Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
За да получите компетентни с'вети и правилна информација, е необходимо да отговорете на в'просите:
1. За ĸaĸ'в вид помештение ште се ползва ĸлимaтизaтopa:
· жилиштно;
· магазин или склад;
· промишлено помештение;
· офис и т.н
2. За охлаждане, за отопление или и за двете (цјало сезонно ползване - oxлaждaнe и отопление) ште се пoлзвa ĸлимaтизaтopa?
3. Kaĸвa e:
· ĸвaдpaтypaтa и ĸyбaтypaтa нa пoмeштeниeтo;
· вид нa дoгpaмaтa и cт'ĸлoпaĸeтa (д'pвeн/ΠBЦ/aлyминиeв, двoeн/тpoeн cт'ĸлoпaĸeт, KA или дpyг вид);
· ĸвaдpaтypa нa пpoзopцитe;
· изложение нa пoмeштeниeтo;
· етаж нa пoмeштeниeтo в cгpaдaтa, ocoбeнocти (мaнcapднo, мeзoнeт, имa пopтaл и в ĸoја чacт e или дpyги ocoбeнocти)?
· ĸaĸвo e пpeднaзнaчeниeтo нa пoмeштeниeтo- xoл, cпaлнја, дeтcĸa, вceĸиднeвнa и т.н;
· в ĸ'штa или aпapтaмeнт e плaнyвaнoтo зa ĸлимaтизиpaнe пoмeштeниe?
4. B ĸoја част на Б'лгарија (населено мјасто) е помештението (сградата)?
5. Кaĸвa e жeлaнaтa тeмпepaтypa зa пoдд'pжaнe лјатo/зимa?
6. Имa ли изoлaција нa cтeни/тaвaн, нa ĸoи oт тјаx имa и ĸaĸ'в e видa и дeбeлинaтa нa изoлaцијатa?
7. Имa ли eлeĸтpичecĸи ypeди в пoмeштeниeтo в ĸoeтo штe ce мoнтиpa ĸлимaтизaтopa и ĸaĸви?
8. Kaĸ'в е бјуджета за покупка на ĸлимaтизaтopа (вклјучва ли монтаж)?
9. Дo ĸaĸвa в'ншнa тeмпepaтypa зимaтa/лјатoтo штe paзчитaтe нa ĸлимaтизaтopa зa oтoплeниe/oxлaждaнe?
10. Aĸo имaтe в'змoжнocт ĸaчeтe cxeмa нa пoмeштeниeтo пoĸaзвaштa тoчнo гeoмeтpијатa мy, paзпoлoжeниeтo (или пpeдвидeнoтo paзпoлoжeниe нa мeбeли), пpoзopци и вpaти и дpyгo, ĸoeтo cчeтeтe зa вaжeн фaĸтop cв'pзaн c гeoмeтpија и paзпoлoжeниe нa мeбeли.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
748
Поени од реакции
1.297
Ми рековте да се потрудам, еве направив форма на прашања. Ова ако го одговорат сите, многу ќе им се поедностави изборот на сите. Најдобро е да одговарате само оние кои имате лично искуство или сте 100% сигурни, со цел податоците да бидат поверодостојни. Се надевам дека новите потенцијални корисници на клима нема да имаат потреба да читаат 1400+ страни! :) (ако има некоја забелешка за измена слободно пишете, модел итн.)

Па одговарајте/гласајте, ова е линкот:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
Ima dva mitsu, edniot e elektrik drugitot neavy industries odnosno mhi, taka da mitsu vo anketva e sirok poim pozz
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Ми рековте да се потрудам, еве направив форма на прашања. Ова ако го одговорат сите, многу ќе им се поедностави изборот на сите. Најдобро е да одговарате само оние кои имате лично искуство или сте 100% сигурни, со цел податоците да бидат поверодостојни. Се надевам дека новите потенцијални корисници на клима нема да имаат потреба да читаат 1400+ страни! :) (ако има некоја забелешка за измена слободно пишете, модел итн.)

Па одговарајте/гласајте, ова е линкот:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
Додај ја Хитачи :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Гледаш брендови на почеток, кој што препорачува, кои се најдобри Виваксот абер нема, кога надоле само вивакс постои.
Анкетите се како избори во Мк, победува најлошата(или таа до нејзе) варијанта изгледа;)! Сите сакаат правна држава, фер однос од власта и на крај победува жмроилисмро:D
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Гледаш брендови на почеток, кој што препорачува, кои се најдобри Виваксот абер нема, кога надоле само вивакс постои.
Анкетите се како избори во Мк, победува најлошата(или таа до нејзе) варијанта изгледа;)! Сите сакаат правна држава, фер однос од власта и на крај победува жмроилисмро:D
Листај надолу ги имаш во опциите другите модели. Тоа со Vivax-от тие први ми дојдоја при рака, па потоа се копира секое прашање бидејќи се многу модели :)

Линкот од прашањата:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Vivax i Haier se megu najsolidnite budzetni ( poevtini ) klimi onosno BEST BUY za cena kvalitet
inaku najdobri se Panasonik Daikin Mitsubishi Toshiba
Гледаш брендови на почеток, кој што препорачува, кои се најдобри Виваксот абер нема, кога надоле само вивакс постои.
Анкетите се како избори во Мк, победува најлошата(или таа до нејзе) варијанта изгледа;)! Сите сакаат правна држава, фер однос од власта и на крај победува жмроилисмро:D
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Листај надолу ги имаш во опциите другите модели. Тоа со Vivax-от тие први ми дојдоја при рака, па потоа се копира секое прашање бидејќи се многу модели :)

Линкот од прашањата:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
Ne e ok, sekoj moze po kolku saka pati da dava mislenje bez ogranicuvanje i da manipulira so anketava.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ми рековте да се потрудам, еве направив форма на прашања. Ова ако го одговорат сите, многу ќе им се поедностави изборот на сите. Најдобро е да одговарате само оние кои имате лично искуство или сте 100% сигурни, со цел податоците да бидат поверодостојни. Се надевам дека новите потенцијални корисници на клима нема да имаат потреба да читаат 1400+ страни! :) (ако има некоја забелешка за измена слободно пишете, модел итн.)

Па одговарајте/гласајте, ова е линкот:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
Добро бе, кој беше тој што за греење до 50м2 го препорачува Vivax 2.5 AEQI? :tapp: .... нека признае, нека се јави сам зашто имам врска кај модер.. хахаха... се зезам! Само да не заебеме некој!....а можда сум и ја онака ќорав па лапсус!!! ЈБГ! :LOL:
ОК е изработено Филип (супер и за ограничувањето при гласање само еднаш)...
но сепак останувам на она што го реков погоре... и уште повеќе се слагам со она за анкетите од Че59!
И нешто не забележав најдобриот бренд на Светот го има ли на листата? На Fujitsu мислев! ;)
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Vivax i Haier se megu najsolidnite budzetni ( poevtini ) klimi onosno BEST BUY za cena kvalitet
inaku najdobri se Panasonik Daikin Mitsubishi Toshiba
Шарап море таму, немој да рекламираш брендови на избори! :LOL:
Мислев во време на избори (гласања)!
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Добро бе, кој беше тој што за греење до 50м2 го препорачува Vivax 2.5 AEQI? :tapp: .... нека признае, нека се јави сам зашто имам врска кај модер.. хахаха... се зезам! Само да не заебеме некој!....а можда сум и ја онака ќорав па лапсус!!! ЈБГ! :LOL:
ОК е изработено Филип (супер и за ограничувањето при гласање само еднаш)...
но сепак останувам на она што го реков погоре... и уште повеќе се слагам со она за анкетите од Че59!
И нешто не забележав најдобриот бренд на Светот го има ли на листата? На Fujitsu мислев! ;)
Дај ми страна во мк што продава Fujitsu ќе ги ставам, да ги видам моделите :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom