Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.252
Поени од реакции
26.100
п.с.
Канада е држава во Северна Америка како континент, и се граничи со 49 држави на САД, и то Аљаска на северозапад и на југ со другите 48 држави на САД и едната држава Хаваи архипелаг на Тихи Океан вкупно 50 држави во САД, Канада не е држава на САД !
Кои градови се најблиски до граничната линија помеѓу Канада и Калифорнија, или Канада и Тексас?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.752
Поени од реакции
36.732
Кои градови се најблиски до граничната линија помеѓу Канада и Калифорнија, или Канада и Тексас?
Мислам дека од кај Мичиген преку Генерал Јанковиќ се одеше за Торонто.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.252
Поени од реакции
26.100
Мислам дека од кај Мичиген преку Генерал Јанковиќ се одеше за Торонто.
Кој побогу ќе го бара Генерал Јанковиќ, не заебавај. Ако се запил во некоја кафана, сум наебал, ќе лутам цел ден низ Мичиген. Кажи некој понормален пат...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.242
Поени од реакции
8.543
Кој побогу ќе го бара Генерал Јанковиќ, не заебавај. Ако се запил во некоја кафана, сум наебал, ќе лутам цел ден низ Мичиген. Кажи некој понормален пат...
Добри кафани има натаму, бар тоа ти е утеха...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ова што се бара помирување од некои политичари не е забанција. Инстинктот им кажува дека нивните блиски се во опасност. Нив можи ќе ги чува полиција ама нивните деца нивните роднини нема доволно ресурси за сите. Јас лично не би семенувал ниту со Грујо ниту со Зајо, нема те паре :icon_lol:. Којзнае како им е, да не си му во кожата. Знам сега можи да ме цитира некој во стилот дај ми ги тие пари, ама со тие пари оди и багажот психички духовен...
Не бе друже, не ги жали. Двата се ист калап[DOUBLEPOST=1540406424][/DOUBLEPOST]http://pogled.mk/janchev-podgotven-sum-da-go-rakovodam-vmro-dpmne/
Дај му на народот леб и циркус.. нерон
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
... тоа не била Русија, туку Царска Русија и не се сложувам дека немале интерес и ресурси, тогаш формираната Руско Американската Компанија водена била од Александар Баранов кој развил голема трговија во градот Новоархангелск со експлоатација на кожа, изградба на фабрики и бродоградилишта,но по негова смрт компанијата била водена од екс воени офицери од Кралската Руска морнарица кои си земале самите за себе огромни менаџерски плати, а ги истребиле животните со што била уништена кожната индустрија и трговијата и експлоатацијата на суровини не знаеле како да ја искористат на најдобар начин, и кога на сето тоа ќе се додаде Кримската војна која тукушто завршила каде Руците од Царска Русија губеле многу пари за обновување на царска војска и флотата, тогаш Рускиот Цар (1867год) заклучил дека подобро било да се зголеми влијанието во Азија, а не во Америка која во експанзија и онака ќе идела во освојување на таа теритрија, а вака се офајдија со пари што прашање дали било тоа интерес на Царска Русија да се продаде Аљаска што денес преставува најголема држава во САД и најбогата со природни ресурси и воопшто е дискутабилно дали воопшто требало така или не да се продаде, а не дека Русите немале ресурси ниту интерес да ја задржат Аљаска, дури се мисли дека таа била „позајмена“, а не продадена никој до денес не може со точност да каже која игра се играло оти од 1867 год па се до 1957 „висело на воздух“ прашањето околу чија е Аљаска , за да Хрушков ги „решил “ проблемите во таа 1957 год кога ја потврдил своевината на САД врз Аљаска и после сето тоа по две години Аљаска станала 49 држава на САД!
п.с.
Канада е држава во Северна Америка како континент, и се граничи со 49 држави на САД, и то Аљаска на северозапад и на југ со другите 48 држави на САД и едната држава Хаваи архипелаг на Тихи Океан вкупно 50 држави во САД, Канада не е држава на САД !
A каде јас напишав дека Канада била дел од САД, кажав нешто сосем спротивно. И од каде тоа Канада се граничи со 49 држави на САД?

Не сакам да ти рушам филм, ама ја скина една од најзелените на форумот, во конкуренција на сите твои коментари тука тоа воопшто не е лесно, ама со ова се надмина и себеси.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
A каде јас напишав дека Канада била дел од САД, кажав нешто сосем спротивно. И од каде тоа Канада се граничи со 49 држави на САД?

Не сакам да ти рушам филм, ама ја скина една од најзелените на форумот, во конкуренција на сите твои коментари тука тоа воопшто не е лесно, ама со ова се надмина и себеси.
Јас мислам дека е трол.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.588
Поени од реакции
11.545
- Ако не ја продадеа Аљаска тогаш на американците, веројатно ќе ја изгубеа од Британците и денес ќе беше дел од Канада, русите немаа ниту ресурси ниту интерес да ја држат таа колонија
- Исто и овде, ако Наполеон не ја продадеше на американците тогаш, таа територија секако ќе беше освоена од британците, Франција целата своја војска и интерес го насочи кон Европа, а можно било и сценарио каде американците сами ќе ја нападнеа Луизијана и ќе ја освоеа.
- Француска Канада во тоа време била огромна ненаселена територија, и да ја задржеа немаа луѓе и ресурси ја да бранат, 13-те британски колонии секако ќе ја заземеа по неколку години, во тоа време островчињата им биле поисплатливи и полесно одбранливи, впрочем затоа и ден денес им останаа како колнии
- за четвртата точка веројатно си во право, историјата ќе покаже
Ни за четвртата точка не е во право. Ако не ја продадеа Македонија, британците секако ќе ја освоеја и ќе ги поставеа криминалците за гувернери
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
УЕФА. Дебилен обид за спинување. Пробај пак.[DOUBLEPOST=1540412750][/DOUBLEPOST]
Г
Па, Груевски убаво кажа: „Сé се прави за промена на името“. И тоа испадна.
А штом и тој знаел, што направил за да се спречи тоа?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.469
Поени од реакции
37.279
A каде јас напишав дека Канада била дел од САД, кажав нешто сосем спротивно. И од каде тоа Канада се граничи со 49 држави на САД? Не сакам да ти рушам филм, ама ја скина една од најзелените на форумот, во конкуренција на сите твои коментари тука тоа воопшто не е лесно, ама со ова се надмина и себеси.
- Ако не ја продадеа Аљаска тогаш на американците, веројатно ќе ја изгубеа од Британците и денес ќе беше дел од Канада, русите немаа ниту ресурси ниту интерес да ја држат таа колонија
... ете со кој дел си кажал, а тоа што се „вадиш од ситуација“ како што ти го потенцираш моето опишување буквално наредени во една линија сите 49 држави на САД со граница со Канада демек се граничи со сите нив, пихххх сум била јас во филм што мешаш Канада со Сад и со Северна Америка како поим !
Јас мислам дека е трол.
...така ли?[DOUBLEPOST=1540413203][/DOUBLEPOST]
Мислам дека оваа информација никој не форумот не ја знаеше. Многу ти благодарам.
Ако не ја продадеа Аљаска тогаш на американците, веројатно ќе ја изгубеа од Британците и денес ќе беше дел од Канада... мислиш дека ароганцијата ти е на место?
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Ти каснат русите едно 6 год
Нема да се зачудам ако соросоидите извадат некоја теорија дека русите се всушност виновни околу сагата за името.
Се разбира дека ефективноста е важна, но мене не помалку важна ми е принципиелноста.
Абе не дека Русите нешто ги заболе како ќе се викаме ние и дали ќе бидеме Македонија или Недојдија, ама ако сакаат, може да направат проблеми. Не знам сега дали решението на спорот треба да помине преку совет за безбедност на ОН. Ако треба, таму може да речат цврц.
Затоа пишав која траги-комедија ќе биде изродиве да се борат за признавање на северна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom