Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aко слези подолу од ова частам пиво...Со фан 1ва на ова време тешко, многу е мал издувот...Кај мене е нон стоп во втора брзина од можни три.
Просек месечно се вади[DOUBLEPOST=1545830749][/DOUBLEPOST]
Ги издаде сега сите :) Или пак твојата мицу не е во ред..Да видиме што ќе кажат, @vlavot прв ќе кажи сигурен сум...
I ME i Daikin slicno se podeseni.
.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Бидејќи темава на форумов е “најекономично греење”,а и бидејќи пред некој ден добив “безвезален” одговор како на запад се грееле со топлински пумпи(посебна тема треба за тоа што уствари прават на запад!).
Решив да поставам теза против ТП,па букрум на дискусија.

За пример земаме објект(нов или реновиран) од 100м2 кој има топлински губитоци од 60w/м2 на надворешна -7ц и внатрешна +23ц.Сметаме надоместување на тие губитоци и игнорираме друга потрошња.

Опција А: или тезата која ја бранам е електрично подно греење.Едноставна и ефтина жичана инсталација во кошулицата на плочата.Можност за топлинска акумулација,нема електроники,долготрајно и релативно ефтино за инсталација.Инсталирана моќ 150w/м2 или 15kw.Нема што да се расипе,грее исто без разлика дали е надвор -20ц или +7ц КОП=1

Опција Б: ТП со подно греење на вода,или тезата која ја побивам! Основна инсталација во подот релативно ефтина (сметаме еднаква цена) како со жиците.Разлика? Поради изведбата не акумулира топлина(барем не значително и практично искористиво),вода во под-триста заебанции(посебна тема,ова го игнорираме).Топлинска пумпа воздух-вода 5000-6000€,електроника,рок на траење,зависност од надворешни услови.Предности:програмабилна,се он-деманд,КОП=3

Ни треба да надоместиме 150kw топлина на ден,150 дена или 5 месеци грејна сезона.Цената на двете инсталации ја земаме за еднаква и ја сметаме 0.Бараме податок за колку време ќе ја отплатиме топлотната пумпа преку штедење

Опција А:
Акумулира исклучиво на ефтина,10 часа x 15kw x 2.5ден = 375ден дневно
11250ден месечно,900€ грејна сезона.

Опција Б:работи според потреба,сметам средна цена 3.75ден/kw. 50kw x 3.75ден =187.5ден дневно или 5625ден месечно,или 450€ по сезона!

Заклучокот го оставам отворен за дискусија:
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Aко слези подолу од ова частам пиво...Со фан 1ва на ова време тешко, многу е мал издувот...Кај мене е нон стоп во втора брзина од можни три.
Просек месечно се вади[DOUBLEPOST=1545830749][/DOUBLEPOST]
Ги издаде сега сите :) Или пак твојата мицу не е во ред..Да видиме што ќе кажат, @vlavot прв ќе кажи сигурен сум...
Гледам си ме тагнал, нз шо да кажам, имам забележано дека fh25 како повеќе дифрости да прави споредба со 35. А се истите клими големина тежина компресор.
Ама па 35 е на јужна а па 25 е на северна. Ама па 35 топли од 33-41 квадрат, 25 топли 16 квадрата.

Можеби пошо у спалната е просечна температура 17 преку ден па ја качам на 22 вечерта и нагла промена на температура и прави одма дифрост брз краток и топли, коа температурата се качи на околу 20 степени до сабајле ниту еден дифрост не прави.


А и не знам што ме мене тагираш, јас не ја фалам FH, 100 пати и ги имам напишано недостатоците како аутофанот но се среедува со поместување на сензорот еве официјален продукт од митсу.
https://www.orionairsales.co.uk/mitsubishi-electric-air-conditioning-pac-se41ts-remote-sensor-7499-p.asp


А и FH е светски прогласена една од најдобрите клими има изобилство искуство и коментари од задоволни муштерии, со скоро ниту една поплака.

Разлика од Hansol кај шо има задоволни корисници но форумите се поплавени со негативни искуства.

Еве горе e6 проблем, само на овој форум има преку 10-20 поплаки во рок од една година, а луѓето што не седат на форуми, кој знае уше колку има, бугарските форуми се истурени од поплаки.

Може да се погоди Хансолот, но гоолеми се шансите да се расипе брзо или нешо да не е ви ред.

Тие шанси јас не ги земам по никоја цена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
Гледам си ме тагнал, нз шо да кажам, имам забележано дека fh25 како повеќе дифрости да прави споредба со 35. А се истите клими големина тежина компресор.
Ама па 35 е на јужна а па 25 е на северна. Ама па 35 топли од 33-41 квадрат, 25 топли 16 квадрата.

Можеби пошо у спалната е просечна температура 17 преку ден па ја качам на 22 вечерта и нагла промена на температура и прави одма дифрост брз краток и топли, коа температурата се качи на околу 20 степени до сабајле ниту еден дифрост не прави.


А и не знам што ме мене тагираш, јас не ја фалам FH, 100 пати и ги имам напишано недостатоците како аутофанот но се среедува со поместување на сензорот еве официјален продукт од митсу.
https://www.orionairsales.co.uk/mitsubishi-electric-air-conditioning-pac-se41ts-remote-sensor-7499-p.asp


А и FH е светски прогласена една од најдобрите клими има изобилство искуство и коментари од задоволни муштерии, со скоро ниту една поплака.

Разлика од Hansol кај шо има задоволни корисници но форумите се поплавени со негативни искуства.

Еве горе e6 проблем, само на овој форум има преку 10-20 поплаки во рок од една година, а луѓето што не седат на форуми, кој знае уше колку има, бугарските форуми се истурени од поплаки.

Може да се погоди Хансолот, но гоолеми се шансите да се расипе брзо или нешо да не е ви ред.

Тие шанси јас не ги земам по никоја цена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
A be Vlavce, nema...nema...Gree ti e nokna mora. Kako gi naredi10-20 pati ne mi e jasno, za Mitsu pravime muabet. Pocnaa lugevo da primetuvaat deka plakat samo ime, a ne kvalitet. Poleka...poleka ke razberat.[DOUBLEPOST=1545847526][/DOUBLEPOST]
Бидејќи темава на форумов е “најекономично греење”,а и бидејќи пред некој ден добив “безвезален” одговор како на запад се грееле со топлински пумпи(посебна тема треба за тоа што уствари прават на запад!).
Решив да поставам теза против ТП,па букрум на дискусија.

За пример земаме објект(нов или реновиран) од 100м2 кој има топлински губитоци од 60w/м2 на надворешна -7ц и внатрешна +23ц.Сметаме надоместување на тие губитоци и игнорираме друга потрошња.

Опција А: или тезата која ја бранам е електрично подно греење.Едноставна и ефтина жичана инсталација во кошулицата на плочата.Можност за топлинска акумулација,нема електроники,долготрајно и релативно ефтино за инсталација.Инсталирана моќ 150w/м2 или 15kw.Нема што да се расипе,грее исто без разлика дали е надвор -20ц или +7ц КОП=1

Опција Б: ТП со подно греење на вода,или тезата која ја побивам! Основна инсталација во подот релативно ефтина (сметаме еднаква цена) како со жиците.Разлика? Поради изведбата не акумулира топлина(барем не значително и практично искористиво),вода во под-триста заебанции(посебна тема,ова го игнорираме).Топлинска пумпа воздух-вода 5000-6000€,електроника,рок на траење,зависност од надворешни услови.Предности:програмабилна,се он-деманд,КОП=3

Ни треба да надоместиме 150kw топлина на ден,150 дена или 5 месеци грејна сезона.Цената на двете инсталации ја земаме за еднаква и ја сметаме 0.Бараме податок за колку време ќе ја отплатиме топлотната пумпа преку штедење

Опција А:
Акумулира исклучиво на ефтина,10 часа x 15kw x 2.5ден = 375ден дневно
11250ден месечно,900€ грејна сезона.

Опција Б:работи според потреба,сметам средна цена 3.75ден/kw. 50kw x 3.75ден =187.5ден дневно или 5625ден месечно,или 450€ по сезона!

Заклучокот го оставам отворен за дискусија:
Vakvi nebulozi nemam procitano odamna. KATASTROFAAAAA[DOUBLEPOST=1545847762][/DOUBLEPOST]
Другари само да ви кажам климава се збрлаве од греење.За 15 мин 50тина квадрати ги грее ко од шала.Фала ви на сите
Sreka tvoja sto e proizvedena vo GREE. Bidi suguren deka ke te stopli.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Бидејќи темава на форумов е “најекономично греење”,а и бидејќи пред некој ден добив “безвезален” одговор како на запад се грееле со топлински пумпи(посебна тема треба за тоа што уствари прават на запад!).
Решив да поставам теза против ТП,па букрум на дискусија.

За пример земаме објект(нов или реновиран) од 100м2 кој има топлински губитоци од 60w/м2 на надворешна -7ц и внатрешна +23ц.Сметаме надоместување на тие губитоци и игнорираме друга потрошња.

Опција А: или тезата која ја бранам е електрично подно греење.Едноставна и ефтина жичана инсталација во кошулицата на плочата.Можност за топлинска акумулација,нема електроники,долготрајно и релативно ефтино за инсталација.Инсталирана моќ 150w/м2 или 15kw.Нема што да се расипе,грее исто без разлика дали е надвор -20ц или +7ц КОП=1

Опција Б: ТП со подно греење на вода,или тезата која ја побивам! Основна инсталација во подот релативно ефтина (сметаме еднаква цена) како со жиците.Разлика? Поради изведбата не акумулира топлина(барем не значително и практично искористиво),вода во под-триста заебанции(посебна тема,ова го игнорираме).Топлинска пумпа воздух-вода 5000-6000€,електроника,рок на траење,зависност од надворешни услови.Предности:програмабилна,се он-деманд,КОП=3

Ни треба да надоместиме 150kw топлина на ден,150 дена или 5 месеци грејна сезона.Цената на двете инсталации ја земаме за еднаква и ја сметаме 0.Бараме податок за колку време ќе ја отплатиме топлотната пумпа преку штедење

Опција А:
Акумулира исклучиво на ефтина,10 часа x 15kw x 2.5ден = 375ден дневно
11250ден месечно,900€ грејна сезона.

Опција Б:работи според потреба,сметам средна цена 3.75ден/kw. 50kw x 3.75ден =187.5ден дневно или 5625ден месечно,или 450€ по сезона!

Заклучокот го оставам отворен за дискусија:
Не е на одмет подно греење, но само за нов објект. Јас имам топловодно и не е за користење откога се ставени климите.

Но, секако и во двата хипотетички и нелогични случаи не е предвидено ладење. А кога ќе се предвиди ладењето многу лесно ќе се добие што е всушност потребното. А тоа ќе бидат инвертери.

И да има подно греење јас би целел истото да е најслабо што е возможно. Вкупна моќ за еден стан да е испод 3KW/100m2. И тоа со термостат и плус тајмер за скапа и ефтина тарифа. Основата ќе си бидат 1 или 2 инвертера кои се сосема доволни во еден изолиран објект. А и најекономично што е возможно со SCOP над 5.

Со оглед на тоа што подот несмее да е над 29ц никогаш, пожелно е подното само да го поткрене подот на 26ц, ништо повеќе. Нема ни да се чувствува топлината само неосетно ќе се пумпаат 2-3KW во просторот! Само колку да и крене cop на инвертерот за да е исплатливо греењето.

Има тука дискусија, но вклучува инвертери каки основа во 95% случаи.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Cesti, a kratki defrosti ne se nikakov problem vo osnova, posebno ako taka odluchile lugjeto shto ja konstruirale klinata. Najgolem problem e takva klima vo prostor kako mojot so golemi toplotni gubitoci. Na sekoj saat defrost, 4 minuti, ojde dva stepeni temperaturata vo sobata, pa ko ke se ukluchi klimata, mesto da treba da si prodolzi od kaj shto zastanala, taa nanovo mora da nadoknaduva toplotna zaguba i taka vo krug. Koga ke recham deka padnala temperaturata vo sobata, ne mislam vo celata soba, toa ne se sluchuva kaj mene, bidejki imam zaprimeteno deka ako vo moment na pravenje defrost na klimata na 3,5 metri od klimata, na edno 50tina santimi od pod kaj shto e glavata od bebeto, ako bilo 20,3 stepeni, za vreme na traenjeto na defrostot ke padne na 19,5, ama situacijata kaj shto e zakachena klimata, kaj shto e senzorot e daleku polosha. Imeno, WN klimite imaat dva svetlosni indikatori na vnatesshnata. Koga sveti ednata sijalichka toa znachi deka klimata e na eden-dva stepena od zadadenata, a koga svetat dvete sijalichki znachi deka e od 3 stepeni pa nagore oddalechena od zadadenata temperaturata. Klimava ke si tera, se e top, ke vlezi vo defrost, 30 sekundi ke pominat, se pali odma vtorata sijalichka. Toa samo moze da znachi deka temperaturata na vozduhot okolu senzorot na klimata pagja i povekje od 4 stepeni za tie 4 minuti defrost, ako pri prvite 30 sekundi od defrostot se pali vtorata sijalichka.

Ova e i logichno ako se zeme predvid deka bash delot(knaufot) nad vnatreshnata ima 0 izolacija i tuka najmnogu gubam toplina i klimata posle sekoj defrost se trudi da ja nadoknadi taa zaguba i avtomatski troshi nadprosechno.

Pokoen e, pa nejkam da go pcujam, ama za toa e kriv majstorot za knaufot, go mrzelo da naredit 4 parcinja tervol i sega mi otvori rabota, ke se ishljakam duri ja postavam nas izolacihata.

Druze tebe klimava ti diga tri stepeni nad zadadenata i taka si raboti?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
322
Поени од реакции
621
Бидејќи темава на форумов е “најекономично греење”,а и бидејќи пред некој ден добив “безвезален” одговор како на запад се грееле со топлински пумпи(посебна тема треба за тоа што уствари прават на запад!).
Решив да поставам теза против ТП,па букрум на дискусија.

За пример земаме објект(нов или реновиран) од 100м2 кој има топлински губитоци од 60w/м2 на надворешна -7ц и внатрешна +23ц.Сметаме надоместување на тие губитоци и игнорираме друга потрошња.

Опција А: или тезата која ја бранам е електрично подно греење.Едноставна и ефтина жичана инсталација во кошулицата на плочата.Можност за топлинска акумулација,нема електроники,долготрајно и релативно ефтино за инсталација.Инсталирана моќ 150w/м2 или 15kw.Нема што да се расипе,грее исто без разлика дали е надвор -20ц или +7ц КОП=1

Опција Б: ТП со подно греење на вода,или тезата која ја побивам! Основна инсталација во подот релативно ефтина (сметаме еднаква цена) како со жиците.Разлика? Поради изведбата не акумулира топлина(барем не значително и практично искористиво),вода во под-триста заебанции(посебна тема,ова го игнорираме).Топлинска пумпа воздух-вода 5000-6000€,електроника,рок на траење,зависност од надворешни услови.Предности:програмабилна,се он-деманд,КОП=3

Ни треба да надоместиме 150kw топлина на ден,150 дена или 5 месеци грејна сезона.Цената на двете инсталации ја земаме за еднаква и ја сметаме 0.Бараме податок за колку време ќе ја отплатиме топлотната пумпа преку штедење

Опција А:
Акумулира исклучиво на ефтина,10 часа x 15kw x 2.5ден = 375ден дневно
11250ден месечно,900€ грејна сезона.

Опција Б:работи според потреба,сметам средна цена 3.75ден/kw. 50kw x 3.75ден =187.5ден дневно или 5625ден месечно,или 450€ по сезона!

Заклучокот го оставам отворен за дискусија:
Добитна комбинација е подно греење ама во неколку случаи: ако објектот е куќа, ако е стан приземје или објект на планина(викендица-стан) но во секој случај во комбинација со инвертери. Башка фаза да е реновирање вака во други околности не е на одмет да го имаш али па не е маст хев.
И на 100м2 подно не би ставал во сите соби, во дневната само
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Добитна комбинација е подно греење ама во неколку случаи: ако објектот е куќа, ако е стан приземје или објект на планина(викендица-стан) но во секој случај во комбинација со инвертери. Башка фаза да е реновирање вака во други околности не е на одмет да го имаш али па не е маст хев
Точно не е маст хев.Ама ова е само пример,како што викаат case study.И двете опции разгледувани во објект предвиден за подно како примарно греење.И да може да се прават разноразни математики со инвертери и соларно,ама поентата што сакам да ја доловам е (не)исплатливоста на топлинската пумпа.Или барем не до сегашниве цени.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Epa, imajki predvid deka do 03.01.2019 nema da se denovite poladni nego ova sega shto e, spored Accuweather, napraviv merenje na potroshuvachkata za 12 mesec odnosno od 03.12. do denes 26.12 i ochekuvanata potroshuvachka do 03.01 ja dodadov na sumata i izleze slednata matematika.
Ke imam 6100 denari smetka za struja, 3 klimi inverter, 81m2 vkupno gream, denje nokje na 25 stepeni namesteni, vtor sprat od kukja, normalna fasada, pod mene vo dnevnata moite samo spalnata nivna ja great i toa mnogu slabo, a vo spalnata moja pod mene ja great dnevnata ama i tamu ne mnogu nekade 19/20 stepeni im je dnevnata. Sepak nemam nikakvi dobivki od niv deka vtoriov sprat e dodaden na prviov sprat, megju nas ima prazen prostor, vozduh. 11 dena, od 03.12 do 14.12. greev 107 m2 zoshto sestra mi na gosti mi beshe. Ne pazime voopshto so zena mi skapa/evtina struja koga perime alishta ili palime bojler. Toa e toa.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Точно не е маст хев.Ама ова е само пример,како што викаат case study.И двете опции разгледувани во објект предвиден за подно како примарно греење.И да може да се прават разноразни математики со инвертери и соларно,ама поентата што сакам да ја доловам е (не)исплатливоста на топлинската пумпа.Или барем не до сегашниве цени.
Најверојатно не сте оделе толку назад, со читање на стари постови!
Јас имам подно, во куќа, комбинирано со соларни панели, електрично котле и печка на дрва поврзана на системот, со 500 литарски бафер на таван.
Последниве 2 години примарно ми е греење со клими. Заклучок, не се исплати подното, онака како бекап е ок, ништо повеќе.[DOUBLEPOST=1545858237][/DOUBLEPOST]
Mitsu elektrik defrost standarden i dopolnitelno defrost po casovnik.( mitsu FH25 isto pravi kratki defrosti po 2min dali na 2ili na 3casa ja nemam tolku isprateno)
Daikin isto kako ME ima pokraj standaren i kratok defrost

Toshiba ,mitsu heavi ,Gree ,Lg defrost standarden.

@mdeni i site korisnici na ME i.daikin vi pravat klimite kratki defrosti od +2 do -2 stepeni na eden ,dva tri casa?
@tzlatko moze da objasni zosto.e ova vaka i.zosto ovie firmi Daikin.i.ME se resile za vakvo podesuvanje.
Кај мене прават, јас баш таа комбинација ја имам, митцу сф и даикин. При тоа Даикинот прави повеќе дефрости иако е само подршка на СФ 50 ката! Јас до сега тоа го припишувам на лошата местоположба на куќата.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Најверојатно не сте оделе толку назад, со читање на стари постови!
Јас имам подно, во куќа, комбинирано со соларни панели, електрично котле и печка на дрва поврзана на системот, со 500 литарски бафер на таван.
Последниве 2 години примарно ми е греење со клими. Заклучок, не се исплати подното, онака како бекап е ок, ништо повеќе.
Wow не ми се верува :aplauz: баш ќе се потрудам да ги прочитам постовите.
Инаку сите се нафрливте со инвертери,океј ама поентата ми беше да споредам скапа ТП воздух-вода со еден од нај неекономичните начини на греење.Подното е земено предвид затоа што е најчесто користено со ТП,истиов пример можеме лесно да го транспонираме и со радијатори на ТП vs стари добри ТА печки во секоја соба... верувам резултатот ќр биде ист.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
Ako Kukjata ti ima 200m2 togas 500L Baffer e dovolen kolku za tushiranje odnosno nedovolen za podnoto pa plus i da bide sistemot ekonomicen.
Toplovodno greenje ima mnogu za citanje a kaj nas mnogu priuceni monteri-vodovodzii-parnagii se javuvaat sposobni za izvedba kolku da zemat pari za montaza....no u sustina neznaat da presmetaat 2x2 zatoa i ne funkcionira sekade onaka kako sto treba.
Zatoa ima cela tema na Hrvatskiot forum za Greenje na Pelet i za greenje so TP vozduh-voda so mnogu iskustva za onie sto imaat zelba da naucat pred da gi dadat parite u veter....zada posle pisuvaat deka necini i ne se isplati.
Ovde niedno iskustvo nemame so TP vozduh-voda....tamu ima preku 100....pa ne ke citam ovde sigurno za toa.
Sakam da kazam, toa sto si go napisal ne ti drzi voda....samo imas slabo izdimenzioniran sistem koj dali i 50% funkcionira.
Toplovodnoto greenje e mnogu pokomforno, ima mnogu hardver i zezalici okolu nego i 100pati pointeresno za igranje od klimive, ama kosta mnogu poveke i retko koj moze da ti go isproektira za da funkcionira kako svajcarski sat. No moze da se nadograduva i toa e nekoj kompromis nemora sve naednas da se investira.

Primer pred da si gi dal parite si mozel da procitas ovakvo neso, sto prasale na drugo mesto
http://www.elitemadzone.org/t378965-3-grejanje-na-struju-uz-primenu-akumulatora-toplote

Zna li neko da li je tank od 500 litarta dovoljan da akumulira toplotu preko noci za grejanje kuce od 70 m2?

Jeste ako ti je dovojno 11kwh energije za ceo dan.

samo 11 kw moze da se smesti u 500 litara?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom