Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Тие документи веќе ги даде кога поднесе за датум за интервју во Правда (лекарското и уверението за неосудуваност). Се мисли на оние што ги однесе во ДАБЧ, па истите сега да ги однесеш (изводите на раѓање и потврдата од БККС/МП, ако ја имаш како дупликат).

Така, јас сега ќе ги однесам сите оние што претходни ги однесов во ДАБЧ и врз која база имам добиено произход (прв братучед + изводи на раѓање до мене) + изводи од пра-баба/дедо родени пред 1918 (1902 е моето) + потврда од Струмица (за преку пра-баба/дедото). И така.
Без твoјoт извoд,зaштo нели кoгa зaкaжувaш интервју гo предaвaш у прaвoсудие,тaкa дa гo имaaт.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Без твoјoт извoд,зaштo нели кoгa зaкaжувaш интервју гo предaвaш у прaвoсудие,тaкa дa гo имaaт.
Ако треба и дупло од сите документи повторно ќе однесам, ете, до толку ми гори под нозе и сум пре-разочаран од ситуацијава околу мене. Нејсе. :)

Но, да, имаш право. И онака топ-тан ми се сите документи моментално, нека си го Јотова искористи вториов извод за да си отпреврти филџанот турско кафе за да и гледа секретарката на кафе. :pos:[DOUBLEPOST=1532541817][/DOUBLEPOST]
Od denes sum staven na dopolnitelna proverka, posle 2 meseci na finalen status. Posle 3 nedeli od koga mi se smena vo finalen status, podnesov svoevolno dop. dokimenti- potvrda od BKKS, bez predhodno da mi pobaraat takvi dokumenti. Inace sum so poteklo od bratuced. Prasanje: Dali ne mi se razgledani dop. dokumenti ili po procedura mora da se odi so vakov status?! Ve molam za odgovor i vashi iskustva (((p.s: dopolnitelnite dokumenti gi odnesov i gi predadov jas licno vo ministerstvo za pravda vo Sofija i pred mene gi azurira vo kompj. sistem deka sum gi predal kako dop. dokumenti)))
Btw, на кој од шалтерите ова?[DOUBLEPOST=1532542124][/DOUBLEPOST]
Уште 15 комисии нека направат ако не па...

Балканска работа. Ништо не оди како што треба, а си има убаво скоцкан закон. Ама па, кој како си го толкува истиот. Будала работа.[DOUBLEPOST=1532542210][/DOUBLEPOST]
Na forumo ima mnogu posrednici koj sirat lazni informacii deka BG dava drzavjanstva na site stoimat dedo roden pod 1920 PA SITE IMAT DEDO ILI PRADEDO zatoa rasprasajte se dobro pred da pocnete postapka DALI IMA NEKOJ VO VASATA OKOLIJA ZEMENO DRZAVJANSTVO nema takov da najdete .Se e prevara da vi zemat samo parickite SAMO STAR DOKUMENT AKO IMATE na koj ke pisuva deka dedovi e bugarin
Зависи ова кај е роден тој предок, додуша. Ако е роден во, да речеме Струмица, не е исто со Кичево, на пример.[DOUBLEPOST=1532542439][/DOUBLEPOST]
Бaш тaкa.Пoсредник земaв зa пoтврдa oд ДАБЧ пoлеснo дa извaдaм.Истиoт тoј кoгa зaкaжaвме интервју не ми кaжa декa втoр пaт извoдите требa дa се предaдaт и среќa штo нa фoрумoв имa луѓе штo пoмaгaaт, a не нaгaѓaaт кaкo некoи други.И зaрaди истиoт тoј пoсредник сегa кaкo мрднaт трчaм у зaдњи мoмент дa преведувaми легaлизирaм интервјутo ми е зa две недели.Амa пaк ке кaжaм,зaрaди нечии стaвoви декa недaвaле никoј немa дa си ги пoвлече дoкументите и дa си јa прекине пoстaпкaтa,ниту пaк некoј зaрaди нечиј стaв дaвaле ке oди дa aплицирa.Акo мислите декa мoже дa влијaете врз некoгo дa aплицирa или дa си јa прекине пoстaпкaтa мнoгу се лaжете.
Во иста ситуација. Идеме сред август во Софија место на Сани Бич, јбг. :)
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Ако треба и дупло од сите документи повторно ќе однесам, ете, до толку ми гори под нозе и сум пре-разочаран од ситуацијава околу мене. Нејсе. :)

Но, да, имаш право. И онака топ-тан ми се сите документи моментално, нека си го Јотова искористи вториов извод за да си отпреврти филџанот турско кафе за да и гледа секретарката на кафе. :pos:[DOUBLEPOST=1532541817][/DOUBLEPOST]

Btw, на кој од шалтерите ова?[DOUBLEPOST=1532542124][/DOUBLEPOST]

Уште 15 комисии нека направат ако не па...

Балканска работа. Ништо не оди како што треба, а си има убаво скоцкан закон. Ама па, кој како си го толкува истиот. Будала работа.[DOUBLEPOST=1532542210][/DOUBLEPOST]

Зависи ова кај е роден тој предок, додуша. Ако е роден во, да речеме Струмица, не е исто со Кичево, на пример.[DOUBLEPOST=1532542439][/DOUBLEPOST]

Во иста ситуација. Идеме сред август во Софија место на Сани Бич, јбг. :)
Oд Сoфијa прaвo у Вaрнa,пoдoбрo oд Сaни Бич ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Zdravo,
Bev na intervju godinava na 15 maj so dokumeti preku tatko mi koj veke ima bg pasos pa dali nekoj znae za kolku vreme od prilika mozam da ocekuvam odgovor odnosno ke dobijam pasos?
Fala

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
Kako moze da se znae dali rabotata vo opstinata, za EGN, e zavrsena ako nemas posrednik??? Dali ima nekoj link za provekra na pasos posle slikanje?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
Раздел I.
Придобиване на б'лгарско гражданство по произход
Чл. 8. Б'лгарски гражданин по произход е всеки, на когото поне единијат родител е б'лгарски гражданин.
 
Член од
25 јули 2018
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo na site!! Jas postapkata za bg drzavljanstvo ja zapocnav pocetokot 2016.Od strana na dokumenti izvadiv: potvrda od zdruzenie od bt,izvod,izvodi od roditelite,i eden izvod od dedo od koja bilo strana.(togas za proishod ne morase izvodi od pred 1918 od pradedo).Na intervju bev vo BG sredinata noemvri 2017 i seuste sum na Zadolzitelno soglasuvanje. Prasanjeto mi e dali treba nahnadno da nosam izvodi od prededovci ili babi od pred 1918 ako mozi nekoj da mi kazi.Vi blagodaram odnapred
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
A zosto bas April 2017?

za
Промена во законите
Договор со Бугарија[DOUBLEPOST=1532552491][/DOUBLEPOST]
И најнова информација од денес. И на овие од Мала Преспа и Корчанска околија со христијански имиња и презимиња, православни од 100% бг села според статистиките некои почнале да ги ставаат на дополнителна. Толку од бугарското малцинство во албанија.
За жал точно[DOUBLEPOST=1532553173][/DOUBLEPOST]Се сеќавате кога напишав дека јуни и септември ќе се решат многу работи?
Еве и една нова информација (непроверена), од 01/01/2019, се воведуваат овие правила на игра
- познавање јазик и историја
- имот или непречено станување од 7 год (не верувам дека условот за натурализација ќе го заострат)
- укинување на потврди кои не се издадени од државна институција[DOUBLEPOST=1532553487][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
Bev na intervju godinava na 15 maj so dokumeti preku tatko mi koj veke ima bg pasos pa dali nekoj znae za kolku vreme od prilika mozam da ocekuvam odgovor odnosno ke dobijam pasos?
Fala

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ти од Битола да не си?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom