Најекономично греење и ладење

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200

do denes 20 dena, poslednive 3 dena ja menjav temp 23-24 inace prethodno ja mestev od 24-26 sreden fan, ne e isklucena klimata... gream za da zgream dete od edna godina i mn zimurliva zena...:) po moi presmetki prosek na chas troshela 0.698kwh:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Eve mene shto mi kazaa, istoto ti go kazuvam i tebe. So toa shto ova so vnatreshnata edinica zavisi od toa kolku ti e visok tavanot pa sprema toa ke se montira vnatreshnata, a i sekoja klima si ima specifikacija taka da prvo ke prochitate na upatstvoto. Прегледај го приврзокот 201542[DOUBLEPOST=1545156246][/DOUBLEPOST]p. s. So zdravje da si gi koristite klimite, da dade Gospod 100 godini da ve sluzat bezprekorno.!
Фала на советите друже. Инаку плафонот ми е 275 цм висок. Ке им кажам 20 цм од плафон да ја спуштат.
А за надворешната некој совет и како можам да ги скријам цефките , бидејки ке се гледаат некој 60 цм?
Дали се продаваа негде некој канал како што е оној за кабли по можност кафеава боја?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Фала на советите друже. Инаку плафонот ми е 275 цм висок. Ке им кажам 20 цм од плафон да ја спуштат.
А за надворешната некој совет и како можам да ги скријам цефките , бидејки ке се гледаат некој 60 цм?
Дали се продаваа негде некој канал како што е оној за кабли по можност кафеава боја?
Не ги криј. Ќе се пикаат птици и инсекти. Гледај монтажата да е идеална, другото не е толку битно.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Не ги криј. Ќе се пикаат птици и инсекти. Гледај монтажата да е идеална, другото не е толку битно.
Мислев да ги скријам од внатрешната единица само за да не се гледа како црево во соба.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
@dastan
Srpska Garancija za Fujitsu od damnesna 2013ta ...link
Interesno, x2 kontroli godisno za 7godisna garancija ;)
No vo sekoj slucaj dobar e opisot....se bara stabilen napon od 220V....vo mnogu delovi vo SK nemozat da gi ostvarat, naponot pagja i do 160V...minimalno odrzuvanje na 16C vo prostorot.....sosem fino objasneto....a ne ja gasat klimata koga idat na rabota pa vnatresnata im pagja i do 10C pa posle se zalat negreela klimata.
garancija 2.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@dastan
Srpska Garancija za Fujitsu od damnesna 2013ta ...link
Interesno, x2 kontroli godisno za 7godisna garancija ;)
No vo sekoj slucaj dobar e opisot....se bara stabilen napon od 220V....vo mnogu delovi vo SK nemozat da gi ostvarat, naponot pagja i do 160V...minimalno odrzuvanje na 16C vo prostorot.....sosem fino objasneto....a ne ja gasat klimata koga idat na rabota pa vnatresnata im pagja i do 10C pa posle se zalat negreela klimata.
Прегледај го приврзокот 201551
Seriozno prashanje....... Shto podrazbira ovoj servis dva pati godishno shto go preporachuva Fujitsu i drugo, koj moze mene da mi gi servisira taka klimite ako se ima predvid deka od Skopje mi se kupeni?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Seriozno prashanje....... Shto podrazbira ovoj servis dva pati godishno shto go preporachuva Fujitsu i drugo, koj moze mene da mi gi servisira taka klimite ako se ima predvid deka od Skopje mi se kupeni?
Brat pojma neam sto podrazbira toj x2 godisen servis kaj Fujitsu, no samo taka, so doplata i 2pati servis godisno mozes da ja tegnes garancijata do 7god i na toa lugeto se soglasile.
Nepobiten fakt e deka Fujitsu stana No.1 marka vo Srbija, dali garancijava e pricinata neznam, a cenite togas uste bile soleni i za niv.
A za tvoite klimi koj moze da ti napravi servis sigurno imas navedeno vo garatniot list inaku kako bi znael koj e ovlasten ;)
od sigurn izvori znam znam deka vo garancijata nemaat navedeno niedna firma ovlastena za servis na Mitsubishi i toa se pravni dubari za da utre ko ke imas problem problemot ni na kameni most nema da mozes da go resis :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Мене не ми изгледа така :rolleyes: барем за 18-ката што видов.
Eve ti gi dsvete 18ki....i aj sea dokazi sto ti kazalo tvoeto "videlo"
edno (i nebitno) sto tebe ti e videno ako nemas argument sto si videl, a kako vtoro, sosema drugo e sto od toa videnoto nisto ne si razbral, pa i izbrzaniot zakljucok ti e Utka...eve ti dve slikicki opbjasni sto viduvas ti tuka ???
LFCAlot10.jpg
KLTA18Loto10.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Eve ti gi dsvete 18ki....i aj sea dokazi sto ti kazalo tvoeto "videlo"
edno (i nebitno) sto tebe ti e videno ako nemas argument sto si videl, a kako vtoro, sosema drugo e sto od toa videnoto nisto ne si razbral, pa i izbrzaniot zakljucok ti e Utka...eve ti dve slikicki opbjasni sto viduvas ti tuka ???
Прегледај го приврзокот 201554
Прегледај го приврзокот 201553
Од твоиве сликички,новава има подобар Скоп... толку пишува што е битно.Ај пошто не те мрзело да постираш две сликички,отвори уште еднаш еуровент па види коп на тол и Тбив колку им се.
И имам “техничко” прашање” неколку поста наназад,за кое би ценел одговор баш од тебе
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Од твоиве сликички,новава има подобар Скоп... толку пишува што е битно.Ај пошто не те мрзело да постираш две сликички,отвори уште еднаш еуровент па види коп на тол и Тбив колку им се.
И имам “техничко” прашање” неколку поста наназад,за кое би ценел одговор баш од тебе
Podobar e SCOPot zatoa sto kapacitetot na greenje e cel 1Kw poslab kaj KLTA (5.07 vs 4,12kw)...uste podobar SCOP ke ima i ako kapacitetot i e mesto 1Kw celi 2Kw poslab od LFCA no togas KLTA ke stane 3,5ka.....
Jas ja gledam poslednata stavka od grafikot kaj sto pisuva ....Declared Capacity i Backup Heater Capacity

LFCA18 @ -10 ke dade 5,07kw....do Pdesignh 5,9 ke stigne so kalorifer -bekap dogrevanje od 830W
KLTA18 @-10 ke dade 4,12kw, do PdesignH 4,8Kw ke stigne so kalorifer-bekap dogrevanje od 680W
SCOPot da pogolem e, ama na smetka na pomal kapacitet na greenje vo KW koj e poslab kaj KLTA
Kako na -10C kapacitet e Maximalnio oprteretuvanje ili FullLoad....zakljucokot e deka KLTA nemoze da dade poveke od LFCA

Ako se fatime za SCOP...togas i LFCA koga ke dava 4,12 NO MNOGU BITNO...ke raboti vo PartLoad a ne FullLoad =00% sto e prekticno maximum za KLTA, togas i SCOPto na LFCA ke se zgolemi
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Бидејќи се одлучивме со @ZigZag1115 да ги купиме Даикин Сенсира 5.5 kw.
Ајде кажете неколку совети што се треба да се запази кога ке ни ги монтираат климите ?
Бидејќи лично јас не верувам на мајстори!
Ја распаковав, внатре има книга и се ти пишува. Се изненадив за внатрешната пишува минимум 300мм од плафон. Се е наведено дури и со колку N/m се стегаат спојките на цревата. Пишува колку цевка како треба да биде изолирана и колку дебела изолација. Упатството пред тебе кога ќе мотира и ќе му објасниш се како сакаш да биде.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Podobar e SCOPot zatoa sto kapacitet na greenje e cel 1Kw poslab kaj KLTA...uste podobar SCOP ke ima i ako kapacitet i e namsto 1Kw celi 2Kw poslab od LFCA no togas ke stane 3,5ka.....
Jas ja gledam poslednata stavka od grafikot kaj sto pisuva ....Declared Cpacity i Backup Heater Capacity

LFCA18 @ -10 ke dade 5,07kw....do Pdesignh 5,9 ke stigne so kalorifer -bekap dogrevanje od 830W
KLTA18 @-10 ke dade 4,12kw, do PdesignH 4,8Kw ke stigne so kalorifer-bekap dogrevanje od 680W
SCOPot da pogolem e, ama na smetka na pomal kapacitet na greenje vo KW koj e poslab kaj KLTA
Kako na -10C kapacitet e Maximalnio oprteretuvanje ili FullLoad....zakljucokot e deka KLTA nemoze da dade poveke od LFCA
Новата на р32 е штелувана да брка коп и економичност... како и многу други модели што се префрлија од р410 на р32.Да те потсетам оригиналниот постер тврди “многу послаба”,јас нереков ни дека е појака.
Него прашањето ми беше:компресорот може да се регулира,а и да баталиме инвертер нека бидат (хипотетички) и два различни компресора со кубатура со количина на фреон.Тоа се варијабли така? Е ама изменувачот НЕ е,точно се знае саќе со тој материјал со таа површина колку топлина може да оддаде или одземе.Тогаш ако едно те исто саќе е добро димензионирано за 16-ка,која е сврхата да го плаќаш-преплаќаш во 10–ка?!? Па кило бакар е 400ден,а ти го наплаќаат 14000 во даисекаито?! Не викам дека нема предности од предимензионирање,ама сметам дека дури и 16-ката има резерва во тој поглед,а не па 10-тката.Не ми се јасни “овие” што продаваат иста надворешна во толку широк дијапазон на моќност по избор.Твој коментар?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom