Подемот на крајната десница во Европа

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
А има такви романи, нема нели? А освен тоа, убаво си ја прикажува историјата романот, со одредени писателски слободни толкувања, историски факт е дека македонската левица (и самото лево крило на ВМРО) има повеќе придонесено за државноста и постоењето на Македонија
Па што знам јас мислам дека има.Јас не го двојам ВМРО на лево и десно на сарафисти,санданисти,михајловисти или протеѓеристи за мене се сите исти.Секој се борел некој на еден начин некој на друг.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Михајловисти ти се исти со другите, е убаво, пак ќе ти кажам, историски факт е што направил Михајлов за промовирање на идејата за независна или автономна Македонија а што направиле припадниците на левото крило, па подоцна и учесниците во НОБ како Шарло, Шатев, Ченто и ден куп други, тие биле левичари, без оглед што последниве години некој сакаше поинаку да го прикаже тој факт.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Михајловисти ти се исти со другите, е убаво, пак ќе ти кажам, историски факт е што направил Михајлов за промовирање на идејата за независна или автономна Македонија а што направиле припадниците на левото крило, па подоцна и учесниците во НОБ како Шарло, Шатев, Ченто и ден куп други, тие биле левичари, без оглед што последниве години некој сакаше поинаку да го прикаже тој факт.
Сите овие се бореле за Македонија и се почитувани од сите.Никој никако поинаку не сакал да ги прикаже во последниве години.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сите овие се бореле за Македонија и се почитувани од сите.Никој никако поинаку не сакал да ги прикаже во последниве години.
Не се борат сите за Македонија, тоа е факт.
(*т.е. за македонците)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па според тебе нели е глупо да го осудиш својот соборец буквално за ништо а после десетина години да објавиш таков роман?
Роман е, незнам што е проблемот као демек ако има нешто друго ќе го чита некој?[DOUBLEPOST=1541718889][/DOUBLEPOST]
За што се бори Ванчо Михајлов?
Сигурно не за македонците.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Роман е, незнам што е проблемот као демек ако има нешто друго ќе го чита некој?
Не е работава кој ќе го чита и онака од цел клас го прочитавме тројца.Според мене треба да се тргне од македонските учебници.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е работава кој ќе го чита и онака од цел клас го прочитавме тројца.Според мене треба да се тргне од македонските учебници.
Таман си е драмата, тоа што очигледно не ја разбираш е савим трето.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Роман е, незнам што е проблемот као демек ако има нешто друго ќе го чита некој?[DOUBLEPOST=1541718889][/DOUBLEPOST]
Сигурно не за македонците.
За кои?[DOUBLEPOST=1541719874][/DOUBLEPOST]
Таман си е драмата, тоа што очигледно не ја разбираш е савим трето.
Што има да се разбере?
Како тројца предавници убиваат еден патриот кој работел во бугарската влада?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
За кои?[DOUBLEPOST=1541719874][/DOUBLEPOST]
Што има да се разбере?
Како тројца предавници убиваат еден патриот кој работел во бугарската влада?
- За некои други држави.
- Се работи за драма на апсурдот на една личност.

Mаw си уште.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
- За некои други држави.
- Се работи за драма на апсурдот на една личност.

Mаw си уште.
Така нека биде.
Еве како на помал објасни ми зошто некој од левото крило кое било попатриотско од десното работел во бугарската влада додека десното крило на Т.А се борело по Вардарска Македонија?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Literatura e gubenje vreme...najgolema zaguba na vreme i beskorisnost od sredno obrazovanie mi e. Nisto fajde ne sum videl od niedna kniga sto sum prisilno za ocenka procital. Samo mlatenje prazna slama i tepanje vreme.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Literatura e gubenje vreme...najgolema zaguba na vreme i beskorisnost od sredno obrazovanie mi e. Nisto fajde ne sum videl od niedna kniga sto sum prisilno za ocenka procital. Samo mlatenje prazna slama i tepanje vreme.
Така е. Бесполезно губење време.
Што не би можел да кажам за билтенот од кладиница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom