Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Гради и рамо во ист ден :shook: па уште и трицепс :misticen: Ако имаш сила да издржиш тогаш ок е, освен ако ти е пролазно колку само да се речи бев, извежбав тогаш и сите можни мускули можиш да ги извежбаш во еден ден....
Најдобро е според мене секој мускул посебно, сум вежбал и по 2 мускули на ден и имав сила да ги издржам и то јаки тренинзи. Друга работа кај некој шо вежбат заприметвам пример првиот мускул шо го вежба на него се фокусира и го тренира, а за тренингот на вториот мускул му е само пролазен колку да се помини или за двата оди go hard or go home или ич не ги почнувај :D
Друже, 4 вежби гради, 2 рамо и 2 до 3 трицепс. Се занимавам малце посериозно со спортот така да нема кај мене пролазно. Најчесто тие што вежбаат еден мускул посебно одат колку да е "пролазно" и ради реда. Никој кој се занимава посериозно не би трошел време на само 1 мускулна партија неделно, се знае кога и како има најголем напредок.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Гради и рамо во ист ден :shook: па уште и трицепс :misticen: Ако имаш сила да издржиш тогаш ок е, освен ако ти е пролазно колку само да се речи бев, извежбав тогаш и сите можни мускули можиш да ги извежбаш во еден ден....
Најдобро е според мене секој мускул посебно, сум вежбал и по 2 мускули на ден и имав сила да ги издржам и то јаки тренинзи. Друга работа кај некој шо вежбат заприметвам пример првиот мускул шо го вежба на него се фокусира и го тренира, а за тренингот на вториот мускул му е само пролазен колку да се помини или за двата оди go hard or go home или ич не ги почнувај :D
Види реално ти у еден Mesocycle можеш да работиш хипертрофија макс на 2 мускулни групи, остали ти идат на одржавање.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Друже, 4 вежби гради, 2 рамо и 2 до 3 трицепс. Се занимавам малце посериозно со спортот така да нема кај мене пролазно. Најчесто тие што вежбаат еден мускул посебно одат колку да е "пролазно" и ради реда. Никој кој се занимава посериозно не би трошел време на само 1 мускулна партија неделно, се знае кога и како има најголем напредок.
Дај некоја програма(ако не ти е проблем) со вежби со се, да го пробам и ова месец-два :)
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дај некоја програма(ако не ти е проблем) со вежби со се, да го пробам и ова месец-два :)
Moменталниот сплит ми е - Legs Push Pull Rest Legs Push Pull 5х неделно тренинг , 2х одмор.

Legs -
Front squats- 3 REP MAX - 4 x 8-10
Leg press - 3 x 8 - 10
Leg extensions - 4 x 8 - 10 со FULL ROM и целосна концентрација на TUT.
Dumbbell lunges - 4 x 8 - 10
Stiff leg dumbbells deadlift - 4 x 8-10 + по потреба уште 1 вежба за задна ложа.
Calf raises 5 x 20 - 30 ( ова е по моја програма, намерно правам листови со многу волумен бидејќи не ми реагираат инаку )
Calf press 4 x 15 .

Push

Bench press - 3 REP MAX - 4 x 6-10
Incline dumbbell press - 4 x 6-10
Incline dumbbell flyes - 4 x 6-10
Dips - 4 x 6 - 10
OHP - 3 REP MAX - 4 x 6-10
Side lateral raises - 4 x 8-10
Skull crushers 4 x 8
Overhead extensions 4 x 8-10


Pull

Pull-ups - 3 x 10 FULL ROM
Bent over-rows 4 x 8-10
Underhand pulldowns 4 x 8-10
Close-grip row pulldowns 4 x 8-10
Deadlift 3 x 6-8
+изолација задно рамо

Bar curls 4 x 8-10
Incline Inner-Biceps Curl 4 x 8-10 супер сет со hammers 6-8 репетиции.

Исхрана : P200 C500 F130 околу 3800-3900 cals.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Moменталниот сплит ми е - Legs Push Pull Rest Legs Push Pull 5х неделно тренинг , 2х одмор.

Legs -
Front squats- 3 REP MAX - 4 x 8-10
Leg press - 3 x 8 - 10
Leg extensions - 4 x 8 - 10 со FULL ROM и целосна концентрација на TUT.
Dumbbell lunges - 4 x 8 - 10
Stiff leg dumbbells deadlift - 4 x 8-10 + по потреба уште 1 вежба за задна ложа.
Calf raises 5 x 20 - 30 ( ова е по моја програма, намерно правам листови со многу волумен бидејќи не ми реагираат инаку )
Calf press 4 x 15 .

Push

Bench press - 3 REP MAX - 4 x 6-10
Incline dumbbell press - 4 x 6-10
Incline dumbbell flyes - 4 x 6-10
Dips - 4 x 6 - 10
OHP - 3 REP MAX - 4 x 6-10
Side lateral raises - 4 x 8-10
Skull crushers 4 x 8
Overhead extensions 4 x 8-10


Pull

Pull-ups - 3 x 10 FULL ROM
Bent over-rows 4 x 8-10
Underhand pulldowns 4 x 8-10
Close-grip row pulldowns 4 x 8-10
Deadlift 3 x 6-8
+изолација задно рамо

Bar curls 4 x 8-10
Incline Inner-Biceps Curl 4 x 8-10 супер сет со hammers 6-8 репетиции.

Исхрана : P200 C500 F130 околу 3800-3900 cals.
Ova po dva pati vo nedelata ?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Како ги издржвиш овие тренинзи ?

Земаш нешто ?
Не, 100% средена исхрана, без никакви отстапки, единствено што суплементирам моментално е мелатонин за квалитетен сон и мултивитамин. Ако мислеше дали земам PEDs не, ама во план сум GHRP-6 и некој други пептиди ама не е соодветно место за разговор а и забрането е.

А во врска со тренинзите, вака по планот како што го напишав со тие нутритивни вредности (P200, C500,F130) немам потешкотии да го издржам целосно тренингот ама кога бев на дефицит и кога беа вклучени дроп серии, супер серии завршив неколку пати со повраќање, главоболки, трепки пред очи.
 
Последно уредено:
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Не, 100% средена исхрана, без никакви отстапки, единствено што суплементирам моментално е мелатонин за квалитетен сон и мултивитамин. Ако мислеше дали земам PEDs не, ама во план сум GHRP-6 и некој други пептиди ама не е соодветно место за разговор а и забрането е.
На која килажа си ? Нели ти се многу калории ова или на dirty bulk si ?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
На која килажа си ? Нели ти се многу калории ова или на dirty bulk si ?
Околу 70-72. Не сум на dirty bulk, брз метаболизам, висок TDEE. Под 500гр јх не растам, протеинскиот внес мора да го одржавам >=2.5 гр/кг .
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Околу 70-72. Не сум на dirty bulk, брз метаболизам, висок TDEE. Под 500гр јх не растам, протеинскиот внес мора да го одржавам >=2.5 гр/кг .
Алал да ти е мене одржавање ми е на 2500 плус минус
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Околу 70-72. Не сум на dirty bulk, брз метаболизам, висок TDEE. Под 500гр јх не растам, протеинскиот внес мора да го одржавам >=2.5 гр/кг .
2.2 grama na proteini na kilo telesna tezina ti e sasvim dovolno. Ako koristis supstanci za pokacuvanje perfomansi togas najoptimalno e 2.5gr. :)
istite vezbi gi pravam kako tie sto gi pisa pogore edino racete ne mrdat povejke od 41cm. vejke 2 meseci. ostanatoto e ok. Kajtebe kako e napredokot?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
2.2 grama na proteini na kilo telesna tezina ti e sasvim dovolno. Ako koristis supstanci za pokacuvanje perfomansi togas najoptimalno e 2.5gr. :)
istite vezbi gi pravam kako tie sto gi pisa pogore edino racete ne mrdat povejke od 41cm. vejke 2 meseci. ostanatoto e ok. Kajtebe kako e napredokot?
Напредок најмногу во грбот посебно во долниот дел и нозете квадрицепс, рамото ми реагира на секаков тренинг ама имам генетски предиспозиции и ми е најсилна партија. Рацете ми се послаба страна, немам мерено но визуелно има промена но послабо ми реагираат на тренингот, затоа ќе направам мала промена сеа со повеќе волумен. Кажав и претходно не користам никакви пептиди, анаболни хормони, прохормони барем за сега.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Напредок најмногу во грбот посебно во долниот дел и нозете квадрицепс, рамото ми реагира на секаков тренинг ама имам генетски предиспозиции и ми е најсилна партија. Рацете ми се послаба страна, немам мерено но визуелно има промена но послабо ми реагираат на тренингот, затоа ќе направам мала промена сеа со повеќе волумен. Кажав и претходно не користам никакви пептиди, анаболни хормони, прохормони барем за сега.
Искачаш на натпревари или у план си ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom