Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Imam,nekolku profili...kako "klima ured", "murto", "Gr-er"," illeo".....mislam deka e dovolno.
Daj zapej nekoj narodnjak sega.[DOUBLEPOST=1542749996][/DOUBLEPOST]Sto uplav ste fatile denes, nikade ve nema.
Ajde naspijte se, utre e nov den, pa ke vi dadam i nekoj drug sovet za koristenje na klima uredi.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Imam,nekolku profili...kako "klima ured", "murto", "Gr-er"," illeo".....mislam deka e dovolno.
Daj zapej nekoj narodnjak sega.[DOUBLEPOST=1542749996][/DOUBLEPOST]Sto uplav ste fatile denes, nikade ve nema.
Ajde naspijte se, utre e nov den, pa ke vi dadam i nekoj drug sovet za koristenje na klima uredi.
A za pekacite za leb? Ke daes nekoj sovet i za niv?
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
122
Поени од реакции
23
На колкава висина од подот се мери температура во соба?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Bideki temata bese zaklucena vcera eve ja denes potrosnjata za izminatite 2 dena i sumarno od pocetokot koga meracot i bese resetiran za da ne mora da se vrti nazad po postovite. Slikite ke gi postiram vecer.

Za informacija se gree prostorija od 20tina kvadtrati, so termopan prozori, bez izolaciona fasada. Vo prostorijata ima i kujna i skoro sekoj den se gotvi po najmalku 2 casa, taka da ima i toplotni dobitoci.

Temperaturite se od accuweather i moze da ne se sovpagaat so tocno so denovite. Zavisi koga se odnesuva smetaat deka zapocnuva denot. Kaj moite merenjata 12.11, zapocnuva na 12.11 okolku 7h nautro i se odnesuva do 13.11 okolku 7h.

12.11 - potrosnja 11KWh za 24h - prosek 0.46KWh (min 1, max 18)
13.11 - potrosnja 10KWh za 24h - prosek 0.42KWh (min -3, max 16)
14.11 - potrosnja 11KWh za 24h - prosek 0.46KWh (min -1, max 15)
15.11 - potrosnja 12KWh za 24h - prosek 0.50KWh (min 3, max 15)
16.11 - potrosnja 12KWh za 24h - prosek 0.50KWh (min 2, max 14)
17.11 - potrosnja 14KWh za 24h - prosek 0.58KWh (min 4, max 7)
18.11 - potrosnja 17KWh za 24h - prosek 0.70KWh (min 0, max 4)
19.11 - potrosnja 18KWh za 24h - prosek 0.75KWh (min 0, max 8)
20.11 - potrosnja 14KWh za 24h - prosek 0.58KWh (min 4, max 11)

Se nadevam deka ovie merenja ke vi bidat od nekakva polza.

Inace sega za sega jas sum zadovolen so potrosnjata, so defektniot model nema nikakva sporedba.

A koga podolg period potrosnjata ke bide nad 0.8KWh, togas greenjeto planiram da go prefrlam na drva, bideki vo takov slucaj greenjeto mi e poekonomicno.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Незнам како може да е поекономично на дрва, никако не ми е јасна таа логика.
900W на месечно ниво за да потроши климата треба да е страшно ладно и да се замара многу.

И покрај целото нејзино замарање пак ќе биде:
900*24*30*5/1000=3600 денари за греење за цел месец. Без цепење, без чистење, без замарање, без апсолутно ништо.

Едино што можам да сфатам е да се остави климата да си работи цело време, а чат пат да се фрли по некое гранче да се спали. Пришто покачената температура инвертерот веднаш ќе ја детектира, ќе ја намали потрошњата и ќе му се крене COP.

Гасењето клима секогаш е неефикасно. Тоа сум го објаснувал на постари лица многу пати. Најлесно ми е аналогијата со КАМ маркет акција и промоција.

Имено ако климата ја замислиме како КАМ промоција. Плати 1KWh земи 3KWh греење. Значи ако ја исклучиш климата да го заштедуваш тој 1KWh што треба да го платиш, но губиш 2KWh бесплатно греење што ти го давала климата. И тие бесплатни 2KWh со друго грејно тело ќе треба да си ги платиш - не се бесплатни.

Но, да и помогнеш на климата е друго. Тогаш таа за 1KWh ќе даде 4KWh греење, па иако си потрошил некој денар за дополнителното греење тоа е пак многу поефтино. Дали било тоа некое дрвце фрленко, или панелка тоа е сеедно. Ем со по некое гранче или дрвце загадувањето е многу мало и не пречи на комшиите.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
И јас би ти препорачал да не ја гасиш климата, оставија нека работи 24/7, а доколку не ги задоволува во целост топлотите барања на одредени температури, дополни со дополнително грејно тело ( кумбе, панелка и сл. )
Велиш грееш 20-тина квадрати, ме интересира на која температура ( колку имаш зададено на далечинското ) ? Незнам некако голема потрушувачка имаш. Разбирам за деновите кога падна снег, дожд, голема влага во воздухот и правењето дефрост, но за другите денови ..... хм... затоа прашувам која температура имаш зададено и колкава е температурата во просторијата која ја грееш, можеби тоа ќе ја објасни потрошувачката.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
781
Поени од реакции
1.373
Imam,nekolku profili...kako "klima ured", "murto", "Gr-er"," illeo".....mislam deka e dovolno.
Daj zapej nekoj narodnjak sega.[DOUBLEPOST=1542749996][/DOUBLEPOST]Sto uplav ste fatile denes, nikade ve nema.
Ajde naspijte se, utre e nov den, pa ke vi dadam i nekoj drug sovet za koristenje na klima uredi.
Dobar den. Kako si ?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Незнам како може да е поекономично на дрва, никако не ми е јасна таа логика.
Prosto. So 1m3 drva (da receme 3200 so secenje i cepenje) se gree cel sprat od 40tina m2 mesecno. Segasnata prostorija koja ja gree klimata, plus spalna (za koja imam pisano deka malku se zagrevase vo denovite koga ima zgolemena potrosuvacka) plus hodnik i toalet. Dopolnitelno samiot kamin ima i furna pa moze da krcka nesto bez da odi na elektricniot sporet
900W на месечно ниво за да потроши климата треба да е страшно ладно и да се замара многу.
Pa zatoa rekov ako pomine potrosuvackata 800W na podolg vremenski period. Spored segasnive merenja toa ne bi trebalo da se sluci do momentot koga prosecnata temperatura ne padne pod 0 stepeni, ili da zalegne magla dolg period.
Едино што можам да сфатам е да се остави климата да си работи цело време,
Pa klimata i raboti celo vreme.
а чат пат да се фрли по некое гранче да се спали.
Ne ja gledam poentata na ova. Ako veke pocnuvas da goris drva, veke si zavrsil 90% od neprijatnata rabota.
Велиш грееш 20-тина квадрати, ме интересира на која температура
23 setirana na dalecinskoto.
Незнам некако голема потрушувачка имаш
Uh mene bas i ne mi izgleda golema potrosuvackata. Eve kolku sto mozev da vidam i nazad vo postovite mi izgleda za normalna potrosuvacka. Kolkava e potrosuvackata kaj tebe?
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
https://www.megateksa.com/al/en/products/42032250

Дали е овај добар инвертер за парите ? Неможев да најдам линк во Нептун ама на албански најдов од некоја страница спецификации.Мислење?

  • Voltage : 220-240V
  • Heating capacity (BTU) : 15300 BTU/h
  • Cooling capacity : 12600 BTU/h
  • Cooling power consumption (kW) : 1900 W
  • Model : Inverter
  • Indoor Air Volume (m³/h) : 500 m³/h
  • Noise (dBa) : 38/51 dBa
  • Type of gas : R410A
  • Energy Class : A++
  • Brand : FUEGO
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
https://www.megateksa.com/al/en/products/42032250

Дали е овај добар инвертер за парите ? Неможев да најдам линк во Нептун ама на албански најдов од некоја страница спецификации.Мислење?

  • Voltage : 220-240V
  • Heating capacity (BTU) : 15300 BTU/h
  • Cooling capacity : 12600 BTU/h
  • Cooling power consumption (kW) : 1900 W
  • Model : Inverter
  • Indoor Air Volume (m³/h) : 500 m³/h
  • Noise (dBa) : 38/51 dBa
  • Type of gas : R410A
  • Energy Class : A++
  • Brand : FUEGO
Од фуего или ст ни тостер не се зима, клима не би земал ни 11 000 да е
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Здраво,

Имам едно прашање до вас ако можете да ми помогнете.

Се работи за греење на стан со квадратура 80м2, кој е нова градба и има одлична изолација.

Во станот веќе има наместено Gree Hansol кој досега ги задоволувал потребите за овие месец дена и одржувал солидна температура во станот (не целиот стан, некаде околу 55-60 квадрати, едната спална не се грее моментално)

Станот е поделен на дневна, ходник и 2 спални соби, инвертерот е монтиран во дневната соба, идеата ни е да барем уште 2 инвертери да се стават во спалните соби и сите 3 да дуваат истовремено со отворени врати.

Дали може да ми препорачате инвертери, искрено по групава има многу различни мислења и неможам да се одлучам.

Исто дали 2 самостојни единици или мултисплит систем. Буџетот за климите е да речеме до некои 70000 денари може и поевтино :)

Ви благодарам.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво,

Имам едно прашање до вас ако можете да ми помогнете.

Се работи за греење на стан со квадратура 80м2, кој е нова градба и има одлична изолација.

Во станот веќе има наместено Gree Hansol кој досега ги задоволувал потребите за овие месец дена и одржувал солидна температура во станот (не целиот стан, некаде околу 55-60 квадрати, едната спална не се грее моментално)

Станот е поделен на дневна, ходник и 2 спални соби, инвертерот е монтиран во дневната соба, идеата ни е да барем уште 2 инвертери да се стават во спалните соби и сите 3 да дуваат истовремено со отворени врати.

Дали може да ми препорачате инвертери, искрено по групава има многу различни мислења и неможам да се одлучам.

Исто дали 2 самостојни единици или мултисплит систем. Буџетот за климите е да речеме до некои 70000 денари може и поевтино :)

Ви благодарам.
Jas bi ti go preporacal ovoj model od dokazan brend odlicna klima
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Jas bi ti go preporacal ovoj model od dokazan brend odlicna klima
Благодарам на препораката, сепак се размислувам на 2x2,5KW или 2x3,5KW.
Сепак мислам дека ако во двете соби се стават 2 уреди подобро би се дистрибуирала топлината (мое мислење не сум експерт нити имам некакво искуство)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Здраво,

Имам едно прашање до вас ако можете да ми помогнете.

Се работи за греење на стан со квадратура 80м2, кој е нова градба и има одлична изолација.

Во станот веќе има наместено Gree Hansol кој досега ги задоволувал потребите за овие месец дена и одржувал солидна температура во станот (не целиот стан, некаде околу 55-60 квадрати, едната спална не се грее моментално)

Станот е поделен на дневна, ходник и 2 спални соби, инвертерот е монтиран во дневната соба, идеата ни е да барем уште 2 инвертери да се стават во спалните соби и сите 3 да дуваат истовремено со отворени врати.

Дали може да ми препорачате инвертери, искрено по групава има многу различни мислења и неможам да се одлучам.

Исто дали 2 самостојни единици или мултисплит систем. Буџетот за климите е да речеме до некои 70000 денари може и поевтино :)

Ви благодарам.
Kolku kilovati e Hansolot shto go imas? Kazi za da znaat ushte kolku bi ti trebale klimi. Ako e stanot ko shto kazuvas super izoliran, nov, so dobra dograma togas nema da imas potreba za ushte dve klimi, tuku ushte edna samo bi ti trebalo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom