Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Станува збор за стан на приземје горе на струја се греат долу визби,со нова пвц дограма во стара зграда без изолација,првпат ке ја греам таа соба.
Штом се долу подруми, предимензионирај ја малку т.е. земи ја појаката да имаш резерва. Не гледај што пишува дека е за 60 м2, тоа не е кажано за кои 60 м2 и каде:).
Лево, десно, како е? Имаш комшии, греат не греат?
И на крај мораш да си го изолираш таванот на подрумите, што се под тебе. Знам ќе кажеш кој ќе се расправа со комшиите, ќе прашува , ќе моли, ама тој муабет и таа инвестиција ќе ти заштеди и пари и живци, покасно.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Значи фино би било да се од на панасоникот/Micutio 12ка или Тундра 18ка, или нешто налик Gree Lomo LCLH или Хансол 12 што е сега на промоција. И тоа која и да е да е со најдобра монтажа возможна!

Згора на тоа да се стават под сите теписи и теписони изолации 5мм, како што е пишан порано во темава.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
zivi muabetov deka Tundra18 ke trosi isto so nekoja 3,5ka ....isto so FH i ke ima ist SCOP?
Toa taka moze da trosi ama da e Daikin klima na R32 so twin kompresor i 46kg nadvoresna, a ne eftina Thundra 50% poeftina na kapilara so edvaj 33kg.
@bulipilot pusti im sliki da vidat sto e masina.
Bez komsisko iskustvo, i bez nikakvo iskustvo, dobar poznavac na klimi od prva ja pogoduva deka e odlicna masina...Strelec one and only!
Ajde @bulipilot pusti im sliki da gi zacementiras trolovive sto veza nemaat od klimaizacija, poebi gi i FH i SF u komplet.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
Значи фино би било да се од на панасоникот/Micutio 12ка или Тундра 18ка, или нешто налик Gree Lomo LCLH или Хансол 12 што е сега на промоција. И тоа која и да е да е со најдобра монтажа возможна!

Згора на тоа да се стават под сите теписи и теписони изолации 5мм, како што е пишан порано во темава.
Фала грее лцлх видов претходната зима кај татко ми какви се,хансол можи подобар е ама овај пат ке го скокнам грее.Или тундра или митсубиши или панасоник до 40 000д само дилемата е дали 3.5 или 5.5. Фала
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
3
Фала грее лцлх видов претходната зима кај татко ми какви се,хансол можи подоба sр е ама овај пат ке го скокнам грее.Или тундра или митсубиши или панасоник до 40 000д само дилемата е дали 3.5 или 5.5. Фала
sto se sluci so Gree??
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Фала грее лцлх видов претходната зима кај татко ми какви се,хансол можи подобар е ама овај пат ке го скокнам грее.Или тундра или митсубиши или панасоник до 40 000д само дилемата е дали 3.5 или 5.5. Фала
Imase i prijatelov problem so gree LCLH i na kraj ja prodade si kupi Haier super zadovolen e od Haier-ot

Ako imas finansii zemisi Mitsubishi mada i Haier se odlicna cena VS kvalitet
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
zivi muabetov deka Tundra18 ke trosi isto so nekoja 3,5ka ....isto so FH i ke ima ist SCOP?
Toa taka moze da trosi ama da e Daikin klima na R32 so twin kompresor i 46kg nadvoresna, a ne eftina Thundra 50% poeftina na kapilara so edvaj 33kg.
@bulipilot pusti im sliki da vidat sto e masina.
Bez komsisko iskustvo, i bez nikakvo iskustvo, dobar poznavac na klimi od prva ja pogoduva deka e odlicna masina...Strelec one and only!
Ajde @bulipilot pusti im sliki da gi zacementiras trolovive sto veza nemaat od klimaizacija, poebi gi i FH i SF u komplet.
20181014_143111.jpg
DAIKIN FTXF50A SENSIRA
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Фала грее лцлх видов претходната зима кај татко ми какви се,хансол можи подобар е ама овај пат ке го скокнам грее.Или тундра или митсубиши или панасоник до 40 000д само дилемата е дали 3.5 или 5.5. Фала
Што бил проблемот со LCLH? Можеби некоја ситница е во прашање која може да се среди со совет од тука? Таа би требало да е бајаги солидна.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Strelec
Hansolov 12 na - 10 dava 3.2kw na turbo button uklucen nesto ko hi power kaj toshiba ili nominalna vrednost e,gledam ne iskomentira ke da e 2.5 kw na -10 .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom