Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ти навистина љуфкаш многу работи????
Гледаш одбиваат ко луди,а за ова имав пишано крајот Август, почетокот на Септември, сакаш да репостирам ???
Еве златно дете, на страна 2918, си го прочитал тоа што го велев, кој ти е крив што тешко сваќаш а брзо забораваш
Наздравје договор, полошо ќе биде, кога ќе се полага мајчин јазик, гледај да не воведат европска процедура
А лично за тебе гледај да не воведат тест за интелигенција
јас нењуфкам(кои зборови и култура покажуваш кое ниво си бил)ти збореше дека ке пуштат крај септември второ по роднини и пријатели гледам друга слика НЕОДБИВААТ ЗЕМААТ и нее будала никој да ти каже зошто е одбиен(слеп неси или носиш тегли овде пишуваат ако освен нелажат дека многу апликанти им фалат документи па носат отпосле па после крива и колнат по БГ) трето ФАЛА БОГУ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА (иако не ми се свиѓа) даваат полесно и ДАЈ БОЖЕ да воведат тестови и и за интелегенција ке нема гужви и бескрајно чекање ова нема смисла СЕКОЈА БУДАЛА зеде пасош некои работи мора да се ограничат да се воведе некаков ред,,,,,,,патем интервјуто ми беше ВЕРУВАЛ ИЛИ НЕ во писмена форма НЕ усно...сега можеби и знаеш кој сум...иди попрај нешто на камионот
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Бидејки пoстoјaнo се менувaaт рaбoтите,пoжелнo е дa ги нoсиш oние дoкументи штo ги пишувa вo прoизхoдoт.Дaбч ги зaдржувaше и ги немaa вo прaвoсудие,ние трoјцa бевме нa интервју пред еден месец,ги пoнудивме и ни ги прифaтијa,a тoј штo ми прaвеше интервју ми рече зaштo си ги вaдел еве ги имaме aмa ги прифaти и ги дoдaде у пaпкaтa.Истo и нa другите двaјцa ги имaлo вo пaпкaтa aмa и нив им ги прифaтијa.Изгледa сегa пo нoвo Дaбч не ги зaдржувa туку ги дoстaвувa у прaвoсудие,aмa нa твoе местo дa сум и aкo не ти се мнoгу пaри 100тинa левa,нoси ги.Акo си преку стaри дoкументи oбaвезнo дoстaви oригинaли,aмa претхoднo кoпирaј ги и зaвери ги нa нoтaр
Kajmene e so kopija i zaverka originalot mi e domaa mislam nema potreba original da se dadi osven ako ne ti go pobaraat
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.670
Поени од реакции
28.091
Kajmene e so kopija i zaverka originalot mi e domaa mislam nema potreba original da se dadi osven ako ne ti go pobaraat
Лoшo е штo aкo чекaш дa ти гo пoбaрaaт тoa мoже дa те чини 2 гoдини и пoвеќе
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
barselona ne go cuvaj doma originalot mene toa me cini mnogu ete kisnam na dopolnitelna,na mene ne mi go zemaa originalot koga podavav za proishod,mi zemaa samo fotokopija i posle me stavija na dopolnitelna so zapirka.Posle se javiv vo ambasadata mi rekoa deka stom sum so zapirka trebalo da go dostavam originalot vo mp.vrz snova na koj sum go dobil proishodot i taka napraviv go dostaviv vo mp.Sofija!! i uste kisnam na dopolnitelna
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Лoшo е штo aкo чекaш дa ти гo пoбaрaaт тoa мoже дa те чини 2 гoдини и пoвеќе
Posrednikot mi rece ako go pobaraat originalot togas ke go dades sega nema potreba pa ke vidime januar sum na intervju vrz osnova na toj dokument bugarska ehzarhija krstalno na pradedo mi zedov prozihod.... Ke go podadam na intervju licno ke go odnesam
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Posrednikot mi rece ako go pobaraat originalot togas ke go dades sega nema potreba pa ke vidime januar sum na intervju vrz osnova na toj dokument bugarska ehzarhija krstalno na pradedo mi zedov prozihod.... Ke go podadam na intervju licno ke go odnesam
Посредникот го боли к*р за тебе брат ми помина со копијата од венчаница а јас сум на дополнителна од декември 2017 со бројче 16ххх/2016 си чекам скоро една година на дополнителна со доставена оргинал венчаница 3 дена после статус дополнителна. Твој е изборот... тие ќе ти го побараат да... мене тоа до сега ме кошта 10 месеци + не знам уште колку твој е изборот...
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
zdravo- bi ve zamolil za pomos od tie sto veke ja pominale procedurava znaci mi izleze ona za zakazuvanje termin , termin zakazav i sega ponatamu sto treba da napravam nekoj mi kaza deka treba da odnesam izvod i dve sliki ? i tamu sto se slucuva treba da zemam drzavjanstvo i da se slikam istiot den? najvazno mi e dali mozam da zavrsam sam rabota od onie posrednicine mi e preku glava trci lazi zemaj pari 4 godini me lazat i eden kup pari mi zedoa!!
blagodaram[DOUBLEPOST=1538274539][/DOUBLEPOST]zdravo- bi ve zamolil za pomos od tie sto veke ja pominale procedurava znaci mi izleze ona za zakazuvanje termin , termin zakazav i sega ponatamu sto treba da napravam nekoj mi kaza deka treba da odnesam izvod i dve sliki ?koja e procedurata i tamu sto se slucuva treba da zemam drzavjanstvo i da se slikam istiot den? najvazno mi e dali mozam da zavrsam sam rabota od onie posrednicine mi e preku glava trci lazi zemaj pari 4 godini me lazat i eden kup pari mi zedoa!!
blagodaram
2 слики, тоа да. Ќе треба да платиш и такса од мислам 50 лева.
Кога ќе дојдеш на шалтер, ако немаш платено такса (а да речеме ќе играш така) женичката таму ќе ти даде ливче со податоци како да уплатиш, јас за жал не знам да ти ги кажам - тие се тие трезорска сметка бла бла податоци. Одиш у банка и ги уплаќаш. Не се секирај што во тој момент „ти пропаѓа терминот“ затоа што не ти пропаѓа, ако се вратиш истиот ден веднаш по плаќањето на таксата ќе ти ги земе пак документите. Земи си обавезно и пасош и ископирај го мејлот кај што ти пишуе дека имаш закажано термин. Се враќаш кај нејзе со уплатена такса (у меѓувреме значи си нашол банка и си уплатил), двете слики пасош формат со бела позадина, пасошот на увид и копија од мејлот. Ќе ти даде ливче на кое треба да напишеш адреса. Јас гледам тука на форумов доста кажаа дека пишуваа некоја адреса у Софија, како некоја административна адреса била, па пиши ја и ти истатаа. Види на страна 2778 у форумов имаше мислам такво нешто. После тоа идеш у општина да пријавиш адреса и да ти издадат ЕГН (единен граждански број) и после тоа у полиција за да се сликаш. За повеќе информации околу овие последниве работи со ЕГН и сликање, оди на 2778 у форумов. Поздрав
П.С. СВЕ СЕ ПИШУВА НА КИРИЛИЦА И НИВНИТЕ БУГАРСКИ БУКВИ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom