Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Жално е што 70% од вкупното население ќе реагира вака.
Децата ниту се нападни, а ниту пренесуваат некаква зараза ако се во близина на нивните деца.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
абе све тоа во ред, ама што ќе прават децата во тоа некое село, требаше некаде во Скопје да си бидат како што све начукаа во Скопје па барем работава ќе беше комплетна, не дека децава ќе заразат некого нешто, ама ќе бидат барем во попросперитетна средина, со повеќе шанси за напреднување.
 
E

Epsilon

Гостин
абе све тоа во ред, ама што ќе прават децата во тоа некое село, требаше некаде во Скопје да си бидат како што све начукаа во Скопје па барем работава ќе беше комплетна, не дека децава ќе заразат некого нешто, ама ќе бидат барем во попросперитетна средина, со повеќе шанси за напреднување.
ko demek drugive institucii se vo red, primer demir kapija. :)

Ne me teraj da zboruvam i otvoram tema za toa, posto taa insittucija od moja gledna tocka kako covek so cesto odi tamy da poseti licnost ima mnogu pricini da nabroi za da vi deluva ovde deka toa e tamu kako Ausvic. :)


Se dodeka gradat nesto da se nadevam deka e podobro, a narodot se zali od opsanost i bilo sto odnosno gi gleda ie deca/lujge ni kazuva kolku sme nie "dobri" kako poednici i opsto kako narod i nasiot mentalitet. :)
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
ko demek drugive institucii se vo red, primer demir kapija. :)

Ne me teraj da zboruvam i otvoram tema za toa, posto taa insittucija od moja gledna tocka kako covek so cesto odi tamy da poseti licnost ima mnogu pricini da nabroi za da vi deluva ovde deka toa e tamu kako Ausvic. :)


Se dodeka gradat nesto da se nadevam deka e podobro, a narodot se zali od opsanost i bilo sto odnosno gi gleda ie deca/lujge ni kazuva kolku sme nie "dobri" kako poednici i opsto kako narod i nasiot mentalitet. :)
па затоа реков треба да бидат во Скопје каде што би имало подобри услови, плус луѓето се понапредни и полиберални, така што децата подобро би се чуствувале, а не отфрлени таму во некој затуцани средини во провинција.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ednostavno e, lugeto vo mala sredina se odnesuvaat kako sto se odnesuvale lugeto pred 100000g. vo tekot na evolucijata...t.e. instinktot im veli deka tie deca nema da pridonesuvaat koga ke porasnat.Zalno e ama taka e
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Каква неразвиена средина бе луѓе направивте како таму да живее племе кое нема никаква допирна точка со модерниот свет.Тоа е вистинската слика на нашиот народ.Малку ли сте слушале колку странците не фалат дека сме гостољубиви и мирољубиви.Е ова не важи кога сме во прашење меѓусебни односи ние тогаш очи си вадиме.Така е и за случајов.Настрана тоа што и овие кои први се побуниле се штабски ботови од опозицијата сигурен сум дека и најголемиот дел од народот не се многу заинтересирани за да има таков центар за овие деца.Закоравен народ сме кој еден со друг гледаме само како да си направиме зло и уништиме и толку.За тоа сме и до таму каде што сме.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Каква неразвиена средина бе луѓе направивте како таму да живее племе кое нема никаква допирна точка со модерниот свет.Тоа е вистинската слика на нашиот народ.Малку ли сте слушале колку странците не фалат дека сме гостољубиви и мирољубиви.Е ова не важи кога сме во прашење меѓусебни односи ние тогаш очи си вадиме.Така е и за случајов.Настрана тоа што и овие кои први се побуниле се штабски ботови од опозицијата сигурен сум дека и најголемиот дел од народот не се многу заинтересирани за да има таков центар за овие деца.Закоравен народ сме кој еден со друг гледаме само како да си направиме зло и уништиме и толку.За тоа сме и до таму каде што сме.
јас мислам во Скопје има доволно модерен свет што лесно би ги прифатил децава,без разлика ти што лупаш глупости, и тие најдобро би се чуствувале таму, не ми јасно само зошо владава ги дискриминира децава и ги фрла таму во некоја провинција од каде што сите бегаат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
јас мислам во Скопје има доволно модерен свет што лесно би ги прифатил децава,без разлика ти што лупаш глупости, и тие најдобро би се чуствувале таму, не ми јасно само зошо владава ги дискриминира децава и ги фрла таму во некоја провинција од каде што сите бегаат.
Добро де и ти си во право не знам за што не ги сместат во Скопје така е најдобро ама тоа не го оправдува ставот на населението на тоа село.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Добро де и ти си во право не знам за што не ги сместат во Скопје така е најдобро ама тоа не го оправдува ставот на населението на тоа село.
јбг тие се затуцани провинцијалци, затоа треба владава да мисли со време дека местото на децава не им таму.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
јбг тие се затуцани провинцијалци, затоа треба владава да мисли со време дека местото на децава не им таму.
Стварно не ми е јасно зошто сите мислите дека таму се затуцани.Сигурно не се ултра модерни но сепак не се до толку како што ги преставувате вие ама ок тоа и не е толку битно.Кажи ми ти кога ова село се побунило за двојазичноста за промена на името за поставување за Талат за министер за одбрана или нешто друго што е клучно за цела држава.Тоа сакам да го кажам цело време за народот овде.Секој гледа буквално за неговата улица или населба да е добро а другите места да горат во пламен на никој нема да му е гајле.Битно ќе му е кај него да е мирно.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.152
Поени од реакции
5.621
Епа тоа велам и јас де. Ние да бевме барем приближно до ниво на Словенија тогаш и ќе држеа вода аргументите контра ЕУ. Па и на Словенија, ако и е толку лошо во ЕУ нека организира референдум по теркот на УК и нека излезе. Истото важи и за сите останати централно и источно европски земји членки кои што до вчера беа под "железната завеса". И ако во таквите држави расте евроскептицизмот, подгреан од домашните политичари, на никој од нив не му стиска да излезе од Унијата. И зошто би излегле? Кога на сите состаноци на земјите членки на ЕУ таквите држави, т.е нивните политички репрезенти скокаат околу Меркел окезени од уво до уво, се лигават за повеќе пари.

Ние да бевме малку постабилна држава, со подобри политички капацитети, реформски ориентирани ама во права смисла на зборот (не само декларативно, пред избори) тогаш би рекол да се обидеме да бараме некој друг, самостоен пат, без ЕУ и НАТО. Ама кај нас пола држава е сочинета од клептомани, со секој изборен циклус завршуваме една криза па до наредниот влегуваме во нова... Јас искрено сум кренал раце од опоравање на државава во наредните минимум десет години. Тоа е релативно лесно да се предвиди кога ќе се сумира политичкиот избор кој што ни стои на маса.
se gleda kaj velika britanija kolku e tesko da se iskoci od EU, precki i pritisoci kolku sakas, zamisli kakvi pritisoci bi imalo da bi bila vo prasanje nekoja drzava kako slovenija. zaradi toa nikoj od pomalite ne moze ni da razmisli za takov poteg, cim si vlegol nema poveke izlezna vrata.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Стварно не ми е јасно зошто сите мислите дека таму се затуцани.Сигурно не се ултра модерни но сепак не се до толку како што ги преставувате вие ама ок тоа и не е толку битно.Кажи ми ти кога ова село се побунило за двојазичноста за промена на името за поставување за Талат за министер за одбрана или нешто друго што е клучно за цела држава.Тоа сакам да го кажам цело време за народот овде.Секој гледа буквално за неговата улица или населба да е добро а другите места да горат во пламен на никој нема да му е гајле.Битно ќе му е кај него да е мирно.
јас само го користам речникот на овие што децава ги носат таму во некое село и лицемериве на форумов ( не дека лично го имам тоа мислење), ...инаку за другиоит дел, пак да се вратиме на претходно споменатото, кој нив ги слуша, тие се затуцани, заостанати во среден век, одма ке се активираат овие модерниве либерални групи со навреди "види ги овие заостанативе затуцаниве и.тн", буквално ќе ги загушат, дури и форумов ќе заживее, види никаде ги нема, ама штом им се укаже шанса ќе видиш како форумов наеднаш ќе има хиперактивност.
И навистина ти веруваш дека би имало ефект таму некој од некој село да се побуни за Талат и слично, пола Скопје пуши ш птарски курови и мува не ги лазе и ти очекуваш со сиот ум бунт да направи некое село.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
абе све тоа во ред, ама што ќе прават децата во тоа некое село, требаше некаде во Скопје да си бидат како што све начукаа во Скопје па барем работава ќе беше комплетна, не дека децава ќе заразат некого нешто, ама ќе бидат барем во попросперитетна средина, со повеќе шанси за напреднување.
Тие деца се со тежок инвалидитет и нив сеедно им е дали се во село или град, само да има соодветни услови за живеење. Најблиску е до домот каде што се сега.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Тие деца се со тежок инвалидитет и нив сеедно им е дали се во село или град, само да има соодветни услови за живеење. Најблиску е до домот каде што се сега.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ајде бе..... Они се со инвалидитет и ајде фрли ги на буниште...
 
И

Име И Презиме

Гостин
Цела работа е исполитизирана.Се плука по луѓе предвреме а во суштина Мала царовска увиде дека мин. место и виси на конец па активира случај да се прави светица.Греота за децата и родителите!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Каква неразвиена средина бе луѓе направивте како таму да живее племе кое нема никаква допирна точка со модерниот свет.Тоа е вистинската слика на нашиот народ.Малку ли сте слушале колку странците не фалат дека сме гостољубиви и мирољубиви.Е ова не важи кога сме во прашење меѓусебни односи ние тогаш очи си вадиме.Така е и за случајов.Настрана тоа што и овие кои први се побуниле се штабски ботови од опозицијата сигурен сум дека и најголемиот дел од народот не се многу заинтересирани за да има таков центар за овие деца.Закоравен народ сме кој еден со друг гледаме само како да си направиме зло и уништиме и толку.За тоа сме и до таму каде што сме.
Не ги правиме, по постапките ги гледаме дека се закоравени и необразовани идиоти. Џабе ти факултети и десет да имаш завршено ако имаш когнитивна способност на морков.

Кога тропав јас по темиве дека имаме голем дел на маса која е нацистички и дискриминирачки настроена кон во глобала послабите и секојдневно исфрла фрустрации поради господовиот комплекс, викаат не, Македонци биле. Ете ви го Македонецот колку би помогнал на друг Македонец освен ако не гледа корист.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom