Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
30 години ти викаат „смени име, за да просперираш“ и ти 30 години не го мењаш, за на крај да ти донесат власт и да ти го сменат името.

Пред 30 години ќе го изгубевме она што го изгубивме и денес, освен 30 пропаднати години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Е па то де, државава не ја бива, се виде веќе, дај да менуваме нешто оти не оди вака.
Да ја смениме државата ?
Јас сум за да бараме прием под итно во Грција...нема боља варијанта од тоа...Автоматски сме во ЕУ и НАТО... не ранат и Германија и САД..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.194
Да ја смениме државата ?
Јас сум за да бараме прием под итно во Грција...нема боља варијанта од тоа...Автоматски сме во ЕУ и НАТО... не ранат и Германија и САД..
Грците се балканска сељачана од најтежок вид и со нив треба соодветно да се постапува.

Најтешко е да се справуваш со сељак кој настапува од позиција на моќ и сила, исто е и во секојдневниот живот, исто е и во меѓународната политика.

Да не беше Киро да го протурка ФИРОМ на времето немаше ни 27 години држава да имаме, ќе престаневме да постоиме некаде во десттата година од постоењето.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Решение еве по тебе ... Само еден се осмели да каже и беше во смисла да се надеваме дека кад тад ќе дојдат морални :D

А за Грција не заборавај Буш постариот во 88/89 им рекол дека 2 бази не се на грчка територија. Може е дојдено време и јавно да им се докаже тоа. Сепак тој регион тие и така го добиле на поклон, па зашто и да не им биде одземен :icon_mrgr:
хехе... Изјавата не е на Буш и не е 88-89... Изјавата е на Хенри Кисинџер кога касни 60-ти Грција под Папандреовци сакала да го напушти НАТО и да се приклучи кон Варшавски Пакт. На изјавата дека САД мора да ги одсели своите бази од Грција, Хенри одговара дека САД немаат бази во Грција, туку во Македонија... Потоа се случува државниот удар на грчките полковници, времето на мала Хунта-голема Хунта и Пападополус... Тоа е залезот на златните времиња на Црниот Оркестар, кога се користат заостанати нацистички и фашистички структури за државни удари во Западна Европа..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
Ќе биде забавно сега да се гледа како противниците на овој договор опозицијата, националиситите и десничарските струи ќе бидат пеани од меѓународниот фактор.

Самиот говор на Заев беше умешно пишуван да се ублажи ефектот од овој договор и истиот да се прикаже во позитивна конотација.
Пошто очигледно е дека ова претставува Завршен Договор помеѓу двете држави. Референдумот е чиста лажирана формалност, единствен проблем сега претставува тоа да се оформи некое мислење кај народот дека ние сме всушност добитници од целата оваа работа.

Верувам дека народот ни со прст нема да мрдне поради ова. Уште е свежо тоа од 27-ми Април кога народот сакаше да ја зема власта во свои раце.
Nikakov narod ne ja zemase vlasta vo svoj race. Nindza i koljo se sve osven narod. Grujo napravi ocajnicki obid da se odrzi na vlast, ama neso vo predomisli pred da napravi pogolema glupost. Nastradaa nepresmetlivi faci koj nemase da priparat vnatre ako ne bea tipcite so fantomkite, lugje koj znaea so praat.[DOUBLEPOST=1528837602][/DOUBLEPOST]
Значи Северна Македонија е too good to be true и едноставно не прифатливо за Грците... Тоа е само прв чекор до тотална промена или пак давање мандат на Заев до тотален распад на државава... Анестетик...
Imeto mozda e too good to be true ama se ostanato vo dogovorot ne e. Izglea bulduzerot na usa ja resi rabotata. Site sreknji i site nesrekjni:D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
30 години ти викаат „смени име, за да просперираш“ и ти 30 години не го мењаш, за на крај да ти донесат власт и да ти го сменат името.

Пред 30 години ќе го изгубевме она што го изгубивме и денес, освен 30 пропаднати години.
27 ... требаше уште тогаш да бараме да се интегрираме со грчката Македонија.... Замисли Солун ќе ни беше главен град ... Автоматски во ЕУ и НАТО... сите долгови простени...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
30 години ти викаат „смени име, за да просперираш“ и ти 30 години не го мењаш, за на крај да ти донесат власт и да ти го сменат името.

Пред 30 години ќе го изгубевме она што го изгубивме и денес, освен 30 пропаднати години.
jbg ne ostavija 30 godini da probame sami, ama izglea samo za pikanje vo komisii so patni trosoci ne biva.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Imeto mozda e too good to be true ama se ostanato vo dogovorot ne e. Izglea bulduzerot na usa ja resi rabotata. Site sreknji i site nesrekjni:D
Не бе чоек, јас рака ставам дека ова нема да помине во Грција... Поверојатно е да имат граѓанска војна, отколку да помине ова... И Ципрас го знае тоа и Заев го знае тоа... Ова веќе мораа да излезат со нешто, ептен замајаваа народ... Пред мундијал, пред летни одмори... таман си е... Све е по старо.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Не бе чоек, јас рака ставам дека ова нема да помине во Грција... Поверојатно е да имат граѓанска војна, отколку да помине ова... И Ципрас го знае тоа и Заев го знае тоа... Ова веќе мораа да излезат со нешто, ептен замајаваа народ... Пред мундијал, пред летни одмори... таман си е... Све е по старо.
А меѓународната го знае тоа ?:P
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
27 ... требаше уште тогаш да бараме да се интегрираме со грчката Македонија.... Замисли Солун ќе ни беше главен град ... Автоматски во ЕУ и НАТО... сите долгови простени...
Замислувам.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Плата е тоа а не приходи, приходите се повеќе од 1000евра по семејство средна вредност а не просек...просекот е над 1200-1300 евра. Има плус 50-60% од други приходи покрај плата.
Па со 1200 плата тоа ти 600 по брачен другар. Ако е реално така зошто би оделе странство луѓево. Со 1200 не е баш ниска.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па од тие што лајкови ставиле не сум прочитал да навредуваат други, ко тебе. А се сметаш за интелектуална величина :facepalm: . Нема член кој напишал нешто против сдс а да не си го навредил.

Тебе крајот не ти се фаќа, менувањето не било проблем, туку начинот на кој се правело :pos: . Па неколку членови истото го верглавме тука, дека не е проблем и шитхол да се викаме, туку која е гаранцијата дека во НАТО ќе влеземе и дека ќе владее правото.
Сега ти народот го вреѓаш- мрсули, а истото го збориш.... :tapp:

А за капитализам, ем си против а гласаше за Зајко и Анѓушев. :P
Ако влеземе во НАТО, многу ќе е појасно дека на одредена група моќници не им било од корист таму да влеземе, а види колку било безболно и лесно.
Никаде не реков дека менувањето не е проблем. Глеаш колку си шупак и ми ги извртуваш речениците. Реков дека начинот на кој се прави е понавредлив и понедостоинствен од самото менување.
Не се сметам сам себе за величина колку што тебе, јамајка и слична багра ве рачунам за мањина (у категорија памет).
На мене крајот не ми се фаќал викаш. Дека не се согласувам со промена на име? А го критикувам паторот? Тоа знаеш на кого не му е јасно - на некој со второ одделение незавршено. Мене паторот не ме убеди дека е голем чувар на името, како што се претставуваше. Он и тајно се договарал. @gjoko-mkd ќе каже дека со паторот сме имале „пуна капа“ дека немало ништо меѓу Република и Македонија. Паторот ја изгуби варијантата за билатерално уредување на ословувањето, поточно ја сјеба со ерга-омнес опцијата заради иридентизам, антиквизација и кој к***ц веќе, а заев шупакот не се ни обиде да поработи да ја попраи таа грешка, туку му се брзало на идиотот.
Влези у нато сега....
Кога ќе почнат парите место за школото на детето да одат у „коалицијата“. Кога ќе почнеме да склучуваме договори за купување оружје и да земаме кредити за нив.
Јас за сдс немам гласано и нема никогаш у живот да гласам.
За анѓушев зборев многу пред да им се даде штабска команда на форумските куртони од дпне....а, добро, заборавив, тебе такви лопужи ти се идоли, као снаодливи бизнисмени.
Замисли да беа совесни политичарите и изградеа систем кој ќе покажеше дека не сме локални кошкала, мрзи, неспособни, туку држава со поредок, држава со самосвест и желба за живот....Наспроти тоа имаме внатрешен хаос, кој нато жими к***в ќе ви го среди, уште помалку ЕУ у која ќе влеземе после 15 години по слободна процена.
Јас на референдум не искачам, кога и да е.
Некои прашања не заслужуваат одговор - што би рекле комуњарите у една друга прилика.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Никаде не реков дека менувањето не е проблем. Глеаш колку си шупак и ми ги извртуваш речениците. Реков дека начинот на кој се прави е понавредлив и понедостоинствен од самото менување.
Не се сметам сам себе за величина колку што тебе, јамајка и слична багра ве рачунам за мањина (у категорија памет).
На мене крајот не ми се фаќал викаш. Дека не се согласувам со промена на име? А го критикувам паторот? Тоа знаеш на кого не му е јасно - на некој со второ одделение незавршено. Мене паторот не ме убеди дека е голем чувар на името, како што се претставуваше. Он и тајно се договарал. @gjoko-mkd ќе каже дека со паторот сме имале „пуна капа“ дека немало ништо меѓу Република и Македонија. Паторот ја изгуби варијантата за билатерално уредување на ословувањето, поточно ја сјеба со ерга-омнес опцијата заради иридентизам, антиквизација и кој к***ц веќе, а заев шупакот не се ни обиде да поработи да ја попраи таа грешка, туку му се брзало на идиотот.
Влези у нато сега....
Кога ќе почнат парите место за школото на детето да одат у „коалицијата“. Кога ќе почнеме да склучуваме договори за купување оружје и да земаме кредити за нив.
Јас за сдс немам гласано и нема никогаш у живот да гласам.
За анѓушев зборев многу пред да им се даде штабска команда на форумските куртони од дпне....а, добро, заборавив, тебе такви лопужи ти се идоли, као снаодливи бизнисмени.
Замисли да беа совесни политичарите и изградеа систем кој ќе покажеше дека не сме локални кошкала, мрзи, неспособни, држава со поредок, држава со самосвест и желба за живот. Наспроти тоа имаме внатрешен хаос, кој нато жими к***в ќе ви го среди, уште помалку ЕУ у која ќе влеземе после 15 години по слободна процена.
Јас на референдум не искачам, кога и да е.
Некои прашања не заслужуваат одговор - што би рекле комуњарите у една друга прилика.
Таман те пофалив и пак почна глупости да тресеш....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom