Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 јули 2018
Мислења
12
Поени од реакции
0
Промена во законите
Договор со Бугарија[DOUBLEPOST=1532552491][/DOUBLEPOST]
За жал точно[DOUBLEPOST=1532553173][/DOUBLEPOST]Се сеќавате кога напишав дека јуни и септември ќе се решат многу работи?
Еве и една нова информација (непроверена), од 01/01/2019, се воведуваат овие правила на игра
- познавање јазик и историја
- имот или непречено станување од 7 год (не верувам дека условот за натурализација ќе го заострат)
- укинување на потврди кои не се издадени од државна институција[DOUBLEPOST=1532553487][/DOUBLEPOST]

Ти од Битола да не си?
Промена во законите
Договор со Бугарија[DOUBLEPOST=1532552491][/DOUBLEPOST]
За жал точно[DOUBLEPOST=1532553173][/DOUBLEPOST]Се сеќавате кога напишав дека јуни и септември ќе се решат многу работи?
Еве и една нова информација (непроверена), од 01/01/2019, се воведуваат овие правила на игра
- познавање јазик и историја
- имот или непречено станување од 7 год (не верувам дека условот за натурализација ќе го заострат)
- укинување на потврди кои не се издадени од државна институција[DOUBLEPOST=1532553487][/DOUBLEPOST]

Ти од Битола да не си?
Za koj ke vazi ovaj zakon???I za onie koi vejke go imaat pominato intervjuto ili samo za onie koi vo idnina ke poddavaat dokumenti za bg pasos???
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Промена во законите
Договор со Бугарија[DOUBLEPOST=1532552491][/DOUBLEPOST]
За жал точно[DOUBLEPOST=1532553173][/DOUBLEPOST]Се сеќавате кога напишав дека јуни и септември ќе се решат многу работи?
Еве и една нова информација (непроверена), од 01/01/2019, се воведуваат овие правила на игра
- познавање јазик и историја
- имот или непречено станување од 7 год (не верувам дека условот за натурализација ќе го заострат)
- укинување на потврди кои не се издадени од државна институција
[DOUBLEPOST=1532553487][/DOUBLEPOST]

Ти од Битола да не си?
Значи, пред да шириш паники, малку логика - за да се направат овие работи, треба промена во Законот што не е сменет со години.

И тој, НЕМА ШАНСА да го сменат толку лесно.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
I sega??? Site otkazi
Не бе друже
Имаш потврди кои се основани на реални основи, кои посредник може да ти извади по архиви и имаат печат од државна институција. За пример, дедо ти е роден во село горен папрат, во горен папрат кнчев ги пишал сите за бугари, и тоа го предал во архив. Е сега со изводи од тебе и татко ти, го наоѓа дедо ти во архив во софија, таму издаваат потврда која се плаќа околу 25€, па ја дава во дирекција. Таму носи изводи од тебе и татко ти, посмртница од дедо ти, легализирано и преведено, со таа потврда од архив и се е ок. Арно ама не сретнав посредник освен Владо, да го прави тоа. За жал Владо сега живее во Словачка и не ја тера оваа работа.[DOUBLEPOST=1532555722][/DOUBLEPOST]
Значи, пред да шириш паники, малку логика - за да се направат овие работи, треба промена во Законот што не е сменет со години.

И тој, НЕМА ШАНСА да го сменат толку лесно.
Не сакаат и тие, ги тераат
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Дали знаете до каде се дојдени со издавање на происходите во ДАБЧ?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Не бе друже
Имаш потврди кои се основани на реални основи, кои посредник може да ти извади по архиви и имаат печат од државна институција. За пример, дедо ти е роден во село горен папрат, во горен папрат кнчев ги пишал сите за бугари, и тоа го предал во архив. Е сега со изводи од тебе и татко ти, го наоѓа дедо ти во архив во софија, таму издаваат потврда која се плаќа околу 25€, па ја дава во дирекција. Таму носи изводи од тебе и татко ти, посмртница од дедо ти, легализирано и преведено, со таа потврда од архив и се е ок. Арно ама не сретнав посредник освен Владо, да го прави тоа. За жал Владо сега живее во Словачка и не ја тера оваа работа.[DOUBLEPOST=1532555722][/DOUBLEPOST]
Не сакаат и тие, ги тераат
Како ти оди бизнисот посредниче?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Како ти оди бизнисот посредниче?
– Драги, ми веруваш, нели?
– Да душо, се разбира дека ти верувам.
– Знаеш дека никогаш не би те излажала, така?
– Секако!
– Бандерата на паркингот ме удри додека паркирав!!!

Сакаш да ти посредувам?
Според она што го пишав, сам си пукам во нога, не биди смешен
 
Член од
25 јули 2018
Мислења
12
Поени од реакции
0
– Драги, ми веруваш, нели?
– Да душо, се разбира дека ти верувам.
– Знаеш дека никогаш не би те излажала, така?
– Секако!
– Бандерата на паркингот ме удри додека паркирав!!!

Сакаш да ти посредувам?
Според она што го пишав, сам си пукам во нога, не биди смешен
Vlado zamina slovacka.Kaj da barame sega drug Vlado???Koj mozi tie raboti da gi brka ako go smenat zakonot??
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не ми бричи топкеве!!
КОЈА КУЛТУРА И СЕЉАЛАЧААНА,,,,НЕЗНАМ НА КОЈ НАЧИН ТЕ НАВРЕДИВ СО ТОА,,СЕ СПУШТИ САМИОТ НА ТОА НИВО.[DOUBLEPOST=1532559755][/DOUBLEPOST]
Da vi kazam na site braka so ste so potvrdi da ne se sekirate da ne slusate drugi deka ne davat pasosi deneska na bratmi mu e potpisan ukaz posle 3 meseca polozitelno bes nikakva proverka od vice so najnormalna procedura bidite strplivi site ke si docekate i ne slusajte mn spekulacii
ШО Е БЕ ТИ шо се мешаш кој си ти?МЕСИЈАТА или МАЈКА ТЕРЕЗА?со срека и бегај терај работа да не ти е гајле само....
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Имам поднесено барање за пасош на 09.05.2016 бев на интервју но помина речиси една година а барањето сеуште е во состојба на проверка од страна на службите дали некој друг имал оваков проблем и колку време треба да чекам?Прегледај го приврзокот 194494[DOUBLEPOST=1532530244][/DOUBLEPOST]
Сеуште немаш земено пасош од 2014год ?
Nemam drugar Sega sum mometalno na finalna sto ke bide ke vidime ke VE izvestam site.pozz
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dali nekoj moze da mi kaze koj sto e pominal niz ova koja e procedurata ponatamu i od prilika za kolku vreme do pasos?
Се јавуваш во амбасада и ќе ти кажат кога да одиш, колку треба да уплатиш и две слики пасошки формат. Потоа има чекање од околу 3 месеци, зависи кога ќе ги потрефиш за да пратат документи до Софија до општина каде што ќе ја земеш адресата и матичниот број. Е тек после тоа одиш за сликање за пасош.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom