Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.127
Поени од реакции
11.170
Поглуп народ од нас здравје.Човек што не го интересира политика ми вика ќе излезам и ќе гласам против.Не чини вика ова за нас и затоа ќе гласам против.Па море ибрик еден,со самото излегување ти гласаш ЗА.Е ако де ама ќе излезам ми вели.
Сигурно 100 000 гласови ќе има од вакви модерни неписмени луѓе кои што не ги интересирало политика.Не знаат ни што се гласа ни кур не ги боли,ќе излезат ради пропагандава.Нека се викаме северна битно пари ќе имаме.Тоа им е мотото.По изгубен народ немам видено.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Мислам дека уште долг период нема такво нешто да се случи. Ниту кај помалите партии не постои ниту кадар ниту пак мотив сериозно да се претендира кон власта. Единствен мотив кој што ги води во моментов е да се приклонат кон победничката опција и да јадат од трошките кога колачот ќе го делат големите партии, т.е презадоволни се со некое директорско место. Последниве парламентарни избори се доказ за тоа. Кој од помалите партии држи до себе и своите заложби ама сериозно? Социјалистичката партија на Ѕинго единаесет лета јадеше леб на иста маса со Грујо па сега да се префрли во коалиција со СДСМ. ДОМ на Лилјана ли? Амди Бајрам?
Кај нас не постојат сериозни демократски процеси за такво нешто.
НСДП на Тито едно време беше во коалиција со Грујо. Љубе на претседателските 2009 освои значителен број гласови па го стрпаа во затвор.
Ниту надворешниот фактор нема да дозволи такво нешто. Уствари ние немаме доволен демократски капацитет ко држава за тие работи. Народот не разбира како функционира парламентарна демократија, нити се замара. Се додека функционира делењето сендвичи и партиски вработувања вака ќе си тераме уште долго.

Затоа и велам, самите ние сме се довеле пред свршен чин. Овој договор со Грција во суштина е резултат на 27 години некадарност и глумење демократија.
Aah, the black pills of Joe Dalton. Вака може да ја прекрстиме темава. :D Веќе има над 6000 страници, и со исклучот на меѓусебните навреди и пцовки, се` едно та исто е муабетот. Ние не заслужуваме држава, за ништо не не` бива, немаме капацитет за ова, не го можеме она... Па тоа е апсолвирано милион пати досега и крајно непродуктивно и демотивирачки е да се вртиме во истиот круг на анализи.
Човек од 200 кила нема да ослаби ако продолжи да кука како самиот се довел во оваа ситуација дури гнете сендвичи (no pun intended). Не се претопувајте во народот. Вие сте сите тука индивидуи, со свој ум (повеќето :D), свој круг на влијание и најважно, со свој глас. Ова е доволно да направите свој учинок.

Една од реформите на изборниот систем што е итно потребна е забрана на предизборните коалиции. Тоа ќе биде смртта на крлежите од типот на Лиле ДОМ, Павле Трајанов, Тито Петковски и сите други вампири кои од кога знаеме за себе се пратеници. Но покрај нив, на секои парламентарни избори излегуваат уште 20-тина политички субјекти, повеќето несериозни, но лесно можат да им пораснат апетитите, нема поголем мотив од гласот. Од Пржино досега два пати се актуелизираа промени во изборниот систем. Секако, големите единствено се договараа да нема промени на лидерските средби, но што ако се става ова прашање почесто на маса? Во Хрватска неодамна започна граѓанска иницијатива за собирање потписи за распишување референдум за промена на изборниот систем. Не следам до толку, еве @Ireal нека каже до каде е работата :D но зборот ми е дека постои начин.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.496
Поени од реакции
28.858
Епа толку гости, толку поздрави, толку битни луѓе зар идат кај небитни :D

А сиромашни, како народ ДА(културолошки, умствено), ама како територија, не располагаш со доволно информации, па и тука си грешка.

2001 изгледа песни ни пееа (y)

Порано кога поголемите ќе ти речеа ој купи ми цигари, идеш и купуваш.
Ако одбиеш, добиваш заушка, а и наредни денови. Сега нешто демократии ова она. Затоа одвреме навреме треба човек да биде тепан, ко Настрадин Оџа за секој случај :D



Дпне капиталисти биле :lolzz: . Ти теорија мешаш со пракса. Или не живееш во земјава, или си живееш во свој свет. Како и да е, денеска ме изнасмеа со каша-попара ставовите. Денеска си во форма (y). Утре очекувам турбо да си, сепак полна месечина :)
Da sme bile tolku bitni ke idele u poslednite 15 godini.
Ustvari Kurc dojde i so VMRO se druzese na vremeto, uste eden dokaz deka ne im e gajle voopsto za nas.

Kazi mi gi informaciite za da znam so koi resursi raspolagame, bez koi ne moze NATO i EU da opstanat.[DOUBLEPOST=1537726232][/DOUBLEPOST]
kazi mi koj e planot od koga na 30ti ke im kazes "fuck you" na NATO i EU?
kazi mi koj e planot od koga na 30ti ke im kazes "fuck me daddy" na NATO i EU?
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Da sme bile tolku bitni ke idele u poslednite 15 godini.
Ustvari Kurc dojde i so VMRO se druzese na vremeto, uste eden dokaz deka ne im e gajle voopsto za nas.

Kazi mi gi informaciite za da znam so koi resursi raspolagame, bez koi ne moze NATO i EU da opstanat.
Нафта, под белата палата на пастирот.
 
B

Bafra

Гостин
Од овие што бојкотираат, да ти одговорам.
Кога се потшиша договорот, грција си доби отпис на долгот, што доби Македонија? Кога нешто продаваш, барем земи ќар.
Друго, аир од договорот ние немаме, ќе ќарат некои политичари.
Нема гаранции за влез во еу, во нато на сила ќе не пикнат
Треба нов договор во кој ќе ќари народот а не политичарите.
Сега земи апкај сендвич дури го чекаш авионот за еу
Што понатаму, доколку се сметаш паметен и мислиш со своја глава ќе ги видиш опциите, наместо да те плашат, но дури дремиш по штабови си ја зафркнал
Од кај ти е информацијава дека Грција добила отпис на долгот ? :sneaky:

Ние како народ немаме аир ни од договор, ама немаме аир ни од политичарите, па кад је бал нек је маскембал :D
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Важни сме поради,
Положбата
Структурата
Прекин на патот на свилата
Прекин на дистрибутивната мрежа
Бланк површини, мариово и криволак
Талиумот
Демографијата[DOUBLEPOST=1537726536][/DOUBLEPOST]
Од кај ти е информацијава дека Грција добила отпис на долгот ? :sneaky:

Ние како народ немаме аир ни од договор, ама немаме аир ни од политичарите, па кад је бал нек је маскембал :D
Како од каде?
Сам провери кога грција прогласи крај на кризата И на што се должи тоа.
Нема шанси да навлегувам во безвеза дискусии за јавни работи и лесно достапни информации
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Прегледај го приврзокот 197162

Нема поголемо гомно од народ во Универзумов од северномакедонскиот или кој и да е.
Измеѓу 20 гoдини зaтвoр и 30 милиoни еврa дa плaти чoвекoт oдбрaл Зaјкo oрaлнo дa гo зaдoвoли.Ништo стрaшнo у спoредбa штo истoтo луѓе гo прaвaт унaзaд 15 гoдини зa сендвич oд вмрo или сдсм
 
B

Bafra

Гостин
Da sme bile tolku bitni ke idele u poslednite 15 godini.
Ustvari Kurc dojde i so VMRO se druzese na vremeto, uste eden dokaz deka ne im e gajle voopsto za nas.

Kazi mi gi informaciite za da znam so koi resursi raspolagame, bez koi ne moze NATO i EU da opstanat.[DOUBLEPOST=1537726232][/DOUBLEPOST]
kazi mi koj e planot od koga na 30ti ke im kazes "fuck me daddy" na NATO i EU?
Јас не реков дека имаме ресурси без кои НАТО не може. Туку дека сме БОГАТА земја.
За тоа зашто сме богати е пишувано, ако не веруваш, провери во НБРМ колку пари годишно се испумпуваат од Македониа па види дали сме богата земја.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Гласајте ЗА. И обезбедете ја европската иднина... Со години пишував овдека на форумот дека мора да се реши спорот со Грција за подобра иднина. Бидејќи нема иднина без ЕУ и НАТО... Конечно дојде тој ден за решение.. :)
 
B

Bafra

Гостин
Важни сме поради,
Положбата
Структурата
Прекин на патот на свилата
Прекин на дистрибутивната мрежа
Бланк површини, мариово и криволак
Талиумот
Демографијата[DOUBLEPOST=1537726536][/DOUBLEPOST]

Како од каде?
Сам провери кога грција прогласи крај на кризата И на што се должи тоа.
Нема шанси да навлегувам во безвеза дискусии за јавни работи и лесно достапни информации
:lolzz::lolzz::lolzz:
Грција прогласи крај на кризата и тоа значело дека не должеле, дека долгот им бил отпишан, па уште и лесно достапни информации, а ниту си ги прочитал ниту ги разбираш (y)

Ах бе, шо не си глеам работата.
Грција завршила кризата :aplauz: :lolzz:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.496
Поени од реакции
28.858
Јас не реков дека имаме ресурси без кои НАТО не може. Туку дека сме БОГАТА земја.
За тоа зашто сме богати е пишувано, ако не веруваш, провери во НБРМ колку пари годишно се испумпуваат од Македониа па види дали сме богата земја.
Дај линк.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Поглуп народ од нас здравје.Човек што не го интересира политика ми вика ќе излезам и ќе гласам против.Не чини вика ова за нас и затоа ќе гласам против.Па море ибрик еден,со самото излегување ти гласаш ЗА.Е ако де ама ќе излезам ми вели.
Сигурно 100 000 гласови ќе има од вакви модерни неписмени луѓе кои што не ги интересирало политика.Не знаат ни што се гласа ни кур не ги боли,ќе излезат ради пропагандава.Нека се викаме северна битно пари ќе имаме.Тоа им е мотото.По изгубен народ немам видено.
и на пребројувањето ќе нема ниедно ливче против? секое ливче од кутии ќе биде за без разлика што е заокружено? навистина такви резултати ќе соопштат?
толку и толку илјади е одзивот и сите 100% се за?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom