Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Вчера баш со @Клипче дискутиравме, ми кажува за некој лик што го има на фб, веќе 2-3 години со бугарски пасош го колне зз за промена на името а тој за да го извади пасошот се откажал од се' македонско.
Да беше еден таков :ROFLMAO:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.341
Сложено име за надворешна употреба ми е ок, размена на споменици такви курци и други ПР срања ми се ок. Кога се работи за парче бронза или преименување на аеродром или автопат не гледам дека ќе ни падне круната ако ги смениме.

Ама менување на устав под притисок на друга земја и ултиматум за менување име дома помеѓу нас самите мене ми е едно големо НЕ.

Не ради некој глуп национализам чисто ради принцип на трошка човечко достоинство. Како бе име во сопствената држава да си го сменам оти на гркот не му се свиѓало дома како си се викам. Нека не прегазат бар со војска па нека ни октроираат нов Устав.

Мојот одговор на референдумот е бојкот.

За успешен референдум им треба 51% излезност или 900 илјади гласови.

Бројката мене ми изгледа недостижна освен ако Мицковски не направи глупост.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Да видевме:
- Економски boost, раст од (барем) 4-5%.
- Некаква посветеност кон економијата со носење добри закони за соодветно даночење.
- Отстрануење на пацови од администрација.
- Борба против корупција.
- Некакви решенија во здравство.
Па може и ќе ме излажеа, ќе си речев „овие решиле да ја притегнат и ќе ја средат работава“.

Наместо тоа - суви говна...рашковски, анѓушев, учк........и ерга омнес.
Сеа уште чичко нато и еу да дојдат овде и да праат држава...

Така си е, нема муабет. Вчера баш со @Клипче дискутиравме, ми кажува за некој лик што го има на фб, веќе 2-3 години со бугарски пасош го колне зз за промена на името а тој за да го извади пасошот се откажал од се' македонско.



Данска е државата кон која се стремиме, не Норвешка. Не си го слушал ти Тевдо очигледно, голем минус браД.

НАТО носи безбедност пред се' а за трошоци, после тоа носи и инвестиции. Не знам за какви трошоци мислиш искрено.
@lans види му ги постовите во темана за бугарски пасоши: „дечки, оваа песничка за трето одделение треба да ја учам за во амбасада, утре ми е терминот?“, а тука у темава колне од заев до паторот и главен патриот е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.797
Ама битно екстерното го укинаа па нашите деца нема да полагаат.
of majko mila, kakva vrska ima eksternoto so ova?
Iam razlicen stav od tebe za toa kako treba da se dvizi drzavata, slobodno imas glasanje ili protest vecer i iskazi go svoeto mislenje. Da dodadam, smetam deka dogovorot e los. Ama odlucete se dali ste za dogovor voopsto, i ako ne kako majku mu stara ovie partii sobiraat tolku glasovi site ovie godini. Politicko nepismen narod.
 
V

viktora

Гостин
Сите одат напред, една Северна Кореја полека почна да се ослободува од стегите на режимот, само оваа парче земја тоне назад и назад. Јбг можда индијанциве, а и некои наши фиромјани нема да го сменат понашањето, ама барем еу законите ке донесат нешто. Плус тоа значи поголема стоковна размена со земјите членки, заебите тие муабети дека е сатанистичка. Тоа го измислуваат русофилите кои путин не ги е.е ни 1%. Да и со влез во НАТО НИ ГОСПОД НЕ МОЖЕ ДА НИ ОДЗЕМЕ ДЕЛ ОД ТЕРИТОРИЈАТА, а не пак некои индијанци од запад, југ, север или исток
Кој гарантира дека НАТО ќе постои во наредните 10 или 20 години.НАТО или ЕУ еден ден ќе ги снема но договорот со Грција ќе остане засекогаш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
НАТО носи безбедност пред се' а за трошоци, после тоа носи и инвестиции. Не знам за какви трошоци мислиш искрено.
NATO countries have pledged to spend 2 percent of their gross domestic product on defense. Only five, including the United States, currently meet that goal, and Trump during his presidential campaign called for member nations to increase defense spending to support the organization.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Nikoj od nas ne ocekuva da vlezeme odma. Megjutoa sakam da se dvizime vo taa nasoka i ako niso drugo nasite deca da gi fatat tie pridobivki. Da ne mora da se selam kako tebe ili da vadam bugarski pasos kako mnogu drugi.
Imas dobri nameri ama tie ne se postignuvaat so promena na ime. Uslovite za vlez vo EU gi znaeme i kako drzava treba da gi dostigneme dali so EU ili bez. Toa po sebe gi zgolemuva sansite za vlez vo EU i voedni gi podobruva uslovite vo Makedonija. So promenata na imeto dobivame apsolutno nisto. A ako sakas najdobroto za tvoite deca togas najvazno e obrazovanieto. Ni ime ni EU nema uloga vo toa tuku Makedonija kako drzava.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Така си е, нема муабет. Вчера баш со @Клипче дискутиравме, ми кажува за некој лик што го има на фб, веќе 2-3 години со бугарски пасош го колне зз за промена на името а тој за да го извади пасошот се откажал од се' македонско.



Данска е државата кон која се стремиме, не Норвешка. Не си го слушал ти Тевдо очигледно, голем минус браД.

НАТО носи безбедност пред се' а за трошоци, после тоа носи и инвестиции. Не знам за какви трошоци мислиш искрено.
Од кого безбедност? Опколени сме со нато држави. Нато ќе не нападне? Нато не штити од внатрешни судири. Буџетот за одбрана треба да се зголеми 5-6 пати, знаеш и сам кој ќе го плати тоа. Носел инвестиции нато, какви црни инвестиции носи воен сојуз. Во страшна заблуда живее голем дел од населението, испран им е мозокот од ебените телевизии.(Не алудирам на тебе)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Голема благодарност до Декстер „Хусеин“ 26 што ни ја пренесе загриженоста на тимот на трендоленд за настаните во врска со договорот за името!
Штета што немаше трендоленд време да истренира некој нов мајмун ко бетмен за да го прати у зандана за протестот што никогаш нема да се деси.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Од кого безбедност? Опколени сме со нато држави. Нато ќе не нападне? Нато не штити од внатрешни судири. Буџетот за одбрана треба да се зголеми 5-6 пати, знаеш и сам кој ќе го плати тоа. Носел инвестиции нато, какви црни инвестиции носи воен сојуз. Во страшна заблуда живее голем дел од населението, испран им е мозокот од ебените телевизии.(Не алудирам на тебе)
Па поврзани се безбедноста со инвестициите, не знам како не сфаќаш. Јас би инвестирал во Карпош 3 во дуќан ама не во Сарај, пошто во Сарај не се осеќам безбеден. Така и Елон Маск (пример) би напраил фабрика во земја членка на НАТО а не во Јужна Осетија.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.416
Поени од реакции
29.662
Еве ви линк па читајте што сме добиле...к*р најголем. Најголемо велепредавство во македонската историја.
Грција никогаш нема да не признае како држава како македонци а лицето ЗЗ нека не го лаже овој народ.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.797
Imas dobri nameri ama tie ne se postignuvaat so promena na ime. Uslovite za vlez vo EU gi znaeme i kako drzava treba da gi dostigneme dali so EU ili bez. Toa po sebe gi zgolemuva sansite za vlez vo EU i voedni gi podobruva uslovite vo Makedonija. So promenata na imeto dobivame apsolutno nisto. A ako sakas najdobroto za tvoite deca togas najvazno e obrazovanieto. Ni ime ni EU nema uloga vo toa tuku Makedonija kako drzava.
Sepak da bideme realni, grcija za ovie 30 godini znacajno ni go oteznuva zivotot. Duri i vo idealna situacija so site uslovi nikad nema da vlezeme vo eu/nato. Ama bez eu i nato ednostavno ne veruvam deka kje postigneme ni priblizno do toa. Ete za 30 godini ocigledno e deka tapkame vo mesto. Ako niso drugo bar politicki kje zajakneme i nema teroristi vostanie da ni krevaat na sekoj 10 godini.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Па поврзани се безбедноста со инвестициите, не знам како не сфаќаш. Јас би инвестирал во Карпош 3 во дуќан ама не во Сарај, пошто во Сарај не се осеќам безбеден. Така и Елон Маск (пример) би напраил фабрика во земја членка на НАТО а не во Јужна Осетија.
Пак ќе напишам, нато не се меша во внатрешни судири, ни граѓанска војна да има. Помирна земја нема од Македонија на Балканов, последна причина за неинвестирање тука би била безбедноста.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пак ќе напишам, нато не се меша во внатрешни судири, ни граѓанска војна да има. Помирна земја нема од Македонија на Балканов, последна причина за неинвестирање тука би била безбедноста.
А кој спомна внатрешни судири? Зборам за безбедност која може да биде загрозена од надворешни сили.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
А кој спомна внатрешни судири? Зборам за безбедност која може да биде загрозена од надворешни сили.
Не разбирам брат, кои надворешни сили?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom