Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Како не,за космос луге у несвест паѓаа,ги објавувавте по 50 пати бомбите како Грујо му рушел зграда на чесниот и сиромашен торбеш
Мене лично, проблемот кај Космос-бомбите ми беше тоа што се виде дека имаме за премиер малициозен хистеричен психопат. Знам дека немаш проблем со тоа, али јеби га ја сум таков, цепидлачам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Мене лично, проблемот кај Космос-бомбите ми беше тоа што се виде дека имаме за премиер малициозен хистеричен психопат. Знам дека немаш проблем со тоа, али јеби га ја сум таков, цепидлачам.
У случајот немам.Ме боли кур дека психопат премиер му срушил зграда на некој што утре у тафталиџе џамија ке крене
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Не знам на која партија мислиш, пошто и двете го допреа дното,а со нив и целата држава!
Ја на мојата партија мислам, за други не ми е баш гајле на кое ниво се.

Иначе, ми се сере од наводно партиски неутрални типови кои не ги сакале ни ВМРО ни СДСМ. Највише затоа што такви се ептен малку, а не сите, како што овде се претставуваат. Плус, тоа е ептен најнаивно на свет, во контекст на обликување на идната власт (на било кои избори).
Ботом лајн - ако се сака да се симнат СДСМ од власт треба да се гласа за ВМРО (и обратно), а иначе у слободно време за пред кооперација може да си збориме за левици и единствени македонии, онака романтични муабети.[DOUBLEPOST=1542206764][/DOUBLEPOST]
У случајот немам.Ме боли кур дека психопат премиер му срушил зграда на некој што утре у тафталиџе џамија ке крене
Пак ќе повторам, ако си писмен - читај: ме тревожеше тоа што имавме малициозен психопат на чело на државата.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Сепак мислам дека нема место за паника. Унгарија е земја членка на ЕУ и НАТО која ги негува европските вредности и таму го нема оној распашој како кај нас. Европските институции ќе ја преземат работата во свои раце. Правдата и демократија се светост во ЕУ, Хан и Могерини нема да дозволат ова да помине неказнето. :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ја на мојата партија мислам, за други не ми е баш гајле на кое ниво се.

Иначе, ми се сере од наводно партиски неутрални типови кои не ги сакале ни ВМРО ни СДСМ. Највише затоа што такви се ептен малку, а не сите, како што овде се претставуваат. Плус, тоа е ептен најнаивно на свет, во контекст на обликување на идната власт (на било кои избори).
Ботом лајн - ако се сака да се симнат СДСМ од власт треба да се гласа за ВМРО (и обратно), а иначе у слободно време за пред кооперација може да си збориме за левици и единствени македонии, онака романтични муабети.[DOUBLEPOST=1542206764][/DOUBLEPOST]
Пак ќе повторам, ако си писмен - читај: ме тревожеше тоа што имавме малициозен психопат на чело на државата.
а има и трета опција да не се гласа или да се поништи лист
ниедни следни избори да не бидат успешни, народот да откаже послушност
што ќе се деси нека се деси, ама народот не мора повеќе да бира кои криминалци утре ќе го крадат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
а има и трета опција да не се гласа или да се поништи лист
ниедни следни избори да не бидат успешни, народот да откаже послушност
што ќе се деси нека се деси, ама народот не мора повеќе да бира кои криминалци утре ќе го крадат
Значи ако збориме како треба, како е можеби најобјективно, тогаш не треба да се гласа ни за ВМРО, ни за СДСМ, или огромен број да бојкотира...
Но ако збориме како да ги тргнеме од власт СДСМ, објективно, практично, реално е тоа да очекуваш да се случи, само преку гласање за ВМРО. Другото е нереално и со мала шанса да успее. Наивно е да се мисли поинаку.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Иначе Унгарија може да го врати да бара азил во Србија, затоа што според нив неможеш да одбериш каде ќе бараш азил(Унгарија) ако по пат имаш можност да одбериш во друга земја.
Алоо дечко. Унгарија е веќе договорена работа. Грујо избега во Унгарија, оние другине двајца се во Грција, само уште вие Северните Фиромци менувате име за влез во ЕУ која крие криминалци од ваков калибар.
И сега Грујо ќе сди по луксузни хотели и вили низ Унгарија, а ти со твоите 250 евра плата ќе плаќаш повисок данок како казна за кредитите од Грујо. What the fuck??????
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сепак мислам дека нема место за паника. Унгарија е земја членка на ЕУ и НАТО која ги негува европските вредности и таму го нема оној распашој како кај нас. Европските институции ќе ја преземат работата во свои раце. Правдата и демократија се светост во ЕУ, Хан и Могерини нема да дозволат ова да помине неказнето. :)
Орбан.
Медаљи му даваа во античката фаза на транзицијата.
Ништо не води у тој правец. Еве нека ме побијат, јас сум скептик.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
а има и трета опција да не се гласа или да се поништи лист
ниедни следни избори да не бидат успешни, народот да откаже послушност
што ќе се деси нека се деси, ама народот не мора повеќе да бира кои криминалци утре ќе го крадат
И најдобро е да е така.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Значи ако збориме како треба, како е можеби најобјективно, тогаш не треба да се гласа ни за ВМРО, ни за СДСМ, или огромен број да бојкотира...
Но ако збориме како да ги тргнеме од власт СДСМ, објективно, практично, реално е тоа да очекуваш да се случи, само преку гласање за ВМРО. Другото е нереално и со мала шанса да успее. Наивно е да се мисли поинаку.
Така гласавме, за сдсм, само да ги смениме дпмне. И што добивме - повисоки даноци, разноразни давачки и казни, си поделија субвенции и тендери, си ги ослободија нивните членови од затвор, а криминалците од поранешната влада не ги затворија, водат политики за менување устав, а за економија и за народот што добро направија? Ништо.
Затоа од сега натаму само поништување на гласачки лист и ништо друго.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Еве како избегал. Ако ме лаже Изворот, ве лажам и јас.
Сабота, утрото во 4 часот. Кај Груевски дома влегуваат двајца од Службата, Киро Фитиљ и Игор Штрафта. Груевски уште доручкувал меко варени јајца со виршла. Ги кани. Седнуваат и јадат. Во 4.20 пред зградата се паркира ауди 4 без таблици. Пет минути подоцна Груевски со придружбата излегуваат од станот, а Боркица по нив истура чаша вода за среќа. Влегуваат во аудито. Некаде пред српска граница им се придружува возило пасат на унгарската тајна служба. Го вози Золтан Фаркаш, а со него се уште двајца агенти, Кочиш и Пушкаш. Груевски се префрла кај нив. Влегуваат во Србија и во придружба на две полициски возила прво одат во Гуча каде Груевски купува шајкача и труба од Драгачево, потоа одат во Београд, право на Скадарлија, во Три Шешира. Сатот е еден попладне. Таму е веќе Вучиќ кој ги прави нарачките. Ручаат Караѓорѓева и Муќкалица и пијат шљивка, само Груевски пие сок од малини. Таму се додека не добијат повик од Орбан. Орбан ѕвони, Фаркаш се јавува, па му додава на Кочиш, а овој на Пушкаш, на кого телефонот му паѓа и да не се скрши со нога му го додава на Груевски. Веднаш тргнуваат. На одење Вучиќ им подарува печено прасе за по пат. Стигнуваат до езерото Балатон каде со мини подморница одат до другиот брег кај селото Дудлаш. Таму го јадат прасето и со точаци стигнуваат во Будимпешта околу 22 часот вечерта. Груевски го сместуваат во хотелот АЛЕКСАНДРОШ Д' ГРЕЈТ во соба 69, каде го чекаат агентките Заза и Терезија. Ама он им вика не сум по Тоа, ако имате колеги Тудор и Бела, нема проблем. Потоа ги испраќа со бакнеж во образ. Околу 23 часот седнува да го пишува писмото на фејсбук. Но го прекинува тропање на врата. Отвора. На вратата е Орбан кој на македонски му вели: Диктатор диктатора не рани, тешко му кој го нема. Се гушнуваат со солзи радосници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Така гласавме, за сдсм, само да падне дпмне. И што добивме - повисоки даноци, разноразни давачки и казни, си поделија субвенции и тендери, си ги ослободија нивните членови од затвор, а криминалците од поранешната влада не ги затворија, водат политики за менување устав, а за економија и за народот што добро направија? Ништо.
Затоа од сега натаму само поништување на гласачки лист и ништо друго.
Ако не гласавме за СДСМ сега туризмот на Унгарија немаше толкав прилив да има у задњи недела дена.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Еве како избегал. Ако ме лаже Изворот, ве лажам и јас.
Сабота, утрото во 4 часот. Кај Груевски дома влегуваат двајца од Службата, Киро Фитиљ и Игор Штрафта. Груевски уште доручкувал меко варени јајца со виршла. Ги кани. Седнуваат и јадат. Во 4.20 пред зградата се паркира ауди 4 без таблици. Пет минути подоцна Груевски со придружбата излегуваат од станот, а Боркица по нив истура чаша вода за среќа. Влегуваат во аудито. Некаде пред српска граница им се придружува возило пасат на унгарската тајна служба. Го вози Золтан Фаркаш, а со него се уште двајца агенти, Кочиш и Пушкаш. Груевски се префрла кај нив. Влегуваат во Србија и во придружба на две полициски возила прво одат во Гуча каде Груевски купува шајкача и труба од Драгачево, потоа одат во Београд, право на Скадарлија, во Три Шешира. Сатот е еден попладне. Таму е веќе Вучиќ кој ги прави нарачките. Ручаат Караѓорѓева и Муќкалица и пијат шљивка, само Груевски пие сок од малини. Таму се додека не добијат повик од Орбан. Орбан ѕвони, Фаркаш се јавува, па му додава на Кочиш, а овој на Пушкаш, на кого телефонот му паѓа и да не се скрши со нога му го додава на Груевски. Веднаш тргнуваат. На одење Вучиќ им подарува печено прасе за по пат. Стигнуваат до езерото Балатон каде со мини подморница одат до другиот брег кај селото Дудлаш. Таму го јадат прасето и со точаци стигнуваат во Будимпешта околу 22 часот вечерта. Груевски го сместуваат во хотелот АЛЕКСАНДРОШ Д' ГРЕЈТ во соба 69, каде го чекаат агентките Заза и Терезија. Ама он им вика не сум по Тоа, ако имате колеги Тудор и Бела, нема проблем. Потоа ги испраќа со бакнеж во образ. Околу 23 часот седнува да го пишува писмото на фејсбук. Но го прекинува тропање на врата. Отвора. На вратата е Орбан кој на македонски му вели: Диктатор диктатора не рани, тешко му кој го нема. Се гушнуваат со солзи радосници.
повторно неуспешен обид за хумор од страна на дпмне
не се обидувајте повеќе
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
повторно неуспешен обид за хумор од страна на дпмне
не се обидувајте повеќе
Па целава државава се темели на хумор и сатира,а ти за хуморот на партиите си се фатил
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom