Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ај доста е на форумов, се гледа колку е сатот кога дискусиите се водат со @Almeida :pos:
Let3 го снема од резил.
И твојата форумска иднина ќе биде слична....ама што ми значи мене тоа како човек - ништо, апсолутно.

Времето тече. Еуфоријата и аналните оргазми во врска со "решениево" ќе спласнат....после шо ќе праиме?

Партиска неспособна администрација, корумпирани џандаришта, партиско судство, распаднато здравство, олигарси, пропаганда, ши птарски кантони, џамии, распаднато школство...знаеш еу што решава од ова? К***ц - ништо, нула. Пак сам ќе решаваш, а 30 години не си бил способен да го решиш.
Ќе решиш К***Ц.
Сега у наредните 5 години ќе биде „Мораме да работиме на имплементација на договорот, економијата ќе причека“.

Нашето членство во ЕУ е како стар циган у бело одело и бели кондури (ги имаше у Скопје порано)...вода у очи нема, смрди, фацата му збори каков копук е, ама пун гордост е со белото одело...личи на Тито демек. Кога сме кај Тито, веројатно ќе остане како единствен македонски лидер во права смисла на зборот: народов градеше, заработуваше, беше самоопределен и признаен. После него продефилира плејада мајмуни што ви ги симнаа гаќите и ви го продадоа ова како "голем триумф".

Ерга омнес еееј...друга држава да те присили да менуваш устав....идете рокнете се.
Ова е влез во блоковите низ мала врата, ама пошо сте мали луѓе не можете да сконтате што тоа воопшто значи.
 
V

viktora

Гостин
Цирпас во говорот кажа дека државата ќе се вика "Severna Makedonija". Читам по интернетов и Грците пишуваат дека "Severna Makedonija" ќе биде ерга омнес односно без преводи на сите јазици. Нашите друго велат. Кој лаже сега?
Тоа важи само за Грција.Они ќе ни се обраќаат со Republic of North Makedonija.Според грчките медиуми грците ќе го задржат правото како сакаат да не нарекуваат.За нив ќе останеме и понатаму скопјани и фиромјани.Тоа е таа голема победа на Заев.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Според договоров, споменициве ко александар, филип, или ќе треба да се однесат во солун, или да се ставел натпис до нив дека се симбол на грчката култура. :tvg:
Пример, на споменикот на плоштадот во Скопје ќе има натпис дека тој реферира на хеленистичкиот период и ќе биде означен како симбол на пријателството меѓу Македонија и Грција.
Ова му доаѓа ко сеа грците у атина да стават споменик од гоцета делчева или даме груев, онака рандом. :popce:
ова е најмалиот проблем...Јас ПРВ предложив поодамна да не се дислоцираат спомениците, туку да се стават соодветни натписи на Еленски јазик бидејки така и тогаш било... Реално , на споменикот на Филип треба да се напише на старогрчки крал на Македонија и Пајонија, а на споменикот на коњот со јавач само Александар Мегалос, крал на Македонија, Елада, Персија ....
во Битола на споменикот на Филип може да стои и дека е основател на градот...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Let3 го снема од резил.
И твојата форумска иднина ќе биде слична....ама што ми значи мене тоа како човек - ништо, апсолутно.

Времето тече. Еуфоријата и аналните оргазми во врска со "решениево" ќе спласнат....после шо ќе праиме?

Партиска неспособна администрација, корумпирани џандаришта, партиско судство, распаднато здравство, олигарси, пропаганда, ши птарски кантони, џамии, распаднато школство...знаеш еу што решава од ова? К***ц - ништо, нула. Пак сам ќе решаваш, а 30 години не си бил способен да го решиш.
Ќе решиш К***Ц.
Сега у наредните 5 години ќе биде „Мораме да работиме на имплементација на договорот, економијата ќе причека“.

Нашето членство во ЕУ е како стар циган у бело одело и бели кондури (ги имаше у Скопје порано)...вода у очи нема, смрди, фацата му збори каков копук е, ама пун гордост е со белото одело...личи на Тито демек. Кога сме кај Тито, веројатно ќе остане како единствен македонски лидер во права смисла на зборот: народов градеше, заработуваше, беше самоопределен и признаен. После него продефилира плејада мајмуни што ви ги симнаа гаќите и ви го продадоа ова како "голем триумф".

Ерга омнес еееј...друга држава да те присили да менуваш устав....идете рокнете се.
Ова е влез во блоковите низ мала врата, ама пошо сте мали луѓе не можете да сконтате што тоа воопшто значи.
Ама Саше Политико вика ок е. Јас денес се развудив трансакцискава полна ми е одам да трошам сеа. Неблагодарни едни!
 
S

silmarillion

Гостин
Тријат раце конобари собарки таксисти со Phd. Ќе се бега на запад.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Тријат раце конобари собарки таксисти со Phd. Ќе се бега на запад.
Не сум конобар, ниту таксист, ама не е лоша идејата.
Боље мечка да те изеде у норвешко село, него љочкар да те собере на твое зелено.

Ама Саше Политико вика ок е. Јас денес се развудив трансакцискава полна ми е одам да трошам сеа. Неблагодарни едни!
Тоа излезе најглупо опортунистичко ѓубре што го создала природата.
 
S

silmarillion

Гостин
Не сум конобар, ниту таксист, ама не е лоша идејата.
Боље мечка да те изеде у норвешко село, него љочкар да те собере на твое зелено.
А што, до сега беше лоша идеја? :)) И као не беше практикувана од происходите? Љочкар те собирал и ќе те собира на твое зелено, тоа си е од дома така. И кога прв пат ќе те згази ќе искочиш да се буниш на улица и некој како Јамајка и Волк ќе те викаат платеник. Втор пат ќе те изгази ќе си речеш што му ебем матер ќе си барам чаре. После ќе ги згази овие двајцава, ќе бараат они поддршка за на улица ама кууууур.

И така.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Според договоров, споменициве ко александар, филип, или ќе треба да се однесат во солун, или да се ставел натпис до нив дека се симбол на грчката култура. :tvg:
Пример, на споменикот на плоштадот во Скопје ќе има натпис дека тој реферира на хеленистичкиот период и ќе биде означен како симбол на пријателството меѓу Македонија и Грција.
Ова му доаѓа ко сеа грците у атина да стават споменик од гоцета делчева или даме груев, онака рандом. :popce:
Ама ова озбилно во договорот е??? Кога го видов постирано на ФБ мислев заебанција е. Зарем има таков дел од договорот наменет за спомениците?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
А што, до сега беше лоша идеја? :)) И као не беше практикувана од происходите? Љочкар те собирал и ќе те собира на твое зелено, тоа си е од дома така. И кога прв пат ќе те згази ќе искочиш да се буниш на улица и некој како Јамајка и Волк ќе те викаат платеник. Втор пат ќе те изгази ќе си речеш што му ебем матер ќе си барам чаре. После ќе ги згази овие двајцава, ќе бараат они поддршка за на улица ама кууууур.

И така.
А не.
До сега беше таа опција можна со пасош од источниот сосед, држава у распад, а ти си прочитал сигурно какво мислење имам за нив и никогаш не би си го испрљал името на моите предци, како еден дркаџија ланс што беше загрижен граѓанин, а во темана за пасоши си го остаи животот - не сум демагог, од мене тоа не го гледаш.
Тоа како ќе завршиш има голема симболика, која може нема директна конотација, ама многу кажува за тоа како си го провел животот. Се знае кој загинал на воено поле, а кој у постела.
Јамајка и Волк, реков, ако ЕУ дава ваучери за трансплантација на мозок, тогаш дај побрзо да влеземе за да им се помогне на нашите сограѓани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.874
Со овие постови дефинитивно влегуваш во видокругот на Мицковски. Кај и да е ќе те примети, ако не те приметил досега :)
Jadnicok, uste toa ti ostana , da me smestis vo nekoj stab posto neli ti progresiven, napreden. Ti i na tebe slicnite bukvalno ve nateraja da si gi izedete site lajna sto gi serevte tuka poslednite godini, vi se iznaebaja trista majki, ispadnavte najgolemi idioti, trkala, kurtoni i sto li uste ne ama pretpostavuvam ne e toa nisto vo sporedba na toa koga na nekoj ke mu reces idi vo stab ili taka nesto. Odma dobivas na velicina. E toa e nasata elita, intelektuala, progresivna mladina.
Vo vrska so Mickovski ic da ne me zaprimetuva, jas stavot okolu imeto referendumot go kazav pred dve godini, vo vremeto koga uste vie svrsuvavte na sarenata revolucija i nejzinite pridobivki i se puvavte kako toa rezim so kurtoni so boja ste simnale. Ako ima takov ke glasam za promena na imeto kakvo i da e toa posto toa bese i seuste e zelbata na mnozinstvoto na gragjani so pravo na glas a jas ja pocituvam nivnata zelba. Niti pak ke poddrzam ili bi izlegol na nekakvi bilo kakvi protesti so koi se saka da se ponisti taa nivna izborna zelba.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
Ама ова озбилно во договорот е??? Кога го видов постирано на ФБ мислев заебанција е. Зарем има таков дел од договорот наменет за спомениците?
Најверојатно, така известува sdk.mk, а се повикува на извори од Грција.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ама ова озбилно во договорот е??? Кога го видов постирано на ФБ мислев заебанција е. Зарем има таков дел од договорот наменет за спомениците?
Мислам дека тоа е единствен дел од договорот кој е коректен. Као што трамп глупердата викаше дека ќе ги тера Мексиканците да си го платат ѕидот, така треба фамилијата да ја натераме со камата да ги плати тие купови говна кои не донесоа на ова дереџе.
Да му се наебам и на Аминта трети и на све негово до 50-то колено и сите крвно-неповрзани фиромски копуци што ги вратија у игра после 2 миленуми за да ни го сјебат животот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom