Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ја не ги разбирам и овие од ЕУ, инвестираат во Заев, во договорот со грција, сакаат да спречат руско пробивање тука а ако го направат овој потег со недавање преговори пред референдум отиде цела агенда у амбис. Јасно е дека Макрон цели на помала унија и од сегашнава но кохезивана и под негова команда, за разлика од германската доктрина.
Тоа е затоа што на Унијата од надвор гледаме како на една целина, а во суштина таму секој си брка свој интерес. Оние кој сега одбиваат да дадат зелено светло за почеток на преговорите со Македонија го прават тоа од внатрешно политички причини. Посебно власта во Холандија која се плашши дека секое проширувае на Унијата им дава ветар во грб на десните партии во таа држава.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.451
Поени од реакции
47.283
Како стојат работиве изгледа Макрон ќе го одбрани името :LOL:
нема, не се секирај. Ке смислат некоја формулација доволно климава за да не се приморани на датум во блиско време и доволно охрабрувачка за Заев да може да ни каже овде дека е итно да се смени името на референдум.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.341
нема, не се секирај. Ке смислат некоја формулација доволно климава за да не се приморани на датум во блиско време и доволно охрабрувачка за Заев да може да ни каже овде дека е итно да се смени името на референдум.
Тешко ќе биде со оглед на тоа дека Франција цврсто стои против преговори а изгледа има уште пар земји кои тивко ја подржуваат. Можеби ќе има некое тапшање по рамо и ветување на некој смешен датум за давање на датум за преговори можеби наредна година, ама гаранции за таква работа ќе нема.

Фактичката ситуација ќе биде дека нема придвижување во интеграциите по потпишувањето на договорот и Заев ќе треба да оди на референдум без покана за членство во Нато и без датум за преговори со ЕУ. Ќе треба да блада приказни кои реално тешко ќе поминуваат сега.

А ако кампањата им се води во овој стил...

https://fokus.mk/da-se-bide-pleme-makedontsi-ili-tsivilizirani-severnomakedontsi/

Да се биде племе Македонци или цивилизирани Северномакедонци!

Им прогнозирам величествен успех на референдумот :icon_mrgr:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
За првиот дел сме на иста линија, и јас сум за компромис но не по секоја цена.
Мило ми е :icon_lol:

А што има толку тешко во моите квалификации према твитер објавата на Димитров? И за какви аргументи зборуваш? Прво е смешно да се води аргументирана расправа за олку банална работа. Навлегувате толку длабоко во толкувањата на една толку нерелевантна работа, во обидот да протолкувате која му била намерата на Димитров со доматите и како таа ќе се одрази врз дипломатскиот свет. Чисто се сомневам дека додека Димитров ја пишувал твитер објавата во позадина му се криеле толку длабоки мисли.

Ако целта била симпатии и хумор, да го има по порталите тогаш ете му успеала.

Некој ќе си помисли дека се служам со лош сарказам, но не е до мене. Работава е толку банална за дискусија што навистина звучи како лош сарказам, иако пишувам со крајно сериозни намери, не ме сфаќај погрешно.
Па да напишеш дека е нешто смешно, патетично и очајно според мене треба да има сериозна причина или повод за такво нешто. Ако така лесно делиш квалификации од ракав, тогаш не гледам воопшто целта да се дискутира. Посебно кога станува збор за нешто шо воглавно наиде на позитивен прием во речиси целокупната меѓународна а дел и од домашната јавност.

Целта на Димитров сигурно не била да наштети на нашите интереси со твитот, ама ете тие шо патриотизмот не го вадат од уста плукаат на се со ред поради лични фрустрации пред се, без да земат во предвид дека потегот не нанесе никому никаква штета, напротив. Која и да била целта сега падна во вода со еден непотребен антагонизам кој се наметна преку нозалните секрети на центарот за лажги со опашки.

Лично не видов сарказам никаде освен во твитот, се друго шо следеше беше токму она шо ти го опиша, патетика и очај како резултат на фрустрации и ништо повеќе од тоа. Тука се гледа “патриотизмот“ и се прави јасна дистинкција меѓу лешинари и вистински политичари.

На крајот поставив и неколку според мене суштински прашања, но изгледа доматите се поинтересни за дебатирање.
Ќе го видиме во наредните денови ефектот од домат дипломатијата. За јавноста и медиумите можеби ова е и симпатично, на крајот битно е што ќе речат Макрон и неговата дипломатија. Како што рекле: во дипломатијата нема простор за љубов и симпатии во нејзе има само интерес.
Чуден пристап искрено да наметнеш суштински прашања преку начнување на како самиот велиш банална дискусија, мене повеќе ми личи ова на обид за лична дискредитација и ништо друго. Посебно од Горе/Доле Република Македонија (Скопје) патриотите.

Ова веќе станува трагикомично. Јас паралелно начнав нешто шо може да се смета за суштинска дискусија преку индиферентноста кон одредени збиднувања на Косовоа индиректо поврзани со нас, арно ама очигледно тоа не е интересно како доматите.Кој наметнал суштинска дискусија а кој банална не знам, заклучи сам.
Како и да е, во десет години буквално владеење на претходната власт немаше вакво дипломатско раздвижување, која беше причината не знам, тие си знаат што им беше целта. Името не го даваме сигурно не, тоа барем слушнваме сите, никој не спомна тешко, предавнички или сл. туку само се постави прашање дали ќе пројде.Без да се чепне имиџот и рејтингот. Ама ако тие го понудеа ова тек тогаш ќе имаше јад и очај на сите страни.

Сите сега шо се дел од името не го даваме и македонија на македнците ако дојде пак на ДПМНЕ на власт кој знае какви не бедни изговори ќе даваат за своето лицемерие.

Грците освен на внатрешноплитички план не губат ништо во суштина дури и да не признаат под уставно име, па сепак кај нив се води сериозна суштинска далекусежна дебата за договорот.

А за интересите си потполно во право, е сега шо ние имаме да понудиме треба да се размисли. Пошто она шо некој кај нас го купува со релативно малку пари, во ЕУ го купува исто така само со многу повеќе пари. Двојни игри се, на две различни страни се купува различно влијание а со иста цел.

На крај, ми се допаѓаат постовите што ги пишуваш, не знам дали воопшто ме читаш или и тебе ти си предолги работите кои што ги пишувам. Би те замолил без твитер аналогии, партиски муабети и.т.н. Ништо од ова што го пишувам не се базира врз такви работи, ова се комплетно мои лични ставови и за нив превземам целосна одговорност.
Ако не те читам верувај дека никогаш не би се впуштил во дискусија со тебе, а има многу текстови тука кои ги скокам чисто ради „авторот“ без разлика на содржината. Аналогијата се подразбираше чисто поради фактот шо тоа шо си пишал целосно се поклопи со нозалните секрети на центарот за лажги со опашки, еднставно инерцијата која ја создаде наративот става во контекст сакал или не. А нечие мислење дали е базирано на инертност или сопствен ум не е мое да ценам.[DOUBLEPOST=1530020662][/DOUBLEPOST]
Тешко ќе биде со оглед на тоа дека Франција цврсто стои против преговори а изгледа има уште пар земји кои тивко ја подржуваат. Можеби ќе има некое тапшање по рамо и ветување на некој смешен датум за давање на датум за преговори можеби наредна година, ама гаранции за таква работа ќе нема.

Фактичката ситуација ќе биде дека нема придвижување во интеграциите по потпишувањето на договорот и Заев ќе треба да оди на референдум без покана за членство во Нато и без датум за преговори со ЕУ. Ќе треба да блада приказни кои реално тешко ќе поминуваат сега.

А ако кампањата им се води во овој стил...

https://fokus.mk/da-se-bide-pleme-makedontsi-ili-tsivilizirani-severnomakedontsi/

Да се биде племе Македонци или цивилизирани Северномакедонци!

Им прогнозирам величествен успех на референдумот :icon_mrgr:

Премногу импровизации прават затоа, немаат долгорочна стратегија а поради тоа не може да има синхронизација на ПР со збиднувањата, купи-ден-помини а сето тоа зачинето со лични и теснопартиски интереси. После една декада на братучедите да дозволиш да те стават во ист ќош со нив треба сериозен антиталент. Тие си знаат најдобро, големи се.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Еј многу јака кампања им истекна. Племе Македонци или цивилизирани Северњаци. Фала, ќе си останам дел од племе.

Па нека продужат со ваква идиотска кампања можда и ќе има 500к дегени излезени на референдум.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кога јапонскиот министер ви твитал во овој фазон не би било "ќе ви пратиме патлиџани", туку роботи што праат трансплантација на мозок и срце на површината на Марс.
Со други зборови нашево е "примете не, за да ви го бришеме газот"...тој талент за самопонижување, северномакедонски.

А што се однесува до Макрон, све си мислам дека уште еднаш ќе и покажат на Франција дека е петти вагон во ЕУ и дека се шлепа на стара слава и во ЕУ и во Нато. Еден од најголемите непријатели на државите во кои сум живеел(и СФРЈ и ФИРОМ и РСМ).
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
ИНТЕРВЈУ: РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА

Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

И сега пошто во овие година дена сме направиле дратични реформи, радикални позитивни промени и ред други успеси, сега останува да го зголемиме влогот и да ја злоупотребиме кохезијата кај граѓаните која постои кон членството пред се во ЕУ.

И шо ете ако не помине ова, размислил некој подалеку од личните и теснопартиски интереси некогаш кај нас за било шо...тогаш вистина ќе биде шу праиме сеа.

Пиздарии само :icon_lol:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Која трагедија од државичка и народ сме ... потпишавме се што ни побараа нашите соседи ... го признавме Косово, Тиранската платформа ја прифативме т.е. двојазичноста, договорот со Бугарија, договорот со Грција, Рамковни договори, Пржински договори и се што побараа од нас сите и соседите како и Брисел и Вашингтон се им прифативме и на крај пак некој ќе ни лупа вета ама овојпат не нашите соседи Грција или Бугарија туку малку подалечни "пријатели" како Франција, Германија, Австрија, Холандија и.т.н.
Но откако ќе го пробаат вкусниот домат јабучар на Димитров сепак ќе им омекне срцето !
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Абе племе северноретардирано, не да не" прекрстат, мамето нека ни го титнат. Де Заев и СДСМ биле лоши (уште посмешно Груевски кога беше лошиот), ма на нас ни треба режим каков што трпат христијаните во шеријатските земји, па еден од нас да не остане.
Не' израмнивте со животните, исто како бенгалски тигар, персиско маче итн. станаме македонски вонземјанец (греота е со животните да се споредуваме, они неможат да се побунат како да ги нарекуваме, АМА НИЕ МОЖЕВМЕ). Од нација и колевка на цивилизацијата, станаме северноретардиран народ со евроатлански конс(а)спирации, којшо паднал од небото во 1945 година, Тито сега ни е иделошки татко шо не создадел и ни дадел земја, Заев кум, а вентилаторо единствена гордост.
Срамота е шо протестите ги прикажуват како ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО,
Срамота е да седиме дома во актуелнава ситуација
Срамота е шо ,,протестите" личат како да се за нова геријатрија или грижа за ветерани
Само докажуваме оти сме северноретардирано племе без географски и временски компас.
 
S

silmarillion

Гостин
Како стојат работиве изгледа Макрон ќе го одбрани името :LOL:
Пре би рекол дека ќе ја одбрани ЕУ. Никако не смее да се дозволи распашни команди од типот на Албанија и Македонија да влезат во ЕУ. Никако.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
А што се однесува до Макрон, све си мислам дека уште еднаш ќе и покажат на Франција дека е петти вагон во ЕУ и дека се шлепа на стара слава и во ЕУ и во Нато. Еден од најголемите непријатели на државите во кои сум живеел(и СФРЈ и ФИРОМ и РСМ).
На мојата листа на најгадни народи во Европа, котираат на високото второ место, веднаш зад Грците.
 
E

Epsilon

Гостин
Sledam televizija vo vrska so politikava i se povekje i povekje se prashuvam kolkavo e nivoto na IQ vo Makedonija, povikuvajki na vojna. Mislam deka treba da se vovede nekoj zakon, primer povikuva na vojna, za 10 minuti mu odi doma poliucija i mu vrzuva 2-3 samari ili nekoj den vo zatvor. Ama ova mislam deka e samo vo normalna drzava.


Od druga strana ovie antickive makedonci ne gi sfajcam vo koj delusional son ziveat, i se lupaat vo gradi za minatoto kako toa palele zarele i gasele se do Indija. Svestete se i videte vo kakva drzava ziveete, so korupcija, needinstvo, bez nikakvi sojuznici ( ne sonuvajte na majka Rusija), zatoa sto site fondovi so idat vo Makedonija kako pomosh se od EU i NATO, edno vreme so minatata vlada nemashe pari da se isplatat penziite kako sto znam, a vie sepak placite po Gruevski... nejse, sakav da kazham odvan edna tupanica narod, ce placime sea i lupame vo gradi kako sme bile jaki porano.

Ko ce sogledas situacijata vo koja sme, opkoleni od eu drzavi, i taa drzava so ni stava veto, im go natrtivme gazo, so i nemavme nesto drugo... barem so politikive (mizerni) so gi vodat vo Makedonija.


Nitu sme miren narod, nitu pak zasluzuvame nesto povekje od ova, posle site kriminali, korupcii i mentalitetot nash.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.976
Sledam televizija vo vrska so politikava i se povekje i povekje se prashuvam kolkavo e nivoto na IQ vo Makedonija, povikuvajki na vojna. Mislam deka treba da se vovede nekoj zakon, primer povikuva na vojna, za 10 minuti mu odi doma poliucija i mu vrzuva 2-3 samari ili nekoj den vo zatvor. Ama ova mislam deka e samo vo normalna drzava.


Od druga strana ovie antickive makedonci ne gi sfajcam vo koj delusional son ziveat, i se lupaat vo gradi za minatoto kako toa palele zarele i gasele se do Indija. Svestete se i videte vo kakva drzava ziveete, so korupcija, needinstvo, bez nikakvi sojuznici ( ne sonuvajte na majka Rusija), zatoa sto site fondovi so idat vo Makedonija kako pomosh se od EU i NATO, edno vreme so minatata vlada nemashe pari da se isplatat penziite kako sto znam, a vie sepak placite po Gruevski... nejse, sakav da kazham odvan edna tupanica narod, ce placime sea i lupame vo gradi kako sme bile jaki porano.

Ko ce sogledas situacijata vo koja sme, opkoleni od eu drzavi, i taa drzava so ni stava veto, im go natrtivme gazo, so i nemavme nesto drugo... barem so politikive (mizerni) so gi vodat vo Makedonija.


Nitu sme miren narod, nitu pak zasluzuvame nesto povekje od ova, posle site kriminali, korupcii i mentalitetot nash.
Кога тоа немало пари да се исплатат пензиите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom