Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Нема потреба да се стекнува со задолжително служење на воен рок тоа што веќе го постигнаа Фејсбук и ајфонот - социјална анти-дисциплина.

Поентата на задолжителното служење на воен рок е да се стекне дисциплина која ќе ја пробуди младината од сајбер-комата во која живее.
Ја мислам добро е да служат војска и за да научат креветот на сабајле самите да си го местат...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Нема потреба да се стекнува со задолжително служење на воен рок тоа што веќе го постигнаа Фејсбук и ајфонот - социјална анти-дисциплина.

Поентата на задолжителното служење на воен рок е да се стекне дисциплина која ќе ја пробуди младината од сајбер-комата во која живее.
Ти дисциплиниран си вака? Да не ти треба и тебе некој месец пешадија да служиш со 20 кг опрема на тебе?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Ти дисциплиниран си вака? Да не ти треба и тебе некој месец пешадија да служиш со 20 кг опрема на тебе?
Колку јас имам кревано во еден саат со години, а не со месеци, нема да постигнеш дури и ако сега почнеш да креваш, па се до твојот последен здив на планетава.

Врати се на твојата анти-дисциплина на тролање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Колку јас имам кревано во еден саат со години, а не со месеци, нема да постигнеш дури и ако сега почнеш да креваш, па се до твојот последен здив на планетава.

Врати се на твојата анти-дисциплина на тролање.
Не ми е поентата да те тролам, имаш сфаќања како дедо ми што имаше, сигурно си постар човек. Муабетот ми е дека ги гледаш стварите погрешно, дисциплината не доаѓа од војската туку од фамилијата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Не ми е поентата да те тролам, имаш сфаќања како дедо ми што имаше, сигурно си постар човек. Муабетот ми е дека ги гледаш стварите погрешно, дисциплината не доаѓа од војската туку од фамилијата.
Точно, но фамилијата за жал од поодамна не е функционална не само во Македонија, туку и општо во светот.

Затоа задолжителното служење на воен рок е не баш најсоодветна, но сепак приближна алтернатива на фамилијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Точно, но фамилијата за жал од поодамна не е функционална не само во Македонија, туку и општо во светот.

Затоа задолжителното служење на воен рок е не баш најсоодветна, но сепак приближна алтернатива на фамилијата.
Да, но тоа се само неколку месеци, мислиш дека човек кој не е воспитан 18 години за некој месец ќе се просветли и ќе се смени?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Да, но тоа се само неколку месеци, мислиш дека човек кој не е воспитан 18 години за некој месец ќе се просветли и ќе се смени?
Ќе се смени, па макар и само привремено.

Ако не за нешто друго, барем ќе запознае поинаков свет од светот на телевизијата, Интернетот, Фејсбук и ајфонот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ја мислам добро е да служат војска и за да научат креветот на сабајле самите да си го местат...
И тоа е дел од дисциплината , а во твојата соба сигурно спиеш до 12ч попладне и местиш кога ќе ви текнува


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
И тоа е дел од дисциплината , а во твојата соба сигурно спиеш до 12ч попладне и местиш кога ќе ви текнува


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Пане, изгуби се и ти и твојата една преостаната функционална мозочна клетка...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Браво бе , толку од дисциплината


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Среќата е минлива, додека борбата за живеење или преживување во тешки ситуации трае се` до последниот здив.

Војската не продава среќа, туку дисциплина, која очајнички е потребна кај денешната младина.

Поентата на служењето на задолжителен воен рок не е во тоа да биде среќно искуство, туку дисциплинирачко искуство.



Па добро, поранешните војници барем имаат материјал за пишување на романи, додека денешната младина ни тоа не го има. Да ги биваше за фикција, досега ќе изградеа кариери во Холивуд.

На младите им треба дисциплина - без разлика од која националност или вероисповед се`.
Аха, а дали во војска ќе им конфискуваат мобилни, смартфони, таблети и дали после завршувањето на воениот рок истите ќе им бидат вратени за да продолжат да денгубат на нив. Дали со одењето во касарна ќе им се направи некаква психолошка блокада и повеќе нема да играат игрици или да отвараат Инстаграм за да гледаат цицки?

На младите им треба доволно платена работа за да не се осеќаат како добиток и да не бегаат од земјата. Им треба и подобро образование и здравство, помалку корумпирани институции а пред се и над се им треба морално-етичко образование од почеток.
Значи има милион работи кои се побитни за младите него служење војска.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Видовме колку поштењачињи и каква социјална дисциплина има после служење воен рок и тоа во ЈНА. Видовме и како истите раководеа држави.

Што да се каже повеќе, типот е фан на Алекс Џоунс.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
Видовме колку поштењачињи и каква социјална дисциплина има после служење воен рок и тоа во ЈНА. Видовме и како истите раководеа држави.

Што да се каже повеќе, типот е фан на Алекс Џоунс.
Епа тие нели се твоите комунистите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom