Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Единствен патриотизам е економскиот развој. Се друго е лажење на мали деца (гласачи) дури му се крадат парите од данокот што го плаќаат.

Инаку ако треба да бирам меѓу менување на име на државата кое во суштина ќе биде повторно Македонија и менување на идентите т.е. земање на бугарски пасош, за мене нема дилема.
Здраво на сите,подолго го следам форумов,овој пост ме натера да направам профил на форумот кој за главна цел искрено ми беше да ги испцујам и да им посакам се најлошо на сите со вакви мислења како и на тие што ги лајкуваат,но тоа нема да има никаков ефект освен што ќе сум баниран.Затоа,иаку тешко ќе се обидам да се објаснувам со нив.Прво те молам објасни ми ти и таквите како тебе кои ја шират пропагандата во насока дека избираме помеѓу побогат и поубав живот и името,кога во реалноста све ќе прифатиме а замисли нема да си побогат, како ќе станиме побогати и со поголем економски развој ако капитулираме пред Грција кога далеку сме од ЕУ ,од која очекуваме дека ќе ни ги решит сите проблеми, во истата таа ЕУ не влегвиме не заради Грција туку заради неисполнати услови,услови кои станаа далеку потешки после влегувањето на Романија и Бугарија,а кога ќе ги исполниме условите во некоја далечна иднина можеби Грција нема да може да не блокира за ЕУ,гледам никој не пишал за тоа во иднина одлуките нема да се носат со консензус,Хан ова го објави утрово по средата со некој министер од Луксенбург.Ќе промениме името заради Нато што ќе причина да не учат како најголема глупост низ светот.Ајде анализа што ни носи Нато.Безбедност,но ако сме нападнати од друга земја што е невозможно да се случит бидејќи ерата на конвенционалните војни е одамна завршена,посебно кога тоа не се случи пред 27 години кога Грција и Србија требаше да не поделат,територијата ќе ја зачуваме и без Нато,доволно е што сме членка на ООН,Нато од друга страна не те штитит од внатрешни проблеми,па хипотетички ако албанците прогласат Илирида во Тетово Нато нема да направит ништо,но би направиле доколку не нападнит Србија или некоја друга земја со војска што е смешно, Нато не те штитит од терористички напади како Смилковско,Куманово.Единсвена добивка објективно од Нато е следново поголеми плати за сите што работот во војска без оглед дали е генерал или чистачка,можност за унапредување и подобро школување на воените кадри,реновирање на сите воени објекти,и можеби повеќе инвестиции кои нема да бидат преголеми и само поради ова да им се понижиме на Грција според мене е идиотски
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
891
Поени од реакции
1.419
Ја повреди мајката што те родила и таткото што те направил, плукна на сите улици на кои си го минал детсвото , плукна на секое дрво на кое си се качувал.
Ја навреди првата учителка , наставничка и професорка.
Ја прегази земјата што ти дала дом име и јазик што го зборуваш.
Да кажеш негде у светот е јас од таму припаѓам , тоа го изгуби Зоране
Ние не изгубивме ништо , тоа ке се покаже, ти и тие со тебе изгубивте најмногу , честа да кажеш ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ.
Го изгуби тоа засекогаш , од тоа не боли ништо повеќе
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Здраво на сите,подолго го следам форумов,овој пост ме натера да направам профил на форумот кој за главна цел искрено ми беше да ги испцујам и да им посакам се најлошо на сите со вакви мислења како и на тие што ги лајкуваат,но тоа нема да има никаков ефект освен што ќе сум баниран.Затоа,иаку тешко ќе се обидам да се објаснувам со нив.Прво те молам објасни ми ти и таквите како тебе кои ја шират пропагандата во насока дека избираме помеѓу побогат и поубав живот и името,кога во реалноста све ќе прифатиме а замисли нема да си побогат, како ќе станиме побогати и со поголем економски развој ако капитулираме пред Грција кога далеку сме од ЕУ ,од која очекуваме дека ќе ни ги решит сите проблеми, во истата таа ЕУ не влегвиме не заради Грција туку заради неисполнати услови,услови кои станаа далеку потешки после влегувањето на Романија и Бугарија,а кога ќе ги исполниме условите во некоја далечна иднина можеби Грција нема да може да не блокира за ЕУ,гледам никој не пишал за тоа во иднина одлуките нема да се носат со консензус,Хан ова го објави утрово по средата со некој министер од Луксенбург.Ќе промениме името заради Нато што ќе причина да не учат како најголема глупост низ светот.Ајде анализа што ни носи Нато.Безбедност,но ако сме нападнати од друга земја што е невозможно да се случит бидејќи ерата на конвенционалните војни е одамна завршена,посебно кога тоа не се случи пред 27 години кога Грција и Србија требаше да не поделат,територијата ќе ја зачуваме и без Нато,доволно е што сме членка на ООН,Нато од друга страна не те штитит од внатрешни проблеми,па хипотетички ако албанците прогласат Илирида во Тетово Нато нема да направит ништо,но би направиле доколку не нападнит Србија или некоја друга земја со војска што е смешно, Нато не те штитит од терористички напади како Смилковско,Куманово.Единсвена добивка објективно од Нато е следново поголеми плати за сите што работот во војска без оглед дали е генерал или чистачка,можност за унапредување и подобро школување на воените кадри,реновирање на сите воени објекти,и можеби повеќе инвестиции кои нема да бидат преголеми и само поради ова да им се понижиме на Грција според мене е идиотски
Секоја чест патриотизам пар екселанс, дури се регистрираше на форум за да ме испцујаш.

Следно што е, ќе заминеш во Турција на одмор за да видат клетите грци ?

Патетики...
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Патетики,затоа што не прифаќам дебилен договор со Грците и те молам објасни ми како ќе станиме побогати со договоров?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Патетики,затоа што не прифаќам дебилен договор со Грците и те молам објасни ми како ќе станиме побогати со договоров?
Си кажувам за тој што ме разбира, што да се објаснувам со тебе, ако не разбра досега нема да ти биде јасно ни отсега.
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Помачи се и објасни ми,бидејќи договоров ќе ни овозможи членство во Нато која е воена организација во која секоја година како чланарина ќе треба да дадеме 3% проценти од буџетот,пари кои можеме попаметно да ги потрошиме, а Трамп најави дека и тој процент може да се зголемува бидејќи според него САД плаќале премногу,а вистинискиот бенефит економски за нас е членството во ЕУ и достапноста кон ЕУ фондовите,кон кое сме многу далеку не поради Грција и спорот туку заради неисполнатите реформи како независно судство,непартизација на институциите, ниска невработеност,економски развој,висок кредитен рејтинг и друго.Па дури и да ги исполниме овие услови и да смениме името пак нема да влезиме поради политичката клима која владее во ЕУ.Во ЕУ во пораст речиси во сите земји се партии кои промовираат анти ЕУ и антиемиграциски политики што е тесно поврзно со проширувањето на ЕУ за земји како Албанија,Македонија,Србија затоа што луѓето од овие земји веднаш би се иселиле,партии како Германската Адф,данската народна партија ,холанската партија за првдата ,националниот фрнот во Франција,во Белгија фламанската националистичка партија,во Шведска шведската демократска партија ,во Италија веќе создадоја влада популистите од пет ѕвезди и лига норд и др.ова зајакунување на овие партии доведува до тоа и најлибералните партии да не сакаат проширување на ЕУ бидејќи со тоа ништо нема да добијат освен што би ги зајакнале овие партии.Додади го фактот што против проширување се и посиромашните.презадолжени членки како Шпанија,Портогалија,Грција,Италија кои секако не би сакале да ги делат ЕУ фондовите земји од западниот Балкан.Сето ова ни кажува дека минимун 20 години и тоа оптимистички гледано нема станиме членка на ЕУ не само ние туку и комшиите со исклучок на Црна Гора која ќе станит заради други фактори,а при тоа потпишавме капитулација со Грција со која објективно корист ќе имаат тие што работат војска или пак стремат да работат таму.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Си кажувам за тој што ме разбира, што да се објаснувам со тебе, ако не разбра досега нема да ти биде јасно ни отсега.
Јас мислам дека е фер прашањето.. Типов се регистрирал на форумов, се трудел да биде учтив иако би те испцул, мислам дека е редно да му одговориш како што прилега. Пошто пази, не може секој да те разбере и сам го викаш тоа. Па дај понародски кажи како ќе станеме побогати одеднаш ...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Капитулација?
Која капитулација?
Дека ќе додадеме Северна пред Македонија?

Инаку реформи ќе има затоа што ќе мораат да ги прават, и дури се надевам дека нема да ни прогледуваат низ прсти како на Бугарија и Романија.

НАТО не чини? Навистина ? Од кога тоа?

Инаку ништо не е вечно на светот и веков, па и ние, па можеби утре ќе се родиш како грк и ќе му објаснуваш на некој таму како сте капитулирале кога сте дозволиле да има држава со име Северна Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Капитулација?
Која капитулација?
Дека ќе додадеме Северна пред Македонија?

Инаку реформи ќе има затоа што ќе мораат да ги прават, и дури се надевам дека нема да ни прогледуваат низ прсти како на Бугарија и Романија.

НАТО не чини? Навистина ? Од кога тоа?

Инаку ништо не е вечно на светот и веков, па и ние, па можеби утре ќе се родиш како грк и ќе му објаснуваш на некој таму како сте капитулирале кога сте дозволиле да има држава со име Северна Македонија.
Јас не разбрав... викаш ако го смениме името, ќе мораме да правиме реформи.... Па за да имаме подобар живот од економски аспект мораме да правиме реформи и без да го смениме името...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Јас не разбрав... викаш ако го смениме името, ќе мораме да правиме реформи.... Па за да имаме подобар живот од економски аспект мораме да правиме реформи и без да го смениме името...
А кој ќе прави реформи ако не влезиме во шините ?
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Капитулација?
Која капитулација?
Дека ќе додадеме Северна пред Македонија?

Инаку реформи ќе има затоа што ќе мораат да ги прават, и дури се надевам дека нема да ни прогледуваат низ прсти како на Бугарија и Романија.

НАТО не чини? Навистина ? Од кога тоа?

Инаку ништо не е вечно на светот и веков, па и ние, па можеби утре ќе се родиш како грк и ќе му објаснуваш на некој таму како сте капитулирале кога сте дозволиле да има држава со име Северна Македонија.
Дечко не е само тоа што ќе доаддаме Северна пред Македонија,не ја терајте пропагандата во таа насока, цел пакет е што предвидува промена на све од регистарчки таблички на коли,промена на институциии,откажување на малцинства и уште многу работи кои утре ќе ги видиме.Јас сум за Нато дури и ги напишав придобивките кои ќе ги имаме ама не по овааа цена односно брука.Инаку никој не не спречвит реформите да ги правиме и искрено не мислам дека ти си згрижен за нашето членство за Нато или за ЕУ туку за хејтот кон Заев и СДС од кои очекуваш или вработување или унапредување,доколку веќе работиш и се плашиш дека по ова може да паднет од власт па да ти е за џабе пишувањево по форумиве
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Samo bojkot “ nekoj prasanja ne zasluzuvaat odgovor” isto I graganska neposlusnost.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Дечко не е само тоа што ќе доаддаме Северна пред Македонија,не ја терајте пропагандата во таа насока, цел пакет е што предвидува промена на све од регистарчки таблички на коли,промена на институциии,откажување на малцинства и уште многу работи кои утре ќе ги видиме.Јас сум за Нато дури и ги напишав придобивките кои ќе ги имаме ама не по овааа цена односно брука.Инаку никој не не спречвит реформите да ги правиме и искрено не мислам дека ти си згрижен за нашето членство за Нато или за ЕУ туку за хејтот кон Заев и СДС од кои очекуваш или вработување или унапредување,доколку веќе работиш и се плашиш дека по ова може да паднет од власт па да ти е за џабе пишувањево по форумиве
Остај го настрана моето вработување :) Сакаше да дискутираме, е па ајде да дискутираме.

За кои институции жалиш? За стерилната МАНУ или за националната "гордост" МРТ ?

Друго што е вредно, што ќе изгубиме, табличките?

Друго Александар ?

Не знам јас во која држава вие живеете, ама јас живеам во држава во која сонот на секој млад човек е да извади бугарски пасош. И тоа уште пред да завршат средно.

Ејјјјјј да не ти се верува, пасош од една држава која пред 15-20 години беше во полураспаѓање, мивка држава, се јадеше самата себеси одвнатре. Баш како што сега ние се јадиме сами себеси одвнатре.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
902
Поени од реакции
2.647
Остај го настрана моето вработување :) Сакаше да дискутираме, е па ајде да дискутираме.

За кои институции жалиш? За стерилната МАНУ или за националната "гордост" МРТ ?

Друго што е вредно, што ќе изгубиме, табличките?

Друго Александар ?

Не знам јас во која држава вие живеете, ама јас живеам во држава во која сонот на секој млад човек е да извади бугарски пасош. И тоа уште пред да завршат средно.

Ејјјјјј да не ти се верува, пасош од една држава која пред 15-20 години беше во полураспаѓање, мивка држава, се јадеше самата себеси одвнатре. Баш како што сега ние се јадиме сами себеси одвнатре.
Со тој ист пасош последните неколку години над 1 милион бугари спасот си го побараја во вистинските европски земји.
Влезе Бугарија во еу ама ете истата е,ќе влезиме и ние,уште првиот ден ќе се преполови бројот на жители.
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Остај го настрана моето вработување :) Сакаше да дискутираме, е па ајде да дискутираме.

За кои институции жалиш? За стерилната МАНУ или за националната "гордост" МРТ ?

Друго што е вредно, што ќе изгубиме, табличките?

Друго Александар ?

Не знам јас во која држава вие живеете, ама јас живеам во држава во која сонот на секој млад човек е да извади бугарски пасош. И тоа уште пред да завршат средно.

Ејјјјјј да не ти се верува, пасош од една држава која пред 15-20 години беше во полураспаѓање, мивка држава, се јадеше самата себеси одвнатре. Баш како што сега ние се јадиме сами себеси одвнатре.
Проблемот со твоето вработување е што те терат да го браниш ова,но пак ќе те прашам како ова ќе не напрајт побогати или ќе не спречит да не заминивме и да не иставаме бугарски пасоши
пс.Бугарија била поразавиена од нас од секогаш со ислучок на комунистичкиот период ние заедно економски секогаш сме биле на дното исклучок е само кога сме биле во Југославија и таму сме користеле парите од Војводина,Хрватска и Словенија,сега само пак се враќаме на старото.Инаку,пред еден век нашите во Софија се иселувале и Бугарите за разлика од нас имаат своја државна традиција уште од Берлинскиот конгрес од 1878 година а Романија е целесно уништена од комунистите таа земја пред втората светска војна била една од најбогатите во Европа не само поради нафата туку и заради фактот што била добро управувана од династијата Хоенцолерн
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom