Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Не се со ништо заштитени Албанците. Едноставна е причината поради која Фиромјаните не можат да им ја наметнат сопствената волја на Албанците, а тоа е затоа што се кукавици и опортунисти. Немаат храброст нити да соочат со вистината за себе, па затоа измислуваат изговори дека некој помоќен ги штити Албанците...
Фиромјаните измислуваат дека во 2001 НАТО ги подржуваше албанците а србите измислуваат дека НАТО ги бомбардирал поради косоварите.
Нема заебанција си илирите многу се јаки.
 
S

staycalm

Гостин
Не знам што е финтата да мора сите што не се против промена на името да ги категоризирате како да се потрчковци на сдсм? И од ДПМНЕ да почнеа преговорите, ќе беше едно и единствено нешто што ми се допаднало од нивна страна (покрај законот за пушење).

На крај краева боље да бидам категоризиран било каде во левицата отколку со мнозинството од овие најгласниве против промена на името.. Примитивизам, никаков речник ниту пак аргументи, во главно шовинизам и национализам и чат пат некој исклучок. Секако и оние постојат шо го изедначуваат ова со истребувањето на евреите. Ќумра
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Не знам што е финтата да мора сите што не се против промена на името да ги категоризирате како да се потрчковци на сдсм? И од ДПМНЕ да почнеа преговорите, ќе беше едно и единствено нешто што ми се допаднало од нивна страна (покрај законот за пушење).
Преговорите за името се заеднички именител на сите кои до сега беа на власт. Не се некаква одвратна ексклузивност, од ниедна релевантна политичка перспектива, која беше на власт овој четврт век.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Не знам што е финтата да мора сите што не се против промена на името да ги категоризирате како да се потрчковци на сдсм? И од ДПМНЕ да почнеа преговорите, ќе беше едно и единствено нешто што ми се допаднало од нивна страна (покрај законот за пушење).
Не е точно дека се категоризираат како потрчковци на сдс.

Јас на пример секој што го поддржува договорот, пред се го категоризирам како многу глупав.
Второстепено е и предавник.
Иако кај нас веќе ни предавник не можеш некого да наречеш, пошто се се може и се ни е прифатливо.

Како и да е, основна категоризација е екстремно глуп.
 
S

staycalm

Гостин
Не е точно дека се категоризираат како потрчковци на сдс.

Јас на пример секој што го поддржува договорот, пред се го категоризирам како многу глупав.
Второстепено е и предавник.
Иако кај нас веќе ни предавник не можеш некого да наречеш, пошто се се може и се ни е прифатливо.

Како и да е, основна категоризација е екстремно глуп.
Е да, извини, заборавив да напишам: предавник, комуњар, педер, шарен куртон, шиптap и така натаму, надополни ги сам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Не е точно дека се категоризираат како потрчковци на сдс.

Јас на пример секој што го поддржува договорот, пред се го категоризирам како многу глупав.
Второстепено е и предавник.
Иако кај нас веќе ни предавник не можеш некого да наречеш, пошто се се може и се ни е прифатливо.

Како и да е, основна категоризација е екстремно глуп.
Предавник е многу лабава категорија, во постнезависна Македонија.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Предавник е многу лабава категорија, во постнезависна Македонија.
Тука се согласувам. Тој проблем и го спомнав у постот.[DOUBLEPOST=1531171321][/DOUBLEPOST]
Е да, извини, заборавив да напишам: предавник, комуњар, педер, шарен куртон, шиптap и така натаму, надополни ги сам
Нема потреба, во овој случај можеме да се задржиме на првостепената категоризација
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Мало потсетување. ВМРО беше тоа што му дозволи на Артан да се осоколи и да вади лисици од неговите `деќки`. Така да, денес нека не паламудат многу. Ниту тогаш не беше океј, ниту сега е океј.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Δημήτρης Καμμένος για ΑΝΕΛ: Πουλήθηκε το Σκοπιανό - Δεν εννοεί ό,τι λέει ο Πάνος

Според Прототема 30 милијарди евра чини продажбата на името Македонија и Република Македонија.
...
Според Каменос 30те милијарди ќе се перат преку фондови на ЕУ од јануари 2019. Грција за спроведување на договорот треба да добие значително повисока сума пари односно 1 трилион евра.

разбирам да пишува некој жолт печат, ама прототема ???
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Δημήτρης Καμμένος για ΑΝΕΛ: Πουλήθηκε το Σκοπιανό - Δεν εννοεί ό,τι λέει ο Πάνος

Според Прототема 30 милијарди евра чини продажбата на името Македонија и Република Македонија.
...
Според Каменос 30те милијарди ќе се перат преку фондови на ЕУ од јануари 2019. Грција за спроведување на договорот треба да добие значително повисока сума пари односно 1 трилион евра.

разбирам да пишува некој жолт печат, ама прототема ???
Опаа, дојде живот! 30 миљарди инвестиции во Македонија. Грујо ова не го можеше ни во највлажните соништа.

:tapp:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Δημήτρης Καμμένος για ΑΝΕΛ: Πουλήθηκε το Σκοπιανό - Δεν εννοεί ό,τι λέει ο Πάνος

Според Прототема 30 милијарди евра чини продажбата на името Македонија и Република Македонија.
...
Според Каменос 30те милијарди ќе се перат преку фондови на ЕУ од јануари 2019. Грција за спроведување на договорот треба да добие значително повисока сума пари односно 1 трилион евра.

разбирам да пишува некој жолт печат, ама прототема ???
:pos:

Море шо пари вредело имево Македонија.

Сумава да се стави во прашањето за референдум, гарант ќе има 90% излезност.
 
J

jakovdi

Гостин
Доста е со амнестии нема да има крај со тоа лудило,доста е!
Не може истовремено за едни да се бара амнестија а за други казна,сите мора да одговараат ако сакаме држава во која ке постои закон за сите без исклучоци.
Мекедонец,албанец,ром,марсовец не ме интересира ако згрешил треба да одговара по закон и да си одлежи соодветно затворска казна.
Законот мора да важи за сите исто само така ке има некаква иднина.
Сите кои се дрзнале да убијат човек без разлика не ме интересира кој каква националност бил треба да скапа у затвор за такво дело.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Мало потсетување. ВМРО беше тоа што му дозволи на Артан да се осоколи и да вади лисици од неговите `деќки`. Така да, денес нека не паламудат многу. Ниту тогаш не беше океј, ниту сега е океј.
ај потсетисе, Артан беше љубимец на ебоповикателната абасадорка... точно е дека Кале беше сценарио на партиите од власта , така опозицијата тврдеше, но во сценариото не беше односот на сили 1:3 а и немаше никој да падне во Кома а не па убиен...
неспоредливо е ова убиство на автобуска станица со било која навиваачка тепачка...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ај потсетисе, Артан беше љубимец на ебоповикателната абасадорка... точно е дека Кале беше сценарио на партиите од власта , така опозицијата тврдеше, но во сценариото не беше односот на сили 1:3 а и немаше никој да падне во Кома а не па убиен...
неспоредливо е ова убиство на автобуска станица со било која навиваачка тепачка...
тоа што сдсм го почна со легитимирање на дуи како фактор, го продолжи вмро. така да денес нека не ми глумат загрижени, утре кога ќе дојдат пак на власт,пак ќе ги кријат гомнариите на дуи за мир во коалицијата.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
значи ми иди шамари да му мавам до бесконечност на вмро и на сдсм потрчковците, кои клошари ејј, едниот пропагира од збор до збор во неговиот штаб што учеле да пренесува, другиот од другиот штаб
значи одсите истиот муабет го слушам до детали, хитлер не знаеше така да пери мозоци како овие
значи овие лигушиве денес како веруват во се што ќе им кажат и на господ лично да слези ќе му противречат дека е наивен
и најмногу се нервирам кога те убедуваат дека се загрижени за Македонија и за народот и неговата иднина, а од километар можиш да ги прочиташ дека се материјалистични копилиња за една смрдена работа да добијат и семејството би си го продале а овде ти глумат загрижени спасители

за ваква раја само хитлер е лекот, правец аушвиц

Ако има барем малце паметни луѓе останато на избори нека не излегуваат или па некоја нова партија да се изгласа оти со вакви мафијаши ништо не правиме, јас се кладам дека ако победи нова партија сите од вмро и сдс ке избегаат за да се приклучат во победничката партија

Сите неписмени државна работа заработија со тепање, уцени, лигаење и сл. срања, неписмени ни ја водат државата, мафијаши ти нудат демократија, лопови ти глумат спасители
Ми се лоши кога ќе видам некои со осмо одделение да бидат шефови и да ги измачуваат тие учените со факултети како радна класа
Сите паметни и чесни луѓе се принудени или амали да бидат за минималец или да се иселат странство подалеку од овие хиени

Значи еве порадо би ми било Грците да не присвојат, иако ги мразам, отколку нашите македонски копиљаци да продолжат да не цицаат како крлежи
А извини да те прашам, зошто ги мразиш Грците?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom