Најекономично греење и ладење

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Chitav brat, i znam deka e taka ama jas nemav 6000€ za izolacija i plus ushte 2500€ pose toa za da stavam greenje. Ovde na forumov imam cuvstvo deka nekoi lugje mnogu neseriozni i chudni sfakanja imaat za parite. Nekoj ke dojde ke kaze "budzetot mi e 40 000 denari" i ke se najdi nekoj pameten shto ke mu kazi "dodaj ushte 40000 i zemi ova ili ona". Ne e taka lesno. Jas izolaxija ke stavam, toa e neizbezno, ama da mi kazi nekoj " trebeshe mesto 2400€ za klimi, da se snajdis ushte 6000€ da najdis i izolacija da stavis" e krajno neseriozno. Kraj kraeva, jas ne rekov deka ne sum stoplen, stoplen sum i toa super, ne e deka gola mi e kukjata. Ne e taka ednostavno "da prinajdis" 6000€
Ili imas golema kuka togas,ili planiras 20cm izolacija da stavis. Ti kazaa na postot podole opcija.
Jas tie 2400 eur bi gi dal za izolacija, i bi se greel so fen za kosa ☺
Ama jas veke go resiv mojot problem, i so 18-20000 den godisno gream kuka 100m2 (kako najladna zima pred 2 godini), a potoplite zimi ne poveke od 12000 den. I zamisli se toa bez kineskite super klimi
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Изолацијата е втор чекор.

Прв чекор е промаја од дупки и од прозори и од врати. Тоа мора да се реши, а е релативно ефтино. Може или да се стават PVC прозорци или да се задихтуваат старите прозорци и врати.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989 A da probas so vnstresna izolacija soba po soba na nadvoresnite zidovi?Del.poeftino i mozes postepeno soba po soba.
Ne mi preporacaa od vnatre, ke sum si odzemal nepotrebno od kvadraturata

Ili imas golema kuka togas,ili planiras 20cm izolacija da stavis. Ti kazaa na postot podole opcija.
Jas tie 2400 eur bi gi dal za izolacija, i bi se greel so fen za kosa ☺
Ama jas veke go resiv mojot problem, i so 18-20000 den godisno gream kuka 100m2 (kako najladna zima pred 2 godini), a potoplite zimi ne poveke od 12000 den. I zamisli se toa bez kineskite super klimi
Kukjata e na 2 sprata, dolniot 120m2, gorniot 140m2, moite ziveat dolu, a jas gore. Dobiv ponuda, 2600€ da go izoliram gorniot sprat so 8cm stiropor ama isto taka mi rekoa deka bi bilo mnogu glupavo da izoliram samo eden sprat pa kukjata i da ja ostavam taka polovicno.

Изолацијата е втор чекор.

Прв чекор е промаја од дупки и од прозори и од врати. Тоа мора да се реши, а е релативно ефтино. Може или да се стават PVC прозорци или да се задихтуваат старите прозорци и врати.
Prozorite mi se top.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Ova mozhda ako e konstantno -15, okolu 0 kako sto e kaj nas, hrabar zaklucok. Tuka imash so klimi od 20k sto kazuvaat smetki od 3k za cela potroshnja na struja vo domot, ne pa samo 4k za greenje.
Da ne ja tupime mnogu, ako edna kvalitetna klima za cela zimska sezona istrosi 5-6.000 denari ze greenje, lomo ke istrosu najmalku duplo. Ima razlika i toa ogromna koja proporcionalno se zgolemuva so padot na temperaturata.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ili imas golema kuka togas,ili planiras 20cm izolacija da stavis. Ti kazaa na postot podole opcija.
Jas tie 2400 eur bi gi dal za izolacija, i bi se greel so fen za kosa ☺
Ama jas veke go resiv mojot problem, i so 18-20000 den godisno gream kuka 100m2 (kako najladna zima pred 2 godini), a potoplite zimi ne poveke od 12000 den. I zamisli se toa bez kineskite super klimi
Na sto se grees na drva ?
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
@Fikshe1989 A da probas so vnstresna izolacija soba po soba na nadvoresnite zidovi?Del.poeftino i mozes postepeno soba po soba.
Дали имате вие наместено изолација на внатрешните ѕидови,те молам сподели искуство. Не се појавува потење на ѕидовите,мувла или слично. Што имаш поставено на ѕидовите(стиропор,стиродур,друго). Поздрав
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.188
Дали имате вие наместено изолација на внатрешните ѕидови,те молам сподели искуство. Не се појавува потење на ѕидовите,мувла или слично. Што имаш поставено на ѕидовите(стиропор,стиродур,друго). Поздрав
јас имам стиропор од внатрешната страна на надворешните ѕидови од цел стан веќе 4-5 год. и до сега сум немал проблеми со потење на ѕидови, влага итн.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Изолацијата е втор чекор.

Прв чекор е промаја од дупки и од прозори и од врати. Тоа мора да се реши, а е релативно ефтино. Може или да се стават PVC прозорци или да се задихтуваат старите прозорци и врати.
Prv cekor e krov da stavi
Ne bidi tolku temelen
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.892
Поени од реакции
7.920
Сигурно секој од нас барем еднаш се запрашал и сериозно се загрижил за проблемот за глобалното затоплување кој станува од година во година сѐ посериозен како и енормното загадување во градовите кое неколку пати ги надминува границите над дозволеното, особено во зимскиот период од годината поради греење со дрва, пелети и различни други цврсти материи.

Одговорот е TOSHIBA inverter воздух/вода топлинска пумпа со ниска потрошувачка на енергија кој претставува најекономичен и најеколошки систем за греење и ладење.

Тoshiba Estia split inverter воздух/вода топлинска пумпа:

- Можност за работа во 2 температурни зони
(вентилаторски конвектори - фенкојлери / радијатори / подно греење / санитарна топла вода).
- Инвертер технологија twin rotary компресор.
- COP = 4,88 – фактор на заштеда.
- Греење на стан од 150 м2 со највисока месечна сметка од 3.000,00 ден (01/2015) - Case study Energija Energy House
- Излезни температури до 60°C на вода и работен опсег во режим на греење до -25°C надворешна температура (Hi Power серија).
- Екстремно тивка работа на надворешната единица.
- Можност за приклучок на соларни панели.
- Произведена во Toshiba Јапонија.
- Тoshiba е водечки светски бренд од областа на климатизација.
- Сертификат за квалитет од Eurovent.

Прегледај го приврзокот 198714

За било какви дополнителни информаци, обратете се наinfo@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашиот продажен салон на
ул. Лондонска 1А, Скопје.
https://forum.kajgana.com/threads/Кој-се-збогатувал-во-ЕУ-од-лагата-за-“глобално-затоплување’’.40165/

:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom