Македонска берза

Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Ова кумулативно треба за 1 година/ месечно да направиш толку промет или штом стигнеш до таа сума ти важи за секогаш.
Штом еднаш стигнеш до тој промет,ти важи за стално.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
525
Да, мене така ми изгледа. Решиле словенците да си го земат заработеното пред продажбата на НЛБ.[DOUBLEPOST=1539764342][/DOUBLEPOST]Еве го истото соопштение и на официјалната страница на банката.

https://www.nlb.si/investor-news-12-10-2018
Информацијава почна да се одразува и на ТНБ, вчера на промет-денес на цена.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
161
Поени од реакции
196
Pa za da isplati takva dividenda vo maticna zemja treba da si gi povlece site dividendi od filijalite t.e da isplati na site za da dobie budzetot :)
Ajde redno bese da ja vidime i 15000 sepak ona reterirase ovoj period pa ova e duri i evtino !!!
Баш така! Дури и добивката за 2018 е нивна така да очекувам да има уште една исплата...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Pa za da isplati takva dividenda vo maticna zemja treba da si gi povlece site dividendi od filijalite t.e da isplati na site za da dobie budzetot :)
Ajde redno bese da ja vidime i 15000 sepak ona reterirase ovoj period pa ova e duri i evtino !!!
Мислам дека не може баш така, нели е планот да ја продадат до крајот на оваа година, значи ако ги исплатат дивидендите на филијалите тоа ќе оди во билансот за 2018, не можат да исплаќаат дивиденда за незавршена година т.е. Љубљанска банка не може да ја исплати дивидендата за 2018г пред да излезе годишната сметка и тоа да помине на годишното собрание кое ќе се одржи во 2019г,
значи Љубљанска банка ќе биде исцедена до максимум, Тутунска нема шаси да даде дивиденда (очекуваме во мај околу 1300-1500), а тој новиот газда ќе си земе дигитрон и ќе ги смета сите банки на групацијата.[DOUBLEPOST=1539849638][/DOUBLEPOST]
Баш така! Дури и добивката за 2018 е нивна така да очекувам да има уште една исплата...
Да, да нивна си е ако ја продадат на 31.12.2018:ROFLMAO:
нивна е ако ја продадат до таа дата на која одлучиле да дададт дивиденда,
не тресете зелени не сте од вчера на берзата, за џабе не постои ден за пресек.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Мислам дека не може баш така, нели е планот да ја продадат до крајот на оваа година, значи ако ги исплатат дивидендите на филијалите тоа ќе оди во билансот за 2018, не можат да исплаќаат дивиденда за незавршена година т.е. Љубљанска банка не може да ја исплати дивидендата за 2018г пред да излезе годишната сметка и тоа да помине на годишното собрание кое ќе се одржи во 2019г,
значи Љубљанска банка ќе биде исцедена до максимум, Тутунска нема шаси да даде дивиденда (очекуваме во мај околу 1300-1500), а тој новиот газда ќе си земе дигитрон и ќе ги смета сите банки на групацијата.[DOUBLEPOST=1539849638][/DOUBLEPOST]
Да, да нивна си е ако ја продадат на 31.12.2018
нивна е ако ја продадат до таа дата на која одлучиле да дададт дивиденда,
не тресете зелени не сте од вчера на берзата, за џабе не постои ден за пресек.
Во нашето законодавство постои можност за авансна исплата на дивиденда. Иако не знам како тоа функционира.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ако добро се сеќавам Мермерен Комбинат Прилеп лани подели авансна дивиденда.
Постои можност, но не знам колкава е веројтаноста тоа да се направи.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.751
Поени од реакции
12.768
Таман на време се врати форумов :D
Кои ви се пиковите за утре, кризата заврши кој си фати убави позиции си фати, јас се надевав дека утре ќе се гласа пристапувањето кон измени на уставот, па планирав и утре да купувам.
На листата ми се нлб, кмб, охб, уни, тиквеш, окта и пкб. Тиквеш одамна го чекам, уште кога беше 4800 ама очигледно го преварив, па веќе влегува во зона која не ми е толку привлечна за купување. Окта се надевав на попуст ама и таа се врати на цената од 28 септември. Мислам дека ќе се вратам во КМБ имаше зголемен промет заднава недела, а сите знаеме што значи тоа кај кмб, ко и секад си протекле информации за кварталниот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Таман на време се врати форумов :D
Кои ви се пиковите за утре, кризата заврши кој си фати убави позиции си фати, јас се надевав дека утре ќе се гласа пристапувањето кон измени на уставот, па планирав и утре да купувам.
На листата ми се нлб, кмб, охб, уни, тиквеш, окта и пкб. Тиквеш одамна го чекам, уште кога беше 4800 ама очигледно го преварив, па веќе влегува во зона која не ми е толку привлечна за купување. Окта се надевав на попуст ама и таа се врати на цената од 28 септември. Мислам дека ќе се вратам во КМБ имаше зголемен промет заднава недела, а сите знаеме што значи тоа кај кмб, ко и секад си протекле информации за кварталниот.
Јас се двоумев во петок во 13.00 часот дали да купам на 5 350 ама веројатно сега и таа количина е откупена бидејќи гледам дека поминале 260 акции.

Ако може некој нека пушти слика од стартните позиции за утрешниот ден.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Neka se javi 3d go bara 4k da go prasa za krizata posto on cekase granit na 650 :)
Ajde momci cekavte kako pushka vo 2008 ma kao ne vi bilo plqnirano pa eve vi neplanurano sega pak :)
Jas mislam deka vo ponedelnik nema da vi ostane od toa keshot bash mnogu ili pak keshot ke si go cuvate posto ovakvi momenti kesh bilo najbitno da se ima ????
Ja bi tipuval na tikvesh sepak dvojno pogolemi kolicini na grozje nema verojatno da ja namalat za duplo dobivkata :)
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.239
Поени од реакции
4.226
Договорот според Вмро беше нели мртов а јас наседнав мислејки ке има избори мала криза и пад на акциите ..
А сега договорот воскресна , утре и берзата ке воскресне ..
Утре идам all in на берза , јасно ми е дека утре нема ценкање колку бараат ке платам ..
Со среќа нека ни е ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom