Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Не ми ги испревртувај работите те молам, јас само дадов пример дека истата навивачка група во времето на ВМРО беше заштитена и им беше дозволувано да прават се и сешто, а најверојатно тоа ќе продолжи и сега.

Искрено се надевам дека нема да биде така но ќе видиме.
која навивачка група ???
ајде кажи како го извлекоа убиецот на Леарт член на шверцери и близок со Дуи ??
дојдоа утредента два МАЛОЛЕТНИКА албанци и се пријавија дека тие се убијци... без никаква истрага тој е ослободен а МАЛОЛЕТНИЦИ не одговараат кај нас, се уште, поради идиотските закони од ехЈу
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.799
која навивачка група ???
ајде кажи како го извлекоа убиецот на Леарт член на шверцери и близок со Дуи ??
дојдоа утредента два МАЛОЛЕТНИКА албанци и се пријавија дека тие се убијци... без никаква истрага тој е ослободен а МАЛОЛЕТНИЦИ не одговараат кај нас, се уште, поради идиотските закони од ехЈу
Шверцери бе другар, како може да прашаш која навивачка група?

Случувањата во оваа земја се последица на нашите неспособни и криминални политички партии, црвени, плави, зелени, сите.

Не знам дали не ме разбираш или шо е работата?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
абе зандворту, гомно троловско, на Кале беше фингиран инцидент од две групи, со повод градење црква... немаше никој потешко повреден а не загинат..
ОВА сега Е УЛИЧНА ЗАСЕДА И УБИСТВО, 3-ца наоружани утепаа момче кое абер немало што го чека...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.197
Поени од реакции
81.296
Кој најде да соли памет, најактивниот на таа тема и уште толку од твоја националност!
Кажи - дали тоа што го кажа членот е неточно?[DOUBLEPOST=1531135487][/DOUBLEPOST]
абе зандворту, гомно троловско, на Кале беше фингиран инцидент од две групи, со повод градење црква... немаше никој потешко повреден а не загинат..
Кале беше местенка за непослушните Комити, кои се опираа на инсталирање на партиска контрола.
Кале е еклатантен пример за тоа како Груевски, наместо со својата апсолутна власт и сите погодоности што ги носи, да ги решава и сузбие овие напади, тој ги користеше и преку Саше и организираше некои од нив. Напаѓачите ретко се апсеа и осудуваа. Сега не е така.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.094
Кажи - дали тоа што го кажа членот е неточно?[DOUBLEPOST=1531135487][/DOUBLEPOST]
Кале беше местенка за непослушните Комити, кои се опираа на инсталирање на партиска контрола.
Кале е еклатантен пример за тоа како Груевски, наместо со својата апсолутна власт и сите погодоности што ги носи, да ги решава и сузбие овие напади, тој ги користеше и преку Саше и организираше некои од нив. Напаѓачите ретко се апсеа и осудуваа. Сега не е така.
Тoчнo.Сегa не е тaкa.Сегa не нaпaѓaaт туку директнo убивaaт и пoсле се oслoбoдувaaт убијците кoи нa времетo Сaшo ги ствoри
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.197
Поени од реакции
81.296
Тoчнo.Сегa не е тaкa.Сегa не нaпaѓaaт туку директнo убивaaт и се oслoбoдувaaт убијците нa Сaше
Може вака до утре да губиме време, а може и статистички да видиме колку вакви напади има за време на Заев, а колку во времето на Груевски.


Како и да е, Шверцери докажаа дека имаат луѓе кои спремно ќе лежат затвор, само кафирите да бидат убиени.
Ваљада им се исплати.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
во граѓанскиве медиуми ни трага но глас, ништо не се случило.[DOUBLEPOST=1531136955][/DOUBLEPOST]
Може вака до утре да губиме време, а може и статистички да видиме колку вакви напади има за време на Заев, а колку во времето на Груевски.


Како и да е, Шверцери докажаа дека имаат луѓе кои спремно ќе лежат затвор, само кафирите да бидат убиени.
Ваљада им се исплати.
ама тогаш грујо беше крив, глумеше патриот и предизвикуваше омраза за да го скрие криминалот, ама сега зарем повторно бе истото откога изградивме едно опшество ?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.197
Поени од реакции
81.296
ама тогаш грујо беше крив, глумеше патриот и предизвикуваше омраза за да го скрие криминалот, ама сега зарем повторно бе истото откога изградивме едно опшество ?
Не ми се чини дека е истото.
Земи црно-на бело:
- фреквенција на напади во времето кога Груевски го имаше седнат у скут Али, а Тачи му беше верен до гроб на Мијалков, кога имаа спрат у полиција и судии кај Мијалков у џеб, кога имаа аудио надзор над 35.000 граѓани и тн.
и од друга страна земи ја фреквенцијата на напади сега.

- Апсењето на напаѓачите, сега се случува во рок од 24 часа, тогаш не беше баш така, а некои и се извлекуваа.

- Пресудите, тогаш беа често, речиси ослободителни. Сега, ќе видиме, како ќе биде пресудата за нападот на Рекорд, а и за ова.

Сега ќе видиме, каква ќе биде пресудата за ова и каква за она од Рекорд. Можеме да го споредиме со слични пресуди од тоа време.

Мислам дека навивачките кругови имаат подобар увид во овие информации, но мене не ми се чини дека е исто.
 
V

viktora

Гостин
Никогаш нема да им го заборавам на ВМРО за Кале и за убиството на Анѓел во Ѓорче кога не тепаа како стоки.И на СДС за ослободување на учкари,терористи и убици на деца.
Сигурен сум дека и овој настан ќе заврши забоштен како и останатите.
Да тепаш свои деца бе или да премижуваш пред нивната крв ту да ти ги ебам политичарите.Затоа Ќосето го спомнувам често,еден по еден и полека без брзање.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.371
Како и да е, Шверцери докажаа дека имаат луѓе кои спремно ќе лежат затвор, само кафирите да бидат убиени.
Не знам дали се мајтапиш или не си информиран. Шверцери се политичка група што ги прави сите срања на нивните у собрание. Воџата што му беа извадени лисици, истиот тој требаше да лежи затвор година или две. Јавно беше "пикнат во затвор" додека истиот тој секој ден беше во Сити мол. Исто како и убијците на Саздо. Ќе бидат осудени и по месец-два ослободени.

Жално е што децата се најлесни за контролирање па партиите ги користат за поени. Ниеден мирен протест нема да смени нешто во државава. Од тоа да бидеш гласен во денешно време може да завршиш како Саздо, Ангел, затворска казна, евентуално со кривична и огромни казни при што никогаш нема да те вработат, ќе бидеш оцрнуван и за тебе животот е завршен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.197
Поени од реакции
81.296
Не знам дали се мајтапиш или не си информиран. .
Таа реченица е очигледен мајтап.


Омер Буњаку, пред камери го ослободија, на лице место, па после демек у затвор отиде.[DOUBLEPOST=1531138973][/DOUBLEPOST]
што да земам бе црно на бело мрсул еден, се читаш ли ти што пишување до пред година две и сега што пишуваш пичка ли ти матер куртонска, се продаде за една бедна плата гној еден , уште имаш уста да отвораш.
Перо, Перо, Перо... :(
Смири се.
Нема зошто некој да се плаши од споредба. Фактите нас не интересираат.
Не е никаков проблем да се види кога и колку имало такви напади. Тоа се факти. Тоа е реалноста.
Немај страв од тоа.
Еве земи собери ги сите вакви напади во изминативе два-три месеца, а јас веќе ги имам собрано истите од некои два-три месеца во 2013 чинам, или 2011. Па ќе се види убаво и ќе се дојде до реална состојба.
Немај страв од вистината.
Не се плаши.[DOUBLEPOST=1531139184][/DOUBLEPOST]
Тoчнo.Сегa не е тaкa.Сегa не нaпaѓaaт туку директнo убивaaт и пoсле се oслoбoдувaaт убијците кoи нa времетo Сaшo ги ствoри
Кои се ослободени?

Тие од Смилковско?

Не се тие ослободени, туку ќе одговараат то прв (или нема - ќе видиме).

Убиваа и тогаш и сега, тепаа и тогаш и сега, но битно е да видиме колку има такви случаи, тогаш, а колку сега. Дали апсењето и судењето е исто или сега е подобрено.

Не ми е баш најјасна куртонскава страв од факти и љубовта кон празни зборови.
 
Последно уредено:
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Еве земи собери ги сите вакви напади во изминативе два-три месеца, а јас веќе ги имам собрано истите од некои два-три месеца во 2013 чинам, или 2011. Па ќе се види убаво и ќе се дојде до реална состојба.
Немај страв од вистината.
Не се плаши.
Правиш статистика за убиства во 2011 или незнам кој кур година и споредуваш, па влечеш заклучок дека сега ова било правна држава. Па ти не си нормален бе човече. Оди покажи ја таа твоја ебана статистика на родителите на детето. Па и гувернер на Народна банка да ме стават не би го правел ова.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.197
Поени од реакции
81.296
Мене ме интересира како ќе заврши судски и практично случајот со бодење на Рекорд и овој случај. Тоа е тест за судството кој ќе видиме како ќе помине.
Смилковско не е само тест за судството него уште поголема работа и таа највеќе ме интересира како ќе помине.[DOUBLEPOST=1531139684][/DOUBLEPOST]
Правиш статистика за убиства во 2011 или незнам кој кур година и споредуваш, па влечеш заклучок дека сега ова било правна држава. Па ти не си нормален бе човече. Оди покажи ја таа твоја ебана статистика на родителите на детето. Па и гувернер на Народна банка да ме стават не би го правел ова.
Па, мене една од најголемите забелешки на минатат вкласт ми беше тоа што покрај целата апсолутна власт они имаа, еден подолг период, секој втор ден буквално, напади.
А оваму, држат цел спрат у полиција, судии в џеб, прислушуваат 35.000 граѓани, двата албански фактори в скут и тн итн.
Па си реков - не е могуче со ваква апсолутна власт, која апсолутно ја држи, секој ебан ден да има напади. Некој би си помислил дека самата власт ги организира, за да јавноста не се занимава со разно-разни гласања, тендери и сл., во даден момент. Велам некој тоа би си го помислил, не го викам ја тоа. Ја добро знам дека господниот Груевски и господинот Сашо, такво нешто не би правеле.

И затоа ме интересира дали е нешто сменето со доаѓањето на новата власт. А тоа освен статистика, никој не може да ми го одговори.
 
Последно уредено:
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Па, мене една од најголемите забелешки на минатат вкласт ми беше тоа што покрај целата апсолутна власт они имаа, еден подолг период, секој втор ден буквално, напади.
А оваму, држат цел спрат у полиција, судии в џеб, прислушуваат 35.000 граѓани, двата албански фактори в скут и тн итн.
Па си реков - не е могуче со ваква апсолутна власт, која апсолутно ја држи, секој ебан ден да има напади. Некој би си помислил дека самата власт ги организира, за да јавноста не се занимава со разно-разни гласања, тендери и сл., во даден момент. Велам некој тоа би си го помислил, не го викам ја тоа. Ја добро знам дека господниот Груевски и господинот Сашо, такво нешто не би правеле.
Ма кур ме боли мене и за твоите забелешки, и за Груевски и за Сашо. Засрами се како така лесно ја релативизираш работата. Така и вмро првите пет години се занимаваа со Бранко и се живо споредуваа со неговото време. И еве кај сме сеа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom