Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
8128/2015 на финална

8153/2015 на дополнителна
Мене бројот на молбата ми е 107## /2015..а преписката ми се води 2016..
Дали има многу голема бројка од 2015 ,на дополнителна проверка?
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2017
Мислења
33
Поени од реакции
20
Edno prasanje bev na intervju pred nekolku dena i tamu ni kazaa deka ko ke izlezit pasosot se naplacalo po 210€ za podiganje
Dali nekoj e zapoznaen so ova
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.105
Vo agencijata na posrednikot ni kazaa deka sega bilo tolku a duri izlezele nasite pasosi za 1.5godina ne se znaelo kolku ke bidi
Дa не гo вклучиле нивниoт aнгaжмaн вo ценaтa? Не ми се верувa дa е тoлку
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Vo agencijata na posrednikot ni kazaa deka sega bilo tolku a duri izlezele nasite pasosi za 1.5godina ne se znaelo kolku ke bidi
Каква е таа агенција на посредникот жити се? Пасош е пасош. Законски е утврдена цената за вадење на пасош во секоја земја и не може на нас да ни наплаќаат повеќе отколку на тековните жители на Бугарија, од проста причина што, кога ќе ти дадат указ и ти стануваш полноправен жител на Бугарија. Ова може да е само финта на посредникот како да ти земе повеќе пари или регуларно, посредникот си зима процент за услугата, што е ок ако така сте се договориле.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Член од
27 септември 2016
Мислења
187
Поени од реакции
107
Zdravo mn mi e vazna vastata pomos dali znae nekoj kade da prasamm za spomenikot tie sto se od bugarskata strana( na bugarskata strana e pra dedo mi samo sakam da znam koj odred sa bile ili nesto slicno ) dali znae nekoj kade mozam da prasam file:///C:/Users/PC/Desktop/123.jpg
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo mn mi e vazna vastata pomos dali znae nekoj kade da prasamm za spomenikot tie sto se od bugarskata strana( na bugarskata strana e pra dedo mi samo sakam da znam koj odred sa bile ili nesto slicno ) dali znae nekoj kade mozam da prasam file:///C:/Users/PC/Desktop/123.jpg
Каков споменик бараш,потврда дека дедо ти бил бугарски војник дава архивот во Велико Трново,но ти треба да им кажиш каде служел и кога,тие ќе побараат во архивот тамо.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
После добивање указ, и после завршена работа со адреса и ЕГН, што документи се носат во МВР за издавање на лична карта? Не пасош, само за лична карта прашувам.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
187
Поени од реакции
107
Каков споменик бараш,потврда дека дедо ти бил бугарски војник дава архивот во Велико Трново,но ти треба да им кажиш каде служел и кога,тие ќе побараат во архивот тамо.


ne mozam da pratam slikata na spomenikot pise na 25 juli 1942 se sretnale patrizanskiot odret so bugarskata vojska, od partizanskiot odred ima napisano iminja no go nema na mojot dedo bidejki bil od bugarskata strana neznam kako da najdam spored taa data koi bile tie sto se borele od bugarskata strana i taka ke doznam vo koj odret e bil
znam deka bil pokovnik toa e se
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
ne mozam da pratam slikata na spomenikot pise na 25 juli 1942 se sretnale patrizanskiot odret so bugarskata vojska, od partizanskiot odred ima napisano iminja no go nema na mojot dedo bidejki bil od bugarskata strana neznam kako da najdam spored taa data koi bile tie sto se borele od bugarskata strana i taka ke doznam vo koj odret e bil
znam deka bil pokovnik toa e se
Тешко да го најдат во Велико Трново само со име и презиме,бараат и која единица служел,каде ,од кога до кога,види што можеш најди па пробај прати маил до архивот Велико Трново можеби ќе имаш среќа.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
187
Поени од реакции
107
ima li nekoj sto znae kade da prasam ili da prasam vo veliko trnovo za taa data da mi kazat se sto znaat
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
Кажи ми те молам дали изводот го преведе во Македонија или во Бугарија. Претпоставувам дека потоа преводот си го заверил на бугарски нотар, само потврди ми за сигурно.

Инаку честито од мене.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom