Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
da sega procitav , a vo odnost na odrzuvanje imas iskustvo ili nekoe mislenje?
corolata, octavia ,kia suzukito ?
p.s. sto kola odbra za sebe ? :)
Јас се согласувам со Мурто имај го тоа предвид оти не купуваш почесто нова кола како менување чорапи ,а ако не сакаш октавија тогаш подобро пасат или Ауди А6 на старо 3/4 години и помалку,а ако пак сакаш нова СУВ кола тогаш подобро Спортејџ или Изусу нова кола Изусу го има салон во кисела вода види таму тие се слични како Амарок


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Odev na varijanta da nemam odrzuvanje (osven ako ne sum nekoj maler),a nemav pari za nova kola,i zatoa barav 3-4 godini stara do 80k km,so nadez deka ke ja vozam vo naredni 10god do 200000km. Najvazno mi bese taa sto ke ja kupam da bide socuvana (toa ne vazi za tebe,si kupuvas nova kola), da trosi malku,i da mozeme 4ca na odmor da odime t.e. da ima bagaznik nad 450lit
Izborot se svede na octavii i corolli i avensis - ustvari najprakticno mi bese sedan kola, i zemav octavia bidejki momcite od toyota mk nesakaa da mi gi zemat parite - totalno nezainteresirani za prodazba na polovnite vozila na nivniot plac
Razmisli si dali voopsto ti treba SUV, i bez da sednes i da ja probas kolata na ugornica (tuka ke ja vidis dali ima sila i kakva e za preteknuvanje) i na otvoren pat nemoj da kupuvas,sepak e solidna suma i ne kupuvas sekoj den. Ke te obvrzat da pravis servis kaj niv - nad 200 eur e servis,i ako si na lizing ke mora kasko da ja osiguras
Eve nekoi sajtovi sto mi bea reper
https://www.honestjohn.co.uk/real-mpg/
http://www.anusedcar.com
Eden moj predlog,ako e vo sostojba kako sto napisal,a toa lesno se proveruva,i ako uspees da postignes podobra cena
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Škoda/Octavia/Skoda-Octavia-1-6-TDI-110KS-EURO-6/3046734
P.s. najdobra kola e nova kola
Da znam, servisite im se prilicno skapi i dosta fori pravat. Taka da , bi ja nosel kaj svoj majstor iako garancijata ke bide prekinata.
I mene mi e za famil.celi, za odmor i slicno. Od brzi jaki kola e dosta, sto se vika, se vo svoeto vreme. Zatoa si baram neshto sto nema da bide skupi i strasno za odrzuvanje, sepak da bide solidno bezbedno vozilo so dovolno prostor, kade sto bagaznikot igra golema uloga... Sepak i jas imam visina i kg :)
Ke gi razgledam i ke gi zemam vo predvid sedanite fala na odvoenoto vreme :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Јас се согласувам со Мурто имај го тоа предвид оти не купуваш почесто нова кола како менување чорапи ,а ако не сакаш октавија тогаш подобро пасат или Ауди А6 на старо 3/4 години и помалку,а ако пак сакаш нова СУВ кола тогаш подобро Спортејџ или Изусу нова кола Изусу го има салон во кисела вода види таму тие се слични како Амарок


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
A6 ili pasat od 2015 nagore za tie pari imas samo so "150 000km realni" ,babi sto gi vozat
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Јас се согласувам со Мурто имај го тоа предвид оти не купуваш почесто нова кола како менување чорапи ,а ако не сакаш октавија тогаш подобро пасат или Ауди А6 на старо 3/4 години и помалку,а ако пак сакаш нова СУВ кола тогаш подобро Спортејџ или Изусу нова кола Изусу го има салон во кисела вода види таму тие се слични како Амарок


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Koj model isuzu, hmm ne bea neso kako kamioncinja ?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Da znam, servisite im se prilicno skapi i dosta fori pravat. Taka da , bi ja nosel kaj svoj majstor iako garancijata ke bide prekinata.
I mene mi e za famil.celi, za odmor i slicno. Od brzi jaki kola e dosta, sto se vika, se vo svoeto vreme. Zatoa si baram neshto sto nema da bide skupi i strasno za odrzuvanje, sepak da bide solidno bezbedno vozilo so dovolno prostor, kade sto bagaznikot igra golema uloga... Sepak i jas imam visina i kg :)
Ke gi razgledam i ke gi zemam vo predvid sedanite fala na odvoenoto vreme :)
SUV so pogon na 2 trkala ne e SUV tuku kola malce povisoka hahaha
Ako e za podolgi patuvanja,limuzinata pomalku ke trosi i poodmoren ke bides
Testiraj,pa kazi ni vpecatoci
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
A6 ili pasat od 2015 nagore za tie pari imas samo so "150 000km realni" ,babi sto gi vozat
Е тогаш си легна моторот и уште дупло толку ќе тера без мака со редовен сервис се разбира мој газда на старо 2007 година Ауди А8 едниствена кола што никаде во МК го нема таков модел со фул министерска опрема и сега има над 450,000 км и уште си возат и сега сака да го продаде оти сакал понова годиште


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Е тогаш си легна моторот и уште дупло толку ќе тера без мака со редовен сервис се разбира мој газда на старо 2007 година Ауди А8 едниствена кола што нокаде во МК го нема таков модел со фул министерска опрема и сега има над 450,000 км и уште си возат


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Nesporen e kvalitetot,ama eden kvar na takva kola so oprema i sto treba i sto ne treba ke te kosta kolku sto si ja kupil kolata. Kola od 100000 eur nova,za 5 godini i 300000km kosta 30000 eur (otprika,zavisi vo kakva sostojba e). Vo prevod skoro 15000 eur godisno zaguba. Mene mi e neisplatlivo toa. Daj boze da nema on maka uste dolgo,ama taa klasa na kola ne e za "obicen narod"
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Nesporen e kvalitetot,ama eden kvar na takva kola so oprema i sto treba i sto ne treba ke te kosta kolku sto si ja kupil kolata. Kola od 100000 eur nova,za 5 godini i 300000km kosta 30000 eur (otprika,zavisi vo kakva sostojba e). Vo prevod skoro 15000 eur godisno zaguba. Mene mi e neisplatlivo toa. Daj boze da nema on maka uste dolgo,ama taa klasa na kola ne e za "obicen narod"
Точно така не е за обичен народ пред неколку години последен пат беше на голем сервис и му фати околу 3000 евра ама на официјален ВАГ сервис и не верувам дека има годишна загуба инаку одамна ќе го продадеше ама ете пак си тера низ цела европа и е презадоволен


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Точно така не е за обичен народ пред неколку години последен пат беше на голем сервис и му фати околу 3000 евра ама на официјален ВАГ сервис и не верувам дека има годишна загуба инаку одамна ќе го продадеше ама ете пак си тера низ цела европа и е презадоволен


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
http://autowelt.mk/cars/audi-a8-quattro-3-0tdi-258hp/
Eve kolku paga cena,cisto kako primer,i prasanje e dali km se tie (iako deckite garantiraat,jas sum skeptik). Za voznjata i opremata vnatre moze samo da sonuvame
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
http://autowelt.mk/cars/audi-a8-quattro-3-0tdi-258hp/
Eve kolku paga cena,cisto kako primer,i prasanje e dali km se tie (iako deckite garantiraat,jas sum skeptik). Za voznjata i opremata vnatre moze samo da sonuvame
Ама тој е 2014 а газдата е 2007 со 4.7 иако ги има истите фул опрема освен некои недостасува голема разлика каде каде и ептен сонуваме за такви ,,перверзии”


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Некој добар мајстор за хјундаи, имам потреба да сменам јабучица и сите можни сервиси се полни... На реон Скопје.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.792
Поени од реакции
39.064
Некој добар мајстор за хјундаи, имам потреба да сменам јабучица и сите можни сервиси се полни... На реон Скопје.
Што се јабучиците на хјундаи различни од тие на другите коли? Хјундаи е, не е Ауди А8
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Некој добар мајстор за хјундаи, имам потреба да сменам јабучица и сите можни сервиси се полни... На реон Скопје.
Ќе ти пишам на ПП добар мајстор


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Што се јабучиците на хјундаи различни од тие на другите коли? Хјундаи е, не е Ауди А8
Ништо различно за менување, но муабетот е што денеска колку не сервиси прошетав и сите се полни. Работата е што малку пари треба да земе и те откачуваат. Ми треба некој ако знае мајстор што може да смени без д слушам како, е зафатен и има многу коли. Делот го иам ама нејќам да чепкам сам.[DOUBLEPOST=1542662870][/DOUBLEPOST]Во плаан сум да земам рено еспејс од 2000 до 2003та е сега дали има некој член тука што вози веќе или возел да ми каже што и како е соупотребуван нив битно мие одржаваето и потрошња и кои се повеќе погодени мотори.[DOUBLEPOST=1542662956][/DOUBLEPOST]Во плаан сум да земам рено еспејс од 2000 до 2003та е сега дали има некој член тука што вози веќе или возел да ми каже што и како е соупотребуван нив битно мие одржаваето и потрошња и кои се повеќе погодени мотори.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom