Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

dimitars

Гостин
Кажи ми те молам дали изводот го преведе во Македонија или во Бугарија. Претпоставувам дека потоа преводот си го заверил на бугарски нотар, само потврди ми за сигурно.

Инаку честито од мене.
Spored noviot zakon ne ti treba legalizacija. Odnedi izvod i vo nekoja od 1000 agencii sproti sdebna palata ke ti go prevedat i notarialno ke go zaverat. Za povekje od 1 den 15-20 lv prevod plus 6lv notar.
A prevod od mk nema da ti prifatat
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Здраво на сите, може ли да ми објасни некој колку пати се оди за Бугарија и поради кои причини? (Документи, плаќање или интервју?
 
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
Drugari,edno prasane za site upateni,na drugar mu se smeni pred eden mesec status vo С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.
Znaci li toa deka e total odbien?Ima li moznost ako najdi nekakvi dokumenti da ozive predmetot i da otnovo go razgleda sovetot so istiot proishod ili cela postapka mora otnovo da tera?
Bese samo so notarno zajavlenie,nemase nikakov dokument (xxxx/2014).
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво на сите, може ли да ми објасни некој колку пати се оди за Бугарија и поради кои причини? (Документи, плаќање или интервју?
Gledaj podnesi dokumenti vo Bugarska ambasada ili konzulat vo Makedonija za sto pomalku pati da odis Bugarija I pomali troskovi da si imas.[DOUBLEPOST=1538242182][/DOUBLEPOST]
Drugari,edno prasane za site upateni,na drugar mu se smeni pred eden mesec status vo С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.
Znaci li toa deka e total odbien?Ima li moznost ako najdi nekakvi dokumenti da ozive predmetot i da otnovo go razgleda sovetot so istiot proishod ili cela postapka mora otnovo da tera?
Bese samo so notarno zajavlenie,nemase nikakov dokument (xxxx/2014).
Odnovo ke treba
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.105
Кажи ми те молам дали изводот го преведе во Македонија или во Бугарија. Претпоставувам дека потоа преводот си го заверил на бугарски нотар, само потврди ми за сигурно.

Инаку честито од мене.
Биднa другaр?Превoд у МК ти вaжи сaмo у aмбaсaдa,и тoa aкo е oвлaстен преведувaчoт oд aмбaсaдaтa.Акo гo зaверувaш у Сoфијa мoрa и превoдoт тaму дa се нaпрaви
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Биднa другaр?Превoд у МК ти вaжи сaмo у aмбaсaдa,и тoa aкo е oвлaстен преведувaчoт oд aмбaсaдaтa.Акo гo зaверувaш у Сoфијa мoрa и превoдoт тaму дa се нaпрaви
Не бидна уште, онака се информирам пред време, ако воопшто ми затреба. За адреса и ЕГН не прашувам пошто веќе ги имам со регулираниот постојан престој во БГ. Иначе за сега сум на положително, па за некој месец белким ќе се знае џа или бу.
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Знае ли некој колку време се чека по завршувањето на интервјуто во Дирекција Б'лгарско гражданство? Интервјуто беше пред 1 месец.
број; 96**/2017
Што е следна процедура и колку трае?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Знае ли некој колку време се чека по завршувањето на интервјуто во Дирекција Б'лгарско гражданство? Интервјуто беше пред 1 месец.
број; 96**/2017
Што е следна процедура и колку трае?
Ќе си чекаш сега околу 1 година за да видиш дали ти е одобрено од советот,и ако ти биди одобрено од советот ќе чекаш после со месеци потпис од вицепрезидентката.
 
Член од
19 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
61
Gledaj podnesi dokumenti vo Bugarska ambasada ili konzulat vo Makedonija za sto pomalku pati da odis Bugarija I pomali troskovi da si imas.[DOUBLEPOST=1538242182][/DOUBLEPOST]
Odnovo ke treba
Здраво на сите, може ли да ми објасни некој колку пати се оди за Бугарија и поради кои причини? (Документи, плаќање или интервју?
pa ne ke bese loso i da mu kazes deka ke ceka mn podolgo ako ide preku ambasada ili konzulat :D
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
pa ne ke bese loso i da mu kazes deka ke ceka mn podolgo ako ide preku ambasada ili konzulat :D
koke vidis podobro tie vo ambasada zosto odma pravis intervju ne cekas 7-8-9 meseci pa da odis na intervju e sea okolu 2-3 meseci se cekat tie dokumenti da stignat vo sofija od ambasada pa da te zaverat tamo osven ako odit sea pobrzo cela procedura, nekoj so veke teral porcedura preku ambasada mozit podobro da obrazlozit.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom