Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.232
Ќе видиме, јас очекувам театар комедија да биде кога ќе дојде на дневен ред гласањето во Собрание. Референдумот според мене е про-форма и обид ваква тешка одлука да биде префрлена на грбот на народот, ма да овие 27 години ме побиваат зашто очигледно никогаш на никого од власта не му било грижа за народот.

Можеме и да се кладиме дека 10 патриоти ќе се одродат после 30. Септември.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.900
Поени од реакции
21.377
Ќе видиме, јас очекувам театар комедија да биде кога ќе дојде на дневен ред гласањето во Собрание. Референдумот според мене е про-форма и обид ваква тешка одлука да биде префрлена на грбот на народот, ма да овие 27 години ме побиваат зашто очигледно никогаш на никого од власта не му било грижа за народот.

Можеме и да се кладиме дека 10 патриоти ќе се одродат после 30. Септември.
Interesno nikoj ne gi ni spomnuva 49 odrodeni Sdsmovci ama za drugite 10 ustata pena fi fati. Bozem tie 49 vo nasledstvo im e mandatot i ne gi biraat na izbori kako i site drugi, vklucuvajki gi i onie 10.[DOUBLEPOST=1537384225][/DOUBLEPOST]
Da se priberam ednas i se ke ti bidi objasneto, ne deka ne ti e jasno ama aj. Dodusa mozi i da ne ti e, sekako ne drzis struja.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.232
Interesno nikoj ne gi ni spomnuva 49 odrodeni Sdsmovci ama za drugite 10 ustata pena gi fati. Bozem tie 49 vo nasledstvo im e mandatot i ne gi biraat na izbori kako i site drugi, vklucuvajki gi i onie 10.
Од што се одродени СДСМ, од куроболието за национална држава на Македонците и македонското национално ткиво, нешто за кое ДПМНЕ се "залага" сиве овие години? Затоа претпоставувам дека и не можеш да укапираш зошто толку многу грешен беше Груевски, во позиција кога заедно со братучед му буквално ја владееа цела држава и можеа да прават што сакаат, ама немаа време за други работи сем за полнење џебови.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.900
Поени од реакции
21.377
Од што се одродени СДСМ, од куроболието за национална држава на Македонците и македонското национално ткиво, нешто за кое ДПМНЕ се "залага" сиве овие години? Затоа претпоставувам дека и не можеш да укапираш зошто толку многу грешен беше Груевски, во позиција кога заедно со братучед му буквално ја владееа цела држава и можеа да прават што сакаат, ама немаа време за други работи сем за полнење џебови.
Neznam vo koj film vleze. Jas samo ti kazav deka i ednite i drugite ne gi nasadi nekoj vo sobranie niti pak mandatot im e nasleden. So drugi zborovi sami si gi biravme ili ako ti e polesno gragjanite na republikata so pravo na glas.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Добро маде, дпне е прекрасно и нема грам кривица.
Они вас јуре као пизде, а ви бјежите као соколове.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.696
Ова со #бојкотирам може да испадне голема местенка т.е. насамарување на оние кои ќе наседнат, а гледам се повеќе ги има. И сите светски медиуми кога ќе објават следниот ден колку биле ЗА, 90+%, па тоа честитки, притисоци кон ВМРО, па они ќе кукаат дека немало цензус ама освен Путин никој нема да ги тапша по рамо...Ама ајде да не испаднеме ние комуњарите, гледам дека се е црно и бело во државава, нели само предавниците ќе излезат на референдум :)
Бојкотирам е најголемата лизгалица на која ги седнаа сите кои се против договорот. Не Русија туку власта му има дадено некоја паричка и автобус на Јанко за да се самопрогласи за лидер и да возика низ селата шака сладоледи, да држи говори пред тие од автобусот оти никој друг не му излегува, да тртља за Русија и алтернативи.... се со цел никој нормален да не застане зад таквите идеи. Друго ке беше ако дпмне повикаше на бојкот и водеше кампања или уште повеке ако повикаше масовно да се излезе и да се гласа против, тогаш ке беше тешко за цензус а ке беше и неизвесна одлуката ако дпмне одеше на гласање против.... Вака со Јанко како противник (да не заборавиме дака е човек од тајните служби а од таму никој никогаш не е отпуштен), и со вака поставено дпмне мислам дека ке се постигне цензусот а ако не се постигне тогаш сите (власт, опозиција, и бојкотирам) ке се сложат дека е постигнат и ке одглумат некое негодување
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.900
Поени од реакции
21.377
Добро маде, дпне е прекрасно и нема грам кривица.
Они вас јуре као пизде, а ви бјежите као соколове.
Ima be Alme, ima. Ama ne za toa sto ja pocituva voljata na mnozinstvoto gragjani so pravo na glas, vklucuvajki i gi sarenite kurtoni kako ti na primer. Od druga strana koja e krivicata na SDSM ako ima takva ili za niv nesmees da pisnes a? Kako rece za prosliot referendum, ne bile krivi SDSM sto bojkotirale tuku VMRO sto ne sobrale dovolno lugje da se pomini pragot. E pa jbg karma.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Немам обичај да линкувам видеа од дебати и расправи, ама ова што вечерва и го направи Апасиев на тетка Цаца многу ме израдува. Нејќам, исто, и да користам јутјуб речник, ама ја прегази, сол ја напраи, ја уништи, ја демолираше.

Ме радува оти ми го зацврстува заклучокот дека сепак постои некоја "нова интелектуална струја", необременета од тоа поданичко однесување и сервилен пристап кон авторитетите на претходните генерации интелектуалци (претставени денес од МАНУ, Уставен...). Цаца е дел од таа, стара школа, од која дел се водат исклучиво од лични интереси и се корумпирани, а дел едноставно не можат да резонираат контра државата и нејзините органи. За нив државата е апсолутен морален и законодавен господар и секогаш е во право, па и во нивното аргументирање пропустите и недостатоците во одлуките на органите ги гледаат како дозволиви, до степен на дадена изјава = извор на право. Тоа е некој силен психолошки момент кај овие луѓе на кои (како и во конкретниов случај на Цаца) скоро ништо не им виси професионално на конец од некоја си влада, ама ете, научени се и навикнати на тој етатички пристап и тоа ќе се смени само кога ќе се променат и генерациите.

 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не бе маде, јас не праам разлика. Ти сакаш со јазик да зачистиш вагон говна, ама не те бива многу. Скокаш ко петел у темава, ко за народни херои да треба да ве прогласиме со бојкотов (упс...секој да си одлучи сам како треба).
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ќе видиме, јас очекувам театар комедија да биде кога ќе дојде на дневен ред гласањето во Собрание. Референдумот според мене е про-форма и обид ваква тешка одлука да биде префрлена на грбот на народот, ма да овие 27 години ме побиваат зашто очигледно никогаш на никого од власта не му било грижа за народот.

Можеме и да се кладиме дека 10 патриоти ќе се одродат после 30. Септември.
Како што напишав предходно
-цензус ќе има, нема, небитно
-грујо ќе повика на излезност
-вмровците ќе излезат ко попчиња
-заев ќе е председател
-нато ќе се влези со сила
-еу заборавете, ни кажаа
-сдс ќе падни на избори
-кондомите од сдс ќе сватат како ги издупија
-на крај ќе останеме и без држава
-и надвор од еу
-до 2019, ќе има инфлација
-струјата и другите енергенси ќе поскапат
-за 30000, ќе се разменуваат 200 еур
Мисли му ја народе, јас бојкотирам, затоа што никој не сака да ми го подобри животот, или ќе помогне краткорочно. На крај ќр се напалкаат милионки а ти викај еу и нато од север
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.100
Поени од реакции
18.287
Немaм ништo прoтив тие штo гo пoдржувaaт референдумoт,aмa тие прoстaци штo нaвистинa верувaaт декa нештo ке се смени нa пoдoбрo пoсле успешен референдум и прoменa нa иметo,се тешки глуперди
А ги има еден тон верувај зошто таква ми е работата со луѓе па им ги слушам мислењата.Веруваат дека ќе станеме Данска само со тоа што ќе излезат и заокружат ЗА.


А инаку што мислите која балканска држава ќе стане автобуска станица за мигрантите?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
А ги има еден тон верувај зошто таква ми е работата со луѓе па им ги слушам мислењата.Веруваат дека ќе станеме Данска само со тоа што ќе излезат и заокружат ЗА.


А инаку што мислите која балканска држава ќе стане автобуска станица за мигрантите?
Северната
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.900
Поени од реакции
21.377
Не бе маде, јас не праам разлика. Ти сакаш со јазик да зачистиш вагон говна, ама не те бива многу. Скокаш ко петел у темава, ко за народни херои да треба да ве прогласиме со бојкотов (упс...секој да си одлучи сам како треба).
I ti sto odluci be Alma? Ke bojkotiras? Trebase da mislis na toa pred da izigravas saren revolucioner so kurtonot so boja vo raka, koga taka srekni i radosni slavevte sto srusivte rezim so kurtoni vo boja. E pa ete go srusivte i kako vi se dopagja. Podobro vi e? Se nadevam deka vi e i doprva deka ke vi bidi. Ete zatoa ke izlezam i ke glasam Za. Kur me boli mene za NATO i EU, jas sakam samo da se smeni imeto, pa posle so bidi neka bidi.[DOUBLEPOST=1537388908][/DOUBLEPOST]
Eve i tebe da ne ti ostanam dolzen, cenetiot kolega mislese na ovaa tema otvorena od koj drug ako ne ti. Prelistaja, potsetise malce pred da glumis ludilo. More solzi mi naviraat koga ke se setam kolku togas bese custvitelen na nepravda i napadi. Denes od druga strana spored tebe toa da ti bilo cista statistika. Ili veke ako treba da gi upotrebam tvoite zborovi i jas denes ne gledam sekoj den da ubivaat starci radi toa sto ja branat Katica Janeva sto znaci mora da e podobro. Za volja na vistinata ne ubivaa ni togas ama sto e bitno toa sega. Ete sega se nadevam ti razjasniv i tebe i na drugite sto bese muabetot.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.878
Поени од реакции
15.832
Спасовски: Жалам за убиството, полицаецот бил примен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

абе мафијашу, ЕНВЕР ТОСКА е примен во времето на ДУИ а ти избрка од МВР дузини квалитетни луѓе !!
Тоска од обичен службеник во МВР станал полицаец во времето на Спасовски


работник на МВР кој од работно место без посебни должности и овластувања се прераспоредува на работно место предвидено за полициски службеник се подложува на повторен лекарски преглед
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom