Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Ништо, или нека палат и цел Балкан у курац да оди. Ние избор немаме, освен ако овој договор за некого претставува избор.
Како немаме избор?

Па овај избор е последица уште од референдумот во 1991 година.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Не се замарам јас, туку нема чисти народи така да е глупо да се сметаш за чист Словен или Антички. Мене ми е глупо тоа што го прави сегашната власт не дозволува плурититет на идентитети. Не дека ако некој се смета за Словен или Антички или што ти ја знам, Пајонски дека е различен. За мене сите се исти и глупо е да се караш и да девалвираш нешто што е нелогично да се девалвира и забранува, инаку не би бил различен од комшиските националисти.
И да немаат вардарските македонци ништо со античките македонци, туку со пајоните, пак се македонци, бидејќи пајоните земале македонско државјанство кога Филип ги анектирал...
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Јас сметам со оглед дека е СИРИЗА на власт ова е релативно добар договор и е релативно добра шанса да се влезе во ЕУНАТО, ако се сака. Иделано не би требало воопшто да има договор туку МК веќе да е во ЕУНАТО ама реалноста е различна. Ако ова не се фати може ќе мора ЕУНАТО да е одложен за уште некоја година ако не и деценија, а веќе е одложен доста. Иако мислам дека дебатата треба да се фокусира дали воопшто ЕУНАТО или само НАТО ама за жал тоа не се случува во МК за што е крива и Меѓународната заедница и Албанците и Македонците па и други.
Договорот може да се одложи и сега а особено ако тепа Неа Демократија или Злата Зора па и ПАСОК а тоа е можно а, од наша страна да тепа ВМРО, Заев-Ципрас се најдобра можност за влез во ЕУНАТО и ако не се искористи ќе се одложи можно и на подолго време.
Што е добро во договорот?? Стрикно за договорот ме интересира, а не патот до ЕУ и НАТО.

И промена наа власта во Грција може да значи и потенцијално раскинување на договорот, а ние веќе сме менале Устав...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.201
Поени од реакции
16.622
Како немаме избор?

Па овај избор е последица уште од референдумот во 1991 година.
За мене лично ваков договор со Грција не е избор. Практично се наоѓаме во многу тешка ситуација, најтешка од 91. година. Може и нешто добро да произлезе од се ова, ма да сум песимист.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
И да немаат вардарските македонци ништо со античките македонци, туку со пајоните, пак се македонци, бидејќи пајоните земале македонско државјанство кога Филип ги анектирал...
Не бе земја ги проголатал и дошле словени на чиста ливада туриле шатори и спиеле едно 1300 години и решиле во 1944 да прават некоја држава кој станале демократска со доаѓањето на некој од Муртино. Чича мича завршила историска прича![DOUBLEPOST=1529083944][/DOUBLEPOST]
Што е добро во договорот?? Стрикно за договорот ме интересира, а не патот до ЕУ и НАТО.

И промена наа власта во Грција може да значи и потенцијално раскинување на договорот, а ние веќе сме менале Устав...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Па да не го цитирам Заев, пишуе Македонски Јазик, Македонско Државјанство (граѓанин на РСМ) па и РСМ е барем со М и е кратко...не дека е добро ама може и полошо.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Не бе земја ги проголатал и дошле словени на чиста ливада туриле шатори и спиеле едно 1300 години и решиле во 1944 да прават некоја држава кој станале демократска со доаѓањето на некој од Муртино. Чича мича завршила историска прича![DOUBLEPOST=1529083944][/DOUBLEPOST]
Па да не го цитирам Заев, пишуе Македонски Јазик, Македонско Државјанство (граѓанин на РСМ) па и РСМ е барем со М и е кратко...не дека е добро ама може и полошо.
Си го прочитал воопшто??? Како само пресот на Заев да си го гледал изгледа...

Точно пишува така и вика терминот Македонија и македонци се објаснати во член 7, а таму вика дека овие два термини се однесуваат на различен историски контекст и културно наследство, при тоа:
1) Кога се однесува за Грција не ја означуваат само областа и народот од северниот дел на Грција туку и нивните особини, хеленска цивилизација, историја, култура и наследство на тој регион од антиката до денешен ден.
2)Кога се однесуба за Македонија, овие термини ги означуваат нејзината територија,јазик, народ и нивни особини, со нивната историја,култура и наследство кои се РАЗЛИКУВААТ од оние во став 1).

И сега како договорот е добар и како е идентитетот зајакнат?? Какви македонци сме воопшто со договоров? Со каква историја, потекло, културно наследство???

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
T

Terroir

Гостин
А што е муабетов што се врти по нет, "North of Macedonia"? Нели беше "of North Macedonia". Бар ја така прочитав.
Некој пушти дезинформација на фејсбук и проста маса одма се попали дека стварно било името со of после north наместо обратно
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како што тргна работава, тешко ќе успеат во намерите. Кај нас Иванов уште првиот ден ја закочи работата, според реакциите на интернет не гледам како ненаместен референдум би им успеал...опозицијата само декларативно нешто мрмори, на крај верувам ќе си легнат на брашното, да се спасат од апсаана колку што можат пошто секој има 5 судски предмети.

За разлика од нас, Грците не се толку мирни. Одма се гласа доверба на Влада, овие од Златна Зора повикуваат на државен удар од армијата, фалат уште поповите нивни да се кренат и да поведат стадото и да палат контејнери како по обичај. Долг е патот, има многу препреки и шанси да се спречи ова.
Кај нас опозицијата и владата работат заедно против македонскиот народ. Зајко и Мицко се гз и гаќи. Затоа и не го бојкотираат референдумот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
За мене лично ваков договор со Грција не е избор. Практично се наоѓаме во многу тешка ситуација, најтешка од 91. година. Може и нешто добро да произлезе од се ова, ма да сум песимист.
Не бе, баш напротив, ќе биде подобро.

Ние со референдумот за независност од 1991 сме пишман аџии за правење на држава. Сега кога и името ќе се смени, можеби ќе почни да му значи нешто земјава, на еден куп луѓе кои ја третираат државава како WC.

Затоа што кога ќе изгубиш некој или нешто сваќаш колку ти значел / о, па можеби ќе почнат да сваќаат и овие сендвичиве кои ја силуваат државата од позиција на нивното патетично работно место во администрација, колкава штета и прават.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ши.птарите се потрошен материјал.Не ги ебат сега.Да беа фактор ке им ја протнеа двојазичноста можеби.Така е Македонецу прав?:pos:
Двојазичност веќе има. Грујо им ја даде. И фактор се, да.[DOUBLEPOST=1529084837][/DOUBLEPOST]
Никогаш нема да можат да добијат право ни да се нарекуваат албанци, а не па да ги поделат. Грција не е Македонија, дпломатијата на грците е далеку напред пред било кој на Балкан. Освен тоа Грција можда е и најмоќна воено на тука (Турција не ја рачунам), и веќе долго време се во НАТО и ЕУ.
За некоја година ќе им отиде Чемерија. Колку и да се јаки, не можат со еу и нато.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Двојазичност веќе има. Грујо им ја даде. И фактор се, да.[DOUBLEPOST=1529084837][/DOUBLEPOST]

За некоја година ќе им отиде Чемерија. Колку и да се јаки, не можат со еу и нато.
Така е прав вистински Македонецу :pos:. Вмро даде за зајко сега да го величите.Јебала вас правда куртонска.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Си го прочитал воопшто??? Како само пресот на Заев да си го гледал изгледа...

Точно пишува така и вика терминот Македонија и македонци се објаснати во член 7, а таму вика дека овие два термини се однесуваат на различен историски контекст и културно наследство, при тоа:
1) Кога се однесува за Грција не ја означуваат само областа и народот од северниот дел на Грција туку и нивните особини, хеленска цивилизација, историја, култура и наследство на тој регион од антиката до денешен ден.
2)Кога се однесуба за Македонија, овие термини ги означуваат нејзината територија,јазик, народ и нивни особини, со нивната историја,култура и наследство кои се РАЗЛИКУВААТ од оние во став 1).

И сега како договорот е добар и како е идентитетот зајакнат?? Какви македонци сме воопшто со договоров? Со каква историја, потекло, културно наследство???

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Да го прочитав цел и ова се точки кој не ми се допаѓаат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
А што е со Пајонците, Македонците, Готите, Илирите, Тракците, Бугарите, Римјаните, Византиците, Турците, Викинзите итн од Македонија? Смешно е Македонците да се само чисти Словени.
Не постои чиста нација. Зборов ми беше не треба да се срамиме со словенските корени. Другото што го наброја апсолутно е наследство.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
Не постои чиста нација. Зборов ми беше не треба да се срамиме со словенските корени. Другото што го наброја апсолутно е наследство.
Кој ги негира или се срами од Словенски корени на МК. Може да е обратно за несловенските сум сретнал луѓе што ги негираат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ич не ми е јасно која е таа потреба во моментов да му пцуеме живо и диво на Албанците, барем тие не ни се криви за името.

Уште не е потпишан договорот, а ние се искравме со Албанците.

Ами како ќе биде ако не помини референдумот на есен, кога ќе треба да бираме нови перспективи во замена за ЕУ и НАТО :)
Ш.иптарите се криви за се.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom