Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

M

Macedon1um

Гостин
I jas sum za toj zakon da izglasat so osiguruvanje i zelen karton no da ne gi dignat cenite astronomski kako sto se nauceni vo nasata drzava
Глупо е да е за сите при регистрација, има луѓе што од еден во друг град не одат повеќе од 2 пати во годината а не пак во странство
Па не гледам логика зошто тие луѓе би плаќале и задолжително зелен картон
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Глупо е да е за сите при регистрација, има луѓе што од еден во друг град не одат повеќе од 2 пати во годината а не пак во странство
Па не гледам логика зошто тие луѓе би плаќале и задолжително зелен картон
Ima ljuge sto ne otisle na lekar cel zivot pa pak si plakjale zdravstveno taka da logikata vi vristi. I posle ke placite deka zeleniot karton e izgor skap. E pa odi prasaj kolku kosta nekoj tretman pokrien od fondot i kolku e na privatno, razmisli zosto e toa taka i vrati se na temata.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ima ljuge sto ne otisle na lekar cel zivot pa pak si plakjale zdravstveno taka da logikata vi vristi. I posle ke placite deka zeleniot karton e izgor skap. E pa odi prasaj kolku kosta nekoj tretman pokrien od fondot i kolku e na privatno, razmisli zosto e toa taka i vrati se na temata.
Mesas babi i zabi, osnovna potreba kako sto e zdravstveno so luksuz (patuvanje). Ne moze Trajce so edvaj kupil kola od 500 evra i nikogas ne ispadnal od gradot, da plakja isto kolku i Nikola sto 10 pati godisno ispagja od drzavava.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.277
Поени од реакции
41.674
Mesas babi i zabi, osnovna potreba kako sto e zdravstveno so luksuz (patuvanje). Ne moze Trajce so edvaj kupil kola od 500 evra i nikogas ne ispadnal od gradot, da plakja isto kolku i Nikola sto 10 pati godisno ispagja od drzavava.
Трол е, не се замарај да му објаснуваш
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Трол е, не се замарај да му објаснуваш
Ovaj pa ovaj, pametniot se javi da kazi nesto.[DOUBLEPOST=1546949579][/DOUBLEPOST]
Mesas babi i zabi, osnovna potreba kako sto e zdravstveno so luksuz (patuvanje). Ne moze Trajce so edvaj kupil kola od 500 evra i nikogas ne ispadnal od gradot, da plakja isto kolku i Nikola sto 10 pati godisno ispagja od drzavava.
Sum mesal ne sum mesal matematikata stoi. Ne za djabe imame najskap zelen karton vo regionot i posiroko. Oti drugite se glupi samo nie pametni se pogodivme.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
951
Поени од реакции
628
Ovaj pa ovaj, pametniot se javi da kazi nesto.[DOUBLEPOST=1546949579][/DOUBLEPOST]
Sum mesal ne sum mesal matematikata stoi. Ne za djabe imame najskap zelen karton vo regionot i posiroko. Oti drugite se glupi samo nie pametni se pogodivme.
парички у џеб за некого...тоа е за жал зелениот картон. во србија беше неколкупати поевтин...не знам сега како е, но сигурно пак е толку разликата
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Скап бил зелениот картон кај нас затоа што сите не го купувале. Да бил задолжителен поевтин ќе бил. кој логика е тоа? Не е ова производ каде побарувачката ја диктира цената.
Скап е кај нас затоа што некој сака да биде скап и нема друга причина.
Секаде е поевтин, Србија, Црна Гора...
И што ќе им е на повеќето зелен картон кога возат само локал?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Скап бил зелениот картон кај нас затоа што сите не го купувале. Да бил задолжителен поевтин ќе бил. кој логика е тоа?
Pazarna valjda.[DOUBLEPOST=1546964184][/DOUBLEPOST]
парички у џеб за некого...тоа е за жал зелениот картон. во србија беше неколкупати поевтин...не знам сега како е, но сигурно пак е толку разликата
Toa mnogu jasno taman rabota ako ne e taka. Osiguritelnite kompanii ne se crven krst. Rabotata e sto na kraj na kraevite se deli trosokot na site. Eden kup raboti funkcioniraat na toj sistem, zatoa go spomnav zdravstvenoto kako najocigleden. Ama to e, jas ne odam i zatoa ne plakjam.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Pazarna valjda.[DOUBLEPOST=1546964184][/DOUBLEPOST]
Toa mnogu jasno taman rabota ako ne e taka. Osiguritelnite kompanii ne se crven krst. Rabotata e sto na kraj na kraevite se deli trosokot na site. Eden kup raboti funkcioniraat na toj sistem, zatoa go spomnav zdravstvenoto kako najocigleden. Ama to e, jas ne odam i zatoa ne plakjam.
Не е ова компири или банани па цената да се менува во зависност од побарувачката и производството. Документ е ова.
Црна гора е помала од нас, помал пазар па ете 20 евра годишен зелен картон.
Или таму сите плаќаат за зелен картон па е пониска цената. Или овие кај нас повеќе трошок имаат, поскапо го набавуваа зелениот картон, затоа поскапо го даваат. Нешто влијае на пазарната цена, така?
Опни му на некој со скапано Југо што само до нива го возе зелен картон да плаќа, па ќе го поефтинат и за оној со БМВ да може да се шета до Грчка секој викенд.
:tapp:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Во Скопје да не знае некој во која продавница се наоѓаат Wynn's адитиви?
https://www.wynns.eu/product/injector-cleaner-2/[DOUBLEPOST=1546861589][/DOUBLEPOST]Или некој друг добар адитив за да ги прочисти дизните?
Да се цитирам сам, во Хубо имате ако ви треба на некој адитив од овој бренд.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
951
Поени од реакции
628
Не е ова компири или банани па цената да се менува во зависност од побарувачката и производството. Документ е ова.
Црна гора е помала од нас, помал пазар па ете 20 евра годишен зелен картон.
Или таму сите плаќаат за зелен картон па е пониска цената. Или овие кај нас повеќе трошок имаат, поскапо го набавуваа зелениот картон, затоа поскапо го даваат. Нешто влијае на пазарната цена, така?
Опни му на некој со скапано Југо што само до нива го возе зелен картон да плаќа, па ќе го поефтинат и за оној со БМВ да може да се шета до Грчка секој викенд.
:tapp:
1000 денари е зелен картон во србија - најмалце 10 год. наназад.....ете колку у џеб ставаат нашиве - 5000
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.608
Поени од реакции
2.121
Да се цитирам сам, во Хубо имате ако ви треба на некој адитив од овој бренд.


Добар адитив за дизел возила е LIQUI MOLY Diesel Spülung.

Moже да се поврзе со црева и директно од него да работи возилото за поефективно чистење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Добар адитив за дизел возила е LIQUI MOLY Diesel Spülung.

Moже да се поврзе со црева и директно од него да работи возилото за поефективно чистење.
И со ова прават таква финта, ставив вчера на 20л нафта, поминав 30км и веќе моторот е потивок, со кратка врска со црева друг пат :)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.040
Поени од реакции
1.164
Купив Блек Хорс 75ка акумулатор и минатата зима беше ок, а веќе втората ми прави проблеми. Имам гаранција уште 1 година па им го оставив од каде што го зедов, ама по она што го слушнав и не признавале баш гаранција, ке ми го врати со изговор дека е исправен...
Го наполнив, извадов и клема да не ми троши нешто струја, повторно прави проблем...


Е сега сакам провремено да ставам 55ка имам од друг автомобил. Само и тој не беше користен повеќе од месец па сакам да го наполнам.

Дали треба да се одвртат капачињата горе на акумулаторот пред да го ставам да се полни? Искра 55ампери е и дали ке биде доволен за да го замени барем привремено?
За голф 3ка 1,9 дизел.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Дали треба да се одвртат капачињата горе на акумулаторот пред да го ставам да се полни?
.
треба.
Ако и другиот што ќе го ставиш ти прави проблем, треба да ги провериш потрошувачите, да не влечат негде струја. За другото не знам, не сум возел дизел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom