Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да беше така сега немаше да ги правиме овие муабети. Мене што ме интересира е кои алтернатви на ЕУ и НАТО ги имаме ако не стапи на сила договорот и ние не влеземе во НАТО и не ги почнеме преговорите со ЕУ? Што после?
Ова прашање се однесува на сите, еве посебно на јамајка и @Almeida кој што опширно ме цитирал во истиот пост и во најголем дел се согласувам со напишаното. Мнозинството овде фрламе со дрва и камења по договорот, оправдано, но никој од нас не дава идеи во кој правец би се движела државата ако се откажеме од членството во овие две организации.
Обично во темава со крв во очи се пишува. Твојот пост имаше смисла, па мојот беше само некое надоврзување, не мислев да контрирам околу детаљи.

Меѓу другото, ова што си го цитирал од овој неартикулиран токмак јамајка е веројатно еден од најсрамните и најмизерни редови што сум ги прочитал овде во темава, а ги имало многу...срамота што општите со таков абдал.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Неможе, исто е ко Грк да ни го брани името.
Башка што е ретардиран.

Името ни го бранат: Срби и македонци со бугарски пасош.
Добар meltdown.
Зошто некој со БГ пасош или србин или влав не би смеел да го брани името?Тоа е демократско право,шо има ти некому нешто да ускратуваш?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Тоа е задача на нашите автохтони државотворни сограѓани и е посоодветно тоа да се направи од внатре, нема потреба тоа да го прават грците,меѓудругото употребата на сонцето од Кутлеш тие ја неутрализираа.
Останува уште да се разграничат националните од државните симболи и да се направи некаков хибрид и да заврши приказната за МКД како нечија матична земја.
Може да ми кажеш која е твојата национална, духовна, интелектуална (каква сакаш) врска со овој симбол?
Мене лично вергина ме потсеќа на бескраен гној на државава, ко скапан, вештачки заб од кој може да фатиш сепса и да испцовисаш, ама не го даваш за некоја глупа причина. Скоро 30 години се мафта со него....кој к***ц?
Ова знаме што го имаме сега е дизајн на Грчев (шо го мразите многу....не сум ни јас некој фан негов), со политичка интервенција искорегирано (одвоени се зраците од дискот....као вергина) - повеќе ми смета што нема потег и како дизајн е лошо, ама па дека вергината ми е на срце истетовирана - може да си го прашаме. Во политички дијалог меѓу нас и ѓупците, да сум јас на преговарачка маса прв би им го дал како голема отстапка и нек си е**т мајката.
Ќе беше ли голем проблем на пример некоја варијанта на лавот да ја поставевме 1992 година и за грб и за знаме? Пред да стане симбол на празноглавите небањати вморони, а не откако е до смрт испосран симбол. Дури и самите вморони пред некоја година предложија некоја хибридна, албино, невидена на планетава сорта црвен лав за грб (кој чудо не пројде, пошо имаа по 100 пратеници у тие мандати).
Тоа егејската сорта ни еба мајката.
Примени со к***т во рака во туѓа држава, даден стан, вработување, ослободени од пеколно тежок воен рок во ЈНА и во најтесното ни го начукаа до коска.
Требаше да им дадеме дрвени стапови и во 92-ра да ги пратиме накај Солун, уште на Евзони да ги испоапсат....племе скапано...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.182
Поени од реакции
35.728
Договор за промена на името се носи во собраниска процедура со траење од два три дена.

Либерално, со јавна расправа како што е редот. Браво, баш како што и доликува на една слободна и демократска држава.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Може да ми кажеш која е твојата национална, духовна, интелектуална (каква сакаш) врска со овој симбол?
Мене лично вергина ме потсеќа на бескраен гној на државава, ко скапан, вештачки заб од кој може да фатиш сепса и да испцовисаш, ама не го даваш за некоја глупа причина. Скоро 30 години се мафта со него....кој к***ц?
Ова знаме што го имаме сега е дизајн на Грчев (шо го мразите многу....не сум ни јас некој фан негов), со политичка интервенција искорегирано (одвоени се зраците од дискот....као вергина) - повеќе ми смета што нема потег и како дизајн е лошо, ама па дека вергината ми е на срце истетовирана - може да си го прашаме. Во политички дијалог меѓу нас и ѓупците, да сум јас на преговарачка маса прв би им го дал како голема отстапка и нек си е**т мајката.
Ќе беше ли голем проблем на пример некоја варијанта на лавот да ја поставевме 1992 година и за грб и за знаме? Пред да стане симбол на празноглавите небањати вморони, а не откако е до смрт испосран симбол. Дури и самите вморони пред некоја година предложија некоја хибридна, албино, невидена на планетава сорта црвен лав за грб (кој чудо не пројде, пошо имаа по 100 пратеници у тие мандати).
Тоа егејската сорта ни еба мајката.
Примени со к***т во рака во туѓа држава, даден стан, вработување, ослободени од пеколно тежок воен рок во ЈНА и во најтесното ни го начукаа до коска.
Требаше да им дадеме дрвени стапови и во 92-ра да ги пратиме накај Солун, уште на Евзони да ги испоапсат....племе скапано...
Извини вака, можеби ќе те погоди, ама коментарот за егејците ти е кретенски. Тоа само покажува колку си мало инфериорно човече. И да не бев потомок на бегалец пак ќе го мислев истото. Жално.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Извини вака, можеби ќе те погоди, ама коментарот за егејците ти е кретенски. Тоа само покажува колку си мало инфериорно човече. И да не бев потомок на бегалец пак ќе го мислев истото. Жално.
Ич не ми е гајле.
Мене ми еба живот, иднина и све уз тоа таа нивна „желба за враќање на огништето“. 6 милиони евреи од втора светска војна не се „вратиле на огништето“, па животот тече понатаму. Од осамостојувањето до денес, нашата политика функционира по нивните ебани хирови. Да си финансираа надворешен моќник, стратешки сојузник кој “ќе им го врати Солун“ имаа право да џавкаат, вака не однесоа у пропаст сите заедно.
И уште нешто...протераните се тие што ја заземале страната на КПГ, а тие што се останати да живеат таму биле на страната на ројалистите. Однесувањето на СФРЈ кон овој проблем е повеќе од идеолошки, отколку национални причини - земи си го тоа предвид пред да ме критикуваш мене. Одлуката е многу одамна донесена меѓу Русија, Британија и Франција, а тоа што и тие и многу „северно-македонци“ живеат со идејата дека “Тито пресекол“ е тотално незнаење и игнорантност.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Обично во темава со крв во очи се пишува. Твојот пост имаше смисла, па мојот беше само некое надоврзување, не мислев да контрирам околу детаљи.

Меѓу другото, ова што си го цитирал од овој неартикулиран токмак јамајка е веројатно еден од најсрамните и најмизерни редови што сум ги прочитал овде во темава, а ги имало многу...срамота што општите со таков абдал.
Повеќе од јасно ми е со какви намери се пишува на темава, да се прашувам јас одамна би ја затворил и не би дозволил политика на формумов. Не знам дали некој е свесен но темава е доста посетувана од пасивни наблудувачи кои што шараат низ мислењава. Јас бев долг период таков пред да бидам испровоциран да се вклучам, а познавам доста луѓе кои што индиректно црпат погрешни ставови од темава. На многумина овде тоа му е јасно, затоа од петни жили бранат одредени позиции кои што во прв ред имаат партиска позадина.

Инаку мојата позиција е да не бидам ничиј апологет, затоа и пишувам толку долги постови во обид да не бидам погрешно разбран, но скоро секогаш ќе се најде некој професионален спинер и ќе го извади напишаното од контекст, па после објаснувај се по цели денови.

Инаку за напишаното од членот кој што го цитирав, мислам дека го изживеавме тој иницијален период од 30 години чекајќи на тие храбри и одлучни лидери. Не верувам дека некој има намера да потроши уште толку од својот живот чекајќи да се појави некој таков. Затоа и прашањето, што после, ако не влезиме во Еу и Нато?
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Мојот дедо не е бил ниту ројалист ниту комунист. Единствен грев бил што е македонец. И како таков бил соочен со избор: да си замине за 24 часа или асимилација. И сега затоа е стока скапана?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Може да ми кажеш која е твојата национална, духовна, интелектуална (каква сакаш) врска со овој симбол?
Мене лично вергина ме потсеќа на бескраен гној на државава, ко скапан, вештачки заб од кој може да фатиш сепса и да испцовисаш, ама не го даваш за некоја глупа причина. Скоро 30 години се мафта со него....кој к***ц?
Ова знаме што го имаме сега е дизајн на Грчев (шо го мразите многу....не сум ни јас некој фан негов), со политичка интервенција искорегирано (одвоени се зраците од дискот....као вергина) - повеќе ми смета што нема потег и како дизајн е лошо, ама па дека вергината ми е на срце истетовирана - може да си го прашаме. Во политички дијалог меѓу нас и ѓупците, да сум јас на преговарачка маса прв би им го дал како голема отстапка и нек си е**т мајката.
Ќе беше ли голем проблем на пример некоја варијанта на лавот да ја поставевме 1992 година и за грб и за знаме? Пред да стане симбол на празноглавите небањати вморони, а не откако е до смрт испосран симбол. Дури и самите вморони пред некоја година предложија некоја хибридна, албино, невидена на планетава сорта црвен лав за грб (кој чудо не пројде, пошо имаа по 100 пратеници у тие мандати).
Тоа егејската сорта ни еба мајката.
Примени со к***т во рака во туѓа држава, даден стан, вработување, ослободени од пеколно тежок воен рок во ЈНА и во најтесното ни го начукаа до коска.
Требаше да им дадеме дрвени стапови и во 92-ра да ги пратиме накај Солун, уште на Евзони да ги испоапсат....племе скапано...

Еве ти одговор, и тоа од професионален историчар, дека не сме од небо ние паднати,


Историјата никој не ја поседува.

Еве ти уште еден пример, во Битола има споменик на Филип Втори во центарот на градот со партерно уредување токму со сонцето од Кутлеш. Сега како ќе се третира овој споменик?

На 5-6км јужно од истиот постои антички локалитет, Хераклеа Линкестис, истоимениот град е основан токму од Филип Втори и најдени се еден куп артефакти вклучитечно и огромна статуа од основачот. Настрана фактот шо во време на преродбата кога се прекопа се одново во локалитетот на големо се продаваа артефакти од тие шо беа дел од процесот, воглавно партиски чеда и тоа го правеа за ефтини пари, веројатно немаа претстава шо прават, ама ете, купувачи беа грците. Јавна тајна.

Прво, дали на полумртов град со руинирана инфраструктура му беше потребен споменик од 500к евра?

Второ, дали било кој може да го негира правото на Битола да постави таков споменик?

На обете прашања одгвоорот ти е не.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Менување на државните симболи не е предвидено со договорот, седи 1.
засега не е тема ама би требало да знајш дека забрането ни е да спомнуваме македонско македонски ова она тоа е финтата со клипот...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто некој со БГ пасош или србин или влав не би смеел да го брани името?Тоа е демократско право,шо има ти некому нешто да ускратуваш?
Тој некој нека си го брани ама смешно изгледа од страна да се пењави зш некој му изиграва кум, кога тој самиот изигравал кум на роднините дома и си ги пишал бугари.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.278
Поени од реакции
6.535
Муабетите што се форсираат периодов од црвенава страна за бруталноста на полицијата ме потсетуваат на една далечна роднина што ја имам, така малку од оние експерти што се а не се излезени од дома од кога се родени. Сител затруена нормално им дроби на моите абе здравствово видете какво е, не знам зошто само се жалите, инвестиции има, ене нов акцеларатор пуштиле во употреба, па нови некои си методи употребувале, не знам што таму, утопија муабети. Пред некоја недела на маж и му се слоши, нешто слезенка, не знам што, го носат со брза помош, го хоспитализираат и после 3-4 дена ја гледаш роднинава - леле здравствово и клиникине какви ни се :sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:

Иста ситуација имаме и тука.

Во Ѓорче на протестите за убиството на Ангел беше како да си се нашол среде воена операција на САД во Авганистан, цела населба беше во чад, пламен и се трчаше по дворови за да се засолнат луѓето од кучињата на генетскана деформација Гоца, само што тогаш за народов тие беа македонски синови, без разлика што повеќе од пола од нив немаат лекарско :) Скроз истата полиција е и тогаш и сега само проблемот кај повеќето е што ова им е прво излегување од дома и судир со истата и имаш реакции како случајот погоре, единствена разлика е само што работодавецот е друг.
Знам како беше и у Ѓорче и пред влада за Талат, а знам како било по утакмици зошто сум бил на сите овие. И на протестов отидов баш ради тоа што навивачка група го организираше. И ова го имам пишано и предходно, дека полицијата вака мава само и само кога не се умешани партии, пошто се исти курац и си се штитат. И не викам ја полицијата да не интервенира, туку дека овие 30 уфилмани деца им беа пред нос, немаа никаква поддршка од останатите и наместо да итервенираат тука кај што овие правеа проблеми, они фрлаа солзавци и шок бомби 150 метра позади нив. Можда си прочитла и ти и @Peja989, а и низ страниве назад можеш да ги најдеш постовите каде имам пишано дека за луѓето што идат по утакмици и шо беа на протестиве што ги наброја ова не е ништо необично. Дека и у време на паторот ова се случуваше. Па паторот ги распадна сите поасални навивачки групи. Има само една мала разлика, тогаш тие лупаа ко душмани кај што беа инцидентите, сега овие итервенираа далеку од тие 30 дечишта. Значи овие 30 се движеа по улицата накај триумфална кога се повлекуваа, а џандарите интервенираа на сосема друга страна. И пак ќе кажам, се ќе направат само да ги упропастат протестиве и СДС и ВМРО. Го пишав тоа и предходно, дека сега апла се приметува дека се на иста страна за договоров. Мицко демек се буни, а со живот сум убеден дека ќе иде на референдум.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мојот дедо не е бил ниту ројалист ниту комунист. Единствен грев бил што е македонец. И како таков бил соочен со избор: да си замине за 24 часа или асимилација. И сега затоа е стока скапана?
Јас ги критикувам политичките лидери (знаеш кои се) кои уште го прикажуваат тој сон за обединување како реален. Јас имам предци кои се истерани од територија на денешна Албанија - Македонци. Многу добро ми е познато како е, ама тешко дека би гласал за некој мајмун што како иднина ќе ми ветува дека ќе ја врати таа територија. Егејците масовно гласаа за таа политичка опција што ги сееше тие тралалајки. Никаде не реков дека не се напатени и дека не е извршена неправда и геноцид.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom