Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Navistina, Gvujo i Mile mi tekna se nevini kako cvet, ama im mestat slučai za da go otrgnat vnimanieto na javnosta.
Не наметнувај лични твои констатации во мојот пост. Каде прочита во мојот пост дека пишувам дека се невини? Ако има докази со кои се потврдува незаконско однесување уште утре нека ги осудат. Друга ми е поентата која очигледно ја заобиколуваш како и делот од постот кој не ми го цитираш и самиот си го знаеш одговорот зошто.

Зошто овие истраги не се објават во било кој друг ден или период туку баш се поклопуваат по некоја “случајност“ во денот и почетокот на периодот кога се отвара Комисијата за Уставни прашања. Можеби една од најважните седници досега за државава.

Зошто не се започна и објви истрагата во изминатите месеци и години за најголемиот “реформски“ министер во оваа влада, најголемиот “европски“ политичар кај нас кој нели ќе не носи во ЕУ, туку баш сега. Ќе морам да потенцирам зошто многу такви се декларираат во моментов. Мислам на Бујар Османи од ДУИ. Можеби затоа што и ДУИ почна да „мрда“ во овој период или затоа што не им ја испорача бројката на референдумот? До вчера стоела таа истрага во фиока и оп по потреба излегува со некаква цел во овој момент. Имаме селективна правда и тоа од најголеми мери.

Премногу случајности нели?

Гледам дека секој напад кон Заев и владава се обидуваш да го релативизираш со Груевски и тие до него, а гледај дека во поголем дел од овде на темава тие не им се ни битни затоа што не ги засегаат. А Заев е во моментов на власт и тој со неговата екипа прави серија глупости. Јас, а и повеќето овде сме за правда за сите, како за глупостите од минатите политичари, така и за тековните. Тековниве како се тргнати со година ипол мандат, спремај се како ќе ги правдаш и браниш по некој период затоа што верувам дека за х години ќе завладее правдата за сите во државава и како претходните така и нив ќе ги стигне судот.

Знам дека си про СДСМ, про Заев, про оваа влада, со некаква причина сигурно. Тоа си е твое право, размислување и одлука и јас го почитувам сето тоа. Но почитувај ги и туѓите ставови без релативизирања на истите.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Да. Смачено им е на се поголем број Албанци од ДУИ. Тоа го почуствуваа други политички сили кои се обидоа се вметнат. И?
Што се деси со БЕСА и со Алијанса?
Никој не ги прашува Албанците. ДУИ е американски играч. Дур е така нема ништо да им фали.
Па нели русите ни се мешале!?Зошто ни еднаш ЕУ и НАТО не ја обвинија Грција дека е руски тројански коњ?И на крајот пази богати и покрај сите овие лаги, народот бил глуп шо не излегол на референдумот за самоукинување!?:confused:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
.... Ако има докази со кои се потврдува незаконско однесување уште утре нека ги осудат. ....
Ако имало докази за сите штети и гомна што и ги направија на Македонија и народот - нека ги осудат. Ако не, нека ги ослободат.

Ме боли курот дали има докази или нема. Ја знам дека напраија миљон гомна и треба да одговараат. Тука више не ме боли курот дали имало докази у СЈО или не.
Знам како функционира правото, ја кажувам ја што сакам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
а осомничениот Бујар Османи, како министер за здравство, наместо да го одбие предлогот на Комисијата, донел решение за избор на најповолна понуда на понудувачот ГБС – Благоевград – Република Бугарија.

пак ПАЛАМУДИ СЈО, отвара предмети кој НЕМА да ги процесуира, демек ќе го лажеме народот сега додека да помине уставот....

Камо да се процесуира случајот АКТОР ???
чекаме пресуди за осомничени од Дуи, крупни работи има...
а БРГУ се заборави дека за Бујар имаше предмет а СЈО достави до владата мислење ДЕКА НЕМА предмет, кога го изгласаа ... тогаш излезе во медиумите пишан документ а Зајко се праеше наудрен, имал написмено од СЈО писулче дека НЕМА ништо за Бујар...
Доста веќе терор, смрди и штипе за очи
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
Па нели русите ни се мешале!?Зошто ни еднаш ЕУ и НАТО не ја обвинија Грција дека е руски тројански коњ?И на крајот пази богати и покрај сите овие лаги, народот бил глуп шо не излегол на референдумот за самоукинување!?:confused:
Ние треба да влеземе во НАТО. Толку. Како сакаш толкувај го тоа.
Не е фер и не може да биде фер било кој договор со Грција. Како може да биде рационално некој да ти кажува како да се викаш?
ДУИ се протежеа на САД. САД пали и гаси тука.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ако имало докази за сите штети и гомна што и ги направија на Македонија и народот - нека ги осудат. Ако не, нека ги ослободат.

Ме боли курот дали има докази или нема. Ја знам дека напраија миљон гомна и треба да одговараат. Тука више не ме боли курот дали имало докази у СЈО или не.
Знам како функционира правото, ја кажувам ја што сакам.
Да додека се судат само Македонци СЈО е ок.Меѓутоа тоа шо не се судат и албанци ,тогаш те боли курот,така?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не наметнувај лични твои констатации во мојот пост. Каде прочита во мојот пост дека пишувам дека се невини? Ако има докази со кои се потврдува незаконско однесување уште утре нека ги осудат. Друга ми е поентата која очигледно ја заобиколуваш како и делот од постот кој не ми го цитираш и самиот си го знаеш одговорот зошто.

Зошто овие истраги не се објават во било кој друг ден или период туку баш се поклопуваат по некоја “случајност“ во денот и почетокот на периодот кога се отвара Комисијата за Уставни прашања. Можеби една од најважните седници досега за државава.
Pa imase i eden kup istragi koi ne se poklopuvaa so nisto drugo. Premnogu dela imaat junacive, pa statisticki mora da se poklopuva so nekoj drug nastan.

Inaku, kolku sto sum jas za Zaev i kompanija tolku zivi da bidat, ama nisto ne razbirate.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
Да додека се судат само Македонци СЈО е ок.Меѓутоа тоа шо не се судат и албанци ,тогаш те боли курот,така?
Нема никаква врска дали мене ме боли курот. Ја не сум во СЈО. Муабетов нема врска со националности.
Ја ти кажувам дека ДУИ нема да одговара или барем не сите, затоа што се заштитени бели мечки. Не Албанците, туку ДУИ.
Види БЕСА и Алијанса како се низ вода пуштени.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Нема никаква врска дали мене ме боли курот. Ја не сум во СЈО. Муабетов нема врска со националности.
Ја ти кажувам дека ДУИ нема да одговара или барем не сите, затоа што се заштитени бели мечки. Не Албанците, туку ДУИ.
Значи остануваме заложници на ДУИ уште долго време.Заложници ќе сме и на грците и бугарите уште долго време.Ќе ни остани да се прупукуваме меѓу себе се до моментот кога ќе не снема.Уценет народ нема своја иднина тоа треба да ни е јасно.Бојкотот на референдумот е одбивање на таквиот уценувачки третман шо го добиваме веќе 30 години.Толку.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Бојкотот на референдумот е одбивање на таквиот уценувачки третман шо го добиваме веќе 30 години.Толку.
Najjunackoto delo na makedonskiot narod ispadna toa sto ne sobra hrabrost ni NE da mu kaze na referendumot.

Junak do junak.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
....Бојкотот на референдумот е одбивање на таквиот уценувачки третман шо го добиваме веќе 30 години.Толку.
Нема логика ова.
Бојкотот е погрешна перспектива, по која историски сме познати. Таква имавме и 18-та и 45-та и 91-ва и сега. Затоа останавме единствени на Балканот без своја држава по падот на Османлиите.

Najjunackoto delo na makedonskiot narod ispadna toa sto ne sobra hrabrost ni NE da mu kaze na referendumot.

Junak do junak.
Никогаш не може да се дознае колкумина го бојкотираа референдумот. (ова како додаток на твоето)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Богдановиќ: Во Центар се случи она што подоцна го видовме на 27 април во Собранието

паламуди за Центар ама ИМА ДРУГО...

ги споредува со оние што подоцна се случија на 24 декември пред Собранието при гласањето на буџетот на Владата и 27 април минатата година при насилниот упад на граѓаните во парламентот.

АЛО, ајде да видиме што се случи на 24 Декември во Собрание, денот Д од кога ЕУ и Западот се свртеа против власта во РМ..
Се случи ОБИД на пратеничко малцинство на СДСМ со бескрајни дискусии и ИНЦИДЕНТИ да го спречи донесувањето на Буџетот, а кое донесување ИМА законски рок...
Е сега кога Пратеничкото малцинство на ДПМНЕ се обиде да го спречи експресниот избор на Таљат, без противкандидати, без дискусија, тоа било незаконско??
На 24 Декември пратеници на СДСМ не му дозволуваа на Вељановски да ја води седницата, Шеќеринска се валкаше во собрание за да не се изгласа Буџет, а кога собраниското обезбедување интервенираше се јави ЕУ со осуда ??
Кога Димоски дојде на Таљат и му го зема микрофонот, Таљат повика собраниско обезбедување..
А сега дури се врши невиден притисок на опозициоите пратеници како да гласаат !!
Браво бе, западна Демократија :mad:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
Исто ко 2004 .Се јунак до јунак!
2004-та е уште еден показател за тоа колкав државнички капацитет имаме како народ.[DOUBLEPOST=1539250498][/DOUBLEPOST]
Богдановиќ: Во Центар се случи она што подоцна го видовме на 27 април во Собранието

паламуди за Центар ама ИМА ДРУГО...

ги споредува со оние што подоцна се случија на 24 декември пред Собранието при гласањето на буџетот на Владата и 27 април минатата година при насилниот упад на граѓаните во парламентот.

АЛО, ајде да видиме што се случи на 24 Декември во Собрание, денот Д од кога ЕУ и Западот се свртеа против власта во РМ..
Се случи ОБИД на пратеничко малцинство на СДСМ со бескрајни дискусии и ИНЦИДЕНТИ да го спречи донесувањето на Буџетот, а кое донесување ИМА законски рок...
Е сега кога Пратеничкото малцинство на ДПМНЕ се обиде да го спречи експресниот избор на Таљат, без противкандидати, без дискусија, тоа било незаконско??
На 24 Декември пратеници на СДСМ не му дозволуваа на Вељановски да ја води седницата, Шеќеринска се валкаше во собрание за да не се изгласа Буџет, а кога собраниското обезбедување интервенираше се јави ЕУ со осуда ??
Кога Димоски дојде на Таљат и му го зема микрофонот, Таљат повика собраниско обезбедување..
А сега дури се врши невиден притисок на опозициоите пратеници како да гласаат !!
Браво бе, западна Демократија ??
На 24-ти ВМРО ги тепаше СДСМ
исто и на 27-ми

и тоа е све супер, да не беше причината заради која ги тепаат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom