Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Абе прогресивен данок и поголеми останати давачки имате во сите западни земји, колку повеќе заработуваш, толку ти е поголем процентот на данокот кој го плаќаш кон државата, само што се поделени во повеќе категории.
Еве ви калкулатори за Австралија, Канада, Германија, поиграјте си со сумите и ќе ги видите разликите.
https://salary.calculatorsaustralia.com.au/
https://neuvoo.ca/tax-calculator/?iam=&salary=100000&from=year&region=Ontario (овие имаат два различни даноци, едниот федерален на цела територија, а вториот провинциски кој е најмал во Алберта).
https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php
Во право си. Е сега дали го имале истиов систем кога се развивале, дали е ок да споредуваш земја која има нафта со земја како нашата, дали тие држави што ги наброја имаат големи државни долгови, дали тие држави имаат сиромашни граѓани, дали тие држави се повеќе навлегуваат во проблеми, дали пензиските фондови им се стабилни т.е. на виделина излегуваат проблемите од социјалниот систем ....

Во Шведска пред некој месец од десницата имаше изјава дека системот кој го имаат, е неодржлив. Не е нормално социјала да добива некој од 1.000еур, а ако се вработи 1.400 еур итн итн.

И најважното тој одговорниот за прераспределба дали веруваш дека знае што да прави и дали има чесни намери. Во мкд да веруваш на политичарите, треба да си со дијагноза.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Во право си. Е сега дали го имале истиов систем кога се развивале, дали е ок да споредуваш земја која има нафта со земја како нашата, дали тие држави што ги наброја имаат големи државни долгови, дали тие држави имаат сиромашни граѓани, дали тие држави се повеќе навлегуваат во проблеми, дали пензиските фондови им се стабилни т.е. на виделина излегуваат проблемите од социјалниот систем ....

Во Шведска пред некој месец од десницата имаше изјава дека системот кој го имаат, е неодржлив. Не е нормално социјала да добива некој од 1.000еур, а ако се вработи 1.400 еур итн итн.

И најважното тој одговорниот за прераспределба дали веруваш дека знае што да прави и дали има чесни намери. Во мкд да веруваш на политичарите, треба да си со дијагноза.
Не знам како било кога се развивале, знам ние дека никогаш нема да се развиеме, а имаме страшни класни разлики, имаш луѓе кои на месечно ниво заработуваат по 50-100к евра, а имаш и луѓе кои не можат да заработат ни 200 евра месечно.
Да во некои земји испаѓа дека се исплати пвоеќе да не работиш и да клепаш деца за кои ќе земаш детски додаток по 600-700 евра (Исланд мислам дека земаа ваква сума за детски додаток) отколку да се заебаваш и да работиш работа со најниска сатница.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Nikola Gruevski
пред1 hr ·

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата...
Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент, Грција сигурно нема да ја пропушти оваа историска шанса да постигне договор кој за нив е целосен триумф а за нас содржината на тој договор е национална катастрофа. Договор за каков пред две години не сонуваа.
Како што кажав во мојот статус во јуни, со овој договор станаа јасни сите некому претходно нејасни работи.
Секому стана јасно дека без национално предаство во минатото договор со Грција не бил можен и дека се што се случува во последните 4 години беше во функција на овој и баш ваков договор. Од креираните матерјали, вештачкото креирање негативна слика за ВМРО-ДПМНЕ со невидена досега пропаганда.
Преку спречувањето да формира влада по изборите во 2016та, незаконското назначување претседател на парламентот, преку судските прогони кон стотици политичари и нивни соработници, притврања, апсења, ненадејни ослободувања од притвори, закони за амнестии, прогонот кон мене лично со фабрикувани обвиненија, и редица други работи со кои на крајот ги скршија законите, основните принци на однесување и работење и темелните морални вредности во Македонија, со што како ,,нус ефект,, се создаде атмосфера иселувањето од Македонија да стане пет пати поголемо од претходно.
Се направи се, за најправо да се изгласа штетниот договор со Бугарија па неуставната двојазичност и конечно главната работа заради која беше осмислена целата операција: промената на името со марионетска влада и пратеници.
За жал, големите политички прашања не секогаш можат да решат со правни инструменти. Според силата на поредокот пред векови е констатирано дека прва е војната, втора е политиката па на трето место е правото. Гледаме на дело со стотици примери во последните речиси две години, како политиката го суспендира правото. Или уште повалканото, како правото се стави во функција на политиката.
Но, тоа не е веќе демократија.
Јас бев и сум голем подржувач Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ. Нашето место е таму и во сојуз со Америка. И бев за концепт за разумен компромис за таа цел. Тој концепт со овој договор е мртов.
Мнозинството од народот не се согласува со овој договор, што се виде и од исходот на референдумот. Но, марионетската власт е решена да оди против неговата воља, по секоја цена и да го стави секого во затвор, протера или ликвидира, кој ќе и се попречи на патот. Народот излегува и протестира, но сега веќе одлуката е во рацете на пратениците. На оние 79,80 или 81 пратеника.
За пратениците на мнозинството, ова не е ноќ за спиење. Оваа ноќ е последна шанса за размислување и премислување со ставањето на националниот пред партискиот и/или личниот интерес. Знам дека не ви е лесно....барем јас знам.
Ова се историски одлуки. Да, можен е подобар и пофер договор. Треба само верба, храброст, отфрлање на уцените, воља и време, за постигнување на двете: разумен компромис /фер договор и НАТО и ЕУ.
Незаборавајте дека ставате ,,црн печат,, на една 140 годишна крвава битка за македонското национално прашање. Таа пролеана крв заслужува македонското прашање да се затвори, но во полза на македонците. Или поинаку кажано да се затвори, но не на штета на македоците.
Тоа е во ваши раце. Од Вас зависи.
 
B

Bafra

Гостин
Не знам како било кога се развивале, знам ние дека никогаш нема да се развиеме, а имаме страшни класни разлики, имаш луѓе кои на месечно ниво заработуваат по 50-100к евра, а имаш и луѓе кои не можат да заработат ни 200 евра месечно.
Да во некои земји испаѓа дека се исплати пвоеќе да не работиш и да клепаш деца за кои ќе земаш детски додаток по 600-700 евра (Исланд мислам дека земаа ваква сума за детски додаток) отколку да се заебаваш и да работиш работа со најниска сатница.
Епа сигурно не почнале со социјалните мерки. Ние после распад на сфрј (социјалистички систем) да не беше Сорос да инвестира неколку милиони долари, кој знае што ќе беше со нас. Нормално таа инвестиција него му е вратена х1000. :cool:

И викаш кај нас има страшни класни разлики, а на запад имаш луѓе кои работат за 1.000 еур и милијардери, значи не е страшно кај нас :D
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Беса глуми као деструктивци а Заев као не дава македонско име да загине.
А сите заедно со нивниот американски шеф се смеат и гледаат дали ќе постигнат некој ефект кај народот.
Зошто го прават тоа?Па затоа што ако во среда треснеше дека е готово тоа ќе предизвикаше удар шок а тие секогаш тоа го амортизираат за да го замајат народот и да му помогнат на главниот нивни играч(Заев) во евентуално ризични моменти.[DOUBLEPOST=1547148359][/DOUBLEPOST]Еве сега прочитав дека се јавила и другата американска курва(Грујо) по наредба на неговите господари да ја игра другата патриотска улога за да му се помогне на Мицко и неговата партија да не случајно дојде вистинска македонска патриотска партија.Тоа место никако не смее да се остави празно и нивната патриотска глума е подеднакво важна за нивните господари.
Замислете Заев патриот,Грујо и Мицко патриоти Американците и цел НАТО сојузници а македонскиот народ во овие моменти ја губи својата држава.Кој е виновен?Русија......Кина.....
Оваа шизофрена состојба го држи Македонецот дома и затоа се сиве овие политички преломи изјави соопштенија најави закани ..................................
Кога Македонецот ќе види што му направија ако има храброст ќе тргне,ако нема тогаш ќе го прифати ропството и неговото потурчување и уништување засекогаш како посебен народ.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Тоа дека капиталот бил стекнат надвор од сите законски прописи, е само твоја претпоставка, која можеби е точна, можеби и не е точна.

Затоа постои судски систем и правна држава. Доколку некој се стекнал со противправна имотна корист, потребно е да се изведе пред лицето на правдата и да одговара за тоа што го сторил.

Не може заради нечии претпоставки и коперациски трач муабети, некој ни крив ни должен да биде рекетиран со 70% данок. Покрај сувото и суровото да гори. Тоа е многу наивен пристап и спаѓа во категорија како мали Џокица замишља економија и правна држава.
Да, покрај сувото и суровото да гори.
Моја претпоставка е дека крупниот капитал во земјава води потекло од крадени државни добра, во најголем процент.
Институциите на системов никад нема да си ја завршат таа работа, а треба. Ама нема. Нема никој никад да одговара за најголемиот грабеж во државава ("приватизацијата"). Нема никој да одговара ни за другте грабежи.
Затоа треба да ги репнат богатите уште повеќе.
Во светот е слично праведно направена распределбата на добрата.[DOUBLEPOST=1547148977][/DOUBLEPOST]СДСМ: Антизападниот агент Груевски им напиша команди на пионите Мицкоски и Бачев

:pos::lolzz:
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Mislam deka se ova e drama i deka e se dogovoreno veke,demek Besa se patrioti a Zaev ne go dava identitetot.A ustvari se dogovorile kaj albancite mesto Maqedonase kako sto pisuvalo do sega da pisuva eMaqedonise :D Nekoj albanec moze da udri prevod ako ne go mrzi ama mislam deka eMaqedonise znaci na Makedonija :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
т по 50-100к евра, а имаш и луѓе кои не можат да заработат ни 200 евра месечно.Да во некои земји испаѓа дека се исплати пвоеќе да не работиш и да клепаш деца за кои ќе земаш детски додаток по 600-700 евра (Исланд мислам дека земаа ваква сума за детски додаток) отколку да се заебаваш и да работиш работа со најниска сатница.
го имаше по медиуми пред година може, мигрантот во Германија, еден крупен, висок, со брада а ла Осама , со 4 жени и 16 деца, земал топтан 30,000 евра детски додаток и социјала, живеел во луксузна куќа, жените се дотерани со ајфони :cool:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
го имаше по медиуми пред година може, мигрантот во Германија, еден крупен, висок, со брада а ла Осама , со 4 жени и 16 деца, земал топтан 30,000 евра детски додаток и социјала, живеел во луксузна куќа, жените се дотерани со ајфони :cool:
Пола Батинци збриша во Исланд оти давале по 700евра за дете :)[DOUBLEPOST=1547150575][/DOUBLEPOST]
Епа сигурно не почнале со социјалните мерки. Ние после распад на сфрј (социјалистички систем) да не беше Сорос да инвестира неколку милиони долари, кој знае што ќе беше со нас. Нормално таа инвестиција него му е вратена х1000. :cool:

И викаш кај нас има страшни класни разлики, а на запад имаш луѓе кои работат за 1.000 еур и милијардери, значи не е страшно кај нас :D
Нас нема кој да не збриши целосно како народ, поголемиот дел од народот не може ни месец да прогура со максимално трпење и на храна и на основни животни потреби, мал дел некоја „средна класа“ и одредена багра на клептомани кои маме и расплакаа на државата и стана тајкуни кои можат цели градови да си ги купат без никаков проблем.
Даночниот систем ќе ни го направат како тој на запад, без гајле, кај да е се шушка дека се во тек и измени на данокот на недвижности, само нека дозавршат проектите за легализација и приватизација.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Кој ќе ја мани последната шајка на сандукот?
Има ли шанса некогаш да се врати името Македонија?
 
M

Macedon1um

Гостин
Mislam deka se ova e drama i deka e se dogovoreno veke,demek Besa se patrioti a Zaev ne go dava identitetot.A ustvari se dogovorile kaj albancite mesto Maqedonase kako sto pisuvalo do sega da pisuva eMaqedonise :D Nekoj albanec moze da udri prevod ako ne go mrzi ama mislam deka eMaqedonise znaci na Makedonija :D
Јас типувам дека уште некој дпмнеовец ќе се најде и ќе му помогне на Заев да го ратификува договорот со Грција, така да во ситуацијава ќе профитираат
1) Заев пред јавноста оти не му ги прифатил барањата на Касами
2) Екс дпмнеовците кои ќе гласаат за договорот ќе пробуваат да се исперат малце од предавството оти не спасиле од лошата беса нели
3) Дуи ќе лапнат некој политички поен кај Албанците оти беса се тие што кочат интеграција во еу и нато

Во превод не дриблаат како што сакаат, ова моментално е шоу за јавноста
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Mislam deka se ova e drama i deka e se dogovoreno veke,demek Besa se patrioti a Zaev ne go dava identitetot.A ustvari se dogovorile kaj albancite mesto Maqedonase kako sto pisuvalo do sega da pisuva eMaqedonise :D Nekoj albanec moze da udri prevod ako ne go mrzi ama mislam deka eMaqedonise znaci na Makedonija :D
Ова го најдов сеа објавено од Нетпрес, официјално соопштение од Беса.

„За граѓаните од Албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик ќе гласи “македонско/граѓани на Република Северна Македонија” на албански јазик ќе гласи “eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore” и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia”.

Според ова буквален превод: Не е македонско државјанство, туку државјанин на Македонија.

Ако е ова тоа што ја кочи работата, стварно не сфаќам зошто е толкав проблем? Реалноста е дека сите сме државјани на Македонија. Можеби не сфаќам добро, еве нека ме просветли некој.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Ова го најдов сеа објавено од Нетпрес, официјално соопштение од Беса.

„За граѓаните од Албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик ќе гласи “македонско/граѓани на Република Северна Македонија” на албански јазик ќе гласи “eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore” и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia”.

Според ова буквален превод: Не е македонско државјанство, туку државјанин на Македонија.

Ако е ова тоа што ја кочи работата, стварно не сфаќам зошто е толкав проблем? Реалноста е дека сите сме државјани на Македонија. Можеби не сфаќам добро, еве нека ме просветли некој.
кога албанец или ром или било кој државјанин од РМ, со РМ пасош направи покрупен криминал во друга држава, не пишуваат нивните весници и медиуми дека е албанец, ром или што е туку македонец....
еве најтазе, пишува македонец дивеел, возел 254км/х на автопатот во Хрватска, не пишува граѓанин на РМ....
Швицарска и БиХ имаат кантони, па сепак има една репрезентација, коментаторот кажува швајцарски или босански фудбалери...
А и во Албанија има и грци и срби и македонци, ај да видиме како им пишува во албанскиот пасош ???
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Ова го најдов сеа објавено од Нетпрес, официјално соопштение од Беса.

„За граѓаните од Албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик ќе гласи “македонско/граѓани на Република Северна Македонија” на албански јазик ќе гласи “eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore” и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia”.

Според ова буквален превод: Не е македонско државјанство, туку државјанин на Македонија.

Ако е ова тоа што ја кочи работата, стварно не сфаќам зошто е толкав проблем? Реалноста е дека сите сме државјани на Македонија. Можеби не сфаќам добро, еве нека ме просветли некој.
I mene me cudi ova da e tolkava kocnica,zatoa mislam deka e nekoja drama ili od Zaev i Besa zaedno ili od Zaev.Ne e mozno dve bukvi da gi kocat 2 glasa za izmena na ustav :D A inace prevodot eMaqedonise mislam deka znaci "na Makedonija" mesto staroto maqedonase sto znacelo "makedonsko".Taka neso mi objasni drugar albanec.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Колкави се шансите да рикне целиот проект утре? Ја типиувам дека 60-40 е да пропадне се, со оглед што се се случи во светот овие 2-3 години. Скопје вечерва е сигурно шпиунски фронт како во зенитот на Студената војна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom