Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.755
Поени од реакции
80.156
или поточно ти пречи кога е во коалиција со дпмне, додека сега си е ок.... или пак обратно од сега што викаш... кога го стаиле спикер си ќутиш, додека за министер "се преправаше дека ти е нешто тоа живот или смрт"
Не, не ми било никад битно нешто посебно тоа.
Но, секогаш сум ја потенцирал дволичноста на подржувачите на бившиот режим по тоа прашање.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Грујо после падот стана маргинална политичка фигура без никаква политичка тежина. Мислам дека на странскиот фактор му беше сеедно што ќе се деси со него, па тргнувајќи од тука станува збор за чисто внатрешен договор измеѓу него и моменталнава власт, без странска медијација, зборам НАТО-ЕУ. Нешто што патем може да се забележи од нивната млака реакција и индиферентност кон целиот овој настан.

Во суштина договорот Грујо-Заев, политичко пазарење во последен момент, обезбедува политичко статус кво и мирна политичка транзиција од Грујовата ера кон ова сега што го имаме, релативно мирно расчистување со овој период без притоа да се наруши континуитетот кој што постои три децении или упростено; шемата на крадење останува константа и понатаму.

Ако Грујо лежеше веројатно постоеше опасност во иднина да се создаде поширок простор за политички реваншизам ако ВМРО дојде на власт повторно. Вака се продолжува со политичкиот театар за народот, една вин-вин ситуација каде што Грујо си ја спасува кожата, овие глумат изнанаѓени а притоа додека слегне прашината го користат моментумот за инкогнито остварување на партиската агенда и личните интереси.

На крај не би ме чудело ако никој не лежи, сем досегашните маргинални небитни пиуни од 6ти ешалон. Можда Миле Ми Текна би го извлекол најдебелиот крај, да оди како жртвено јагне во стилот: "не можете по магарето удрете по самарот" по што Миле нема веќе политички кредити со кои што би се ценкал.
Небитно веќе, затоа што на крај обичниот народ, зборам за оној без врски, пари и партиска инволвираност го извлече најдебелиот крај.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.755
Поени од реакции
80.156
Сите овие протести да ги фокусираа исклучиво на влегувањето на двојазичноста во устав, ќе имаа повеќе успех и посетеност.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.196
Поени од реакции
18.594
Што е ова бе едни викаат Србија други пеат нешто ќе те питам бабо.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Што е ова бе едни викаат Србија други пеат нешто ќе те питам бабо.
Mislam ne e korektno od strana na tie sto ne sme bile na protestot da proseravame kritiki kako sto bilo tamu, ako znaeme podobro treba tamu na delo da se pokaze. Ne vleguvaj vo filmot na @Beric Dondarrion i ostanati kurtoni.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Гоца го измисли снимањето, тогаш беше пропратено со заокружување со црвен круг на насловна по весници, не видов тогаш да се буните.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.196
Поени од реакции
18.594
Што ги вреѓате тие што протестираат бре дегенерици? Ви ебам тоа гнасите гнасни
Не знам овоа дали оди на моја сметка не сум ги навредил никогаш напротив секоја чест за оние кои на дождот испаднаа.Чудно ми беше само вакви дешавки што се случуваат.

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Не знам овоа дали оди на моја сметка не сум ги навредил никогаш напротив секоја чест за оние кои на дождот испаднаа.Чудно ми беше само вакви дешавки што се случуваат.

Не беше на твоја сметка.Си знаат кои се фекалиите со паролата "до вчера не ви сметаше,тогаш не се буневте"
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.906
Поени од реакции
15.876
Грујо после падот стана маргинална политичка фигура без никаква политичка тежина. Мислам дека на странскиот фактор му беше сеедно што ќе се деси со него, па тргнувајќи од тука станува збор за чисто внатрешен договор измеѓу него и моменталнава власт, без странска медијација, зборам НАТО-ЕУ. Нешто што патем може да се забележи од нивната млака реакција и индиферентност кон целиот овој настан.

Во суштина договорот Грујо-Заев, политичко пазарење во последен момент, обезбедува политичко статус кво и мирна политичка транзиција од Грујовата ера кон ова сега што го имаме, релативно мирно расчистување со овој период без притоа да се наруши континуитетот кој што постои три децении или упростено; шемата на крадење останува константа и понатаму.

Ако Грујо лежеше веројатно постоеше опасност во иднина да се создаде поширок простор за политички реваншизам ако ВМРО дојде на власт повторно. Вака се продолжува со политичкиот театар за народот, една вин-вин ситуација каде што Грујо си ја спасува кожата, овие глумат изнанаѓени а притоа додека слегне прашината го користат моментумот за инкогнито остварување на партиската агенда и личните интереси.

На крај не би ме чудело ако никој не лежи, сем досегашните маргинални небитни пиуни од 6ти ешалон. Можда Миле Ми Текна би го извлекол најдебелиот крај, да оди како жртвено јагне во стилот: "не можете по магарето удрете по самарот" по што Миле нема веќе политички кредити со кои што би се ценкал.
Небитно веќе, затоа што на крај обичниот народ, зборам за оној без врски, пари и партиска инволвираност го извлече најдебелиот крај.
во пазарот се и еу го*нарите, затоа се држат резервирано... зошто ?? Па ако се расчепка работата со Гвујо, многу лесно ќе излезе дека во моментот НЕМА никакви конкретни правни работи против него туку само политички, т.е. гвујо бил антинато, русофил, заговорник на руски гасоводи и слично..
Па и сега го*нарчето потпаролско владино 24/7 секогаш ја ословува опозицијата со антизападна и анти нато, а на што реагираше и Тимоние...

тала да ако Орбан реши да чачка во суштината, предметите на СЈО ќе добиеме шамар и етикета, слично како што добивме од Уставниот суд на Грција дека еднаш дадена аболиција ВАЖИ, ама за сите, не само за членови на СДСМ...
.. од таму имаме сега и млака реакција на ЕУ кон Унгарија...
а во еуфоријата на галамење и јадење го*на никој не анализира колку имало и има бегалци од правдата...
Како бе 2017 се врати бегалецот Владимир Димов ( порано Владо Димов) правосилно осуден август 2006 , за 800 кевра неплатен Данок и незаконски вработувања...а беше еднаш уапсен од Интерпол во Варшава но ослободен како блгарски државјанин... сега 2017 се вратил за да гостува во тв емисија и веднаш РЕХАБИЛИТИРАН по некоја ултра кратка постапка... АЛО, ако навистина е невин дај детално се и ДА ОДГОВАРААТ барем морално судиите !!... а интересно НЕ БИЛ АМНЕСТИРАН од Бранко како Заев, , а не се собраа партиските војници на сдсм како за Бучко....
И не само тоа, Заев го прогласи за Советник бегалецот од правдата Брат Љубе !!!.. а избегал од правдата на сдсм !!!

И така секој ден, провладините медиуми 24/7 ќе не заебаваат со тоа каде е Груевски а ќе не дефокусираат од тековниот криминал и глупости на актуелната власт ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom