Лоцирање на вени

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Извор: http://kajgana.com/veni-najdeno
----
Вени, најдено
9. јануари 2015 - 11:49 | Д.Л.

Научниците открија начин медицинските лица да ги пронајдат вашите вени без да ве збрцаат 5-6 пати додека дојдат до вистинското место.



Крводарителската служба на австралискиот Црвен Крст почна да користи уред со инфрацрвено светло кој ги лоцира вените со цел да се намали стравот кај крводарителите, посебно младите, за тие да донираат повторно.

Уредот кој прави визуелизација на вените функционира така што инфрацрвениот светлосен извор се појавува преку природно деоксигенизираниот хемоглобин во телото. Деоксигенизираниот хемоглобин го апсорбира ова светло, па вените се покажуваат светејќи во зелена боја.

----

Сметам дека направава ќе биде прилично корисна во медицината.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ај ваљда кога ке давам по 100ти пат ке го има ова , а до тогаш , минско поле вените:icon_lol:
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Викни џанкер(хорсаш) и одма ќе ги лоцират сите вени. :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се надевам дека ова ќе дојде и кај нас и дека ова не е штетно. Само и ова да го користат, тој што нема фат за боцкање пак раката модра ќе ти ја направи.
:)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Кај нас игли немаат,со шестар не бодат.Научна фантастика е ова за нас
Ау па вие супер сте штом со шестар ве брцаат. Кај нас у село сме помизерни, со бормашина не бушат. Више не одам крв да давам, ептен лошо. Незнам што ќе биде кога бормашината ќе се расипе. Изгледа сестрава ќе користи хилта .

Бонус:

 
Последно уредено:

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Можам да замислам колку се само радосни од овој изум тие што се пуцаат со игла и со хероинче

This invention is a junkies dream lol
 
Р

ракија и мезе

Гостин
Преку кој сателит ги лоцират вените?
Мене не ми е јасно..
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас досега не сум имал ваков проблем. Ниту порано кога праев крвна слика во државна, ниту сега кога правам во Авицена или Адриалаб.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Јас досега не сум имал ваков проблем. Ниту порано кога праев крвна слика во државна, ниту сега кога правам во Авицена или Адриалаб.
Вистина е дека за некои видови испитувања треба упат од доктор?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ова додека стигне кај нас. ќе поминат уште 10 години.

Иначе Авицена изгледа ги имаат подновено иглите и кога те боцкаат дури и не осеќаш дека те боцнале. Најверојатно земале многу потенка игла од таа што ја имаа.
А на клиника или во 8 Септември 10 дупки по рацете ти прават дур ти извадат крв. Најлошо вадат крв баш таму. А Авицена се најдобри сега за сега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ова додека стигне кај нас. ќе поминат уште 10 години.

Иначе Авицена изгледа ги имаат подновено иглите и кога те боцкаат дури и не осеќаш дека те боцнале. Најверојатно земале многу потенка игла од таа што ја имаа.
А на клиника или во 8 Септември 10 дупки по рацете ти прават дур ти извадат крв. Најлошо вадат крв баш таму. А Авицена се најдобри сега за сега.
Сеа ако имаш лоши вени не е до нив. Добра вена одма се погаѓа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ако имав лоши вени и во Авицена ќе имав проблем.
Ја имам вадено крв у 8ми септември неколку пати и не сум имал проблем, ни во било кое друго место. Проблем имаат со луѓе со лоша васкуларност или со прекумерна тежина што не им се гледаат вените
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ја имам вадено крв у 8ми септември неколку пати и не сум имал проблем, ни во било кое друго место. Проблем имаат со луѓе со лоша васкуларност или со прекумерна тежина што не им се гледаат вените
Супер ми се вените на мене. Во Адриа Лаб исто така вадев и одма ми најдоа вена. Не е до вените туку до стручноста на тој што вади крв и до иглите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom