Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Бaшкa Пердју ни се oбрaти сo Севернa Мaкедoнијa :cautious:
Пред некој ден кога се коментираше Франција, омекнувањето на срцето на Макрон...ми светна лицето на тоа гомно Леотар што изигра 9-ка (ко Роналдо на времето) за учк во 2001-ва. Франција е најголемиот душман што го имаме на планетава....им посакувам сите афрички колонии да им се населат низ идиличните прованси, азури и говна...од црн да не станат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
ke vlezeme vo EU koga Ginisovite vrbi na Vardar ke rodat grozje,
За жал не можат тие врби никад да родат ни грозје, ни било што, иако беа платени миљарда долари.
Не можат да родат, затоа што минатата власт која ни ги продаде - ги уништи, за да гради и ни продаде, други рабти кои ќе стојат таму, како тркало или бродови. Слично напраи и со плажата градска. Ја обнови за миљарда долари и после ја сруши за да може преку градење друго, повторно да заработува.
Исто и со оградата пред собрание. Беше напраена у пичку матер, скупа, нова ограда, која ничим неизазвани решија после некое време да ја тргнат и друга да стаат, поскупа од другата.

Некој би рекле дека тоа на перфиден начин фирмите на Грујо и Саше сакаат да ја крадат и молзат Македонија дур се они на власт, али тоа се тие зли јазици, ја така не би рекол.[DOUBLEPOST=1530108390][/DOUBLEPOST]TВ „Нова“ на Сеад Кочан официјално оди во стечај:place::place::place:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.672
Поени од реакции
28.095
Пред некој ден кога се коментираше Франција, омекнувањето на срцето на Макрон...ми светна лицето на тоа гомно Леотар што изигра 9-ка (ко Роналдо на времето) за учк во 2001-ва. Франција е најголемиот душман што го имаме на планетава....им посакувам сите афрички колонии да им се населат низ идиличните прованси, азури и говна...од црн да не станат.
Фрoвик,Пердју и Леoтaр,тoa се тие гaдoви
 
B

Bafra

Гостин
Кој дистопичен лик си ти чудо едно, ко од романите на Орвел да си излезен. Се прашувам дали ги препрочитуваш воопшто работите кои што ги објавуваш.

Ја прочитавме твојата реалност проследена со демонстративно напуштање на темава, од кога твоите ставови за двестате евра плата не наидоја на одобрување од мнозинството членови на форумов. Сега настапуваш со демек омекнати ставови а во суштина истите ти се ептен провидни. Ти и твоите ставови се единствениот аргумент про ЕУ, зошто е добра Унијата за обичниот работник.
И ништо не му фали на регулативите ако тие се спроведуваат согласно законот, не селективно.

И за ова со марихуаната. Предходно чинам имаше нешто слично напишано и за афионот. Опседнат си со психотропниве супстанци, не е ни чудно, вакви идеи не му доаѓаат на секој. И после ми зборува за свест а живее во утопија во која работникот е пресреќен со 200€ плата, додека седи на пауза надвор и јаде бајат леб и паштета а газдата поминува покрај него во џип од 100к евра.
:lolzz:
Демонстративно сум напуштил темава зашто моите ставови не наишле на одобрување :pos::pos::pos:
Одобрувањеееее :pos:
Реалноста и фактите се на моја страна, а ти слободно реферати, песнопојки, утопии пишувај.
Вииш за марихуаната немаш контрааргумент и почна глупости.
Затоа си теорија и за критика ок ама за пракса и нешто да се сработи те нема.
Еве место марихуана и афион нека дозволат индустриски коноп (ако воопшто знаеш што е и кај се користи :P ). Канада и Кина без проблем милиони прават.

Одобрувањееее :lolzz: стварно ме насмеа, баш ми требаше оти берзава црвенее :popce:

А за ЕУ унијата дека е добра за обичниот граѓанин и работник пак се гледа дека немаш поим од реалноста. Дај просветли не зашто во 90% од членките, протести има цело време, зашто се незадоволни, колку е задолжено населението, зашто ЕЦБ секој месец пушта по 60милијарди евра, УК си пакува куферите ...

Одобрение сум барал на форумов :pos: Ти затоа ли цело време една иста матрица верглаш, да добиваш лајкови т.е. одобренија :ROFLMAO:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
Реалноста и фактите се на моја страна,
Не знам точно за што се расправате и можда у случајов е така, али у други прилики, на форумов, ако фактите и реалноста се во Ѓорче, ти си во Краснодар.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
:lolzz:
Демонстративно сум напуштил темава зашто моите ставови не наишле на одобрување :pos::pos::pos:
Одобрувањеееее :pos:
Реалноста и фактите се на моја страна, а ти слободно реферати, песнопојки, утопии пишувај.
Вииш за марихуаната немаш контрааргумент и почна глупости.
Затоа си теорија и за критика ок ама за пракса и нешто да се сработи те нема.
Еве место марихуана и афион нека дозволат индустриски коноп (ако воопшто знаеш што е и кај се користи :P ). Канада и Кина без проблем милиони прават.

Одобрувањееее :lolzz: стварно ме насмеа, баш ми требаше оти берзава црвенее :popce:

А за ЕУ унијата дека е добра за обичниот граѓанин и работник пак се гледа дека немаш поим од реалноста. Дај просветли не зашто во 90% од членките, протести има цело време, зашто се незадоволни, колку е задолжено населението, зашто ЕЦБ секој месец пушта по 60милијарди евра, УК си пакува куферите ...

Одобрение сум барал на форумов :pos: Ти затоа ли цело време една иста матрица верглаш, да добиваш лајкови т.е. одобренија :ROFLMAO:
кај нас нема протести, никој за ништо не се буни, значи кај нас се функционира беспрекорно, не сме задолжени, ние сме подоби од ЕУ?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Пред некој ден кога се коментираше Франција, омекнувањето на срцето на Макрон...ми светна лицето на тоа гомно Леотар што изигра 9-ка (ко Роналдо на времето) за учк во 2001-ва. Франција е најголемиот душман што го имаме на планетава....им посакувам сите афрички колонии да им се населат низ идиличните прованси, азури и говна...од црн да не станат.
Па според составот на нивната футбалска репрезентација и не се далеку.
 
B

Bafra

Гостин
Не знам точно за што се расправате и можда у случајов е така, али у други прилики, на форумов, ако фактите и реалноста се во Ѓорче, ти си во Краснодар.
Како е господин дежурен контролор. Обожаваш сарказам и да кажуваш кој е глуп, без притоа да се потрудиш некое твое мислење да споделиш. Јасно ми е дека си зафатен фамилијарен човек, кој и помага на ќерката но можеш и да олабавиш со етикетите кој е глуп.

Сепак твојата одлука 2-3 пати да гласаш за Грујо и фамилијата, укажува на твоите проценки ;)

А слободно кажи не е така, овака е, зашто Краснодар појма немам каде е, можда до Кондово да е :toe:[DOUBLEPOST=1530111837][/DOUBLEPOST]
кај нас нема протести, никој за ништо не се буни, значи кај нас се функционира беспрекорно, не сме задолжени, ние сме подоби од ЕУ?
Имаш 5.500+ страни само критики на темава и викаш никој не се буни (y) . Имаше шарени револуции, па контра, па сега малку одмор имаш.
Не сме биле задолжени ... o_O
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
imeto ke i go zemat na Makedonija a nisto nema da dobie, t,e, free sex... sega drug ke dade veto za Nato, a vleguvanje vo EU ke bide 6 meseci pred raspadot na EU... ajde da napraime anketa Koj ke dade sega Veto za Nato?
makaronot, nekoj od gejskite eu clenki ili orbance po nalog na butin.... a moze i erdo velicanstveni[DOUBLEPOST=1530112772][/DOUBLEPOST]imeto ke i go zemat na Makedonija a nisto nema da dobie, t,e, free sex... sega drug ke dade veto za Nato, a vleguvanje vo EU ke bide 6 meseci pred raspadot na EU... ajde da napraime anketa Koj ke dade sega Veto za Nato?
makaronot, nekoj od gejskite eu clenki ili orbance po nalog na butin.... a moze i erdo velicanstveni
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
Како е господин дежурен контролор. Обожаваш сарказам и да кажуваш кој е глуп, без притоа да се потрудиш некое твое мислење да споделиш. Јасно ми е дека си зафатен фамилијарен човек, кој и помага на ќерката но можеш и да олабавиш со етикетите кој е глуп.
Повторно си во расчекор со реалноста?
ОК, очекувано.

- Каде реков во мојот пост дека било кој е глуп?

Не си ти глуп, само имаш некаков проблем со каузалноста и нејзиното сфаќање.
Тоа што со соговорникот покушаваш на лична база да ја вртиш дискусијата, тоа е само некултура и/или немање аргументи, а не значи дека си глуп.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Без решен проблем со името никакви реформи нема да те придвижат кон еу и нато. Ете проблемот со името се реши и тоа решение ке треба да се имплементира. Сега се на ред реформите кои се бараат. Тие реформи нема да бидат ни малку едноставни.
Сега шом го решивме името се е ок!?:cautious:Мито,корупција,кршење на работнички права,партиски полтрони и уште многу други проблеми и како шлаг на торта ги имаме и брчата албанези,мислиш дека ќе влезиме некогаш во ЕУ?Можда после 30 год.а можда ни тогаш!
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Џабе ти се прикаските...
Прегледај го приврзокот 192976

Просечна пензија катастрофа, просечна плата помала од Македонската...

Не сте ништо повеќе од аутсорцинг дестинација како евтина работна сила, слично како и ние што сме сега...

И следно прашање што би ти го поставил како Европски граѓанин... ете вие имате напредок и во моментов скоро не имате економски стигнато..иако секој трет таксист ви е криминалец како што викаш.... Прашањето е, зошто покрај подобрата статистика што ја имаме од вас, сеуште имаме проблем да влеземе во ЕУ, дури еве сега и со ветување дека ќе го смениме името....
Луд лудак
500евро средна заплата тука е факт отдавна.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Имаше од офф нет уреднички коментар дека целосно ќе се стави во кампања против сегашната власт поради договорот за името.

И зашто патетичен. Поради тоа што постира линк и го исмева Заев кај што се колне како циганка во жена и деца дека немало да се менува уставното име? Или тоа што постираат линк од пред еден месец кај што Заев кажува дека по договорот добиваме чист датум за преговори а му дадоа кур по чело?
Не знам кој е патетичниот во овие случаи.

Нит измислуваат глупости како курир или либертас и поликлинико, туку им вадат гомна што ги тресеа лани и поштено си ги шупчат.
Патетичен е, и измислува, и става срање кликбејт наслови како инфомакс и мактел, и не го прави тоа само за името, за други работи го прави исто така, повеќе од јасна е политичката страна и нека е, само што нема веќе право да се продава како некој независен портал со повисок квалитет што ќе го разликува од споменатите, напротив он е уште поголемо дно, инфомакс и мактел барем имаат понекој свој изворен текст, некоја репортажа или информација од терен, овој клошарот има само копи-пејст текстови, врвно негово достигнување е да смисли некаков глупав наслов за да делува оригинално.
 
B

Bafra

Гостин
Повторно си во расчекор со реалноста?
ОК, очекувано.

- Каде реков во мојот пост дека било кој е глуп?

Не си ти глуп, само имаш некаков проблем со каузалноста и нејзиното сфаќање.
Тоа што со соговорникот покушаваш на лична база да ја вртиш дискусијата, тоа е само некултура и/или немање аргументи, а не значи дека си глуп.
Прво се вклучуваш во дискусија со тоа што кажуваш :
али у други прилики, на форумов, ако фактите и реалноста се во Ѓорче, ти си во Краснодар.
Без ништо друго да искоментираш, а после мене ме обвинуваш дека јас ја вртам дискусијата на лична база и без аргументи :confused: :facepalm: Дај замоли некој друг да ги прочита последните 2 поста со мене и ќе видиш дека себеси се опишуваш.

Толку имавте залет дека ЕУ одма ќе отвори портите, е сега кога ни кажа МОРА да средите судство и администрација одма со навреди, со колнења итн итн ... А зашто ? Сметате дека немаме капацитет да ги решиме тие проблеми ....

Старееш Берикчо старееш :anco: ништо страшно природен процес :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom