крај на рентген да излезе дека сум имала гнојни ќеси на двата корена на 6ката (веќе пломбирана и здрава одозгора) и добро, ја оправи 6ката, престанаа болките. Годинава пак почна да ме боли на таа страна и си реков време е да ја извадам 8цата, затоа што речиси цела долна вилица ми е пломбирана и нема од кое друго место да доаѓа болката. Не ме прегледа, само побарав упат. Ја извадив кај хирург, без конци. Нит оток имав, нит ништо, само болки, што е нормално... Не ми препиша ни апчиња, ми рече само нешто за болки ако имаш потреба напиј се. Арно ама, поминаа веќе 2 недели, мене сѐ уште ме убива болкава. Заболекарката ми рече дека била сува коската, длабока рана, дур да заздрави ќе ме боли. Ми ставаше дренови, после тоа јод внатре. Приметив дека кај 5ката има мноогу мал дел со кариес до пломбата, помислив дека можеби и тоа ми предизвикува болка. Ѝ кажав, не веруваше баш, ама ја отвори, ми стави лек... Ја прашав дали ми е расипан, ми рече не знам. Првиот пат кога ми стави анестезија кај 5ката, не ми помина болката, си реков океј, значи до умникот е, трауматизирано е местото и затоа ме боли. Ама вториот пат кога ми стави анестезија на истото место, ми помина веднаш болката. Сето тоа ме буни. Сега ја затвори 5ката со лек и откако го стави лекот уште повеќе ме боли. Сѐ си мислам да не има некое друго жариште... Ме болеше 5ката кога ми ја бушеше, крвареше ептен, на крај ми го извади живецот, ама ете, од негде пак ме боли. Уште минимум 10 пати во рок од овие 2 недели отидов кај неа, затоа што не се издражуваше. Некогаш и двапати на ден, сигурно и досадна станав. За тие две недели, пиев вентор и диазепам од 2мг на секои 6 саати. После тоа заболекс ставав на цела страна дури, затоа што не знам од каде доаѓа болката и не ми ја смируваше баш. После тоа почнав со ефридол прашакот, и сега ми препиша антибиотик, пробиотик и витамин ц. Буквално на секое миење заби мене ми тече крв од негде. Имав гингивитис, ама ова е сосема различно крварење. Немам баш многу доверба, сѐ си мислам да не не е добро направен и уште некој друг заб што толку ме боли. Немам толкава рана на местото на умникот за толкави болки да трпам. Тоа место ме боли само ептен ако ја раширам устата, овака цела страна... Башка тоа што речиси сите заби ми се пломбирани по 2-3 пати наново. Една недела пред да го извадам умникот ме болеше, значи тоа се 3 недели со забоболка, ќе побудалам начисто. Тип на човек сум што ако го заболи заб, одма оди на заболекар. Секој совет за дали јас хистеризирам дека сепак изваден е умник и нормално е да ме боли толку време или пак треба да ја сменам заболекарката затоа што секој заб ми е минимум по двапати пломбиран и можеби има друго жариште, е добредојден.
Оваа твојава заболекарка троа и дрска била кон тебе :unsure:? Менувај го лекарот, чим по 100 пати ти менувала пломби, значи до нејзе е, не е до тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom