Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.086
Поени од реакции
85.049
Прво Пајакот ќе лови вештерки на интернет, а сега и Пастирот од Муртино дава ваква изјава директно од Демир Хисар

Секој што бојкотира за мене е противник на државата
Па едноставно скренаа последниве денови... срцки тие :backa:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Кажа дечкото кој 10години гласал за дпне и Грујо. :lolzz::lolzz:
Дпне и дерегулација o_O:confused::eek::eek: Стефус бе, кај забега :D

Бате, некој од фамилија да не ти го користи профилот или од сабајле едно верглаш а попладне друго :P



Примери имаме, Србија, Либија Украина итн итн, дали е некст левел или што ти ја знам, НЕ сакам да дознаам лично ако кажете не.
Твоја мајка Русија, тешко дома ќе ги реши пензиските проблеми, па Балкан ќе средувала. Ој таму радуј се на пијано пи*е.
Кога нема либертаријанска партија, морам со ВМРО да се задоволам...не дека е според мој мерак ама подобро од СДСМ. А националните прашања за кој ВМРО е посилна ги гледам од контекст на самоопределување и лична слобода. Како и да е не сум краен либертаријанец или анархокапиталист мислам дека државата има улога во општеството и минимално во економијата т.е. умерен либертаријанец сум (барем според политикал компас). Јас би за подесна и по прокапиталистичка улога на ВМРО ама ова со социјализмот на СДСМ и антипатриотизам е многу понеприфатливо од Грујо и Компанија. Реално изборот е меѓу СДСМ и ВМРО мене ми е поблизок ВМРО. Не дека се сложувам со нив напротив за 50% имам различни ставови ама со СДСМ имам за 80-90%.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Aлетернативата на евро-атланските интеграции е да се давиме во куп сопствени гомна се додека не се сврти тркалото на геополитиката.
Izgleda nie na kraj na silata na evro atlantskive sili ke se priklucime, u poslednite 15 minuti.
Pogledni kako so panika se reagira na rastot na Kina u poslednive nekolku meseci i se ke ti stane jasno.[DOUBLEPOST=1537722594][/DOUBLEPOST]
Според тебе што е подобро, да не скршат од ќотек, ко Либија,Србија и сл, па да ги молиме и Македониа да не биде во името, или овака мирно да си поминеме :pipi: .
Сепак една педа земја, со интернет воини, кои во животот се немаат ни степано ( паметно сепак тоа) vs моменталната империја o_O
Ne sme bogata i bitna zemja za nekoj da ne tepa pa za da mu se pridruzime.
Bukvalno nemame nisto da ponudime na NATO i EU, zatoa i se smesni onie pokana za uslov za pokana ili kako ke ti dojde.

Da bese toa slucajot, uste pred 10 godini ke ne istepaa.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Ne sme bogata i bitna zemja za nekoj da ne tepa pa za da mu se pridruzime.
Bukvalno nemame nisto da ponudime na NATO i EU, zatoa i se smesni onie pokana za uslov za pokana ili kako ke ti dojde.

Da bese toa slucajot, uste pred 10 godini ke ne istepaa.
Епа толку гости, толку поздрави, толку битни луѓе зар идат кај небитни :D

А сиромашни, како народ ДА(културолошки, умствено), ама како територија, не располагаш со доволно информации, па и тука си грешка.

2001 изгледа песни ни пееа (y)

Порано кога поголемите ќе ти речеа ој купи ми цигари, идеш и купуваш.
Ако одбиеш, добиваш заушка, а и наредни денови. Сега нешто демократии ова она. Затоа одвреме навреме треба човек да биде тепан, ко Настрадин Оџа за секој случај :D

Јас би за подесна и по прокапиталистичка улога на ВМРО ама ова со социјализмот на СДСМ и антипатриотизам е многу понеприфатливо од Грујо и Компанија.
Дпне капиталисти биле :lolzz: . Ти теорија мешаш со пракса. Или не живееш во земјава, или си живееш во свој свет. Како и да е, денеска ме изнасмеа со каша-попара ставовите. Денеска си во форма (y). Утре очекувам турбо да си, сепак полна месечина :)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај, вака
Направете уште една анкета, да видиме како стои работава по сите овие кампањи, убедувања, кодошења, тенкови.. Колку да се добие општа слика
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Овие што ќе бојкотираат, има ли некој понудено план што понатаму со земјава, некоја визија?
A што бојкотираат знаеш ли ти?[DOUBLEPOST=1537724662][/DOUBLEPOST]
Ај, вака
Направете уште една анкета, да видиме како стои работава по сите овие кампањи, убедувања, кодошења, тенкови.. Колку да се добие општа слика
Пред месец дена циган не се вртеше на темава, сега земале замав како Заев бил најдобар и најхрабар политичар. Не мириса на арно, циганскава работа заразна е.....не е чудо и да успее референдумов. Али циган како циган....претежно неписмен, се бори за договор што го нема ни прочитано.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Овие што ќе бојкотираат, има ли некој понудено план што понатаму со земјава, некоја визија?
Од овие што бојкотираат, да ти одговорам.
Кога се потшиша договорот, грција си доби отпис на долгот, што доби Македонија? Кога нешто продаваш, барем земи ќар.
Друго, аир од договорот ние немаме, ќе ќарат некои политичари.
Нема гаранции за влез во еу, во нато на сила ќе не пикнат
Треба нов договор во кој ќе ќари народот а не политичарите.
Сега земи апкај сендвич дури го чекаш авионот за еу
Што понатаму, доколку се сметаш паметен и мислиш со своја глава ќе ги видиш опциите, наместо да те плашат, но дури дремиш по штабови си ја зафркнал
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Северните муртони работат со полна пареа.Плашат со санкции,војни,изолација и штоуште не ако не помине референдумот за самоукинување.
Самоукинување :facepalm:[DOUBLEPOST=1537725016][/DOUBLEPOST]
Од овие што бојкотираат, да ти одговорам.
Кога се потшиша договорот, грција си доби отпис на долгот, што доби Македонија? Кога нешто продаваш, барем земи ќар.
Друго, аир од договорот ние немаме, ќе ќарат некои политичари.
Нема гаранции за влез во еу, во нато на сила ќе не пикнат
Треба нов договор во кој ќе ќари народот а не политичарите.
Сега земи апкај сендвич дури го чекаш авионот за еу
Што понатаму, доколку се сметаш паметен и мислиш со своја глава ќе ги видиш опциите, наместо да те плашат, но дури дремиш по штабови си ја зафркнал
Зошто на сила во Нато ?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
kazi mi koj e planot od koga na 30ti ke im kazes "fuck you" na NATO i EU?
Референдумот не е за влез во НАТО и ЕУ. Јас сум да направиме референдум консултативен со две посебни прашања за НАТО и ЕУ....а ова е глупости у боја, приказни за мали деца. Знаеш деца како се плашат со фори како Баба Рога?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Самоукинување :facepalm:[DOUBLEPOST=1537725016][/DOUBLEPOST]
Зошто на сила во Нато ?
Ако не свати, не е целта еу, туку нато, плус имаше еден труд од хан, пред да стани тоа што е. Точно предвиде или режира се ова што се случува. Македонија ќе ја игра селективната точка на мигрантите во еу, ако Македонија влезе во еу, тогаш ќе влезат и мигрантите, ако е во нато, како вазали, ќе ни товарат што сакаат. Истото важи и за Косово и Албанија
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.796
Абе на страна од референдумот, дајте решение за некој ваков дневен проблем: во ЈП Македонски Шуми во Прилеп имаме уплатено за дрва, уплатени се уште од зимата, а еве дојде и следната зима и немаме добиено, не знам кога планираат да ни донесат, ако досега не донесоа кога беше суво, сигурно нема да успеат кога ќе почнат врнежите. Од она што разбрав по познаници и роднини, преку 60% од луѓето немаат добиено дрва, а демек директорот на ЈП Македонски Шуми имал фирмичка која доставува дрва приватно и неговите камиони работат со полна пареа, а државните скоро и да не носат, едноставно те носат до ситуација да ти пукне филм и ќе одиш да си ги купиш од приватниците по цена повисока за 400-500 денари за метар кубен.
Ај ако има некој инфо од медиуми нека им пушти муабет да расчепкаат околу ова, ова е претпријатие каде сите партии како што доаѓаат на власт си вработуваат стотици нови партиски војници, буквално не се знае ни кој јаде ни кој пие, а се крадат милиони секоја година и еден куп луѓе остануваат извисени без да добијат дрва.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom