Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Kuce e povredno od zivotot na mlad makedonec:
https://republika.mk/936502
Богами добра слика за општеството во кое живееме. За диви кучиња и мачки се организираат, трошат милиони, глумат загрижени, па кога е студено да ги пуштале во влезовите. А се гадат од човек што проси, или кога куче ќе испокасапи дете никаде ги нема. Исто беше кога тој од Гостивар си ја бранеше фамилијата од ретардирани, се бунеа против него. Сега кога ретардирани убиваат сред бел ден, ги нема. Штета ЕУ не ги отвори ширум портите па добар дел таму да им заминеше.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
36
Кои се ослободени?Тие од Смилковско?
Не се тие ослободени, туку ќе одговараат то прв (или нема - ќе видиме).Убиваа и тогаш и сега, тепаа и тогаш и сега, но битно е да видиме колку има такви случаи, тогаш, а колку сега. Дали апсењето и судењето е исто или сега е подобрено.Не ми е баш најјасна куртонскава страв од факти и љубовта кон празни зборови.
Мене ме интересира како ќе заврши судски и практично случајот со бодење на Рекорд и овој случај. Тоа е тест за судството кој ќе видиме како ќе помине.
Чест употребуван глагол во(идно никогаш свршено време)на новата гарнитура за замајување на народот за нештата да бидат појасни ама во иднина,а не веднаш како ветиле!
Не е прв, имаш такви примери низ историја. И обично се случува кај субмисивни народи. Затоа те прашав дали си сигурен за тоа доминанти Македонци. Овој народ нема мајндсет да биде доминантен па макар бил и 99% од вкупната бројка на население. Секогаш ќе бара господар. Софија, Белград, Брисел, Москва, небитно...
Ама за тоа албанците се доминантни и немаат господар позади грб(слободно реди по желба градови)! :pos::lolzz:Да сте живи и здрави ме насмеавте,доволно да ги погледнеш гревчиња дотичните кои се фудбалерите на Швајцарија на СП2018 Русија,како со дланки имитираат орел во лет(има неколку членови тука со такви слики на профил), а не си го гледаат швајцарскиот крст на дресот од десна страна,трагокомично!
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.214
Што пишува не ми отвара.
А инаку го нема сега да каже нешто ќути како пичка.
Слики од твитерџиите од твитови за Нешковски и сеа за Саздо.Крв да серат сте до еден.
 
К

Климатизација

Гостин
Твитер е една обична збирштина на болесници.

И ова не се однесува само на оние од платеничката револуција, има и сјајни примери и од другата страна. Интересно е да се види со кое темпо ставовите се менуваат. Еве овие шарениве на пример. До вчера ваква работа да се случеше, ќе плачеа како тој бил момче, не заслужил толку млад да умре, режимот бил крив за неговата смрт, а денес велат дека бил бараба, наркоман и дека го искористувале за политички цели. Што ме потсеќа, тоа се буквално истите ставови збор до збор на вмровците додека беа на власт, а сега истите тие вмровци го прават тоа што го правеа шарените додека беа опозиција.

Од целава беља барем научници ќе можат да црпат примери за когнитивна дисонанца.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Твитер е збирштина на сељачиња кои глумат нашетана авангарда а реалноста вели дека да не беше Виз Ер немаше да излезат од Табановце, не па да ми глумат инфлуенсери. Сериозно не ја гледам поентата да имаш твитер и да збориш сам со себе, и јас имам ама го користам како информативно средство, само читам медиуми кои ме интересираат. Ни можеш ни да се разбереш како човек ограничен во карактери, ни ништо.

Баталете ги, не вредат, господата по автоматизам кога ќе видат или чујат за навивач им се активира "seljak nepismen" модот и само шкљоцаат глупости.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.214
Не сте сфесни колку млади модерни дечки и девојки им се испра мозокот со твитер.Во мода беше да се пишува за грујо, да се хејта, да се мудрува.Познавам еден тон дечки што ради мода и срцина/лајкови пишуваа за вмровците со цел да се направат смешни.
Ќе пишеш нешто за #Ж (нели тоа беше Грујо),и ќе те ретвитнуваат,ќе ти стегаат срценца и си во шемата,ИН си едноставно(барем така си мислеа простаците)
Босотилак од народ па па па па.И кога ќе им го плеснеш ова в лице ти викаат:Брат јас сакав Грујо да се смени,куро ме боли сеа што ќе биди.Помочани до даска се.
Кога ќе подразмислам малце подобро,не ни заслужуваат ваквите луѓе нешто повеќе.Ќе си буфтаат во Шуберт и Гентерм за по 250 евра и ќе си купат некое беНве од 1500е за да бидат ''ИН''.
Само многу лошо е што и паметните тонат поради нив.Помалце се на број а секогаш побројниот или поглупиот во случајов си победува.Да се бега некаде странство и да им се смееш в лице кога ќе си дојдеш во вукојебинава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
,како со дланки имитираат орел во лет(има неколку членови тука со такви слики на профил), а не си го гледаат швајцарскиот крст на дресот од десна страна,трагокомично!
Компатибилни се. И двата се христијански симболи. Двоглавиот орел кај балканските народи потеткнува од византискиот империјален грб.[DOUBLEPOST=1531212268][/DOUBLEPOST]
.Во мода беше да се пишува за грујо, да се хејта, да се мудрува..
Срамота!:mad:
 
Последно уредено:

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.598
Поени од реакции
43.194
Брејј не ми се верува со каква мизерија од народ делам воздух жими се.

Едниве што си лапнаа позиции од ес де ес на крајно вмровски начин бараат оправдувања во секој мочан потег на владава. Значи се претвараат буквално во сето тоа што го исмеваа последниве неколку години.

Другиве јадат гомна, а нивниот пастир кога правеше и 10 пати поголеми глупости го бранеа до гроП и не смеејаа ниту да гукнат против него. Па како да ти кажам бе брат дека твојот збор вреди 0 за мене, дека си проѕирен и лицемерен до даска и на сите ни е јасно дека ни тебе не те боли стапот и дека да беа другиве на власт сега и ти ќе ќутеше ко пичка?


Абе само карта во еден правец и чао.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
36
Компатибилни се. И двата се христијански симболи. Двоглавиот орел кај балканските народи потеткнува од византискиот империјален
Не зборуваме за минатото,зборуваме за сегашноста, испреплетените дланки е друга порака,ама крстот како лук му стои од страна, а сигурен сум дека не е свесен,односно парите го прават своето да не биде „свесен“, пробај овде да му ставиш „крст “на нешто,па макар бил швајцарски!
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.214
@ManUtdChampions
Ако си го пишал постот за мене,во голема заблуда си.Можеш да развртиш мислења и да видиш што сум пишувал во периодот од 2013та па се до падот на Грујо.
Или ако ја хејта некој предавничкава политика на тутуруткана,под дифолт е тежок вмровец и го бранел паторо до гроб?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.093
Бaш oбрaтнo е.Кoгa гo плукaa Вмрo никoј не ги спoмнувaше Зaев и Сдсш вo пoстoвите,a сегa oвие штo кao нaвoднo се незaдoвoлни и плукaaт пo Зaев и Сдсм немoжaт дa пишaт пoст без дa дa гo збoгaтaт сo гoспoдинoт Груевски,Грујo,Мијaлкoв Фaмилијaтa.Јaснo е кo бел ден кoи се пaртиски шљaјмoви и кoи се тие штo релaтивизирaaт
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Политички сака да се поентираат од случкава и се поистоветува со таа на Нешковски. Таму кај Нешковски имаше мртов дечко а немаше сторител, мораше да дојде до протести па да се одвитка клопчето, тука уште истата вечер двајца од тројцата се приведени и спроведени во притвор, по третиот се трага. Останува да видиме дали Јавното Обвинителство ќе го преквалификува случајот или не. Ако остане на ова сега тогаш протести ќе мора да се организираат, ако го преквалификува во убиство тогаш правдата ќе биде задоволена. Останува да видиме.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
Што е муабетов со 30 милијарди евришта за името? Од каде испадна па ова сега?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Ova sto se slucilo kaj avtobuskata stanica ne e navivacka tepacka poso nitu utakmica imase nitu nisto taka da misli se dobro pred da pisuvas..
па тоа и пишувам, а не е ниту тепачка туку напад на тројца вооружени на еден неворужен
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom