ATP тенис - општа дискусија

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Не ми е јасно со кој памет фанови на Надал коментираат дека Федерер губел намерно за да не игра против Новак.. Надал цел живот избегнува средби темпира фул форма, до оној момент додека не стане бесен во сите можни параметри на физичка припременост, се додека ги нема потребните физички параметри не игра на никакви турнири, знае што го чека... Толку повреди излажира типот и толку турнири откажа, што на крај ќе излезе дека типот има регенерациони способности како на гуштер а се повредува како да некој го саботира цело време.... Не ми е проблем што си темпира форма, негово право е, но да се коментира дека Федерер намерно губел е предрско да се каже од некого со оглед на тоа што еве пример Ноле додека не беше во форма не изигра ниеден меч со Федерер, Надал кога е вон форма го нема никаде, ама ни на крај памет не би кажал или пак кажал некој дека бегаат од дирекни средби со големите...
pa ja toa celo vreme go zboram, SITE go pravat toa, ne samo federer, i nadal na vremeto begase od onoj novak sto srusi 200 rekordi i osvoi 4 slema u niza.
Ednostavno odbegnuvase megjuseben duel, i toa e toa, isto i novak otkako se vrati od povredata. Si imaat oni i obvrski sprema sponzori, mora da se pojavuvaat na jakite turniri, fedzo edno vreme pred 4-5 godini doagase, igrase prvo kolo, gubese od nekoj anonimec i zz so mirka i decata u nekoja vikendica na alpite idea.
Oni najdobro si gi znaat svoite moznosti, koga imaat a koga nemaat sansa za uspeh protiv svoite najgolemi rivali, federer finale u london na finalniot turnir otkaza, ne deka ne mozel da igra, tuku deka ne mozel da se nosi so nivoto na novak, ova se negovi zborovi, nedela dena podocna osvoi davis cup so svajcarija kade igrase bez nikakov problem.
Ova do dusa bese mnogu pederski ali nema veze, toa e klasicna potvrda za ona sto im se vrti u glava vo takov daden moment.
I sto e najtragicno togas u 5 do 12 se dozna za toa, go baraa marej niz cel london za da doe da se izigra barem revijalen mec, da ne ostanat so kur u raka tie sto veke bea na tribini sednati.

Inaku zdrebot e napraven, Novak so isner, zverev i marin u grupa, drugata grupa se nisikori, kevin, federer i tiem.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Надал после серијата од 10 сезони со освоен барем еден грен слем (2005-2014), во следните 2 години не освои ниту еден (2015,2016). Во тие 2 години играше мизерен тенис, ниво надвор од топ 10. Во тој период играше дури седум пати со Новак Ѓоковиќ и беше разнесен во секој меч, не доби ниту сет.

Кризата на Ѓоковиќ од сезона и пол, ајде да речеме 2017 и прва половина на 2018. Овие двајца играа само два пати и тоа логично Рафа ги доби и двата дуела со по 2-0.

Дека темпираат форма сите, се пазат, бегаат или не знам што, се си држи вода. Меѓутоа еве јас лично го гледав Новак во живо во Барселона, играше против Клижан и одигра во најмала рака благоретардирано, ликот си изгуби од Мартин Клижан на земја, а му беше проектирано четвртфинале против Надал кој газеше на земја и беше во серија од 40-тина сетови на оваа подлога.

Иначе голема штета за завршниот турнир, без Дел Потро и Рафа ќе биде баш без врска.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Не ми е јасно со кој памет фанови на Надал коментираат дека Федерер губел намерно за да не игра против Новак.. Надал цел живот избегнува средби темпира фул форма, до оној момент додека не стане бесен во сите можни параметри на физичка припременост, се додека ги нема потребните физички параметри не игра на никакви турнири, знае што го чека... Толку повреди излажира типот и толку турнири откажа, што на крај ќе излезе дека типот има регенерациони способности како на гуштер а се повредува како да некој го саботира цело време.... Не ми е проблем што си темпира форма, негово право е, но да се коментира дека Федерер намерно губел е предрско да се каже од некого со оглед на тоа што еве пример Ноле додека не беше во форма не изигра ниеден меч со Федерер, Надал кога е вон форма го нема никаде, ама ни на крај памет не би кажал или пак кажал некој дека бегаат од дирекни средби со големите...
https://www.mundodeportivo.com/tenis/20181106/452777871117/rafa-nadal-sale-con-muletas-del-hospital.html

Не се осеќаш малце ретардирано?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
6 поени изгуби на свој сервис на завршен турнир. Окккк.
Која разлика во класи ц ц ц.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Shto se sluchi so Nishikori? Do tolku losho izigral shto samo eden gem na kraj od mechot uspeal da zeme ?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Дали новата генерација доаѓа во израз полека, Ѓоковиќ губи две финалиња по ред од Качанов и Зверев.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.562
Ноле второ финале по ред се распаѓа. А турниров на какво ниво го играше... Торлак.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.794
Поени од реакции
15.819
Само Зверев ми дава каква таква надеж дека ќе биде нешто од него.
Каков Качанов какви бакрачи.

Четврти тенисер што на ист турнир ги добил Ѓоковиќ и Федерер.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Многу слична завршница на меч поенот во споредба со финалето во 2012 кога Новак го победи Федерер со пасинг шот паралела.

Второ финале во кое Новак е премногу чуден, а останатиот дел од турнирот го игра перфектно.

Останува да видиме што ќе се случи со Зверев, дали конечно ќе ја пробие бариерата на грен слем турнирите. Завршниот турнир изминативе 2-3 сезони не вроди со некој плод во следната сезона за шампионите, Мареј одигра прилично лошо во 2017, а и Димитров во 2018.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom