Само за вегетаријанци (вегетеријански рецепти)

Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Класична македонска леќа со свежа салата од бела-црвена зелка и прилог од младо кромидче ( многу добро оди било која зелена салата исто и младо лукче со леќата .... врв :angel:) Класична македонска леќа.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Печен кељ со малку маслиново и сол на хартија за печење, сервиран со сос од 3 вида на чили пиперки со доматно пире и малку оригано.
Просто фантазија од вкусови....
пс. одлично мезе за ладно грч пиво.
kale.jpg
Печен мешан зеленчук, морков, пашканат, црвен кромид, зачинето со маслиново, црн бибер, жалфија, по некое чешне лукче, хималајска сол.
Roasted veggies 2.jpg
Печениот зеленчук сервиран со ориз со лимон и црн бибер и свежо младо кромидче.
Roasted veggies + rice with herbs 1.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Либанско табуле со булгур, лимон, домати, крставица, свежо нане, свеж магдонос, кромид, хималајска сол и малку црн бибер.
Послужено да се јади со свежа марула и парчиња стар кромид.
Пролетно-летно уживање. Lebanese Tabbouleh 6.jpg Lebanese Tabbouleh 5.jpg Lebanese Tabbouleh 4.jpg
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
IMG_20180510_133923.jpg

Наутот е со праз, пиперка и пелати, зачинет со сол, бибер вегета и многу кари.
Оризот со златна мешавина+пиперка и кромид, зачинет со сол, бибер, вегета, босилек и куркума.
И печен млад компир, зачинет со сол, бибер, вегета, копар и оригано.[DOUBLEPOST=1525990416][/DOUBLEPOST] IMG_20180412_204436.jpg
Го видов ова негде по нет и направив речиси идентична копија. Се вика "Buddha Bowl".
Марула, млад кромид, маслинки, морков, цвекло, ориз, спанаќ, шампињони и брокула. Во длабок сад прво се става марулата, па потоа врз неа се редат останатите состојки.[DOUBLEPOST=1525991081][/DOUBLEPOST] IMG_20180305_120817.jpg IMG_20180306_124348.jpg
Пред некој месец го направив, може и да заборавам некоја состојка :unsure:
Домашно направен хумус.
Лево - Наут, таан(исто јас го направив), лук, маслинки, магдонос, сол, бибер, сок од 1 лимон, маслиново масло.
Десно - Наут, таан, лук, пиперка, 1 лажица ајвар, чили, сол, уште чили, бибер, уште чили, сок од еден лимон, маслиново масло и уште малку чили :D
За тој десно ги видов состојките од хумус што го купив, ставив се отприлика и ми испадна дури и подобро. :P
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
IMG_20180527_191702.jpg
1. Плескавица од наут. Запржив кромид, лук, шампињони и додадов зачини по вкус. Изблендирав се заедно со наутот, додадов брашно за да ја зема течноста, додадов и малку ленено семе. Формирав плескавица, па ја ставив да се пржи на тивко по 5мин од двете страни на ееептен малку масло.
IMG_20180527_223421.jpg
2. Водата од наутот не се фрла, ја измиксав, па додадов топено чоколадо за готвење, претходно во чашките ставив мелени бисквити со урми, па го прелив со аквафабата од наутот. По некое време во замрзнувачот имав убав вегански сладолед. :P
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
IMG_20180605_192147.jpg

Тестенини, мех..нели.. ааама прв, т.е. втор пат ги правам на овој начин, само првиот пат беше со макарони иии многу ми се вкусни. На тенко исецкано кромид, морков, пиперка, шампињони и на ситно брокула, малку ги запржив, ставив соја сос и бело вино, фрлив сусам, ги додадов шпагетите и за минута-две имав превкусно јадење :D
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
IMG_20180608_195615.jpg

Meatless пастрмајлија :P
Соја топчинцата се варени, па запржени, тестото е премачкано со сенф, врз него соја топчинцата, посен кашкавал и шампињони. :giggle:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Прегледај го приврзокот 192035

Meatless пастрмајлија :P
Соја топчинцата се варени, па запржени, тестото е премачкано со сенф, врз него соја топчинцата, посен кашкавал и шампињони. :giggle:
Nema potreba da se vika pastrmajlija, posto pastrama znaci meso. Ednostavno PICA.
Tuku nie doma redovno praveme pica so bukovka pecurka i se razbira proprzeni zaedno so iseckani morkovi, lukce, kromidce, i odozloda testoto e premackano so domasna ljutica (namesto vestackio kechap) i razbira se ozgora izrendan shashkaval...e samo nikako da mi tekne da ja sliknam i postiram tuka. Abe dzabe e slika. Slikata niso ne kazuva. Treba da se proba, da se vkusi, ligi ke tecat :P
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Nema potreba da se vika pastrmajlija, posto pastrama znaci meso. Ednostavno PICA.
Tuku nie doma redovno praveme pica so bukovka pecurka i se razbira proprzeni zaedno so iseckani morkovi, lukce, kromidce, i odozloda testoto e premackano so domasna ljutica (namesto vestackio kechap) i razbira se ozgora izrendan shashkaval...e samo nikako da mi tekne da ja sliknam i postiram tuka. Abe dzabe e slika. Slikata niso ne kazuva. Treba da se proba, da se vkusi, ligi ke tecat :P
Повелеле :P
IMG_20180611_181947.jpg
Буковка, шампињони, кромид, лук, лута/блага пиперка, брокула, маслинки, посен кашкавал и доматно пире :P
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Вегански ручек буда бол со печен зеленчук со зачини (морков, сладок компир) печени шампињони со сусам, кафен ориз, обарен спанаќ, зелена салата, младо кромидче, екстра лут сос со доматно пире и семки од чили (халапењо, везани пиперки и мини чили).
Screen Shot 2018-06-11 at 8.17.19 PM.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom