Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Не знам од каде ова правило, пример вози 55 да речеме и одеднаш почнува да трепка, што треба да направи? У место да укочи да го учука некој од позади? Какви им се овие правила безвезни
Правилата се дека минување на жолто светло е дозволено доколку возачот не може да закочи без да ја загрози безбедноста на сообраќајот. Е сеа тоа што полицијата користи поради тоа што не можиш ти да докажиш дека си поминал на жолто е друга работа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не знам од каде ова правило, пример вози 55 да речеме и одеднаш почнува да трепка, што треба да направи? У место да укочи да го учука некој од позади? Какви им се овие правила безвезни
Така ќе платиш казна и за брзо возење, пошо 50km/h е дозволена градска.
Другово има логика, ама пак ќе кажам - со свињите нема логика, почнувајќи од тој најгоре.
Сообраќајната треба да се понаша вака, ама со мајмуни у скупи коли, спуштени коли, шо паркираат кај ќе им текне, се тркаат у сред град, возат пијани....тоа у реду, ама за вакви ситуации треба ќутек маање. Прибраа цела неписмена, исфрустрирана и неспособна и пред се' учкарска багра и не се ни милиметар померени у покачување безбедност, култура на возење.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Сообраќајната треба да се понаша вака, ама со мајмуни у скупи коли,
Обично таквите мајмуни у скупи коли имаат миљон врски и контакти, и никад нема да платат казна, па не му вреди да си го расипуваат зборот со др луѓе и ги пуштаат, тука се обичните смртници да надокнадат..[/QUOTE]
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
09.01 си идам од на гости (наиме)во друг град, ме застана полиција во 1:20 а сум почетник возач уште 5 месеци, имав пиено 5-6 жолти, за после 11 ништо не ми рекоа ме прашаја имаш пиено имам му реков , ајде да дуваш на дрегер покажа 1.2 промили, ме пишаја 275 еу или 50 негативни
Денес си ја зедов возачката, забраната за возење била од 3-12 месеци е сега во судот судијата го фативме пријател и рече дека ке се среди дека прв пат ке поминам само со опомена или најмала казна од 1 месец пошто мие прв прекршок и дека се однесував долично со полицаецот кој ке биди во мое присуство на судењето, е сега незнам дали да ги платам 275 еу или да ми внесат 50 негативни
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
09.01 си идам од на гости (наиме)во друг град, ме застана полиција во 1:20 а сум почетник возач уште 5 месеци, имав пиено 5-6 жолти, за после 11 ништо не ми рекоа ме прашаја имаш пиено имам му реков , ајде да дуваш на дрегер покажа 1.2 промили, ме пишаја 275 еу или 50 негативни
Денес си ја зедов возачката, забраната за возење била од 3-12 месеци е сега во судот судијата го фативме пријател и рече дека ке се среди дека прв пат ке поминам само со опомена или најмала казна од 1 месец пошто мие прв прекршок и дека се однесував долично со полицаецот кој ке биди во мое присуство на судењето, е сега незнам дали да ги платам 275 еу или да ми внесат 50 негативни
Нема да поминиш со 1 месец ниту со опомена, ќе ти се одземи возачката најмалце 6 месеци. Тоа е законска постапка.

Патем, недолично и срамотно е да бараш пријатели за казна поради алкохол, заради неодоговорни возачи како тебе гинат луѓе. Почетник возач со 1.2 промили алкохол...
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
09.01 си идам од на гости (наиме)во друг град, ме застана полиција во 1:20 а сум почетник возач уште 5 месеци, имав пиено 5-6 жолти, за после 11 ништо не ми рекоа ме прашаја имаш пиено имам му реков , ајде да дуваш на дрегер покажа 1.2 промили, ме пишаја 275 еу или 50 негативни
Денес си ја зедов возачката, забраната за возење била од 3-12 месеци е сега во судот судијата го фативме пријател и рече дека ке се среди дека прв пат ке поминам само со опомена или најмала казна од 1 месец пошто мие прв прекршок и дека се однесував долично со полицаецот кој ке биди во мое присуство на судењето, е сега незнам дали да ги платам 275 еу или да ми внесат 50 негативни
Јас да сум нема да ти дадам 10 години возило да видиш камоли да го возиш.
Не заради тоа што си возач почетник или заради тоа што имаш X години... туку ради тоа што си возел со 5-6 жолти.

A piece of advice.

Утре, недај Боже, така поднапиен кога ќе си и да ти се читни под кола некој суициден кретен ти ќе си лежиш взатвор пошто ниту еден судија нема да се нафати да го „фатите“.
Истото ти е при секоја сообраќајка што ќе ја направиш, а и да не си виновен ќе го јадиш калапот за голем дел од последиците.
Да не зборам и сам што може да си наштетиш, моторика се намалва кога си напиен. Фати такси следна прилика.

Затоа МКД е банана држава, заради вакви работи.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Казните за алкохол според мене треба да се дуплираат, заради вакви идиотски работи и неодговорни возачи а посебно почетници јас имам пријатели кој и ден денес ни криви ни должни имаат последици од сообраќајки.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Викни си го пријателот судија и во ендек кога ќе завршиш, и од таму да те вади. Страшна работа, не Северна, со ураниум треба да не гаѓаат.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Викни си го пријателот судија и во ендек кога ќе завршиш, и од таму да те вади. Страшна работа, не Северна, со ураниум треба да не гаѓаат.
Малку само знае дека по законска постапка МОРА да му изречи најмалце 6 месеци казна поради управување со моторно возило под дејство на алкохол над 1,00г/кг. Ама ако, нека има надеж дур не му стигни судската покана :)

П.С @regan21 Не впишувај 50 негативни, плати си ја казната. Барем буџетот на РМ да профитира од вакви како тебе.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Премали се казните. Овој ќе помине со помалку, ама и 6 месеци да му дадат пак ќе вози и со забрана. За ова можам да се кладам. Може ќе дојде и да ни се пофали.

Ваквите што уште од почеток гледаат да избегнат казна или да добијат минимална наместо тоа да и е памет за следен пат, е тие и утре ќе направат и друга глупост и па ќе го фаќаат пријателот.

Јас да сум му татко каков пријател судија бе, снаоѓај се сам.
И таа ноќ со 1.2 промили надвор ќе спие.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Премали се казните. Овој ќе помине со помалку, ама и 6 месеци да му дадат пак ќе вози и со забрана. За ова можам да се кладам. Може ќе дојде и да ни се пофали.

Ваквите што уште од почеток гледаат да избегнат казна или да добијат минимална наместо тоа да и е памет за следен пат, е тие и утре ќе направат и друга глупост и па ќе го фаќаат пријателот.

Јас да сум му татко каков пријател судија бе, снаоѓај се сам.
И таа ноќ со 1.2 промили надвор ќе спие.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Законски најмала предвидена забрана за дејство под алкохол над 1,00г/кг е 6 месеци. Нема да помини со помалку.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Законски најмала предвидена забрана за дејство под алкохол над 1,00г/кг е 6 месеци. Нема да помини со помалку.
Не се секирај, ќе го наштелуваат записникот! Ќе го јаде некој друг што ќе помине на жолто и кој нема судија пријател :mad:
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Не се секирај, ќе го наштелуваат записникот! Ќе го јаде некој друг што ќе помине на жолто и кој нема судија пријател :mad:
Записникот нема теоретска шанса да се "наштелува" ниту пак да се уништи. Никој не би ризикувал кривично дело заради некој што возел пијан. Судијата можи да му е пријател за да му пресуди минималната забрана. Ништо друго.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Записникот нема теоретска шанса да се "наштелува" ниту пак да се уништи. Никој не би ризикувал кривично дело заради некој што возел пијан. Судијата можи да му е пријател за да му пресуди минималната забрана. Ништо друго.
Da, ama mozhe MVR da se zhali ako smetaat deka presudata ne e korektna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom