Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
За оние кои можат да си дозволат да купат стан ви Бугарија и имаат занает овде е запад. Работа има многу,не учиш многу јазик со години и никој не те третира како странец. Пример софијанците не ги сакаат провинцијалците,ама Македонците да ... Ова е посебна предност за тие повозрасните како мене (48) . Боже чувај сега да учам скандинавски или германски..само ако пиштол ми стави некој или ептен морам..Овде се снајдов супер,плата одлична, услови за живот исто така.. Во боло која институција завршуваш равота брзо или електронски, гужви нема никаде. Превозот е одличен во Софија,карта за сите превозни средства метро, трамвај, автобус е 1000 денари месечно ако земеш годишна. Храна горе долу како во Скопје, сметки околу 100 еу за двостаен апартамент.Било загадена Софија?? Ај ти се молам овде дигаат паника ако е дупло над нормала. Не биле во Скопје да видат како е
Просечната плата во Софија е 600-700 еу. А животот е мирен нема политика,никој не го интересира како си облечен, здравство е подобро, образование, градинка за деца. Кој како милува,може запад има свои предности за млади и перспективни кадри..ама бар не сум странец и никој не ме доживува така. А се живее добро,кафанче,музика, дружба има колку сакаш. Е има и беда ама тие или се полуписмени или не сакаат да работат ништо. За двајца образовани или занаетчии минимум би земале вкупно 1400-2000 еу.. Поздрав од столицата
 

Attachments

Член од
6 декември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
3
За оние кои можат да си дозволат да купат стан ви Бугарија и имаат занает овде е запад. Работа има многу,не учиш многу јазик со години и никој не те третира како странец. Пример софијанците не ги сакаат провинцијалците,ама Македонците да ... Ова е посебна предност за тие повозрасните како мене (48) . Боже чувај сега да учам скандинавски или германски..само ако пиштол ми стави некој или ептен морам..Овде се снајдов супер,плата одлична, услови за живот исто така.. Во боло која институција завршуваш равота брзо или електронски, гужви нема никаде. Превозот е одличен во Софија,карта за сите превозни средства метро, трамвај, автобус е 1000 денари месечно ако земеш годишна. Храна горе долу како во Скопје, сметки околу 100 еу за двостаен апартамент.Било загадена Софија?? Ај ти се молам овде дигаат паника ако е дупло над нормала. Не биле во Скопје да видат како е
Просечната плата во Софија е 600-700 еу. А животот е мирен нема политика,никој не го интересира како си облечен, здравство е подобро, образование, градинка за деца. Кој како милува,може запад има свои предности за млади и перспективни кадри..ама бар не сум странец и никој не ме доживува така. А се живее добро,кафанче,музика, дружба има колку сакаш. Е има и беда ама тие или се полуписмени или не сакаат да работат ништо. За двајца образовани или занаетчии минимум би земале вкупно 1400-2000 еу.. Поздрав од столицата
a so makedonski pasos moze da se raboti ?
 
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
so sto dokumenti si brat i kolku vreme cekase od finalna da ti se smeni vo polozitelno pa proverka
Со документи од брат. Има тој пасош бугарски веќе 5 години.
А чекав негде околу 2-3 месеци. Сега ова Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија не знам каков статус е?! Прв пат гледам вака.. Честам ко че излези. :masa:
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Со документи од брат. Има тој пасош бугарски веќе 5 години.
А чекав негде околу 2-3 месеци. Сега ова Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија не знам каков статус е?! Прв пат гледам вака.. Честам ко че излези. :masa:
koja godina si bill na interviu brate . i as pet godin kaj cekam bellgarsko grazhdasvo so dekument ot cicko i sum na proverka ot vice presidenta okullu 21 mesec na proverka kvo zakon e ovoj nikoj ne znae nekoj ceka 9 meseci dobiva pasosh i nekoj cka 5 godini nishto ne se razbira rabotava ot taja jetova

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
6 декември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ќе сака ли некој да ми ја објасни постапката после интервју. Како се мења статусот по фази. Моите родители имаат пасош а пред некоја недела бев на интервју?
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
6 декември 2017 интервју, уште образувана преписка, нема абер да се смени во финална :)
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Што може да тргне наопаку на потпис кај вицепретседателот за да би ме одбиле тогаш?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
'Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.'

Колку време се чека за да го потпише вицепрезидента?

И дали постои опасност пак да ме одбијат?

Иначе, баба ми е бугарка, тој ми е документот.
ti si veke na kojno cestito e sea ke cekas najmalku 4 meseci ako imas sreka i pomalku od 4 ke ti bide potisan ukazot od viceto posle toa ke cekas eden mesec od zakazaniot termin za podiganje ukaz 2-5 dena ides pak za bg slikanje i cekas 1 mesec za l.k i pasos
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Што може да тргне наопаку на потпис кај вицепретседателот за да би ме одбиле тогаш?
zavisi kako i e denot na viceprezidentkata :D[DOUBLEPOST=1544299698][/DOUBLEPOST]
Ќе сака ли некој да ми ја објасни постапката после интервју. Како се мења статусот по фази. Моите родители имаат пасош а пред некоја недела бев на интервју?
prvo obrzovna prepiska, pa zadolzitelna, pa finalen, pa polozitelno stanoviste i na kraj potpis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom