Дежурна Ординација! #2

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.596
Поени од реакции
40.617
Зависи од антибиотикот. За неколку антибиотици се препорачува да има два саати разлика со пробиотикот.И тоа е назначено како битно.

Најдобро е насабајле, на гладен стомак, пред доручек.
Така изгледа е, бев денес на лекар, ми даде диастоп и амоксиклав и ми рече пробиотикот саат два пред антибиотикот да се земе зш антибиотикот ќе ги отепа тие бактерии и џабе го пиеш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.920
Поени од реакции
36.672
Кога се земаат антибиотици, може да се консумира храна со пробиотици?Или да се почека да се заврши со антибиотикот па после?Или нешо трето е најдобро?
..правилно даде три опции што многу ретко некој внимава, зависи од моменталната твоја ситуација додека пиеш антибиотик така ќе се се однесуваш, ако на пример додека пиеш антибиотик немаш толку изразени стомачни проблеми пропратени со пролив, тогаш ќе си пиеш само антибиотик 5-7- 15 дена зависи како и зошто го земаш и после тоа можеш неколку дена да пиеш пробиотик да ја „освежиш“ твојата цревна флора (тоа е прва опција),
доколку имаш дигестивни проблеми додека го пиеш антибиотикот пропратно со проливи тоа значи дека премногу се размножила една дигестивна бактерија Clostridium difficile која ја оштетува цревната слузница и со тоа настануваат проливите, Lactobacillus, Bifidobacterium како добри бактери и Saccharomyces boulard која е габичка (неа антибиотикот не ја „убива“) најчесто се во составот на пробиотикот кој сега ќе го внесеш и ќе ја даде рамнотежата кон веќе уништените добри цревни бактерии и смирување на збеснатата бактерија Clostridium difficile имајќи во предвид дека антибиотикот го уништува пола внесениот пробиотик, оти антибиотикот е присутен цело време во органзимот нели со земање на 6 или 8 ч, и најдобро пробиотикот да се даде во средина на размак на временски пиење на антибиотикот, нема врска тоа ни пред јадење ниту после јадење! (како втора опција) или трета опција е да се смени антибиотикот да речеме Azytromicin што се пие по една капсула на ден само три дена (а делува пет дена) Clostridium difficile, нема време да толку брзо се размножи и ни создаде пролив! ... инаку пробиотици од исхрана (пр.јогурт, кисело млеко) поради содржина на калциум можно да го намали дејството на антибиотикот, а со тоа и несаканите дигестивни проблеми ама ништо не сме направиле ако се намали интензитетот за уништување на други патогени бактерии за што го пиеме антибиотикот!
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Знае ли некој да чита рендгенски снимки од горен дел од грб односно цел трапез ? Ако знае некој го молам да ми пише
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
256
Поени од реакции
238
направив крвна слика и резултатите ми стигнаа преку мејл.. недела а до утре има време за да ја прашам докторката... креатининот ми е благо покачено околу 131 а на референтна вредност ми покажува < 1 1 5... дали станува збор за бубрежна инфекција или откажување или ја претерувам при ваквото мислење
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.920
Поени од реакции
36.672
направив крвна слика и резултатите ми стигнаа преку мејл.. недела а до утре има време за да ја прашам докторката... креатининот ми е благо покачено околу 131 а на референтна вредност ми покажува < 1 1 5... дали станува збор за бубрежна инфекција или откажување или ја претерувам при ваквото мислење
... не да претеруваш, може веќе се гледаш на дијализа поради откажување на бубрегот? аман, немојте така, малку покачен кратинин (уреата не ја спомнуваш) може да биде на пример од исхраната (претерано внес на месо) или претерано вежбање (претерана физичка активност), или моментално пиење на одредени лекови како диуретик,антибиотик па дури и покачен внес на Вит Ц може да даде покачен креатинин или може при некои ситуации како покачен крвен притисок, гихт ..итн, или пак може некоја инфекција на мокрачните патишта како и проблеми со филтрцијата во бубрегот да речеме од присуство на песок или некое камче,за тоа што помислуваш знаеш ли колку треба да бидат високи вредностите??? -10 пати повисоки од референтните!



п.с.
ако си машко и ако вежбаш во теретана да знаеш дека може од префорсирање да се покачи креатинот, не верувам дека користиш стероиди кои можат и те како да го покачи!
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Веќе 2-3 дена од време на време осеќам вибрации, пулсирање во пределот на стомакот(делот под папокот), притоа немам никакви болки ниту други симптоми, имал ли некој вакво искуство ?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.676
Здраво.

Неколку пати во последните неколку месеци ми се случува да ми се помати видот кој трае 5-10 мин. Денес ми се случи исто пред компјутер дома. Проверив денес (прв пат) да гледам со едно око. Со левото око можев да читам текст но со десното, видот ми беше заматен и потешко читав. Досега сум немал проблеми (посериозни).
Нешто за мене.
Јадам едно исто секој ден поради тоа што вежбам. Внесувам и креатин по 5г дневно 1 месец активно 2 недели пауза. До пред некој ден примав за две недели б-комплекс, ц витамин 500 (едно дневно) рибино масло 500 пред спиење и мултивитамин на секој 2-3 дена. Спиењето ми е катастрофа 4-6 сати.
Почнува да ме загрижува ова. А во понеделник одам на доктор.
Ќе ве замолам за мислење за можни причинители, зошто незнам како ќе ги поминам овие 2 и пол дена.:несвест: Поздрав

П.С заборавив да напоменам 8-10 + часа пред монитор
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.920
Поени од реакции
36.672
Веќе 2-3 дена од време на време осеќам вибрации, пулсирање во пределот на стомакот(делот под папокот), притоа немам никакви болки ниту други симптоми, имал ли некој вакво искуство ?
... штом немаш болки (како прв знак на воспаление на простата, проблеми со мокрачните патишта или рефлексна болка од бубрег) вибрациите може да бидат како разултат од храната во последните 2,3 дена, најчесто гасовите така „вибрираат“ :)
Здраво.
Неколку пати во последните неколку месеци ми се случува да ми се помати видот кој трае 5-10 мин. Денес ми се случи исто пред компјутер дома. Проверив денес (прв пат) да гледам со едно око. Со левото око можев да читам текст но со десното, видот ми беше заматен и потешко читав. Досега сум немал проблеми (посериозни).Нешто за мене.Јадам едно исто секој ден поради тоа што вежбам. Внесувам и креатин по 5г дневно 1 месец активно 2 недели пауза. До пред некој ден примав за две недели б-комплекс, ц витамин 500 (едно дневно) рибино масло 500 пред спиење и мултивитамин на секој 2-3 дена. Спиењето ми е катастрофа 4-6 сати.Почнува да ме загрижува ова. А во понеделник одам на доктор.Ќе ве замолам за мислење за можни причинители, зошто незнам како ќе ги поминам овие 2 и пол дена.:несвест: Поздрав П.С заборавив да напоменам 8-10 + часа пред монитор
Синдром на компјутерско око

...како што самиот го опиша само после 3 часа седење пред монитор, може да се јави наеднаш замаглување на едното око за краток временски период што укажува на почетна миопија заради акомодационен спазам т.е. рефракциона аномалија на окото, доколку носиш наочари диоптријата треба да се смени, ако не носиш наочари и ако продолжиш со вакво темпо на заморување на очите пред мониторот тоа поретко трепка со што се губи влажноста на истото и се добива „суво око“ и можност за кратковидност поради тоа што окото потешко фокусира...





препорака би било доколку зависиш од компјутерот или твоја професионална работа е да „зјапаш“ во мониторот:
- заштити ги очите со специјални очила со специјални стакла за заштита на окото со посебни филтри што го „одмора“ и штити окото од плаво виолетово светло,



-секој 20 минути да се гледа некој предмет најмалку одалечен 6 метри, па наеднаш да се гледа предмет поблиску и така наизменично далеку блиску, лево десно едно 5 минути,
-мониторот да биде одалечен од окото најмалку во должина колку „една твоја рака“ и секогаш да биде чист без прашина,
-никогаш да не се гледа осветлен монитор во темна просторија,
-наизменични облоги од топли/ладни на затворени очи,
...така да нема што да се плашиш овие два дена додека одиш на офталмолог, знам дека сигурно мислиш ете нешто се случува во мозокот, крвниот притисок, дијабет што нема врска со тоа што се жалиш! :roker:
еве и самиот види и слушни :
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.676
... штом немаш болки (како прв знак на воспаление на простата, проблеми со мокрачните патишта или рефлексна болка од бубрег) вибрациите може да бидат како разултат од храната во последните 2,3 дена, најчесто гасовите така „вибрираат“ :)

Синдром на компјутерско око

...како што самиот го опиша само после 3 часа седење пред монитор, може да се јави наеднаш замаглување на едното око за краток временски период што укажува на почетна миопија заради акомодационен спазам т.е. рефракциона аномалија на окото, доколку носиш наочари диоптријата треба да се смени, ако не носиш наочари и ако продолжиш со вакво темпо на заморување на очите пред мониторот тоа поретко трепка со што се губи влажноста на истото и се добива „суво око“ и можност за кратковидност поради тоа што окото потешко фокусира...





препорака би било доколку зависиш од компјутерот или твоја професионална работа е да „зјапаш“ во мониторот:
- заштити ги очите со специјални очила со специјални стакла за заштита на окото со посебни филтри што го „одмора“ и штити окото од плаво виолетово светло,



-секој 20 минути да се гледа некој предмет најмалку одалечен 6 метри, па наеднаш да се гледа предмет поблиску и така наизменично далеку блиску, лево десно едно 5 минути,
-мониторот да биде одалечен од окото најмалку во должина колку „една твоја рака“ и секогаш да биде чист без прашина,
-никогаш да не се гледа осветлен монитор во темна просторија,
-наизменични облоги од топли/ладни на затворени очи,
...така да нема што да се плашиш овие два дена додека одиш на офталмолог, знам дека сигурно мислиш ете нешто се случува во мозокот, крвниот притисок, дијабет што нема врска со тоа што се жалиш! :roker:
еве и самиот види и слушни :
Благодарам за исцрпниот одговор. Иначе, да, ми треба за работа компјутерот, нема бегање од тоа.
Ова ми се има случено дури бев и во теретана, после работното време, т.е после зјапање во монитор за 10 сати
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.674
Благодарам за исцрпниот одговор. Иначе, да, ми треба за работа компјутерот, нема бегање од тоа.
Ова ми се има случено дури бев и во теретана, после работното време, т.е после зјапање во монитор за 10 сати
стај некој тајмер или можеби има апликација да те потсетува да правиш паузи на 20 минути
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Благодарам за исцрпниот одговор. Иначе, да, ми треба за работа компјутерот, нема бегање од тоа.
Ова ми се има случено дури бев и во теретана, после работното време, т.е после зјапање во монитор за 10 сати
при подолго седење пред компјутер се зголемува трепкањето, а со помош на трепкањето наротски кажано окото се подмачкуваи тоа е добро за него, но само зрачење од екранот предизвукува сушење на окото, ако имаш приметено тогаш почесто трепкаш, осеќаш дека ти е суво окото. Да го одбегнеш сето ова ти требаат стакла со заштита од пред компјутер. Имаш стакла со Blue филтер тие се наменети за луѓе кој поминуваат доста време пред компјутер. И друг совет може да земеш вештачки солзи и тие ќе ти помогнат многу. Овие работи ако ги средиш може да седиш и по 10 часа пред компјутер и да немаш никаков проблем. Секако пожелно е да одмориш барем по 10минути на саат ипол работа да го пуштиш погледот на далечина да ги опуштиш очните мускули затоа што тие се згрчуваат. Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.920
Поени од реакции
36.672
при подолго седење пред компјутер се зголемува трепкањето, а со помош на трепкањето наротски кажано окото се подмачкуваи тоа е добро за него, но само зрачење од екранот предизвукува сушење на окото, ако имаш приметено тогаш почесто трепкаш, осеќаш дека ти е суво окото. Да го одбегнеш сето ова ти требаат стакла со заштита од пред компјутер. Имаш стакла со Blue филтер тие се наменети за луѓе кој поминуваат доста време пред компјутер. И друг совет може да земеш вештачки солзи и тие ќе ти помогнат многу. Овие работи ако ги средиш може да седиш и по 10 часа пред компјутер и да немаш никаков проблем. Секако пожелно е да одмориш барем по 10минути на саат ипол работа да го пуштиш погледот на далечина да ги опуштиш очните мускули затоа што тие се згрчуваат. Поздрав
... не е точно! :neetaka: при подолго седење напротив сконцентираноста во мониторот го намалува нормалното или обично трепкање на окото скоро 5 пати помалку во минута и доаѓа до „суво око“!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Помалиот син фати сипаница и прочитав дека не е дозволен никаков допир со вода на телото и косата, а некаде само туширање со хиперманган и после со вода ама без употреба на хемикалии. Друго и дека не треба се симнува температурата скоро 39 му е, затоа што така полесно излегувале иначе ќе се мачи подолго време. :unsure:
Некој искуство што како?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom